Εγκεφαλικό;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Εγκεφαλικό;;

    Σόρυ αν σας τα έχω πρήξει. Δεν είναι άγχος. Με πιάνει μούδιασμα στο πρόσωπο με κάποιες κινήσεις ή όταν σηκώνομαι ή και εντελως ξαφνικά. Είναι εγκεφαλικό; Ισχαιμικό; Οι παλμοί μου παιδιά έχουν πέσει. Ανεβαίνουν πια μεχρι τους 90 όταν σηκώνομαι και οτσν κάθομαι πάνε κατευθείαν στους εξήντα. Πήγα στα επείγοντα και με έδιωξαν απλά με μια ακτινογραφία αυχένα επειδή με ξέρουν. Η πίεση μου χαμηλή σχετικά 10 με έξι καθιστός. Αυξομειώνεται. Πονοκέφαλο δεν έχω. Υπάρχει περίπτωση να είναι νεύρο; Επειδή σφίγγω τα δόντια μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Νομίζω ότι είναι μορφή ιδψ-ıntrusıve thoughts. Έχω κιεγώ κάτι παρόμοια συμπτώματα, άλλοτε νιώθω μύες να στρίβουν, αλλοτε κόκκαλα να πονάνε σε κάποια κίνηση, άλλοτε ενοχλήσεις σε διάφορα σημεία και όλο ανακυκλώνεται

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Όχι νομίζω ότι προκάλεσα εγώ στον εαυτό μου στένωση της έξω καρωτίδας που δίνει αίμα στο πρόσωπο. Συνέχεια το χέρι στο λαιμό μου το έχω και πασπατευω το σφυγμο μου. Κάτι έγινε. Μάλλον πέρασα μικρό εγκεφαλικό επεισόδιο

  4. #4
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Όχι νομίζω ότι προκάλεσα εγώ στον εαυτό μου στένωση της έξω καρωτίδας που δίνει αίμα στο πρόσωπο. Συνέχεια το χέρι στο λαιμό μου το έχω και πασπατευω το σφυγμο μου. Κάτι έγινε. Μάλλον πέρασα μικρό εγκεφαλικό επεισόδιο
    Θεωρεις δλδ ότι προκάλεσες στον ευατο σου στενωση της καρωτίδας επειδή έχεις το χέρι σου στο λαιμό και βλέπεις τον σφυγμό σου?
    Δεν είναι λογικό αυτό που σκέφτεσαι ρε Αντώνη. Ήσουν χθες νομίζω πάλι στα επείγοντα, πάλι σε έδιωξαν οι γιατροί, για ποιο εγκεφαλικό μιλάς?

  5. #5
    Συγνώμη, Αντώνη, αυτό που κάνεις, να τρέχεις συνέχεια στα επείγοντα, εκτός από παράλογο είναι και επικίνδυνο για τους συνανθρώπους σου. Οι γιατροί στα επείγοντα είναι οριακά επαρκείς στις μέρες μας, καθώς και τα διαγωστικά μηχανήματα στα νοσοκομεία.
    Έχεις σκεφτεί ποτέ (και το λέω όχι μόνο για σένα αλλά και για πολλούς νοσοφοβικούς στο φόρουμ που τρέχουν με το παρμικρό στα επείγοντα), έχετε σκεφτεί βρε παιδιά οτι μπορεί να έχετε βάλει σε κίνδυνο την ζωή ενός άλλου συμπολίτη μας που πραγματικά κινδυνεύει; Διότι "νταντεύοντας" εσάς (που δεν έχετε τίποτα) οι γιατροί, αφήνουν για κρίσιμο χρόνο και κρίσιμες στιγμές αθρώπους που από στιγμή σε στιγμή πεθαίνουν.
    Γιατί δεν σκέφτεστε λίγο και τους άλλους κι σκέφτεστε μόνο τον ευτό σας;
    Γιατί δεν πηγαίνετε σε ψυχιάτρους και ψυχολόγους που είναι η ειδικότητα που πρέπει να πάτε;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Θεωρεις δλδ ότι προκάλεσες στον ευατο σου στενωση της καρωτίδας επειδή έχεις το χέρι σου στο λαιμό και βλέπεις τον σφυγμό σου?
    Δεν είναι λογικό αυτό που σκέφτεσαι ρε Αντώνη. Ήσουν χθες νομίζω πάλι στα επείγοντα, πάλι σε έδιωξαν οι γιατροί, για ποιο εγκεφαλικό μιλάς?
    Αχ πες τα εσυ γιατί δεν έχω άλλη υπομονή μαζί του
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Μόνο να σκεφτείς Αντώνη, αν κάποιος δικός σου άνθρωπος (π.χ. γονιός, αδελφός/ή , ή αλλος συγγενής ή φίλος σου) πήγαινε στα επείγοντα με πραγματικό εγκεφαλικό ή έμφραγμα και εκείνη την ίδια στιγμή απασχολούσε τον καρδιολόγο ή τον νευρολόγο και τα διαγνωστικά μηχανήματα ένας υγιής άνθρωπος με εμμονές!... Ο οποίος αντί να πάει σε ψυχίατρο αφήνει στην σειρά πίσω του να περιμένουν ετοιμοθάνατοι άνθρωποι ή άνθρωποι που εξαιτίας της αναμονής θα έχουν για όλη τους την ζωή τους κάποια αναπηρία.
    Μην το θεωρείς υπερβολικό, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Μόνο να σκεφτείς Αντώνη, αν κάποιος δικός σου άνθρωπος (π.χ. γονιός, αδελφός/ή , ή αλλος συγγενής ή φίλος σου) πήγαινε στα επείγοντα με πραγματικό εγκεφαλικό ή έμφραγμα και εκείνη την ίδια στιγμή απασχολούσε τον καρδιολόγο ή τον νευρολόγο και τα διαγνωστικά μηχανήματα ένας υγιής άνθρωπος με εμμονές!... Ο οποίος αντί να πάει σε ψυχίατρο αφήνει στην σειρά πίσω του να περιμένουν ετοιμοθάνατοι άνθρωποι ή άνθρωποι που εξαιτίας της αναμονής θα έχουν για όλη τους την ζωή τους κάποια αναπηρία.
    Μην το θεωρείς υπερβολικό, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα.
    Ακριβώς τα ίδια του λεω. Όταν το πρώτο επαθα και εγω φυσικά έτρεξα στο νοσοκομείο αλλα παλι το έκανα επειδή μου το είπαν άλλοι και με τρόμαξαν. Όταν το επαθα πρώτη φορα δεν ήθελα να παω και ένας φίλος με τρόμαξε και μου ειπε πάνε γιατι ετσι πέθανε ο πατέρας μου. Έτρεξα και πηγα! Μετα πηγα ακομη μια φορα μετα απο αρκετό καιρο γιατι ήταν κατι πολυ δυνατό. Απο τοτε δεν εχω ξαναπάει! Πηγα μονο στον καρδιολόγο μου στο ιατρείο και όποτε με πιάνει το αφήνω και λεω θα περάσει! Δε λεω οτι δε φοβάμαι φυσικά και φοβάμαι. Απλά δεν τρέχω στο νοσοκομείο ούτε παίρνω τηλ τον γιατρο μου συνέχεια γιατι ντρέπομαι! Παω κανονικά όποτε πρέπει και εχω ραντεβού. Ας πούμε πχ τωρα ρε φιλε Αντώνη εγω καθάριζα το αμάξι μου μεσα εξω και με εχει πιασει ταχυκαρδία μετα κάθισα σε στάση σκουοτ για να σκουπίσω το πάτωμα με την ηλεκτρική και τα πόδια μου τρέμουν ακομα! Ειμαι αγύμναστος ναι και η καρδιά μου χτυπάει με το παραμικρό γρήγορα αλλα προσπαθώ να συνεχίσω και να μη τρομάζω εγω πιο πολυ τον εαυτό μου. Τρομάζω που τρομάζω με αυτα αλλα δεν το λεω πλέον! Εγω σου προτείνω να αράξεις λιγο και ας τρομάζεις. Αστο θα περάσει το άτιμο δεν ειναι τιποτα. Και απο το να τρελαινεσαι τοσο πάνε σε ψυχολόγο σε έναν καλο όμως να σε φτιάξει! Υπάρχουν και τρόποι να το ξεπεράσεις χωρίς φάρμακα αρκεί να το θέλεις και να το προσπαθήσεις! Δεν σου λεω οτι ειναι εύκολο αλλα θελει προσπάθεια! Απο τοτε που άλλαξε ο καιρός όλο κατι εχω και εγω. Στα εχω πει και ειναι τρομακτικά συμπτώματα καρδιάς και εγκεφαλικού και ανεπάρκειας και οτι θες! Αν ήταν να πάθεις κατι θα το είχες πάθει φιλε μου! Η Αν είχες κατι θα στο έβρισκαν δε θα σε άφηναν να πεθάνεις! Άραξε λιγο δες το αλλιώς και ολα θα πάνε καλα!!

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Συγνώμη, Αντώνη, αυτό που κάνεις, να τρέχεις συνέχεια στα επείγοντα, εκτός από παράλογο είναι και επικίνδυνο για τους συνανθρώπους σου. Οι γιατροί στα επείγοντα είναι οριακά επαρκείς στις μέρες μας, καθώς και τα διαγωστικά μηχανήματα στα νοσοκομεία.
    Έχεις σκεφτεί ποτέ (και το λέω όχι μόνο για σένα αλλά και για πολλούς νοσοφοβικούς στο φόρουμ που τρέχουν με το παρμικρό στα επείγοντα), έχετε σκεφτεί βρε παιδιά οτι μπορεί να έχετε βάλει σε κίνδυνο την ζωή ενός άλλου συμπολίτη μας που πραγματικά κινδυνεύει; Διότι "νταντεύοντας" εσάς (που δεν έχετε τίποτα) οι γιατροί, αφήνουν για κρίσιμο χρόνο και κρίσιμες στιγμές αθρώπους που από στιγμή σε στιγμή πεθαίνουν.
    Γιατί δεν σκέφτεστε λίγο και τους άλλους κι σκέφτεστε μόνο τον ευτό σας;
    Γιατί δεν πηγαίνετε σε ψυχιάτρους και ψυχολόγους που είναι η ειδικότητα που πρέπει να πάτε;
    Διαφωνώ. Έχω εξίσου δικαίωμα στην υγεία και δεν απασχολω και κανέναν. Τι θεωρείς ,ότι με το που μπαίνω στα επείγοντα πέφτουν όλοι οι γιατροί επάνω μου και δεν ασχολούνται με τους υπόλοιπους; Πολλές φορές περιμένω και τρεις ώρες για να με δούνε. Αυτά τα συμπτώματα που έχω τώρα δεν πιστεύω ότι είναι άγχος. Αλλά ναι ,έχω πάει και για κρίση πανικού στα επείγοντα. Ας έχουν και επείγοντα με ψυχιάτρους,επειδή είναι ψυχιατρικό το πρόβλημα δεν σημαίνει πως είναι λιγότερο επείγον. Εδώ στο νησί δεν έχουν.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Ακριβώς τα ίδια του λεω. Όταν το πρώτο επαθα και εγω φυσικά έτρεξα στο νοσοκομείο αλλα παλι το έκανα επειδή μου το είπαν άλλοι και με τρόμαξαν. Όταν το επαθα πρώτη φορα δεν ήθελα να παω και ένας φίλος με τρόμαξε και μου ειπε πάνε γιατι ετσι πέθανε ο πατέρας μου. Έτρεξα και πηγα! Μετα πηγα ακομη μια φορα μετα απο αρκετό καιρο γιατι ήταν κατι πολυ δυνατό. Απο τοτε δεν εχω ξαναπάει! Πηγα μονο στον καρδιολόγο μου στο ιατρείο και όποτε με πιάνει το αφήνω και λεω θα περάσει! Δε λεω οτι δε φοβάμαι φυσικά και φοβάμαι. Απλά δεν τρέχω στο νοσοκομείο ούτε παίρνω τηλ τον γιατρο μου συνέχεια γιατι ντρέπομαι! Παω κανονικά όποτε πρέπει και εχω ραντεβού. Ας πούμε πχ τωρα ρε φιλε Αντώνη εγω καθάριζα το αμάξι μου μεσα εξω και με εχει πιασει ταχυκαρδία μετα κάθισα σε στάση σκουοτ για να σκουπίσω το πάτωμα με την ηλεκτρική και τα πόδια μου τρέμουν ακομα! Ειμαι αγύμναστος ναι και η καρδιά μου χτυπάει με το παραμικρό γρήγορα αλλα προσπαθώ να συνεχίσω και να μη τρομάζω εγω πιο πολυ τον εαυτό μου. Τρομάζω που τρομάζω με αυτα αλλα δεν το λεω πλέον! Εγω σου προτείνω να αράξεις λιγο και ας τρομάζεις. Αστο θα περάσει το άτιμο δεν ειναι τιποτα. Και απο το να τρελαινεσαι τοσο πάνε σε ψυχολόγο σε έναν καλο όμως να σε φτιάξει! Υπάρχουν και τρόποι να το ξεπεράσεις χωρίς φάρμακα αρκεί να το θέλεις και να το προσπαθήσεις! Δεν σου λεω οτι ειναι εύκολο αλλα θελει προσπάθεια! Απο τοτε που άλλαξε ο καιρός όλο κατι εχω και εγω. Στα εχω πει και ειναι τρομακτικά συμπτώματα καρδιάς και εγκεφαλικού και ανεπάρκειας και οτι θες! Αν ήταν να πάθεις κατι θα το είχες πάθει φιλε μου! Η Αν είχες κατι θα στο έβρισκαν δε θα σε άφηναν να πεθάνεις! Άραξε λιγο δες το αλλιώς και ολα θα πάνε καλα!!
    Άστα τώρα είχα βγει έξω να ταισω κάτι αδέσποτα,με έπιασε ταχυπαλμια έντονη, 130 παλμοί και ζάλη. Γύρισα σπίτι και είχα έντονα συμπτώματα και μούδιασμα στο πρόσωπο. Πάω να φάω και μου έρχεται εμετός.


    Κάλεσα γιατρό, ήρθε λέει έχω χαμηλή πίεση. Μου έκανε και μια ένεση, νομίζω για το στομάχι,μου λέει θα βοηθήσει στον ίλιγγο και στη ζάλη. Αλλά φοβάμαι μήπως ήταν τίποτε άλλο και μου ρίξει τους παλμούς γιατί καθιστός έχω 60 παλμούς ,δεν θέλω να πέσουν κι άλλο.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αχ πες τα εσυ γιατί δεν έχω άλλη υπομονή μαζί του
    Υπάρχουν εγκεφαλικά και σε νεαρούς. Και μπορεί να έπαθα εγκεφαλικό χθες και να πάθω μεγαλύτερο στη συνέχεια. Το εγκεφαλικό διαγιγνώσκεται με ακτινογραφία αυχένα που μου έκαναν; Όχι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ότι και να σου πούμε έχεις τον αντίλογο. Άρα γιατί ακριβώς γράφεις; Θα δεχτείς την γνώμη κάποιου μόνο αν συμφωνήσει με τις τρελές σου ιδέες. Άλλες συμβουλές δεν ακούς, οπότε... Αν τα γράφεις απλά για να ξεσπάς, ΟΚ. Αλλά αν τα γράφεις για να βοηθηθείς, πως θα βοηθηθείς ακριβώς όταν δεν ακούς τίποτα;

    Αναρωτιέμαι οι οικείοι σου δεν καταλαβαίνουν το πρόβλημα να σε πάνε σηκωτό σε κάποιο ψυχίατρο; Η κατάστασή σου έχει ξεφύγει πλέον.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Υπάρχουν εγκεφαλικά και σε νεαρούς. Και μπορεί να έπαθα εγκεφαλικό χθες και να πάθω μεγαλύτερο στη συνέχεια. Το εγκεφαλικό διαγιγνώσκεται με ακτινογραφία αυχένα που μου έκαναν; Όχι.
    Δεν έχεις σωτηρία παλικάρι μου. Ψυχίατρο θες και μόνο. Στο λέμε τοσα ατομα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Καταρχάς συμφωνώ με Sonia & Νοσηρή φαντασία.

    Είχα και έχω τα ίδια μουδιάσματα στο πρόσωπο, με παλμούς, με πονοκέφαλους και πολλά συνοδά συμπτώματα, γνωρίζοντας όμως και κάτι ακόμη πιο σημαντικό. Πως πάσχω από ΓΑΔ.
    Αν εσύ θεωρείς πάλι Antonis8, πως πρόκειται για εγκεφαλικό πάω πάσο!
    Εξάλλου ποιος είμαι εγώ που θα σου αλλάξω τη γνώμη;;;

  15. #15
    Παιδια μην τον κανετε τον ανθρωπο ετσι
    Προσωπικα και εγω εχω τρομερο πονο αυχενα. Μουδιαζω κιολας και δε μπορω να κουνησω το κεφαλι προς τα πισω. Και εγω το φοβαμαι το εγκεφαλικο να ξερετε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχος για εγκεφαλικο
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-09-2019, 12:49
  2. Αυχενας και εγκεφαλικο
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 13-09-2019, 17:57
  3. Άγχος και εγκεφαλικό
    By Inked in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-2013, 02:58
  4. εγκεφαλικο φοβια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-2010, 16:24
  5. pc και εγκεφαλικο
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 03-07-2009, 00:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •