Μήπως τελικά δεν έχω κοινωνική φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Μήπως τελικά δεν έχω κοινωνική φοβία

    Εχω πάρει διάγνωση κοινωνικής φοβιας απο ιατροπαιδαγωγικο κεντρο απο οταν ημουν 15,και γενικα ολοι οι ψυχολογοι που εχω επισκεφτει συμφωνουν οτι εχω κοιννωικη φοβια μέχρι σημερα που είμαι ενήλικη.Γενικα ντρεπομαι πολυ,φοβαμαι μην με κρινουν.μιλαω χαμηλοφωνα ,δεν κραταω βλεμματκη επαφη με αγχωνουν οι κοινωνικες κατστασεις,παλαιοτερα αγχωνομουν να κανω και απλα πραγματα τωρα τα κανω και αυτα επειτα απο καιρο ψυχοθεραπειας.Το θεμα είναι οτι πηγα σε εναν αλλον ψυχολογο για να ξεκινησουμε ψυχοθεραπεια και μου ειπε οτι πιστευει οτι δεν εχω κοινωνικη φοβια αλλα οτι εχω τραυματιστει ψυχικα απο τον εκφοβισμο που δεχομουν για 7 χρονια και κατι αλλα πραγματα που συνεβησαν και οτι ειναι φυσικο να μην εμπιστευομαι τους ανθρωπους μετα απο αυτο καθως φοβαμαι μην μου ξανασυμβει.Υπαρχει τετοια περιπτωση ? ακομη και τραυματικο να εινα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχω κοινωνικη φοβια ετσι δεν ειναι? απλα μου φαινεται περιεργο γιατι τοσα χρονια πιστευα οτι απλα εχω κοινωνικο αγχος.

  2. #2
    Δεν είναι δουλειά του ψυχολόγου να βγάλει διαγνωση, τη διαγνωση μας τη βγάζει ο ψυχίατρος και ο ψυχολογος κάνει θεραπεια πάνω στη προυπάρχουσα διαγνωση.

    Αν υπάρχουν αμφιβολίες , καλό θα ηταν να πας σε ακομη εναν ψυχιατρο , ή να σε παραπέμψει ο ψυχολόγος σε ψυχιατρο που θεωρει αξιοπιστο.

  3. #3
    Σε ψυχολόγους έχει πάει η κοπέλα. Μπορεί να μη θέλει να πάει σε ψυχίατρο, διότι χαρακτηριστικό του φόβου είναι η αποφυγή μας να απευθυνθούμε σε ψυχίατρο. Μια ήρεμη συζήτηση με έναν καλό ψυχολόγο στον οποίο ήδη απευθύνεται εδώ και καιρό και τον οποίο εμπιστεύεται θα κρίνει αν είναι χρήσιμο να απευθυνθεί σε ψυχίατρο.

    Όμως, από την εμπειρία μου η κοινωνική φοβία που νιώθεις όντως οφείλεται ή σημαντικά οφείλεται στον εκφοβισμό που δεχόσουν στα 7 σου. Αυτα που περιγράφεις κοινωνική φοβία μου θυμίζουν. Το ότι κάνεις κάποια πράγματα έπειτα από καιρό ψυχοθεραπείας είναι πρόοδος. Άρα δουλεύει η μέθοδος. Και στον ψυχίατρο να πας το τελικό αποτέλεσμα θα ναι και πάλι να εκτεθείς, να δοκιμάσεις, αυτές τις καταστάσεις που σε φοβίζουν.
    γιάννης

  4. #4
    εχω παρει διαγνωση κοινωνικης φοβιας απο ψυχιατρο,βασικα ηταν παιδοψυχιατρος γιατι τοτε ημουν 15 απλα λογω του οτι ειμαι μικρη γιατι και τωρα ειμαι μονο 18 δεν θελω να παρω φαρμακα και προσπαθω με ψυχοθεραπεια απλα επελεξα να κανω ψυχοθεραπεια με ψυχολογο και οχι με ψυχιατρο λογω οικονομικων κυριως γιατι υπαρχουν καποιοι ψυχολογοι με πολυ μικροτερη αμοιβη απο τους ψυχιατρους.ειχα κανει οταν ημουν 15 συνδεριες με παιδοψυχιατρο επειδη ηταν μεσω εοπυυ και δεν ειχα πολυ καλη εμπειρια δεν μου εκανε καν ψυχοθεραπεια ηθελε λεει να ειμαστε σαν φιλοι θυμαμαι αφιερωναμε ολοκληρες συνεδριες για να μιλαμε για ταινιες και απο την πρωτη συνεδρια παρολο που ημουν μονο 15 και που δεν ειχα και καποια σοβαρη διαταραχη ειχα μονο κοινωνικη φοβια αλλα οχι σε πολυ τρομερο βαθμο,με πιεζε χωρις καν να εχω δοκιμασει ψυχοθεραπεια, να παρω φαρμακα. αλλα ενταξει δεν πιστευω φυσικα οτι ολοι οι ψυχιατροι ειναι ετσι απλα αυτη ειναι η εμπειρια μου

  5. #5
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Σε ψυχολόγους έχει πάει η κοπέλα. Μπορεί να μη θέλει να πάει σε ψυχίατρο, διότι χαρακτηριστικό του φόβου είναι η αποφυγή μας να απευθυνθούμε σε ψυχίατρο.
    Σαν να μου λες ποναει η μεση μου και δεν θα πάω σε ορθοπεδικο για εξετασεις, θα παω σε φυσιοθεραπευτή γιατι ο μπατζανακης είχε τη μεση του και ήταν κήλη. Πρώτα παιρνεις διαγνωσουλα από τον γιατρό, μετα πας για θεραπεία στον υπευθυνο για θεραπεια, έτσι παν αυτά.


    Οι ψυχολόγοι διδάχτηκαν να κάνουν θεραπεία. Οι ψυχιατροι βγαζουν τη διαγνωση. Και ο ασθενής επιλέγει αν γουσταρει να πάρει φαρμακα ή όχι , ( πλην εξαιρέσεων) κανεις δεν στα χωνει στο λαρυγγι.

    Απλά αυτό το κακό να χώνονται όλοι στα λημέρια άλλων με τον ιατρικο τομέα έχει παραγίνει.

    Αριάνα κοπέλα μου, ειναι επιλογή σου αν θα πάρεις χάπια ή όχι. Θεραπεία καλά κανεις και συνεχιζεις σε ψυχολογο!

    Αν θελεις να σιγουρευτεις αν εχεις ή δεν εχεις τελικα κοινωνικη φοβία, υπευθυνος και σπουδαγμενος για να στο πει ειναι ο ψυχιατρος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να ρωτήσω κάτι λιγάκι χαζό; Υποθέτω ότι η ακριβής διάγνωση έχει σημασία στην προσέγγιση που θα ακολουθήσουν οι ειδικοί μαζί σου. Εσένα πως ακριβώς θα σε επηρεάσει όλο αυτό; Θα κάνεις κάτι διαφορετικό στην καθημερινότητά σου ή θα τα σκεφτείς αλλιώς τα πράγματα;

    Το σχετίζω αυτό λιγάκι με αυτό που αν δεν κάνω λάθος έγραψα σε κάποιο άλλο θέμα πρόσφατα, δεν θυμάμαι αν ήταν δικό σου. Ότι πολλές φορές μετά την πρόοδο του πρώτου καιρού, ιδιαίτερα τα παιδιά που ξεκινάνε θεραπεία ανήλικα, κάπου επαναπαύονται και επενδύουν πολλά στον ψυχολόγο, η οικογένειά τους το ίδιο και ενώ βλέπουν ότι βαλτώνει η κατάσταση, δεν το παλεύουν περεταίρω. Δεν ξέρω αν μπορώ να το εξηγήσω πάρα πολύ καλά, αλλά ενώ δεν λέω σε καμία περίπτωση να παρατήσεις τις συνεδρίες με ειδικούς, μήπως ρε παιδί μου πρέπει να σκεφτείς και λίγο εκτός θεραπευτικού πλαισίου, ψυχιατρικών διαγνώσεων, ψυχολογικών όρων και να πάρεις κάποιες πρωτοβουλίες μόνη σου; Πες ότι είναι μετατραυματικό σοκ ή κοινωνική φοβία ή κάτι άλλο, γιατί να κολλάς στην ταμπέλα; Αφού είσαι πλέον και 18, δεν πρέπει να προσπαθήσεις να κάνεις και πράγματα από μόνη σου για την βελτίωσή σου, άσχετα από το ψυχαναλυτικό κομμάτι; Χρησιμοποιώντας πλέον την εμπειρία από τις συνεδρίες τόσα χρόνια, να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου και τα θετικά σου και τον χαρακτήρα σου όπως τον βλέπεις εσύ κι όχι μέσα από τα μάτια των άλλων; Ξαναλέω, ίσως να το εξηγώ λάθος αυτό που θέλω να πω, αλλά κάποια στιγμή καλό είναι να βλέπουμε και "έξω από το κουτί".

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Την απάντηση την έδωσες μόνη σου. Αυτά που περιέγραψες τα λέμε συνοπτικά "κοινωνική φοβία".

    Αν μου έλεγε τέτοιο πράγμα ο ψυχολόγος μου, πολύ απλά θα έφευγα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Εμενα μου φαινεται για κοινωνικη φοβια, απλα δεχτηκες εκφοβισμο και αυτο ηταν το αποτελεσμα, αυτο το ψυχικο τραυμα που σου αφησε ο εκφοβισμος λεγεται κοινωνικη φοβια. Κανενας δεν γεννηθηκε με κοινωνικη φοβια, καποιος μπορει να ειναι λιγο περισσοτερο ντροπαλος σαν ανθρωπος, αλλα αλλο ειναι η ντροπαλοτητα, αλλο η κοινωνικη φοβια. Εχω περασει παρομοια.

Similar Threads

  1. Μηπως εχω κοινωνικη φοβια!
    By andreas86 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 21-08-2016, 16:44
  2. κοινωνική φοβία
    By manos95 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 20-03-2013, 14:13
  3. κοινωνικη φοβια
    By natalie in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 75
    Last Post: 26-09-2010, 12:57
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  5. κοινωνικη φοβια 2
    By afrula in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2009, 09:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •