Εξωμήτριος κυηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    Εξωμήτριος κυηση

    Γεια σας.επειτα από κάποιου εύλογου χρόνου προσπαθειών έμεινα έγκυος.Η χαρά δεν κράτησε πολύ γιατί διαπιστώθηκε Εξωμήτριος κυηση.Δεν ξέρω αν κάνω καλά που το γράφω εδώ.Ειμαι λυπημένη.Αφενος σκέφτομαι ότι δεν θα ξαναπιασω παιδάκι μιας που δεν έμεινα αμέσως έγκυος Κι από την άλλη έχασα την μια σάλπιγγα από την λαμπαροσκοπηση που υποβλήθηκα για να μην γίνει ρήξη εξωμητριου.Οποια οικογένεια έχει περάσει κάτι αντίστοιχο θα με βοηθούσε.Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Σφίγγεται η καρδιά μου μόνο που το ακούω. Είναι πολύ σκληρό αυτό που περιγράφεις. Λυπάμαι πολύ.

    Σου εύχομαι καλή ανάρρωση.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #3
    Ο γιατρός μου διαβεβαιώνει ότι δεν έχουμε κανένα πρόβλημα και ότι πρέπει να αφεθώ και θα ρθει διότι εφόσον έμεινα μια φορά θα ξαναμεινω (βάση λογικης)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Σε τέτοιες περιπτώσεις ο γιατρός σου είναι καλύτερος και από 100 ψυχολόγους.

    Αν σου λέει την αλήθεια και αν σου λεει τα πράγματα όπως έχουν, μη φοβάσαι.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  5. #5
    Πήραν αρκετές γνώμες όλοι είχαν την ίδια.παντα πάμε βάση του τι γίνεται συνήθως. Φυσικά στη ζωή όλα παίζουν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Ένας μορφωμένος γιατρός εκτός από γνώσεις έχει και το τακτ να μιλήσει όπως πρέπει.

    Αφού μπορείς να πιασεις παιδί είναι καλό. Και έπειτα τόσες θετικές εξελιξεις ακούμε καθημερινά με νέες μεθοδους κυησης και γονιμοποίησης.

    Κουράγιο. Μακάρι όλα να πάνε καλά.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  7. #7
    Ευχαριστώ πολυ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Να είσαι καλά! Καληνύχτα!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  9. #9
    Γνωριζω κοπελα που της εδιναν 5% πιθανοτητα να μεινει εγκυος. Πολλα γυναικολογικα προβληματα. Στα 40 χωρις ορμονες απλα εμεινε. Δευτερον γυναικα μετα απο 2 αποβολες στα 23 της εμεινε την 3η. Ειναι απωλεια. Εχει πονο σωματικο μα κυριως ψυχολογικο. Σου ευχομαι με το καλο εκει που πλεον θα νιωθεις γαληνη με οτι και εαν συμβει να ελθει το μωρακι. Μη διστασεις να μιλησεις σε ψυχολογο αν ειναι δυσβασταχτο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Ναι ξέρω και Γω περιστατικά.. αλλά σκέφτομαι πολύ πως Μήπως Εγώ δεν ανήκω σε αυτά τα χαρούμενα περιστατικα.ειμαι 29.Τι να πω στη ψυχολογο;ότι δεν την παλυεω;
    Last edited by Ilia90; 11-10-2019 at 21:12.

  11. #11
    Σαφως. Αν γεμισεις τον εαυτο σου ενοχες μεσω της συγκρισης " σιγα το προβλημα αλλοι βιωνουν χειροτερα κτλ" δε θα σου επιτρεψεις τη διαδικασια αντιμετωπισης του σοβαρου συμβαντος. Με την ηλικια θα σου ελεγα να μην το σκεφτεσαι... ειχα τον ιδιο τροπο σκεψης και πλεον τα 35 θεωρουνται καλη ηλικια κυησης. Το βιωσα αυτο. Ειμαι μια αγνωστη και ο,τι και να γραψω δεν εχει ιδιαιτερη βαρυτητα. Οταν φυγει το πλακωμα και με τον συντροφο σου απλα ενωνεστε τοτε ολα αυτα που τωρα ειναι πονος δακρυ στεναχωρια θα παρουν αλλη μορφη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Απλώς αγχώνομαι γιατί προσπαθουσαμε 2 χρόνια οχι συνέχεια γιατί πέρσυ είχαμε κάποια θέματα και λέω ίσως έχω πρόβλημα σύλληψης αν και ο γιατρός γελάει όταν του το λέω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μπα, ξέρω πολλές κοπέλες μεγαλύτερες σε ηλικία, κάποιες και με ιστορικό με εξωμήτριο που μετά έκαναν παιδιά. Μην αγχώνεσαι και εμπιστέψου τον γιατρό σου.

  14. #14
    Προσεύχομαι πολύ και έχω πίστη. Ντρέπομαι καμία φορά που λέω..."Εγω αυτό ηθελα"

  15. #15
    Τι αυτο ηθελες;;; την εξωμητριο;; Ο παραγοντας αγχος οπως θα σου εχουν χιλλιο πει μπλοκαρει τη συλληψη. Πενθεις το μωρακι που δεν ηρθε. Οταν ξανα αισθανθεις ετοιμη αλλά γαληνεμενη με ο,τι και αν γινει οποιο μηνα δλδ και να γινει η συλληψη θα ειναι καλυτερα. Ευχομαι να μιλησεις σε αυτο σε πλαισιο ψυχοθεραπειας. Κακο δεν ειναι. Εκτος απο το σωμα μας πληγωνεται και η ψυχη μας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι ειναι χειροτερο: η στρατιωτικη θητεια ή η κυηση?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 289
    Last Post: 01-03-2013, 17:54
  2. ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ
    By gallena in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-05-2011, 23:29
  3. ΚΥΗΣΗ & XANAX
    By ROCKMAMMA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •