ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ

    Είμαι 18 χρονών,εδωσα πανελλήνιες και δεν πέρασα εκεί που ήθελα για λιγα μορια.Εδω και 3 μήνες απο τοτε που βγηκαν τα αποτελεσματα δεν ειμαι καλα ψυχολογικα,σκεφτομαι συνεχεια οτι ειμαι αποτυχημενη,κλαιω...δεν ξερω τι να κανω,μονο που σκεφτομαι να παω στην σχολη που περασα με πιανει πανικος,ολοι με πιεζουν να παω εκει που περασα λεγοντας μου οτι το επαγγελμα που ηθελα δεν εχει επαγγελματικη αποατασταση,οτι δεν κανω για αυτο το επαγγελμα..σκεφτομαι μηπως ξαναδωσω πανελληνιες επειδη θελω πολυ να περασω εκει που θελω ομως δεν εχω στηριξη,ολοι με πιεζουν απλα να παω εκει που περασα και δεν εχω και την ψυχολογια καθως οι πανελληνιες μου δημιουργησαν περαιτερω ψυχολογικα προβληματα,δεν κοιμαμαι καλα βλεπω εφιαλτες οτι δινω εξετασεις,μονο που σκεφτομαι να ξαναρχισω φροντιστηριο η να διαβασω με πιανουν κρισεις πανικου το ιδιο συμβαινει και οταν σκεφτομαι οτι πρεπει να πηγαινω στην σχολη που περασα και δεν μου αρεσει.Νιωθω οτι εχω αρρωστησει,νιωθω πολυ πεσμενη ψυχολογικα,δεν κανω πια πραγματα που μου αρεσουν,νιωθω οτι εχω καταθλιψη και δεν μπορω να αποφασισω αν πρεπει να κοιταξω το μελλον μου και να ξαναδωσω πανελληνιες ακομη και αν δεν εχω δυναμεις η να κοιταξω την υγεια μου η οποια κατρρεει και εκτος απο τα πολυ ασχημα συναισθηματα που εχω,εχω και πολλα ψυχοσωματικα,πηγαινω σε ψυχολογο αλλα μου λεει απλα να βγαινω εξω και να κανω πραγματα που μου αρεσουν κατι που δεν λειτουργει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ένα ένα τα θέματα. Κατ΄αρχήν γιατί σου λένε ότι δεν κάνεις για το επάγγελμα που θα σου άρεσε να κάνεις; Εσύ πέρα από το ότι σου αρέσει το αντικείμενο, θα μπορούσες να το κάνεις πραγματικά καλά θεωρείς; Διότι εντάξει, κάποτε γνώριζα κάποιον που μας τα είχε πρήξει ότι θέλει να γίνει μηχανικός αεροσκαφών και πέρα ότι δεν του έκοβε σε μαθηματικά και τέτοια, μπορούσε να σφαχτεί και στραβοκατσάβιδο να έπιανε, δεν είχε δεξιότητα καμία με τα χέρια του. Με τα χρόνια έγινε ένας πολύ καλός σερβιτόρος πάντως (αρκεί να κάνει άλλος τους λογαριασμούς).

    Η σχολή που πέρασες είναι άσχετη ή παραπλήσια με αυτό που θες να κάνεις; Μπορείς να πάρεις μεταγραφή μετά από κάποιο έτος σπουδών ή να κάνεις μετά κάποιο μεταπτυχιακό σχετικό με αυτό που θες; Υπάρχει ιδιωτική σχολή πάνω σε αυτό που θες αντίστοιχη της δημόσιας; Εξωτερικό ίσως; Θα την πάλευες ψυχολογικά και οικονομικά;

  3. #3
    Ariana γεια σου! Καταρχάς, προσπάθησε να πάρεις μια απόσταση από όλο αυτό για να μπορέσεις να σκεφτείς καθαρά. Πήγαινε μια βόλτα μόνη σου, απόλαυσε το ηλιοβασίλεμα, και μην ξεχνάς ότι ζεις, ότι κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα. Αρχικά έχεις όλη την ζωή μπροστά σου. Είσαι μόνο 18 χρόνων κορίτσι. Αυτά που θα σου έλεγα εγώ είναι: 1) Μήπως η ψυχολόγος σου δεν σου ταιριάζει και θα ήθελες να δοκιμάσεις κάποια άλλη; Γιατί γενικά ο πελάτης πρέπει να ταιριάζει με τον ψυχολόγο για να μπορεί να βοηθηθεί. Δες το γενικά. Ή συζήτα το μαζί της. Πες της πως αυτά που σου προτείνει δεν σε βοηθούν ιδιαίτερα. Γενικά μην ντρέπεσαι να της πεις το οτιδήποτε. 2) Θα μπορούσες να πας σε σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού να δεις τι μπορείς να γίνεις από την σχολή που πέρασες τώρα, από αυτήν που ήθελες να περάσεις, να καταλάβεις γενικότερα τι σου γίνεται. 3) Μπορείς να δοκιμάσεις να πας στη σχολή να δοκιμάσεις, κι αν βλέπεις ότι δεν σου αρέσει να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Του χρόνου ή του παραχρόνου. Χρόνος υπάρχει γενικά, δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Βήμα βήμα, όλα θα γίνουν. 4) Μίλα με κάποιον συγγενή (μαμά, μπαμπάς, θείος κλπ) το θέμα σου, που να μπορέσει να σε υποστηρίξει. Απλά μην κάνεις το λάθος να μιλάς για τα θέματά σου επιθετικά, κάτσε ψύχραιμα και συζήτα το με κάποιον, αν είναι εφικτό. 5) Να κάνεις πράγματα να ξεφεύγεις, μην ασχολείσαι συνέχεια με αυτό, πχ γυμναστική, οτιδήποτε σε ευχαριστεί.
    Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    1
    Ετεροχρονισμένα αλλά ναι .. επειδή βίωσα την ίδια ακριβώς κατάσταση για χρόνια και αρρώστησα , έχω να πω τα εξής. Γράψτους όλους αυτούς που σου λένε να πας σε εκείνη τη σχολή που έτυχε να περάσεις και βρες το θάρρος να πας στο εξωτερικό. Εν ανάγκη βρες μια δουλειά για να μαζέψεις χρήματα για να σπουδάσεις εξωτερικό. Το ξέρω είναι δύσκολο ψυχολογικά και οικονομικά όσο και να το περιγράφουν σαν απλό. Εν ολίγης , δεν πέρασα Βιολογικό που ήταν το όνειρο μου και με πίεσαν να μη ξαναδώσω λέγοντας ότι η σχολή Περιβάλλοντος είναι παρεμφερής και εγώ εξειδανικεύω κάτι που δε ξέρω - και δεν είχα και υποστήριξη δεν με άφηναν να ξαναδώσω , αν και ήταν από μόνο του τραυματικό και στα 18 φοβόμουν να το ξαναπεράσω όλο αυτό . Πήγα στη σχολή που δεν ήθελα έπαθα κατάθλιψη για χρόνια και την παράτησα και το μόνο που με κράταγε από το να φύγω από αυτή τη χώρα ήταν ο φόβος. Η κατάληξη ? Σπουδάζω εξωτερικό στα 28 Βιολογία γιατί πολύ απλά πάντα ήξερα τι ήθελα και δε μου πέρασε . Ακόμα δεν έχω ξεπεράσει τα χαμένα χρόνια και το τραύμα του παρελθόντος. Για πρώτη φορά όμως νοιώθω ότι ζω . Πραγματικά εσύ ξέρεις τι θέλεις , μην αφήνεις τους άλλους να σε τρελάνουν και να σε επηρεάσουν . Το σάπιο σύστημα αυτής της χώρας καταστρέφει ψυχές , είναι απόλυτα λογικό να φοβάσαι να ξαναδώσεις - ήταν τραυματικό και σε καμία περίπτωση αυτό το ότι να ναι σύστημα δε καθορίζει την αξία σου. Πραγματικά όσο δύσκολο και να ναι η συμβουλή μου είναι πήγαινε εξωτερικό - χτες . Αυτά δεν συμβαίνουν σε καμία άλλη χώρα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    415
    να ακούσεις την καρδιά σου και να ακολουθήσεις την επιθυμία της ζωής σου ,αρκεί αυτή η επιθυμία να είναι όντως δική σου....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Αν έχεις λεφτά πήγαινε σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο εδω στην Ελλάδα εγώ πήγα σε ΤΕΙ θετικών επιστημών κ δούλευα με τον πατέρα μου τις ελιές δούλεψα σε 6 διαφορετικές δουλειές όσο σπούδαζα πουθενά δεν με ήθελαν για πάντα έτσι μετά το στρατό ξαναγύρισα στις ελιές δούλεψα πολύ κι έβγαλα χρήματα που δε θα τα βγαζα αν ήμουν υπαλληλοσ κάπου εν ολίγοις άλλο τι θεσ άλλο τι μπορείς κ είναι κ τι λένε οι άλλοι για σένα για τη δουλειά σου κλπ

Similar Threads

  1. Ειμαι αρκετα καλος ειμαι η μηπως δεν βλεπω αρκετα καλα
    By ImLost in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2014, 13:56
  2. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29
  4. Replies: 26
    Last Post: 13-05-2011, 11:41
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •