Το ίδιο μοτίβο παντού...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121

    Το ίδιο μοτίβο παντού...

    Γίνομαι πολύ καλή, μετά αμυντική και απόμακρη, κακιά, και γίνεται κύκλος αν καταφέρνω να παίρνω πίσω τις κακίες.
    Για παράδειγμα, σε μία περίπτωση όταν ένιωσα κάποιον να μου μιλά πιο λίγο από ό,τι συνήθως, έγινα τόσο κακιά.. Τον παρομοίασα με έναν άνθρωπο που έκανε κάτι άσχημο και του μίλησα πολύ άσχημα.. Κατάφερα να το διορθώσω, αλλά κατάλαβε τον κύκλο τις επόμενες φορές, με αποκάλεσε συναισθηματικά κακοποιητική, χειραγωγική και ψυχοπαθή και έφυγε. Μετά από λίγους μήνες με έναν άλλο άνθρωπο, είδα τον ίδιο κύκλο να επαναλαμβάνεται. Την συμπαθούσα, αλλά ήθελα να την διώξω μακριά όσες φορές ήθελα να είμαστε και φίλες.. Μου είπε πως με μισεί. Ξανά, άλλη μία φιλία το ίδιο, απομακρύνομαι ενώ θέλω τη φιλία, και ο ίδιος κύκλος φτάνει σε ένα ακόμη τέλος, για να ξεκινήσει πάλι σε άλλη μορφή προσώπου, τον οποίο τρέλανα, μιλώντας του φοβερά άσχημα τη μία στιγμή, λέγοντάς του να με αντιμετωπίσει με τον ίδιο τρόπο, ήθελα κάποιον να με μισεί, και ζητώντας συγνώμη την άλλη. Μου είχε πει πως δέθηκε μαζί μου, αλλά δεν μου είχε γράψει τίποτα από τότε και βγήκε αυτό πάλι. Την τελευταία φορά του είπα πως τον μισώ και πως δεν νοιάζομαι για κανέναν, πως γιατί να νοιαστώ και πως μπορούν όλοι να πάνε να πεθάνουν. Τους έχω χάσει όλους. Δεν το ελέγχω. Πονάω. Σήμερα ήθελα να κάνω κακό στον εαυτό μου όταν συνειδητοποίησα πως το έκανα και στον τελευταίο άνθρωπο που έπαιρνε χρόνο να μου μιλήσει και που μου άρεσε τόσο να μιλάω μαζί του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καλησπέρα, καταρχήν είναι πολύ καλό που έχεις αναγνωρίσει τα μοτίβα στη συμπεριφορά σου! Έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό για όλα αυτά?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Όχι... Δεν το έχω συζητήσει με κανέναν γενικότερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να ελεγχεις τα λογια σου , δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο , καποιος αρχαιος Ελληνας φιλοσοφος , δεν θυμαμαι ποιος , ειχε πει ' να στριφογυρνας την γλωσσα σου 7 φορες 7 στο στομα σου προτου πεις κατι ' , πολυ σοφο , μπορεις πιστευω .......η προσπαθησε εστω .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Όχι... Δεν το έχω συζητήσει με κανέναν γενικότερα.
    Έκανες 2 βήματα ,το πρώτο είναι πως αναγνωρίζεις οτι υπάρχει θέμα και το δεύτερο ότι μπήκες εδώ. Άρα πάμε καλά μέχρι τώρα!
    Έχεις σκεφτεί γιατί έχεις αυτές τις συμπεριφορές?
    Γενικώς δουλεύεις, έχεις χόμπι κλπ πως είναι η καθημερινότητα σου?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Similar Threads

  1. ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΠΑΝΤΟΥ
    By ασπασια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 04-09-2015, 20:42
  2. ΚΑΚΟ ΜΟΤΙΒΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By jimmaster in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 21-05-2013, 01:29
  3. τσιμπιματα παντου
    By skbaggelis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-03-2013, 13:43
  4. SOS!!!!!!!!!!!! Διαδόστε το παντού
    By STORM LORD2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 10-12-2012, 00:53
  5. παντου μυρμηγκια
    By mstrouf in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 30-07-2009, 15:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •