Χρειάζομαι οπωσδήποτε την συμβουλή σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    2

    Χρειάζομαι οπωσδήποτε την συμβουλή σας

    Γεια σας.Ειμαι κοπέλα 25 ετών και πάσχω για χρόνια από αγχώδη διαταραχή και νοσοφοβια.Τελευταια με προβληματίζει η σκέψη μήπως έχω κολλήσει aids γιατί εμφανίζω μια ανεξήγητη κόπωση που δεν ξέρω που να την αποδώσω.Στην ζωή μου είχα 3 συντρόφους,όλες τους γυναίκες (μην με κρίνετε για αυτή την επιλογή μου,δεν είμαστε εδώ για να κριτικάρουμε).Η μια ήταν αρκετά μεγαλύτερη μου και είχε πάει με πολλά άτομα,γι’αυτο και φοβάμαι μήπως με κόλλησε.Ξερω πως σε επαφή μεταξύ δυο γυναικών ο ιός δεν μεταφέρεται εύκολα γιατί η επαφή δεν είναι εσωτερική.Ωστοσο εγώ εκείνο το διάστημα είχα μια μικρή πληγή από ξύρισμα στα γεννητικά όργανα,η οποία λίγες μερες μετά την επαφή μαζί της εξελίχθηκε σε σταφυλοκοκκο.Η γιατρός μου ωστόσο μου είπε ότι ο σταφυλόκοκκος δεν μεταδίδεται σεξουαλικα και προφανώς τον κόλλησα σε κάποια παραλία καθώς τότε ήταν καλοκαίρι.Παρ’ολα αυτά,εγώ εξακολουθώ να προβληματίζομαι.Με την συγκεκριμένη γυναίκα είχαμε βρεθεί μόνο 2-3 φορές εδώ και 3 χρόνια,και ποτέ δεν υπήρξε εσωτερική επαφή,όπως στους στρειτ,αλλά γνωρίζοντας πως ο ιός μπορεί να εκδηλωθεί μετά από χρόνια και καθώς είχα εκείνη την ανοιχτή πληγή πάνω μου,έχω φρικάρει παρα πολύ.Εξετασεις φοβάμαι να κάνω γιατί πιστεύω πως μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα θα έχω πάθει νευρικό κλονισμό.Θεωρειτε πως είναι πιθανό να έχω κολλήσει;Αν είναι τόσο πιθανό θα πάω να κάνω εξετάσεις αναγκαστικα,όσο ψυχοφθόρο κι αν είναι για εμένα..

  2. #2
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Καλημέρα!
    Ο σταφυλλοκος όντως είναι συχνό μικρόβιο το καλοκαίρι από τις παραλίες και το χώμα! Πήρες φαντάζομαι την αντιβίωση σου και όλα καλά οπότε αυτό τελείωσε..
    Όσο αφορά το aids δεν ξέρω πόσο πιθανο είναι να κόλλησες η όχι. Εμένα μου φαίνεται απίθανο που τόσα χρόνια δεν έχεις πάει να κάνεις εξετάσεις ενώ ζεις με αυτόν τον φόβο.
    Δεν είναι προτιμότερο να ξέρεις τι γίνεται πάρα να έχεις άγνοια? Αυτή η κατάσταση σε τρελαίνει όχι το ν γνωρίζεις τι έχεις η τι δεν έχεις γιατί μπορεί να μην έχεις και τίποτα.
    Και όλα αυτά θα λυθούν άμα πας να κάνεις μια εξέταση!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    27
    Για πολλά χρόνια φοβόμουν ότι ίσως έχω aids γιατί διαγνώστηκε με τον ιό ο κολλητός μου ο οποίος συγκατοικούσε και με τον σύντροφό μου. Χρησιμοποιούσαν δυστυχώς μέχρι και το ίδιο ξυραφάκι μιας και ούτε ο ίδιος γνώριζε τι του συμβαίνει. .
    Όταν το έμαθα εκείνη την νύχτα που δεν θα σε ξεχάσω ποτέ ...το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να κάνω εξετάσεις. Όπως και έκανα το επόμενο πρωί.
    Μια μέρα έκανε να βγεί το αποτέλεσμα που ήταν αρνητικό. Κι έκτοτε ξανά επαναλάβα τις εξετάσεις κάθε 6 μήνες για να σιγουρευτω ότι όλα είναι καλά.
    Απορώ πώς αντέχεις να βασανίζεσαι τόσα χρόνια και να τυραννιεσαι αντί να πας και να το κάνεις να ηρεμήσεις. Είναι κυριολεκτικά 5 λεπτά απ' την ζωή σου και μετά ηρεμείς για πάντα. Άκουσε με στο λέω γιατί το πέρασα. Καλύτερα να αγωνιας 24 ώρες παρά κάθε μέρα.
    Δεν πιστεύω ότι έχεις κάτι πάντως. Και το εννοώ. Πάρε δύναμη και πήγαινε για να ηρεμήσει η ψυχούλα σου.

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι συμβουλή παρακαλώ!
    By Lavingar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 117
    Last Post: 12-02-2019, 22:47
  2. χρειάζομαι επειγόντως τη συμβουλή σας!
    By madiwasp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 53
    Last Post: 02-05-2016, 01:34
  3. χρειάζομαι βοήθεια και συμβουλη σε.....
    By lady-in-red in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 13-02-2014, 21:03
  4. Υπομανία - Χρειάζομαι την γνώμη σας οπωσδήποτε
    By Λαθρόβιος in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-12-2011, 09:19
  5. Χρειάζομαι την συμβουλή σας
    By Fotis75 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 27-07-2008, 18:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •