Καινούργιος φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617

    Καινούργιος φόβος

    Γεια σας παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας το τελευταίο καιρό με έπιασε ένας φόβος μήπως έχω η μήπως βγάλω κάποια σοβαρή ψυχική ασθένεια( σχιζοφρένεια η ψύχωση) αγχώθηκα για αυτό λογο του ότι κάνω συνέχεια σκέψεις άσχετες η μια με την άλλη έχω.εμμονες δυσκολία σιγκεντροσις και γενικά άμα κάνω κάτι καμία κίνηση η πω κάτι σκέφτομαι μήπως αυτό ακούστηκε τρελό? Τη πιστεύεται παιδιά να πω πος είμαι υποχονδρειος από τότε που.με θυμάμαι τώρα.ειμαι στα 26

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Το έπαθα κι εγώ αυτές τις μέρες.. Νομίζω πως οι υποχονδριοι όπως φοβόμαστε για σωματικές ασθενείες φοβόμαστε και για ψυχικές.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Ακριβώς αυτό το πραγμα τη συμπτώματα είχες εσύ?

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Στον ψυχίατρο πηγές να σε διαγνώσει εντέλει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Έχω πάει σε δύο ο ένας είπε ότι γαδ και ο άλλος ότι έχω ιψδ και αυτό με αγχοσε παραπάνω επειδή σκέφτομαι πως έχω κάτι και δεν το βρίσκουν που καταλαβαίνω πως κάτι δεν πάει καλά σε εμένα

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Δεν ειχες πει ότι θα πήγαινες και σε τρίτο;

    Με τι τρόπο σε διέγνωσαν; Είχαν το εγχειρίδιο και σου έκαναν ερωτήσεις για να δουν αν συγκεντρώνεις τα συγκεκριμένα κριτήρια ή απλά από την περιγραφή σου;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Όχι σε τρίτο δεν πήγα ακόμα όχι με διάγνωση έκανε από τα λεγόμενα μου και πήγα και σε δύο ψυχολόγους και η πλάκα πως και αυτοί το ίδιο μου είπαν ο ένας γαδ και η άλλη ιψδ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Παιδιά τι πιστεύεται εσεις τη διαταραχή είναι αυτοί??

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Εγώ θεωρώ πως πρέπει να πας σε τρίτο και να σε διαγνώσει κανονικά με το εγχειρίδιο. Εμένα έτσι με διέγνωσε. Μην του πεις γεια σας έχω αυτό και αυτό το θέμα, πες του θέλω διάγνωση επίσημη.

    Αλλά όπως τα λες ναι, η νεύρωση είναι πιθανή,νεύρωση ,ιδψ , εμμονές ,έχουν ανάλογα συμπτωματα. Αλλά δεν είμαστε γιατροί εδώ μέσα, κλείσε σε έναν ψυχίατρο αφού σε ταλανίζει κιόλας και δες το. Αλλά πες του αυτό που σου είπα,ότι θες επίσημη διάγνωση γιατί θες να ξέρεις τι έχεις. Αν και λίγη σημασία έχει πρακτικά,αφού έχεις ξαναπεί ότι δεν σε επηρεάζει πολύ. Αν βέβαια κανεος όλη την ώρα αυτές τις σκέψεις,καλό είναι να το δεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Η αλήθεια δεν το κάνω συναιχια αυτό πριν 3 μέρες ειμουν μια χαρά φοβόμουν για την καρδια μ ) μετά ίδια ένα άρθρο για την νευρωση που ίσως προκάλεσει ψύχωση και αρχίσαμε πάλη με το άγχος και της φοβίες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Παιδιά δεν παίζει να έχω καμία ψύχωση η σχιζοφρένεια? Η να αποκτήσω κάτι τέτοιο γιατη έχω αγχωθεί πάρα πολύ άρχισα με κάθε μου κίνηση να σκέφτομαι αν φενεται τρελό αυτό που κάνω η όταν μιλάω σε κάποιον σκέφτομαι μπας και πω κάτι και με πέραση για τρελό έχω απελπιστεί ποια με αυτές της σκέψεις

  12. #12
    Nefeli28
    Guest
    Παιδιά τι εννοείτε εγχειρίδιο;
    Υπάρχει βιβλίο; Τεστ; Τι;
    Ο,τι διάγνωση μου εκαναν κι εμένα την εκαναν απο τις περιγραφές μου

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    To DMS-5. Ειναι παγκόσμιο διαγνωστικό εγχειρίδιο. Εγώ που ήθελα επίσημη διάγνωση με διέγνωσε αυστηρά με αυτό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Vaper, στις ψυχώσεις , σχιζοφρένεια κτλ σου κολλάει κάποια ιδέα ή βλέπεις κι ακούς κάτι ας πούμε και το θεωρείς φυσιολογική πραγματικότητα. Δεν πα να σου λένε οι άλλοι ότι κάτι πάει στραβά η δεν υπάρχει ή δεν έχεις δίκιο, η πεποίθησή σου είναι ακλόνητη και βγάζεις τους άλλους φάουλ. Δεν σου περνάει καν από το μυαλό ότι πάει κάτι λάθος με εσένα. Άρα και μόνο που προβληματίζεσαι, ψύχωση δεν έχεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Ουφ η αλήθεια ανακουφιστικα κάπως ακόμα και η σκέψεις που κάνω κάποιες φορές καταλαβαίνω πως είναι υπερβολικές. Έκλεισα ραντεβού με ψυχίατρο για να μου κάνει διάγνωση

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καινούργιος πόνος
    By Stef15 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-09-2019, 03:03
  2. Γεια σας, καινουργιος κ γω
    By VALERIAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-2017, 14:31
  3. καινουργιος χρονος.
    By κύριος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-01-2016, 11:07
  4. ο καινούργιος μου εαυτός...
    By mariafil in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 01-07-2012, 19:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •