Για τα λεφτα....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110

    Για τα λεφτα....

    Πριν απο 7 μηνες τα εφτιαξα με ενα παιδι 2 χρονια μικροτερο μου. Ειμαι 26. Τρελός έρωτας, με το καιρο εφτασε και η αγαπη ... τρελο κολλημα... Σε όλα ήταν τέλειος, ευαισθητος, παντα μαζι μου, παντα με ομορφα λογια, να υποχωρει σε πολλα, να με ακουει, να σηζυταει ... Ότι πιο τελειο ειχα ποτε μου... Υπηρχε μόνο ενα μικρο θεματακι, στο οποιο δεν εδινα καν σημασια γιατι δεν με απασχολησε ποτε ... Δεν ειχε ποτε του λεφτα. Δουλευε κανονικα βεβαια, ουτε ειχε ιδιαιτερες υποχρεωσεις, ζει με τη μανα του οποτε σε γενικες γραμμες δεν φαινεται να υπαρχει προβλημα... Καθε φορα ομως που βγαιναμε δεν ειχε ποτε του λεφτα. Τα παντα πληρωνα παντα εγω κ εκεινος μου ελεγε οτι ενιωθε τυψεις γιαυτο. Εγω ειλικρινα δεν ειχα κανενα προβλημα, ποτε δεν κολλαγα σε αυτο.. Εκεινος μου ελεγε παντα διαφορα για τα οικονομικα του προβληματα...
    Ετσι , καθε φορα ηταν δεδομενο πια οτι ο λογαριασμος ηταν δικος μου.. Πηγαιναμε σε καλα μερη για φαγητο , για ποτο ,σαββατοκυριακα αποδρασεις σε διαφορες περιοχες, πηγαιναμε σε συναυλιες κλπ κλπ.
    Το θεμα ειναι οτι πριν απο λιγους μηνες αγορασα το πρωτο μου διαμερισμα. Καιρος ηταν αλλωστε. Οποτε αποφασισα να το φτιαξω και μπηκα σε γερα δανεια.. Το τελευταιο καιρο σφιχτηκα αρκετα οικονομικα, λογω των εξοδων του σπιτιου , μεχρι που εφτασα μια μερα να τουπω οτι ρε ανθρωπε σημερα που θα βγουμε δυστηχως δεν θα εχω να πληρωσω.. Φανηκε αμεσως η δυσαρεσκεια του.. Δεν του ζητησα ποτε να πληρωσει εκεινος , απλα δεν βγαιναμε πια σε καλα μερη , σταματησα τα πολλα δωρα που του παιρνα καθε τοσο και..
    το αποτελεσμα ηταν οτι μετα απο δυο βδομαδες που ειχα τις "αφραγκιες " μου , χθες δηλαδη, μου ειπε να χωρισουμε ...
    Ετσι στα καλα καθουμενα , χωρις λογο κ αφορμη, με κατι γελοιες δικαιολογιες.. Ειμαι σιγουρη ομως οτι ο λογος ηταν οτι σταματησα πια να τον βγαζω εξω κ να του κανω δωρακια συνεχεια... Ουτε τσακωνομασταν , ουτε υπηρχε καποιο προβλημα στην σχεση.. Αντιθετως !!! Ολα ηταν τελεια, ακομα και στο σεξ , δεν χορταιναμε ο ενας τον αλλον.. Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται για τα λεφτα και μονο να διωχνεις τον αλλον που ελεγες οτι ειναι ο ανθρωπος σου κ οτι τον αγαπας .. Καθημερινα μ ελεγε ποσο μαγαπαει... Κ ετσι ξαφνικα τα γκρεμισε ολα.. Η δικαιολογια του ηταν οτι απλα βαρεθηκε.. Πραγμα που μεχρι την τελευταια στιγμη δεν φαινοταν καν.. Μεχρι την τελευταια στιγμη μου εστελνε ολη τη μερα μηνυματα, μου ελεγε ολα τα γλυκολογα του κοσμου, με ηθελε με ποθουσε...
    Ας μου εξηγησει καποιος ΠΩΣ μπορει καποιος να φερθει τοσο σκληρα ... και να τα διαγραψει ΟΛΑ μονο και μονο επειδη .. σταματησα τα εξω.. Δεν εχω σταματησει να δακρυζω , απο χθες, δεν το διαννοειται το μυαλο μ ποσο ψευτης και υποκριτης ηταν !!! Πως θα μπορεσω να συνελθω τωρα ...?? Μακαρι να νιωθατε ποσο ποναω και ποσο αδικο ειναι ολο αυτο .... Για τα λεφτα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δηλαδή εσένα δεν σε ξενέρωνε που έβγαζες τον γκόμενο σου και τον κέρναγες φαγητό αλλά του έκανες και δωράκια..?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Σκεψου να το ανακαλυπτες σε 10 χρονια απο τωρα αυτο που ανακαλυψες τωρα,με 2 παιδια στην αγκαλια.Ανθρωπακια υπαρχουν πολλα,παρτο αποφαση οσο πιο γρηγορα γινεται πως η κριση σου δεν ηταν καλη γιατο σχετικο ατομο,πως προδωθηκες και συνεχισε ελπιζοντας να εισαι πιο τυχερη την αλλη φορα.Ποναει το ατιμο αλλα δεν υπαρχει ευκολος δρομος.Και να ξερεις πως πολυς κοσμος θυσιαζει πολλα πραγματα για τα λεφτα.ειναι η καλοπεραση που προσφερουν βλεπεις και η εξουσια που σου δινουν.Ελπιζω να βρεθουν καλυτεροι ανθρωποι διπλα σου μελλοντικα,δοκιμαζε τους παντως για να ξερεις που πατας ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    alexloukoumaki,

    το θεματακι που αναφέρεις εσυ, για αυτον ήταν το κυριως θέμα. Η τελεια σχεση που περιγράφεις, προφανως ήταν στο μυαλο σου. Το να ανακαλυπτεις, οτι η σχεση σας, βασιζοταν σε ενα βολεμα που παρειχες εσυ στον φιλο σου, αποκαλυπτει κ μια άλλη διάσταση της σχεσης σας την οποια κ αγνοουσες.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Στον κοσμο μου
    Posts
    76
    Παντως το θεμα των χρηματων παιζει σημαντικο ρολο στα ζευγαρια σημερα, τις προαλες ημουνα σε μια συζητηση και η κοπελα ειπε οτι ξαναγυρισε στο παλιο της αγορι και ενας απο τους λογους ηταν οτι δεν ειχε συνηθισει να βγαινει και να πληρωνει και εκεινη. Στην δικια σου περιπτωση ηταν πολυ χοντρο αυτο που εκανε αυτος αλλα εκανες και εσυ λαθος που συμπεριφερθηκες ετσι απο την αρχη, ευτυχως που τον ανακαλυψες νωρις οπως ειπε και ο Empneustns.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Μα τοσο τυφλωμενη πια ?? Αλλα και εκεινος , πως μπορει να το παιξει τοσο καλα ?? Δλδ οσο ειμασταν ενταξει με αγαπουσε τοσο και τωρα ξαφνικα εφυγε ολος ο ερωτας ? Αν ειναι δυνατον !! Και με εσβησε τοσο απλα αποτη ζωη του , εκεινος που οποτε και να στραβωνα με κατι αμεσως ετρεχε κοντα μου , ηταν πραγματικα τρελαμενος μαζι μ , αν δεν του στελνα καθε ωρα μηνυμα το παρεξηγουσε φαντασου , αν δεν με εβλεπε για τρεις μερες τρελαινοταν .. Δεν γινονται αυτα ... Να ξεγελαστηκα τοσο πολυ !!!
    Ποναω τοσο αλλα ποιος μ ακουει ... Εκεινος θα βρει συντομα καμια αλλη χωρις καν να αναρωτηθει τι ζημια εχει αφησει πισω του .. Θα περναει καλα.. μαλλον με το επομενο θυμα του..
    Θελω να του τα φωναξω ολα αυτα , γιατι εγω ετσι απλα με λιγα δακρυα το δεχτηκα, θελω να του πω ποσο ψευτης ειναι , αλλα δεν τολμαω , δεν του πα κουβεντα καν για το θεμα , δεν του πα οτι απο τη στιγμη που δεν καλοπερναει πια δεν θελει να ειναι μαζι μου γιατι μονο η καλοπεραση τον νοιαζει.. Δεν τολμαω να πω κατι τετοιο γιατι σιγουρα απλα θα γελασει...
    ..Τι να κανω...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Ειναι οντως εντυπωσιακο το στορυ σου.
    Εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση πανω απο ολα, η θεληση να διατηρησετε εξισου μια κατασταση τελειως ανιση.
    Ο καθενας βεβαια απο την πλευρα του για τους δικους του λογους.....
    Δεν μπορω να ξερω τα βαθυτερα αιτια που τα συνφωνησατε ετσι ως προς το οικονομικο.
    Εκεινο που ξερω - και γνωριζουν ολοι πλην εσου - οτι οι σχεσεις πρεπει να βασιζονται σε ισοτιμη βαση.
    Δεν ειναι θεμα πρεπει η δεν πρεπει, αλλα αυτονοητο.
    Πχ δεν εχει ο αλλος να πατε για καφε??? θα τον πιειτε σπιτι σας, αν αυτο δειχνει μιζερια ειναι αλλο θεμα.

    Εχω δυο παρατηρησεις,
    στα θετικα σου εκλαμβανω οτι δεν ξεκατινιαστηκες παρα εμεινες στη πικρα και μονο.
    Εχω ακουσει για στορυ που μετα τον χωρισμο, σου κοπανανε οτι εγω σου εκανα αυτο η το αλλο δωρο η την ταδε εξυπηρετηση. Λες και εβαλε καποιος να κανει δωρο με το ζορι....
    Το δευτερο σημειο ειναι οτι μαλλον πηρες ενα γερο μαθημα στο πως μπορει να δουλεψει κατι με μερικους ανθρωπους.
    Ειμαι σιγουρος οτι στο μελλον την επομενη σχεση σου θα την βαλεις σε αλλη βαση.
    Οτι δινεις θα πρεπει να εχεις και μια ανταποκριση σε αυτο και δεν βαζω ποσοστα.
    Η ανταποκριση θα ειναι αυτη που θα καλυπτει εξισου και τους δυο.
    Αλλιως οπως καταλαβαινεις στην ουσια \"αγοραζεις\" σχεση αν με εννοεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Aν θέλεις να του το φωνάξεις και δεν το κάνεις, θα σκάσεις. Είναι κρίμα να σου αφήσει ψυχική εκκρεμότητα αυτή η ιστορία, τη στιγμή που είναι προφανές ότι έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου. Θα έλεγα λοιπόν να βρεις ένα τρόπο να \"του το φωνάξεις\" χωρίς να του δώσεις και περιθώριο να απαντήσει. Με ένα γράμμα ίσως?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τι να φωναξει βρε συ nature??
    αμα ο αλλος ειναι ξεγανωτος ντενεκες, θες να του δωσεις και αξια??
    Εγω αν εστελνα γραμμα, (λεμε τωρα) το μονο που θα ελεγα, καλα εκανες και με χωρισες, ησουν πολυ ακριβος και με την κριση το δανειο μου ερχεται ο μισος μισθος, θα βρω ενα φτηνοτερο.... αντε γεια σου τωρα.
    Και μετα μολις κοβεις τετοιο τυπο, του δινεις το τηλεφωνο του πρωην σου για να ανταλλαξουν εμπειριες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    κρίνο, δεν είπα γράμμα ερωτικό. Εννοώ γράμμα περίπου όπως λες, καυστικό, του στυλ ότι σε πήραμε χαμπάρι. Και άστον μετά να την ψάχνει για να αποδείξει το αντίθετο. Η φίλη μας να μην απαντήσει ξανά ποτέ. Να μείνει αυτός με την εκκρεμότητα και όχι η φίλη μας.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν πιστευω στα στορυ οτι θα βγω εγω απο πανω και οχι εσυ.
    Πιστευω στα ξεσκαλωματα και οχι ποιος την ειπε πιο πολυ στον αλλο.
    Στην τελικη αυτο ταιριαζει με μαχη αναμεσα σε πιτσιρικια, που μετρανε ποσα τουβλακια εχει ο καθενας για να την μπει στον αλλον.....

    Ο φιλος μας εντω μεταξυ δεν νομιζω να ασχοληθει με τις εκκρεμοτητες που θελει να βαλει η καθε μια.
    Η δε φιλη μας, ας μεινει με την αναμνηση οτι περασε καλα ενα διαστημα, (οπως λεει) ασχετως αν της κοστισε κατι παραπανω....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Δεν είναι τουβλάκια, είναι όμως η ψυχολογική επιβάρυνση που αφήνει μια τέτοια κατάσταση που μου φαίνεται άδικο να την επωμιστεί η κοπέλα. Εμένα προσωπικά αν κάτι με πειράξει πολύ θα σκάσω αν δεν το βγάλω με κάποιον τρόπο. Αν μου είναι αδιάφορο μπορώ να το προσπεράσω με λίγη απλή δυσφορία. Τέλος πάντων εμείς λέμε γνώμες και η φίλη μας ας κάνει ό,τι απο αυτά την αντοπροσωπεύει καλύτερα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Λοιπόν φίλη μας alexloukoumaki, ουδέν κακόν αμιγές καλού, όπως είπε κι ο Εμπνευστής καλά που συνέβη τώρα κι όχι μετά από 10 χρόνια με δυο παιδιά στην αγκαλιά. Πραγματικά , μέσα σε 7 μήνες, είχες προσδώσει στη σχέση σου εκείνα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που στα δικά σου μάτια φάνταζε σαν η τέλεια σχέση. Κακώς !! Οι 7 μήνες είναι πολύ λίγοι για να καθορίσουν το μέλλον μιας σχέσης, προφανώς κατά την δική σου άποψη ήταν η ιδανική σχέση που θα μπορούσε να οδηγήσει σε κοινή συμβίωση (?) πράγμα που κατά τα φαινόμενα δεν ταυτιζόταν με τις επιθυμίες του συντρόφου σου...

    Φαίνεσαι ένα συγκροτημένο άτομο και θα τα καταφέρεις να ορθοποδήσεις, η ζωή σου έδοσε ένα σκληρό μάθημα κι από την εντύπωση που δίνεις τουλάχιστον σε μένα, πέρα από το αυτονόητο \"γιατί\" που αυτή τη στιγμή σου τρώει τα σωθικά, νομίζω πως στο τέλος θα βγεις πιο δυνατή απ\' αυτή την ιστορία. Θα σου πω και κάτι : ο φιλοχρηματισμός είναι ό,τι χειρότερο κουσούρι μπορεί να έχει άνθρωπος, γιατί τα υλικά αγαθά και μόνον αυτά καθορίζουν την υπόσταση του και την στάση του στο κόσμο . Οι ψυχές των ανθρώπων που νοιάζονται μόνο για το χρήμα είναι κενές αισθημάτων, μ\' ένα τέτοιο θάκανες χωριό ?

    Νομίζω πως η τύχη σου να απαλλαγείς από μια τέτοια κενή ψυχή είναι απίστευτη , δες το κι έτσι :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by sabb
    Λοιπόν φίλη μας alexloukoumaki, ουδέν κακόν αμιγές καλού,
    ............
    ...........Νομίζω πως η τύχη σου να απαλλαγείς από μια τέτοια κενή ψυχή είναι απίστευτη , δες το κι έτσι :)
    ......πολύ καλό!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Εγώ μόλις διάβασα την ιστορία σου, το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το εξής:

    Μπράβο της που στα 26 της είναι ανεξάρτητη και αγόρασε και σπίτι.

    Ο λόγος που σε χώρισε, ήταν βαρεμάρα μας είπες, εσύ υποψιάζεσαι για τα λεφτά...

    ότι και να ήταν, άστο να πάει στο καλό του

    Βάλε την αξιοπρέπεια σου μπροστά, δεν έχεις κανένα ανάγκη και χαμογέλα, γιατί η τύχη σου γύρισε υπερ σου!

    Βλέποντας τέτοια δείγματα, το συντομότερο δυνατό χωρίζουμε!

    Υπάρχουν τόσοι άνθρωποι έξω που εκτιμούν και ένα ποτήρι νερό απλά να τους προσφέρεις!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •