Σεξουαλική φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    43

    Σεξουαλική φοβία

    Φόβος ή πραγματικότητα;
    24 χρονών. Γυναίκα. Straight.
    Πρώτη σεξουαλική επαφή με άντρα στα 22,5.
    Επιλογή αρσενικού από απόφαση για να ολοκληρώσω επιτέλους από ένα φλερτ κ όχι έρωτας τρελός.
    Στο παρελθόν χρόνια ερωτευμένη με έναν πλατωνικά, χωρίς σεξ γιατί φοβόμουν να μην πληγωθώ, μαζί του Ερωτικές επαφές μέχρι προκαταρκτικά. Την παράλληλη περίοδο Φίλη κολλητή μια κοπέλα 15 χρόνια που μαλώσαμε και στεναχωρέθηκα παααρα πολύ.
    22 Χρόνια τώρα φαντασιώσεις με άντρες μόνο!!! Πορνό straight. Ε λοιπόν για να σας πω τι μου συμβαίνει τώρα, αφού έκανα σεξ με αυτόν πέρυσι ,αποφάσισα να τον κάνω και σχέση μου με μέτρια συναισθήματα για αυτόν. Ξεκίνησα αλλά στον ένα μήνα άρχισα να νιώθω ένα κόμπο στο στομάχι και να νιώθω καταπίεση...το σεξ απομυθοποιηθηκε, το είχα στο μυαλό πολύ ιδανικό και τελικά δεν ήταν κάτι. Πολύ απλό. Με αυτόν κάναμε πολύ καλό σεξ, αλλά μετά από λίγες ώρες ένιωθα μια καταπίεση δεν μπορούσα να καταλάβω γτ. Ένα μήνα μετά κάτι με είπε για μια κοπέλα που αποδείχθηκε bi και έμεινα. Δεν το περίμενα. Το μυαλό μου σαν να έψαχνε να βρει μια δικαιολογία της καταπίεσης μου με αυτόν και έκανα ταύτιση και αυτοαποκαλεστηκα bi στο μυαλό μου.ειπα δηλαδή μήπως για αυτό καταπιέζομαι;;. (Να δηλώσω πως ποτέ δεν ήμουν αρνητική με την κοινότητα). Από τότε όμως δεν μπορώ να κοιμηθώ ήσυχα, νιώθω πως κάτι πάει λάθος με τη σκέψη μου και τα θέλω μου, είμαι ανήσυχη νιώθω πως κάπου μπερδεύτηκα, στο δρόμο δεν θέλω να μιλάω με γυναίκες, κλίνομαι στο καβούκι μου και μου δημιουργώ εικασίες και ψυχολογικά.δεν τρώω, έχασα 4 κιλά..τωρα..Αναρωτιέμαι αν αυτό είναι ο φόβος που με κατακλύει ως προς ότι δεν με αντιπροσωπεύει η κατάσταση ή απλώς είμαι;; να επισημάνω πως με αυτόν δεν χώρισα. το προσπάθησα λίγο και μεγεθύνονται οι σκέψεις μου αυτές και παθαίνω κρίση πανικού.
    Έχω μπερδευτεί..δεν ξέρω σαν να μην πάει κάτι σωστά. Σαν να μην ισχύει.. ή τελικά είμαι καταβαθος και δεν μπορώ να το αποδεχτώ; Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλήθεια. Πάντα φλέρταρα με αγοράκια και στα βιβλία μου έγραφα τα ονόματα τους. Στο σεξ δεν προχωρούσα. Από την πράξη και μετά με έπιασε μια μανία... φοβάμαι.
    Τι όμως; Πραγματικά νιώθω να γίνεται η ψυχή μου ράκος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φυσικά και απομυθοποιήθηκε το σεξ αφού το κάνεις με κάποιον με τον οποίο καταπιέζεσαι. Αφού έχεις μέτρια συναισθήματα, γιατί πιέστηκες να κάνεις σχέση μαζί του και μάλιστα για αρκετό καιρό; Μήπως είσαι από αυστηρή οικογένεια και το σεξ ήταν ταμπού στο περιβάλλον σου; Πριν σου μπει η ιδέα ότι είσαι bi, ποιά δικαιολογία έδινες στον εαυτό σου, όχι για το πως πάει το σεξ, αλλά για το ότι είσαι μαζί με τον συγκεκριμένο άνθρωπο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Φυσικά και απομυθοποιήθηκε το σεξ αφού το κάνεις με κάποιον με τον οποίο καταπιέζεσαι. Αφού έχεις μέτρια συναισθήματα, γιατί πιέστηκες να κάνεις σχέση μαζί του και μάλιστα για αρκετό καιρό; Μήπως είσαι από αυστηρή οικογένεια και το σεξ ήταν ταμπού στο περιβάλλον σου; Πριν σου μπει η ιδέα ότι είσαι bi, ποιά δικαιολογία έδινες στον εαυτό σου, όχι για το πως πάει το σεξ, αλλά για το ότι είσαι μαζί με τον συγκεκριμένο άνθρωπο;
    Θα συμφωνήσω. Ίσως πρέπει να βρεις καποιον που πραγματικά θέλεις ΠΑΡΑ πολύ. Τότε νομίζω θα φανεί η αξία της πράξης. Τώρα που απλα ενας δε σου εκανε, μπορουν να είναι 1002 λόγοι. Δεν είναι περίεργο. Πιστεύω οτι θα ήθελες να τον θέλεις πολύ, αλλα δεν τον θέλεις τόσο, δε θελεις να χωρίσεις γιατι δε σου εκανε κατι κακό, αλλα δε σε ενθουσιάζει να είστε μαζί, δε σε τρελαίνει το σεξ μαζί του (και νομίζεις οτι έτσι θα είναι το σεξ με οποιονδήποτε άλλο) άρα μπερδεύεσαι :) Έτσι το αισθάνομαι απο αυτά που είπες.

    Νομίζω θέλει λίγο θάρρος να πεις στον εαυτό σου πρώτα, οτι δε σου κανει αυτός και να βρεις καποιον που θα σε ενθουσιάζει ... εκει θα φανει τι γίνεται ;)
    Μη βιαστείς για τον επόμενο, ναι είναι δύσκολο να είσαι μόνη αλλα αξίζει όταν τον βρεις. Στα 24 και να λες μετρια συναισθήματα και έχει περάσει μονο 1.5 χρόνος ... δεν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    έχεις δει ποτέ κάποιον άντρα και να νοιώθεις έλξη να το κάνεις μαζί του; φαντάζομαι ναι.
    έχεις δει γυναίκα και να νοιώσεις το ιδιο; όχι
    Δεν είσαι bi, τώρα το γιατί απομυθποιηθηκε η δε σε εντυπωσίασε τόσο η για το νοιώθεις περίεργα μετά, υπάρχουν αρκετοί λόγοι στο ερωτικό κομμάτι που μπορεί να συμβεί και είναι άσχετοι με την σεξουαλική σου ταυτότητα. Ο πιο συνηθης ειναι οπως σου ειπαν πιο πανω, να σου έχουν ενοχοποιησει το σεξ οι γονείς η και να μην συζητούσαν καθόλου γι αυτό.
    Εδώ εγώ που είμαι άντρας και απλώς δεν το συζητούσαν ποτέ οι γονείς μου, όταν ήμουν πιο μικρός ένοιωθα άβολα στη σκέψη ότι θα το κάνω, μου άρεσε σαν ιδέα αλλά κάτι με ενοχλούσε. Για να δεις λοιπόν πόσο μεγάλο ρόλο παίζει αυτό, όταν ήμουν κάπου 15-16, έτυχε να ταξιδεύω μαζί με τον πατέρα μου και το θείο μου. Εκεί συζητώντας μεταξύ τους για τους μεγάλους γιους, τον αδερφό μου και τον ξάδερφό μου, ειπώθηκε το εξής από τον πατέρα μου: ποιος ξέρει που θα ήταν χθες μαζί και γύρισαν πρωί, θα έβγαζαν τα μάτια τους με τίποτα γκόμενες και γελουσαν. Ακόμα θυμάμαι την απελευθέρωση και την χαρά που ένοιωσα, όταν αντιλήφθηκα ότι ο πατέρας μου και ο θείος μου το έβλεπαν τόσο άνετα και απελευθερωμένα, παρόλο που δεν μιλούσαν μαζί μας για σεξ. Μετά ήθελα να το κάνω και δεν ένοιωθα αυτό το περίεργο κομπιασμα.

Similar Threads

  1. Σεξουαλική ζωή στα 35
    By Papillon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 07-03-2020, 15:05
  2. Σεξουαλικη ταυτοτητα
    By fot235 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 12-08-2018, 22:55
  3. Σεξουαλικη ταυτοτητα
    By Morf3eas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 26-07-2018, 21:54
  4. Αντικαταθληπτικα κ σεξουαλικη ζωη.
    By Doom in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 09-12-2017, 15:49
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •