Η θέση μου στην παρέα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    16

    Η θέση μου στην παρέα

    Καλησπέρα. Ελπίζω να γράφω στο σωστό thread..
    Είμαι 19 χρόνων 2ο έτος στο πανεπιστήμιο και εδώ και 1 χρόνο και κάτι κάνω παρέα με 2 παιδιά απτή σχολή μου (η βασική μου παρέα που βγαίνουμε και κάνουμε τα περισσότερα μαζί). Όταν είμαστε οι 3 μας όλα καλά μιλάμε για διάφορα ενδιαφέροντα και μη δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Τελευταία κάνουμε παρέα και με 2 κοπέλες που γνωρίσαμε φέτος, βγαίνουμε πολύ συχνά και γενικά θεωρώ ταιριάζουμε.
    Παρόλα αυτά οι συζητήσεις από ένα σημείο και μετά χάνουν κάθε ουσία. Συγκεκριμένα αντί να μιλάμε για κάποιο συγκεκριμένο θέμα όλοι ξεκινούν και μιλάνε με υπονοούμενα, όλο ακούγονται κάτι επιφωνήματα τύπου όπα, να τα κλπ και διαρκώς κάποια inside jokes που δεν τα πιάνω με τίποτα.
    Στη αρχή υπέθετα ότι κάποιοι απτην παρέα μιλούν και μεταξύ τους αρκετά και άρα από εκεί προέρχονται όλα αυτά. Το συζήτησα όμως με τους 2 φίλους και μου είπαν ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και όλα προκύπτουν εκείνη τη στιγμή.
    Πραγματικα δεν μπορώ να πιάσω τη συχνότητα που εκπέμπει η παρέα και τυχαίνει συχνά τη ώρα που όλοι μιλούν εγώ να χαζεύω να κοιτάω το κιν μου κλπ γιατί δεν έχω τι να πω για να συμμετέχω.

    Έχω αρχίσει να νιώθω λίγο ξεμπαρκος και πολύ φοβάμαι ότι η κοινωνικές δεξιότητες είναι αυτές που μου λείπουν καθώς δεν είναι η 1η φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο συνέβαινε αρκετά και στα λυκειακα μου χρόνια.

    Πείτε μου φταίω εγώ ή απλώς δεν κολλάω με αυτά τα άτομα;
    Να τους αφήσω και να βρω άλλους;

    ΥΓ 1: δε συμβαίνει πάντα αυτό, υπάρχουν και φορές που η κουβέντα κυλάει ωραία και νιώθω άνετα

    ΥΓ 2: είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει κανένα ερωτικό ενδιαφέρον από τις κοπέλες προς εμάς

    Ευχαριστώ και συγνώμη αν μακρυγορώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μπορεί να είναι σίγουρο πως δεν υπάρχει κανένα ερωτικό ενδιαφέρον από τις κοπέλες προς εσάς, αλλά μην είσαι καθόλου σίγουρος πως δεν υπάρχει ερωτικό ενδιαφέρον κάποιων από σας για τις κοπέλες.
    Κάνουν διαγωνισμό κέντρισης ενδιαφέροντος οι φίλοι σου αγαπητέ μου προς τις κοπέλες. Μετράνε ποιος θα πει τα περισσότερα αστεία, ποιος θα φανεί περισσότερο, κτλ κτλ

    Ούτε φταις φυσικά, ούτε φταίνε. Μάλλον της ηλικίας είναι αυτά τα σαχλαμαρίσματα και προφανώς δεν κολλάτε και πάρα πολύ στον τρόπο προσέγγισης. Δεν βρίσκω οτι αυτός είναι λόγος να απομακρυνθείς (εκτός πια κι αν σε κάνει να νιώθεις τόσο άβολα αυτό!) αλλά στην θέση σου θα προσπαθούσα να έρθω κοντά και με άλλα άτομα που ίσως βρίσκω περισσότερα κοινά.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μπορεί να είναι σίγουρο πως δεν υπάρχει κανένα ερωτικό ενδιαφέρον από τις κοπέλες προς εσάς, αλλά μην είσαι καθόλου σίγουρος πως δεν υπάρχει ερωτικό ενδιαφέρον κάποιων από σας για τις κοπέλες.
    Κάνουν διαγωνισμό κέντρισης ενδιαφέροντος οι φίλοι σου αγαπητέ μου προς τις κοπέλες. Μετράνε ποιος θα πει τα περισσότερα αστεία, ποιος θα φανεί περισσότερο, κτλ κτλ

    Ούτε φταις φυσικά, ούτε φταίνε. Μάλλον της ηλικίας είναι αυτά τα σαχλαμαρίσματα και προφανώς δεν κολλάτε και πάρα πολύ στον τρόπο προσέγγισης. Δεν βρίσκω οτι αυτός είναι λόγος να απομακρυνθείς (εκτός πια κι αν σε κάνει να νιώθεις τόσο άβολα αυτό!) αλλά στην θέση σου θα προσπαθούσα να έρθω κοντά και με άλλα άτομα που ίσως βρίσκω περισσότερα κοινά.
    Ευχαριστώ για την απάντηση απλώς κάτι που δεν διευκρίνησα είναι ότι δεν με ενοχλεί απαραίτητα αυτή η συμπεριφορά. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δεν ξέρω το πως να συμμετάσχω κι εγώ σε αυτό. Δε μου βγαίνει δηλαδή από μόνο του
    Όσον αφορά το ερωτικό ενδιαφέρον ανέφερα ότι ενδιαφέρονται και οι 2 και ότι ενδιαφέρομουν σχετικά και εγώ (στα πλαίσια του "σαχλαμαρισματος" κυρίως)

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον κάποιον φίλων σου προς αυτές; ή ότι δεν έχει γίνει κάτι μεταξύ τους παραπάνω που εσύ δεν ξέρεις;

    Δεν πειράζει......καλώς ή κακως σε μια παρέα δεν μπορούμε να οριοθετήσουμε την συμπεριφορά των άλλων ουτε να επιβάλλουμε πως θα φέρονται.....κάτσε στη παρέα σου και πάρε τα θετικά που κερδίζεις από αυτήν....το καλαμπουρι... την παρέα...τις εξόδους
    Δεν είναι σοβαρός λόγος να τα χαλάσετε...κάποια στιγμή οι κοπέλες μπορεί να βρουν αλλού ενδιαφέρον....σχέσεις κτλ και να μείνουν ως καθαρές φιλενάδες ή να φύγουν από τη παρέα σας και να μείνετε εσείς οι άντρες φιλοι.....

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Δεν ξέρεις τι να κάνεις ....γιατί μπορεί εσύ σε αντίθεση με αυτούς να μην θέλεις να εντυπωσιάσεις τις κοπέλες ούτε να ρίξεις κάποια από αυτές.....αυτοί παίζεται...!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Δεν ξέρεις τι να κάνεις ....γιατί μπορεί εσύ σε αντίθεση με αυτούς να μην θέλεις να εντυπωσιάσεις τις κοπέλες ούτε να ρίξεις κάποια από αυτές.....αυτοί παίζεται...!
    Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα κι εγώ να συμμετάσχω σε αυτό αλλά μου φαίνεται αδύνατο..

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by kosts123 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα κι εγώ να συμμετάσχω σε αυτό αλλά μου φαίνεται αδύνατο..
    .......

    Ε τότε κανε και εσύ τον κόκορα στη παρέα όπως οι φιλοι σου....βρες ατάκες έξυπνες.......πετά πονηρά σχόλια.....παιξτο μάγκας

    Αν δεν σου βγαίνει μη καταπιέζεσαι........
    Μάλλον λιγάκι ίσως ζηλεύεις γτ θες και εσύ να τραβάς την προσοχή των κοριτσιών όπως οι άλλοι

    Προσπαθησε το ....Γιατι είναι εξάσκηση και για φλερτ αυτό......σου γίνεται ευκαιρία να το εξασκήσεις....θα σου χρειαστεί για καμία άλλη κοπέλα αργότερα

Similar Threads

  1. Τι θα κάνατε στην θέση μου;
    By paraoulaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-10-2013, 07:11
  2. ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ
    By ZOUMPOURLOUDIKO LETAKI in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 16-02-2013, 16:14
  3. Νεα στην παρέα
    By dora_th in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 11
    Last Post: 22-09-2011, 16:51
  4. Replies: 141
    Last Post: 23-09-2010, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •