ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    ρατσιστες ξεκαθαρα, αν δεν εχεις διπλωμα οδηγησης πως θα δουλεψεις? αλιως να μου δινουν 1000 ευρο να καθομαι.......

  2. #17
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    ρατσιστες ξεκαθαρα, αν δεν εχεις διπλωμα οδηγησης πως θα δουλεψεις? αλιως να μου δινουν 1000 ευρο να καθομαι.......
    Σε παρακαλώ αν έχεις κάτι να απαντήσεις πάνω στο ερώτημα να ποστάρεις αλλιώς δεν έχει νόημα αυτό που κάνεις. Δλδ γνωρίζεις ή όχι αν κάποιος έχει ψυχική ασθένεια με Ι5 στον στρατό αν μπορεί να βγάλει δίπλωμα; Αυτό είναι το ερώτημα... αν δεν ξέρεις δεν απαντάς και ας απαντήσει κάποιος που να ξέρει, σε παρακαλώ, επειδή το θεωρώ σοβαρό το θέμα.

  3. #18
    Είναι λίγο στο "φλου" η κατάσταση. Υπάρχουν αυτοί οι νόμοι αλλά ίσως τις πιο πολλές φορές μπορεί να περάσει απαρατήρητη η πάθηση και να μην ζητηθεί τίποτα.
    Ένα πρόβλημα είναι οτι κάποια ψυχιατρικά φάρμακα μπορεί να επηρεάζουν την ταχύτητα αντίδρασης του οδηγού σε περίπτωση στιγμιαίου συμβάντος (π.χ. σου πετάγεται ξαφνικά μπροστά σου στο δρόμο ένα παιδάκι που παίζει).
    Νομίζω οτι καθένας που έχει μια ψυχική ασθένεια πρέπει να κάτσει να μελετήσει κάποια πραγματα και να κρίνει μετά από μερικά μαθήματα οδήγησης αν μπορεί να ανταπεξέλθει ή όχι.
    Διότι ξέρετε, η ζωή και η ακεραιότητα όλων είναι το υπέρτατο αγαθό.
    Επίσης,στην περίπτωση που συμβεί κάποιο σοβαρό τροχαίο με μεγάλες υλικές ζημιές, με τραυματισμό ή θάνατο ανθρώπου, η ασφάλεια θα ψάξει και θα βρει τα πάντα και δεν θα αποζημιώσει τίποτα ή θα ζητήσει τα λεφτά της πίσω και τότε θα είσαι να σε κλαίνε οι ρέγγες.

  4. #19
    YokoChoco
    Guest
    Μίλησα με μία σχολή οδήγησης και μου είπε ότι μπορώ κανονικά να βγάλω δίπλωμα. Ο ψυχίατρος γνωματεύει την πάθηση και ότι είμαι καλά, αυτό δίδεται στον παθολόγο και βγαίνει το δίπλωμα για 1-3 χρόνια το πολύ και μετά ξαναπερνάω από ψυχίατρο. Το Μηχανολογικό μου είπε θα το ψάξει αλλά ξέρει ότι μπορώ να βγάλω δίπλωμα σίγουρα. Το ίδιο και η δικηγόρος μου που ξέρει τα νομικά θέματα. Οπότε θεωρώ όλα καλά, εγώ αισθάνομαι οκ όποτε λέω το επόμενο διάστημα να ξεκινησω τις διαδικασίες για διπλωμα.
    Ευχαριστώ

  5. #20
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Θέλω να ρωτήσω. Αν κάποιος πάσχει από κάποια ψυχική πάθηση και έχει και Ι5 στον στρατό, μπορεί να βγάλει δίπλωμα οδήγησης; Γνωρίζω αρκετά άτομα που έχουν δίπλωμα, οδηγούν κανονικά και έχουν σοβαρές ψυχικές παθήσεις και δεν πήγαν στρατό;
    Γνωρίζει κάποιος να μου πει;
    Θέλω να βγάλω δίπλωμα...
    .............
    Last edited by Mrgilleas; 18-06-2020 at 02:51.

  6. #21
    Mrgilleas
    Guest
    Χιλιάδες οδηγοί με σοβαρές ψυχικές ασθένειες στους δρόμους!
    Γιώργος Κ. Ανδρής ([email protected])
    16/06/2020 13:54




    Από… κόσκινο θέλει να περνούν οι οδηγοί όλων των ηλικιών το υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών ώστε να διασφαλιστεί η οδική ασφάλεια.


    Σύμφωνα με πληροφορίες του Newsauto.gr έχει σημάνει συναγερμός στα αρμόδια υπουργεία και στην ΕΛ.ΑΣ. λόγω του φαινομένου που παρατηρείται -ιδιαίτερα έντονα τα τελευταία χρόνια λόγω κρίση- και αφορά σε εκατοντάδες χιλιάδες κατόχους αδειών οδήγησης δικύκλων, αυτοκινήτων αλλά και φορτηγών που κινούνται κανονικά στο αστικό, εθνικό αλλά και επαρχιακό οδικό δίκτυο, όντας με βαρύτατες ψυχικές ασθένειες, ενώ κάποιοι έχουν λάβει ακόμη και απαλλαγή (Ι5) από το στρατό λόγω ψυχολογικών προβλημάτων ή λόγω χρήσης ναρκωτικών ουσιών κ.λπ.

    Ένα τεράστιο θέμα που κανείς πολιτικός μέχρι σήμερα δεν έχει τολμήσει να ακουμπήσει θα επιχειρήσει να λύσει η τωρινή πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, το οποίο αφορά στα διπλώματα οδήγησης αλλά και στην υγεία των ανθρώπων που τα έχουν στην κατοχή τους.

    Ουδείς σήμερα γνωρίζει πόσες χιλιάδες άνθρωποι έχουν λάβει άδεια οδήγησης, ενώ έχουν απολυθεί από τον στρατό με… τρελόχαρτο ή αυτή τη στιγμή λαμβάνουν φαρμακευτική αγωγή και κανονικά απαγορεύεται να πιάνουν τιμόνι στα χέρια τους ή ακόμη χειρότερα είναι χρήστες ναρκωτικών και οδηγούν κανονικά οποιοδήποτε όχημα ορίζει η άδεια οδήγησής τους. Σχετικό νομοθετικό πλαίσιο δεν υπάρχει, και η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη και επικίνδυνη στους δρόμους.

    Ωστόσο όλα τα παραπάνω «σκοντάφτουν» στα προσωπικά δεδομένα και το υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών αναζητά τρόπους ώστε να επιλύσει αυτό το τεράστιο πρόβλημα, που λειτουργεί εις βάρος της οδικής ασφάλειας αλλά και της δημόσιας υγείας.

    Αρχικά τα στελέχη του Υπουργείου θα πρέπει να ανακαλύψουν ποιοι οδηγοί έχουν νόμιμη άδεια οδήγησης και έχουν πάρει απαλλαγή από τον Στρατό λόγω ψυχολογικών προβλημάτων ή θεμάτων υγείας.

    Κατόπιν να μπορούν οι άνθρωποι των Διευθύνσεων Μεταφορών να ελέγχουν αν οι κάτοχοι των διπλωμάτων λαμβάνουν κάποια φαρμακευτική αγωγή και σε περίπτωση που διαπιστωθεί πως απαγορεύεται να οδηγούν αυτομάτως να ακυρώνεται η άδεια οδήγησης του ασθενή.

    Κατά παρόμοιο τρόπο θα μπορεί να γίνεται ο έλεγχος όχι μόνο σε όσους έχουν λάβει χαρτί απαλλαγής από τον Στρατό αλλά και στους ηλικιωμένους ή ακόμη και σε νεότερους οδηγούς καθώς η πρόσβαση στον ιατρικό τους φάκελο θα ορίζει αυτομάτως αν μπορούν να οδηγούν ή θα αναστέλλεται η άδεια οδήγησής τους.

    Με αυτό τον τρόπο οι οδηγοί όλων των ηλικιών θα ελέγχονται από το σύστημα και αυτομάτως θα κοπούν κάθε δεσμοί που παραπέμπουν σε διαπλοκή και χρηματισμό καθώς δεν θα υπάρχει επαφή με υπάλληλο αλλά οι γιατροί σύμφωνα με το ιστορικό του κάθε οδηγού θα ορίζουν αν επιτρέπεται να οδηγούν ή όχι.

    Παράλληλα αν κάποιος νοσηλευτεί εξαιτίας κάποιας ασθένειας ή βλάβης αμέσως το σύστημα θα ειδοποιεί τους ελεγκτές ιατρούς και θα ξεκινούν όλες οι διαδικασίες ώστε να παρακολουθείται στενά ο ασθενής και κατόπιν να αποφασιστεί αν μπορεί να οδηγεί.

    Με αυτό τον τρόπο τα τροχαία ατυχήματα αναμένεται να μειωθούν περαιτέρω καθώς όσοι πιάνουν τιμόνι στα χέρια τους θα πρέπει να είναι τουλάχιστον υγιείς και με σώας τας φρένας!

    Σε διαφορετική περίπτωση όσοι έχουν ψυχολογικά προβλήματα ή άλλα θέματα υγείας θα αναγκάζονται να παραδίδουν τις άδειες οδήγησής τους μέχρι να αλλάζουν τα δεδομένα του ιατρικού τους φακέλου και βέβαια να μην λαμβάνουν φάρμακα τα οποία απαγορεύουν την οδήγηση.

    Παράλληλα κάτι τέτοιο αναμένεται να αλλάξει ριζικά και την συμπεριφορά κάποιων φαντάρων που με ελαφρά την καρδία σπεύδουν να λάβουν το χαρτί απαλλαγής (Ι5) ώστε να γλιτώσουν από την στρατιωτική τους θητεία εις βάρος βέβαια των υπολοίπων φαντάρων που ολοκληρώνουν την θητεία τους ακόμη και στα σύνορα της Ελλάδας.

    Από την άλλη μεριά η πολυετής οικονομική κρίση έχει οδηγήσει πάρα πολλούς συνανθρώπους μας σε απόγνωση και μεγάλη μερίδα εξ αυτών λαμβάνει ισχυρά ηρεμιστικά τα οποία κανονικά απαγορεύουν την οδήγηση.

    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους χρήστες ναρκωτικών ουσιών οι οποίοι σίγουρα δεν πρέπει ούτε να ακουμπούν το τιμόνι καθώς ανά πάσα στιγμή μπορεί να πέσουν σε λήθαργο ή να νομίζουν ότι κάτι έρχεται κατά πάνω τους και να προκαλέσουν πολύνεκρο τροχαίο δυστύχημα…
    πηγη:
    https://www.newsauto.gr/news/chiliad...stous-dromous/

  7. #22
    Mrgilleas
    Guest
    αρα θα αφαιρεσουν τα διπλωματα οδηγησης απο την μιση Ελλαδα.Η μιση Ελλαδα πινει ψυχοφαρμακα
    Last edited by Mrgilleas; 18-06-2020 at 02:50.

  8. #23
    YokoChoco
    Guest
    Δεν ξέρω αν θα ισχύσει κάτι τέτοιο, προσωπικά δεν έχω αυτοκίνητο ούτε δίπλωμα και αν και σκέφτομαι μελλοντικά να βγάλω δεν με ''καίει'' και τόσο, δεν το έχω ως προτεραιότητα. Προς το παρών ο Νόμος λέει ότι μπορώ να βγάλω αν τον αλλάξουν για λόγους οδικής ασφάλειας αυτό είναι άλλο και ίσως να είναι και σωστό. Τα φάρμακα επηρεάζουν πολύ την ικανότητα προς οδήγηση.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1
    Δεν πρέπει να δεχόμαστε ότι μας πετάνε ή σκέφτονται οι νομοθέτες αυθαίρετα!!!
    Η πολιτική λειτουργεί ως εξής: σύλλογοι επιχειρηματιών ή επιστημόνων ή άλλων συμφερόντων πηγαίνουν σε 2,3,10 βουλευτές και ζητάνε κάτι με τον α ή β τρόπο, αν είναι εύκολο οι βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος το κάνουν νόμο.
    Οι σύλλογοι ΑΜΕΑ έχουν ζητήσει πράγματα από βουλευτές και έχουν γίνει νόμοι. Το θέμα της οδήγησης το φέρνουν μάλλον οι σύλλογοι ιατρών-επιστημόνων ή η ΕΕ ακολουθώντας την λογική «πονάει πόδι, κόβει πόδι»

    Το πρόβλημα δεν είναι η οδήγηση με ψυχοφάρμακα αλλά η ικανότητα οδήγησης, πχ έχω δει παππού με ειδικό μπαστούνι που δεν μπορούσε να περπατήσει καλά να οδηγάει τζιπ, ή άλλον παππού 80 χρονών που δεν μπορεί να περπατήσει 7 λεπτά(απόσταση σπίτι ως εκκλησία) να οδηγάει.
    Οπότε η διεύθυνση μεταφορών πρέπει να εξετάζει τα αντανακλαστικά ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΟΔΗΓΩΝ πριν τις εξετάσεις οδήγησης και μετά να τους κόβει, υπάρχουν τεστ που μετράνε αντανακλαστικά. Αυτή είναι η σωστή λύση γιατί δεν χρειάζεται να έχουν πρόσβαση στο ιατρικό ιστορικό σου και στην φαρμακευτική αγωγή και το αν ήσουν Ι5.

    Κάθε ψυχοφάρμακο επιδρά διαφορετικά σε κάθε άνθρωπο και δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στην ίδια κατηγορία. Εγώ έψαξα διάφορους ψυχίατρους και φάρμακα έτσι ώστε να παίρνω την αγωγή που μου λύνει το πρόβλημα και μου επιτρέπει να εργάζομαι, δηλαδή να μην κοιμάμαι 12 ώρες την ημέρα, να μην είμαι αργόστροφος, να μην μου δημιουργεί πρόβλημα το άγχος.
    Αυτό που είπε ο pavlosla είναι απολύτως σωστό, στις περισσότερες φορές χωρίς άδεια οδήγησης δεν θα βρεις εργασία, άρα θα χρειαστούμε επίδομα 1000€. Εγώ έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι να κολλήσω AIDS για να πάρω επίδομα 700€, γιατί στο μέλλον βλέπω να πεθαίνουν οι γονείς και να ζω με εθνική σύνταξη 360€ και δώρο τα χρέη τον γονέων μου. Ένας φίλος μου με ψυχολογικά ζει με 360€ επίδομα και χρέη γονέων, και δυσκολεύεται, πχ τρώει από την εκκλησία όλο μακαρόνια, χρωστά ΔΕΗ-νερό, κτλ.

    Αν εμένα δεν μου δώσουν άδεια οδήγησης:
    α) διαμαρτυρία στον τοπικό σύλλογο ΑΜΕΑ
    β) θα πάρω ηλεκτρικό πατίνι
    γ) θα ρουφιανέψω όλους τους κουτσούς γέρους οδηγούς στην αστυνομία και οποιονδήποτε «φυσιολογικό» οδηγό που δεν πρέπει να οδηγά.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Δηλαδή εγώ πού δεν περνω φάρμακα η κάτι άλλο αλλά είχα i3 στο στρατό θα μπορώ να βγάλω δίπλωμα ?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Προσεχε το πατινι κ το ποδηλατο ειναι επικινδυνα δεν τα βλεπουν μηχανακι 50cc παρε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μαλ.. και ψυχικες ασθενειες
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 01-05-2019, 03:14
  2. Δίπλωμα οδήγησης
    By GiwrgosLxs in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-07-2018, 23:07
  3. Διπλωμα οδηγησης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 27-07-2014, 00:43
  4. Δίπλωμα οδήγησης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-04-2014, 21:15
  5. Γιατρευονται οι ψυχικες ασθενειες..?
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-09-2010, 17:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •