Δυπολική συναισθηματική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196

    Δυπολική συναισθηματική διαταραχή

    Γεια σας τόσα χρόνια 13 στο εύκολο μου έλεγαν οι γιατροί έχω κρίσεις πανικού και ελαφριά κατσθκοψηκαταθλιψη. Βρεικα έναν γιατρό άλλο και μου έβγαλε ότι έχω δυπολική διαταραχή. Τι συμπτώματα έχει; Εγώ εκεί που γελαω με δάνεια ξαφνικά θα μου πει κάτι ο άλλος και θα μου γυρησει το μάτι ανάποδα με πιάνουν ολόκληρες μέρες να βάφω να καθαρίζω γενικά έχω θέμα με την καθαριότητα να φτιάχνω τα συρτάρια ξανά και ξανά και αλλες μέρες αισθάνομαι ατονία ειδηκα όταν είναι να αδιαθετησω . Επίσης διάβασα ότι όσοι έχουμε δυπολική διαταραχή ζούμε από 11-20 χρόνια λιγότερο από όσο πρέπει. Γιατί;;;;
    Κανένα επίδομα παίρνουμε; Γιατί όπου πάω Μαλονω και με διώχνουν; Σας παρακαλώ βοηθήστε με

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Πρέπει να έχεις χαρτί από γιατρό και να περάσεις ΚΕΠΑ (κέντρο πιστοποίησης αναπηρίας) και θα σου βγάλουν ποσοστό αναπηρίας 67% και με αυτό το χαρτί κάνεις αίτηση στην πρόνοια για επίδομα αναπηρίας, όπως και έχεις βοήθημα για να πιάσεις δουλειά σαν ΑΜεΑ.

  3. #3
    Mrgilleas
    Guest
    Κοιταξε Κατερινα δεν σημαινει οτι επειδη σου ειπε ο ψυχιατρος οτι εχεις διπολικη διαταραχη εχεις οντως.σε δεκα διαφορετικους γιατρους να πας διαφορες διαγνωσεις θα παρεις.εγω εχω σχιζοφρενεια και ειχα εμφανη συμπτωματα οπως απωλεια επαφης της πραγματικοτητας με παραληρητικες ιδεες,οραματα ,συνδρομο καταδιωξης και νοσηλευτηκα και βγηκε επισημα απο νοσοκομειο η διαγνωση που με ειχαν αρκετες ημερες εκει μεσα και βλεπαν την πορεια οποτε κανεις δεν μπορει να αμφισβητησει οτι δεν εχω σχιζοφρενεια.τωρα και πριν τη διαγνωση ειχα παει σε καποιους ψυχιατρους αλλος με ειχε διαγνωσει με γενικευμενη αγχωδης διαταραχη, αλλος με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη (που ο συγκεγκριμενος με τη διαγνωση αυτη την εβγαλε σε μια συνεδρια) οποτε μην δενεις κομπο οτι πασχεις απο αυτην την παθηση.για να εχεις διπολικη διαταραχη τυπου 1 που περιλαμβανει μανιακα επεισοδια αμα σου ειχε εκδηλωθει μανιακο επεισοδιο θα κατεληγες σιγουρα σε ψυχιατρικη κλινικη ειναι παρομοιο με το ψυχωτικο επεισοδιο στη σχιζοφρενεια στη βαρυτητα.οποτε τυπου 1 δεν εχεις.

    τωρα για την διπολικη διαταραχη τυπου 2 συνηθως δε νοσηλευεσαι παρα μοναχα σε καταθλιπτικα επεισοδια οταν συνυπαρχει αυτοκτονικος ιδεασμος αλλα δεν ξεφευγεις απο την πραγματικοτητα.συνηθως εχει υπομανιακα επεισοδια που περιλαμβανουν αυξημενη ευερεθιστοτητα,γρηγορη εναλλαγη ιδεων τελως παντων μια αυξημενη ευτυχια.

    τωρα με τα αντικαταθλιτικα που δινουν οταν καποιου του φτιαξει αρκετα τη διαθεση μερικοι γιατροι το βαπτιζουν υπομανια και οταν δεν παιρνει τα αντικαταθλιπτικα και δεν εχει καλη διαθεση καταθλιψη.

    οποτε συμφωνα με τους ψυχιατρους ειμαστε ολοι ψυχικα ασθενεις αν εξεταστουμε ολοι.και ποιος δεν θυμωνει οταν πιεζεται και ποιος δεν εχει αγχος στις μερες μας και ποιος δεν στεναχωριεται αρκετα για μεγαο χρονικο διαστημα οταν χασει δουλεια,μεινει ανεργος ή χασει στενο του οικογενειακο ατομο κτλ

    Μην μενεις στις ταμπελες γιατι και ενας ντροπαλος μπορει να το βαπτιζουμε οτι εχει κοινωνικη φοβια οποτε ολοι ειμαστε αρρωστοι ψυχικα

  4. #4
    Mrgilleas
    Guest
    και ξερω φιλο μου που του εγραφαν οτι εχει διπολικη διαταραχη τυπου 2 ενω ειχε απλη καταθλιψη και τα εχει κοψει τα φαρμακα 3 χρονια και δεν εχει υποτροπιασει δεν παιρνει τιποτα απο φαρμακα και τ χει ριξει στη γυμναστικη και εχει χασει ολα τα κιλα που πηρε απο τα ψυχοφαρμακα και δουλευει κανονικα και ειναι μια χαρα αν ειχε οντως διπολικη πανω απο ενα με δυο χρονια δεν θα αντεχε χωρις φαρμακα γιατι θα παθαινε ανετα υποτροπη γιατι διπολικη χωρις φαρμακα δε υπαρχει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Δεν νομίζω να έχω δυπολική διαταραχή. Με πιθανούς κάποια επεισοδια βέβαια που νευριάζω και κλαίω για ώρες και δεν μπορώ να ηρεμήσω αν δεν τα βρω με τον άντρα μου και δεν με πάρει αγκαλιά αλλά ρε γαμωτο εγώ τόσα χρόνια ξέρω ότι έχω αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη. Δεν έχω νοσηλευτεί ποτέ όταν με πιάνει αυτό το επεισόδιο απλά μόλις τα βρω με τον άντρα μου με πάρει αγκαλιά μου περνάει. Θα πάω να πάρω κ δεύτερη γνωμη

  6. #6
    εσυ καθοριζεις την ζωη σ μηπως πινεις αλκοολ η ναρκωτικα τι αγωγη σ εδιναν τι παιρνεις τωρα η τελειομανια ειναι σημεαινει νευρικοτητα και μανιαεχ στην ζωη σ τι δουλεια εκανες απαιτουσε νοημοσυνη εγω εχω φ25 μανια τυπου και ειμαι ορθιος 5 χρονια χωρις να με πειραξει κανεις αλλλα οσα εχω κανει ειναι θεμα λογικης και νοημασονης καθως εχω κανει και εχω ακουσει πολλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by makis_dr View Post
    εσυ καθοριζεις την ζωη σ μηπως πινεις αλκοολ η ναρκωτικα τι αγωγη σ εδιναν τι παιρνεις τωρα η τελειομανια ειναι σημεαινει νευρικοτητα και μανιαεχ στην ζωη σ τι δουλεια εκανες απαιτουσε νοημοσυνη εγω εχω φ25 μανια τυπου και ειμαι ορθιος 5 χρονια χωρις να με πειραξει κανεις αλλλα οσα εχω κανει ειναι θεμα λογικης και νοημασονης καθως εχω κανει και εχω ακουσει πολλα
    Δεν κατάλαβα τι λες

Similar Threads

  1. Συναισθηματική διαταραχή
    By cheapcheap in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2015, 22:41
  2. Συναισθηματική διαταραχή ή Ψύχωση
    By xristina85 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-06-2013, 23:01
  3. τι ειναι η συναισθηματικη διαταραχη;;;;;;;
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-05-2011, 18:28
  4. συναισθηματικη διαταραχη
    By melene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2009, 00:31
  5. διπολική συναισθηματική διαταραχή
    By so_logoth in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-06-2006, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •