Εξωμήτριος κυηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Όταν λέω αυτό ήθελα εννοώ ΑΥΤΟ το μωράκι.Φυδικα και νιώθω έτοιμη για κάτι επόμενο όμως με πιάνει κρύος ιδρώτας εάν βλέπω όταν Αργώ να πιάσω πάλι.Ό ψυχολόγος δεν μπορεί να κάνει κάτι σε αυτό το κομμάτι μου πρεπεί να το δουλέψω μόνη μου. .Σήμερα κλείνω μια βδομάδα από την επέμβαση .Όταν μου λένε να μην στεναχωριέμαι γιατί ακόμα δεν είχε δημιουργηθεί μωρό (ήμουν 8 εβδομαδων )τσαντιζομαι γιατί από την στιγμή που γίνεται η σύλληψη αρχίζει μια...ζωή άσχετος σχήματος.Ή ωμή αλήθεια είναι ότι υπάρχουν χειρότερα.γύναικες έχουν χάσει το μωρό τους στον 9ό μήνα. Όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να στεναχωριέμαι.Μια καινούρια εγκυμοσύνη θα με έκανέ να ευγνωμονώ το Θεό Αλλά πάντα θα θυμάμαι την πρώτη μου εγκυμοσυνη..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Ilia90 View Post
    Όταν λέω αυτό ήθελα εννοώ ΑΥΤΟ το μωράκι.Φυδικα και νιώθω έτοιμη για κάτι επόμενο όμως με πιάνει κρύος ιδρώτας εάν βλέπω όταν Αργώ να πιάσω πάλι.Ό ψυχολόγος δεν μπορεί να κάνει κάτι σε αυτό το κομμάτι μου πρεπεί να το δουλέψω μόνη μου. .Σήμερα κλείνω μια βδομάδα από την επέμβαση .Όταν μου λένε να μην στεναχωριέμαι γιατί ακόμα δεν είχε δημιουργηθεί μωρό (ήμουν 8 εβδομαδων )τσαντιζομαι γιατί από την στιγμή που γίνεται η σύλληψη αρχίζει μια...ζωή άσχετος σχήματος.Ή ωμή αλήθεια είναι ότι υπάρχουν χειρότερα.γύναικες έχουν χάσει το μωρό τους στον 9ό μήνα. Όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να στεναχωριέμαι.Μια καινούρια εγκυμοσύνη θα με έκανέ να ευγνωμονώ το Θεό Αλλά πάντα θα θυμάμαι την πρώτη μου εγκυμοσυνη..
    Από τότε που διάβασα το θέμα σου ήθελα να στο πω αλλά δεν ήξερα αν έπρεπε, τώρα νομίζω πως πρέπει...
    Η ξαδέλφη μου έχασε το μωρό της όταν ήταν έξι μηνών έγκυος, γέννησε ένα νεκρό μωρό... Και κινδύνεψε κι η ίδια από την αιμορραγία... Τώρα όμως, κρατάει στην αγκαλιά της ένα μωράκι (η δεύτερη εγκυμοσύνη της πήγε καλά) που την έχει κάνει να απαλύνει λίγο ο πόνος για την απώλεια του πρώτου μωρού... Αν τα κατάφερε εκείνη, θα τα καταφέρεις κι εσύ αρκεί να μην αγχώνεσαι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #18
    Σε ευχαριστώ κυκνε .συμβαίνουν πολλά κάθε μέρα που δεν τα ξέρουμε..όλοι μας ασχολούμαστε με το δικό μας πρόβλημα. Όλα είναι για τον άνθρωπο.Δυστυχως έχασα την μια μου σάλπιγγα και φυσικά μπορώ να κάνω παιδάκι με μια αλλά οι 2 απώλειες που κάθονται βαριές.μια η σάλπιγγα,μια το μωρό.Πως γαληνεύεις μετά από αυτα.άυτο το να μην αγχώνεσαι..ποια δεν αγχωνεται;;;;
    Να σας ζήσει το μωράκι!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Ilia90 View Post
    Σε ευχαριστώ κυκνε .συμβαίνουν πολλά κάθε μέρα που δεν τα ξέρουμε..όλοι μας ασχολούμαστε με το δικό μας πρόβλημα. Όλα είναι για τον άνθρωπο.Δυστυχως έχασα την μια μου σάλπιγγα και φυσικά μπορώ να κάνω παιδάκι με μια αλλά οι 2 απώλειες που κάθονται βαριές.μια η σάλπιγγα,μια το μωρό.Πως γαληνεύεις μετά από αυτα.άυτο το να μην αγχώνεσαι..ποια δεν αγχωνεται;;;;
    Να σας ζήσει το μωράκι!
    Σ' ευχαριστώ κι εγώ για την ευχή σου! ♥ Καταλαβαίνω πως νιώθεις αλλά τουλάχιστον προσπάθησε όσο μπορείς να σκέφτεσαι θετικά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    2
    Καλησπέρα.
    Χρόνια πολλά.
    Εγω είμαι 37 χρόνων. Στα 33, έμεινα έγκυος 1η φορα. Ήταν εκτοπη κύηση. Θα μου έκαναν μεθοτρεξατη αλλά δεν χρειάστηκε τελικά γιατί το απορροφησα (έτσι μου είπαν, δεν είπαν για αποβολή ακριβώς, είπαν ότι το απορροφησα).
    Πριν 3 εβδομάδες, έμεινα έγκυος πάλι. Η β χοριακη ανεβαινε φυσιολογικά. Είχα χαμηλή οιστραδιολη και προγεστερονη οπότε πήρα χάπια για ενίσχυση τους. Εφόσον η χοριακη ανέβαινε φυσιολογικά η μαια μου είπε ότι δεν υπάρχει ένδειξη εκτοπης κύησης πάλι.
    Επειδή είχε προηγηθεί υστεροσκοπηση τον Νοέμβριο του 2021, όπου είχε διαπιστωθεί φλεγμονή στην μήτρα και για την οποια πήρα φαρμακευτικη αγωγή, εφησυχαστηκα.
    Πήγα και ταξίδι στο εξωτερικό, το Πάσχα.
    Χθες, Παρασκευή, πήγα για 1ο υπέρηχο. Λογω Πάσχα και χοριακης κατω των 1000 μοναδων, δεν μπορουσα να κανω υπερηχο νωρίτερα. Ήταν εξωμητριο, εννοείται. Ανεπτυγμένο, με καρδιά που παλλοταν. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την εικόνα του, έστω και φευγαλέα που ήταν. Ο άντρας μου άρχισε να κλαίει σαν παιδί, δεν θέλω να τον ξαναδω έτσι, ειδικά εξαιτίας μου. Εγώ ήμουν σοκαρισμένη και ψύχραιμη περιεργως.
    Εδώ να πω ότι είχα λίγα καφέ υγρά από Μ.Δευτερα έως Μ. Παρασκευή. Καθόλου πόνο. Ευαίσθητο στήθος αλλά όχι κάτι φοβερό ή έντονο. Κανένα άλλο σύμπτωμα εγκυμοσύνης. Έκανα αφαίρεση της σάλπιγγας, άμεσα, χθες. Ο άντρας μου βράχος, μου κάνει την νοσοκόμα παρόλο που δεν είναι καλά ψυχολογικά κι αυτός.
    Πέρα από τον άντρα μου δεν έχω άλλη ψυχολογική υποστήριξη. Θα ήθελα να μιλήσω στους γονείς μου αλλά είναι μεγάλοι άνθρωποι, ευαίσθητοι, με προβλήματα υγείας, δεν ξέρω πως θα το πάρουν.
    Όλες οι φίλες/φίλοι μου, που είναι σε φάση δημιουργίας οικογένειας, δεν είχαν κανένα προβλημα σύλληψης και κύησης. Δεν μπορούν να καταλάβουν. Δεν θέλω να μάθουν και να με κοιτάνε με λύπηση. Από την άλλη, δεν θέλω να υποκρινομαι. Δεν είμαι καλά. Είμαι χάλια. Θέλω να ξεχάσω. Έχω θυμώσει με οποια θεϊκή δύναμη επιτρέπει να μου συμβαίνει αυτό. Έχω χάσει ελπίδα για επόμενη εγκυμοσύνη αν κι ο γιατρος μου δίνει ελπίδες.
    Θέλω να ξεχάσω.
    Δεν θέλω να μου πείτε ότι όλα θα πάνε καλά. Δεν νομίζω ότι βοηθάει πια. Απλά θέλω να με ακούσετε και την επόμενη φορά που θα ρωτήσετε μια κοπέλα για παιδιά, να το ξανασκεφτειτε.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    2
    Α! Ξέχασα να πω κάποιες λεπτομέρειες που μπορεί να βοηθήσουν κάποια κοπέλα μελλοντικά.
    Στην 1η εκτοπη, έμεινα έγκυος περίπου 2 μήνες μετά την έναρξη αγωγής με Τ4 για κλινικό υποθυρεοειδισμό. Ο γυναικολογος που είχα τότε, θεωρούσε ότι οι τιμές μου σχετικά με τον θυρεοειδή ήταν νορμάλ και πήρα εγώ την πρωτοβουλία να πάω σε μια εξαιρετική ενδοκρινολόγο ώστε να τον ρυθμίσω. Προφανώς τον γυναικολόγο τον άλλαξα (αν και με βοήθησε γενικα, σε άλλα θεματα).
    Η 2η εκτοπη συνέβη στην ίδια σάλπιγγα με την 1η εκτοπη. Απ ότι φάνηκε, η σάλπιγγα ήταν με φλεγμονή, οπότε ο,τι εγκυμοσύνη θα ξεκινούσε απ αυτήν μάλλον θα ήταν εκτοπη. Άρα, καλύτερα που την αφαίρεσα. Ίσως και η φλεγμονή στη μήτρα που εντοπίσαμε τον Νοέμβριο να προέρχονταν από την προβληματική σάλπιγγα αλλά αυτό είναι δική μου υπόθεση, δεν την επιβεβαίωσα με τον γιατρό.
    Όλα αυτά τα λέω για να τονίσω τα εξης:
    - ακούστε το σώμα σας, το ένστικτο σας. Πολλές δεν είμαστε γιατροί αλλά εμένα προσωπικά με βοήθησε το να ξέρω το σώμα μου, τον κύκλο μου, να ρωτάω, να διαβάζω κτλ.
    - να εμπιστεύεστε τον γιατρό σας. Εμένα ο γιατρός που έχω τώρα είναι καλός, τον εμπιστεύομαι. Δεν είναι τέλειος, κανείς δεν είναι. Αλλά τον εμπιστεύομαι.
    - ο θυρεοειδής δεν είναι μόνο για την γονιμότητα. Επηρεάζει πολλά, ακόμα και την καρδιά. Κάντε γενικές εξετάσεις, ψαχτείτε. Μάθετε το δικό σας "νορμάλ".

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    εγω θα σχολιασω οτι στο σοι μου εχω 3 οικογενειες που υιοθετησαν παιδακι θεια της μανας μου, θειο του πατερα μου και καποιον δευτερο ξαδερφο

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Δεν θα σου πω ότι σε καταλαβαίνω ...γιατί και εγώ πέρασα πολλά άλλα στάθηκα τυχερή...το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ειλικρινά λυπάμαι και πίστεψε....πίστεψε σε εσένα, στη δύναμη σου,στον εαυτό σου...και αν είσαι ορθόδοξη χριστιανή δες για την ζώνη της Παναγίας..αλλιώς ότι μπορείς να βρεις μέσα από τη δικιά σου θρησκεία...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. τι ειναι χειροτερο: η στρατιωτικη θητεια ή η κυηση?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 289
    Last Post: 01-03-2013, 17:54
  2. ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ
    By gallena in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-05-2011, 23:29
  3. ΚΥΗΣΗ & XANAX
    By ROCKMAMMA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •