θεμα για την απιστια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209

    θεμα για την απιστια

    συγνωμη για τον τιτλο δεν ηξερα πως να το πω αλλιως. θα ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα γενικα για αποψεις αν θελετε ασχετα αν το ζησατε το κανατε η κατι τετοιο. προσωπικα δεν εχω απατησει ποτε δεν προκειται να το κανω ειχα την δυνατοτητα μερικες φορες και δεν το εκανα δεν μου βγαινει. αν με απατησαν δεν το γνωριζω ισως και να μην ηθελα να το ηξερα αλλα τωρα και να μου το πουν δεν με νοιαζει. αν ηξερα εννοειται θα ειχα φυγει εστω να το υποψιαζομουν μονο. για μενα η απιστια ειναι εστω και η σκεψη και ειναι κατι που δεν θα σηκωνα κουβεντα απλα τελος για ολα. αλλα με την τελευταια κοπελα μετα απο σχεδον χρονο χωρισμο και επειδη ακομα ειμαι ερωτευμενη μαζι της νομιζω πως αν ημουν μαζι της και μαθαινα οτι με απαταει ισως να το ξανα σκεφτομουν για μια συζητηση αλλα και παλι λεω ισως γιατι δςν ξερω γενικα η απιστια με ενοχλει πολυ σαν πραξη. τελος παντων αυτα δικα μου θεματα. αλλο θελω να πω. απλα για να μπω στο θεμα. με οσα εχω ακουσει απο δικους μου απο φιλους μου και γενικα απο οσα εχω δει θεωρω πως οταν χωριζει ενα ζευγαρι η γυναικα εχει βρει καποιον αλλον ενω ο αντρας αν απιστει δεν θα χωρισει την γυναικα του. σκεφτομαι πως οι αντρες οσες φορες και να πανε με αλλες παντα θα εχουν ενοχες για την οικογενεια τους αλλα και πολλοι βολευονται να ξενοπηδανε και να εχουν και την ανυποψιαστη γυναικα. ενω οι γυναικες ειναι πιο σχεσιακες δηλαδη θελω να πω αν καποια βρει ενα νεο ερωτα θα θελει να τον ζησει κιολας μαζι του και να τον χωρισει για να ειναι μονο μαζι οι δυο τους. δεν ξερω ετσι το σκεφτομαι εγω. εννοειται τιποτα απο αυτα δεν ισχυει παντα απλα απο την μερια μου ετσι μου φαινονται. ανοιξα το θεμα οπως ειπα πιο πανω για να πουμε αποψεις για να γινει συζητηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Όταν ήμουν ερωτευμένος δεν είχα μάτια για καμία άλλη γυναίκα!

    Είμαι ακόμα ερωτευμένος με εκείνη τη γυναίκα παρά τα πάρα πολλά χρόνια που έχουν περάσει.

    Δεν μπόρεσα να ερωτευθώ καμία άλλη γυναίκα όπως και όσο ερωτεύτηκα εκείνη.
    Ήταν η Βασίλισσα μου, μια μάγισσα τρελή

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Όταν ήμουν ερωτευμένος δεν είχα μάτια για καμία άλλη γυναίκα!

    Είμαι ακόμα ερωτευμένος με εκείνη τη γυναίκα παρά τα πάρα πολλά χρόνια που έχουν περάσει.

    Δεν μπόρεσα να ερωτευθώ καμία άλλη γυναίκα όπως και όσο ερωτεύτηκα εκείνη.
    Ήταν η Βασίλισσα μου, μια μάγισσα τρελή
    Πολυ ρομαντικο για να ειναι αληθινο.

    εγω πιστευω οτι η απιστια θα χτυπησει την πορτα σε ολους για μια φορα στην ζωη μας σιγουρα.ειτε ειμαστε ο θυτης ειτε το θυμα.ανθρωποι ειμαστε μεσα στην ζωη ειναι ολα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    Βόρεια Ελλάδα
    Posts
    11
    Once a cheater...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    χαιρομαι που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι και ιδιως αντρες. πολυ ομορφο. να ρωτησω αν θελεις απαντας. μπορεσες να προχωρησεις παρακατω; δηλαδη να κανεις αλλες σχεσεις; σου εβγαινε; εχεις οικογενεια; σκςφτηκες να κανεις; συγνωμη απλα σκεφτομαι πολλα απο αυτα και δεν μπορω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Είναι ανθρώπινο, συμβαίνει. Ο άνθρωπος δεν είναι μονογαμικό ζώο. Αν ήταν δε θα συνέβαινε. Είναι θέμα προσωπικής ηθικής αλλά και εγωισμού. Είναι ένα ταμπού.

    Το οξύμωρο είναι ότι έχει πάψει να είναι ταμπού ο χωρισμός και το μεγάλωμα των παιδιών μόνο με τον ένα γονιό, η έκτρωση, η πορνεία, η "απιστία" όμως παραμένει ταμπού λες και όταν είσαι με έναν άνθρωπο το μόνο που σε ενώνει μαζί του είναι το σεξ ή λες και είναι ο μόνος άνθρωπος με τον οποίο έχεις κάνει σεξ. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, σημασία έχει το ζευγάρι να έχει θέσει αυτό το θέμα πριν συμβεί για να ξέρουν που βαδίζουν. Να μην υπολογίζει άλλα ο ένας και άλλα ο άλλος. Πάντως θεωρώ πως δεν είναι κάτι που δεν συγχωρείτε, ειδικά αν αυτός/η που το κάνει, το κάνει μόνο για την πράξη και δεν υπάρχουν άλλα αισθήματα.

    Οι άνθρωποι δεν είναι ιδιοκτησία μας και θα μας ωφελήσει κάποια στιγμή να καταλάβουμε πως άλλο είναι ο έρωτας, άλλο η αγάπη, άλλο το σεξ, άλλο η οικογένεια, άλλο τα παιδιά, άλλο ο σεβασμός προς τον άνθρωπο που είμαστε μαζί, άλλο ο σεβασμός προς το άλλο φύλο γενικότερα. Κατά την ταπεινή μου γνώμη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by believeInYourself View Post
    Είναι ανθρώπινο, συμβαίνει. Ο άνθρωπος δεν είναι μονογαμικό ζώο. Αν ήταν δε θα συνέβαινε. Είναι θέμα προσωπικής ηθικής αλλά και εγωισμού. Είναι ένα ταμπού.

    Το οξύμωρο είναι ότι έχει πάψει να είναι ταμπού ο χωρισμός και το μεγάλωμα των παιδιών μόνο με τον ένα γονιό, η έκτρωση, η πορνεία, η "απιστία" όμως παραμένει ταμπού λες και όταν είσαι με έναν άνθρωπο το μόνο που σε ενώνει μαζί του είναι το σεξ ή λες και είναι ο μόνος άνθρωπος με τον οποίο έχεις κάνει σεξ. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, σημασία έχει το ζευγάρι να έχει θέσει αυτό το θέμα πριν συμβεί για να ξέρουν που βαδίζουν. Να μην υπολογίζει άλλα ο ένας και άλλα ο άλλος. Πάντως θεωρώ πως δεν είναι κάτι που δεν συγχωρείτε, ειδικά αν αυτός/η που το κάνει, το κάνει μόνο για την πράξη και δεν υπάρχουν άλλα αισθήματα.

    Οι άνθρωποι δεν είναι ιδιοκτησία μας και θα μας ωφελήσει κάποια στιγμή να καταλάβουμε πως άλλο είναι ο έρωτας, άλλο η αγάπη, άλλο το σεξ, άλλο η οικογένεια, άλλο τα παιδιά, άλλο ο σεβασμός προς τον άνθρωπο που είμαστε μαζί, άλλο ο σεβασμός προς το άλλο φύλο γενικότερα. Κατά την ταπεινή μου γνώμη.
    δεν ειναι ενα ταμπου.
    ειναι μια απατη.
    απιστια, δεν ειναι το να κανεις σεξ με ενα αλλο ατομο απο αυτο που εχεις γαμο/σχεση. απιστια ειναι να τον εξαπατας για να κανεις σεξ με εναν αλλον.

    επομενως, αν οπως λες εχουν ξεκαθαριστει αυτα, ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλον τροπο (δλδ ειτε με αποφαση μονογαμιας , ειτε με αποφαση πολυγαμιας), δεν υπαρχει απιστια.
    δεν σου απαγορευει κανεις να εισαι ειλικρινης με τον ανθρωπο σου κι αν εχετε ιδιες αποψεις και ιδιες επιθυμιες (να κανετε πιθανα σεξ και με καποιον αλλον δηλαδη), να το κανεις και να ειστε μια χαρα.

    δεν υπαρχει ομως κανενας σεβασμος προς τον ανθρωπο που ειστε μαζι αλλα κυριως προς τον εαυτο σου αν "απιστεις", αν δλδ κανεις σεξ με αλλον εξαπατωντας τον συντροφο σου και λεγοντας ψεματα..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ειναι ενα ταμπου.
    ειναι μια απατη.
    απιστια, δεν ειναι το να κανεις σεξ με ενα αλλο ατομο απο αυτο που εχεις γαμο/σχεση. απιστια ειναι να τον εξαπατας για να κανεις σεξ με εναν αλλον.

    επομενως, αν οπως λες εχουν ξεκαθαριστει αυτα, ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλον τροπο (δλδ ειτε με αποφαση μονογαμιας , ειτε με αποφαση πολυγαμιας), δεν υπαρχει απιστια.
    δεν σου απαγορευει κανεις να εισαι ειλικρινης με τον ανθρωπο σου κι αν εχετε ιδιες αποψεις και ιδιες επιθυμιες (να κανετε πιθανα σεξ και με καποιον αλλον δηλαδη), να το κανεις και να ειστε μια χαρα.

    δεν υπαρχει ομως κανενας σεβασμος προς τον ανθρωπο που ειστε μαζι αλλα κυριως προς τον εαυτο σου αν "απιστεις", αν δλδ κανεις σεξ με αλλον εξαπατωντας τον συντροφο σου και λεγοντας ψεματα..
    η ειλικρινια θελει κοτσια.οποιος τα ξεκαθαριζει αυτα ειναι μαγκας.αλλα κανεις δεν νομιζω να το κανει γιατι ολοι ειμαστε χεστες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ΣΟΥΛΑ1986 View Post
    η ειλικρινια θελει κοτσια.οποιος τα ξεκαθαριζει αυτα ειναι μαγκας.αλλα κανεις δεν νομιζω να το κανει γιατι ολοι ειμαστε χεστες.
    να και κατι στο οποιο συμφωνουμε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by ΣΟΥΛΑ1986 View Post
    αλλα κανεις δεν νομιζω να το κανει γιατι ολοι ειμαστε χεστες.
    Για σένα μιλάς; :D

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    χαιρομαι που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι και ιδιως αντρες. πολυ ομορφο. να ρωτησω αν θελεις απαντας. μπορεσες να προχωρησεις παρακατω; δηλαδη να κανεις αλλες σχεσεις; σου εβγαινε; εχεις οικογενεια; σκςφτηκες να κανεις; συγνωμη απλα σκεφτομαι πολλα απο αυτα και δεν μπορω.
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Όχι δεν μπόρεσα να προχωρήσω παρακάτω, έκανα σχέσεις μετά αλλά πάντα ήταν το μέτρο σύγκρισης και καμία άλλη ποτέ δεν την πλησίαζε ούτε στο μικρό της δακτυλάκι. Οικογένεια δεν έκανα και πάντα ονειρεύομαι να πάω στη χώρα της και να ζήσουμε πάλι μαζί. Αυτή προχώρησε σε γάμο με άλλον χωρίς να κάνει παιδιά και τώρα είναι χήρα στην Καλιφόρνια.
    Ακόμα ψάχνω να τη βρω στο ιντερνέτ αλλά δεν υπάρχει πουθενά. Αυτά που ξέρω για αυτήν τα έχω συμπεράνει από δημοσιεύσεις στο διαδίκτυο.
    Αυτή η γυναίκα δεν μπορούσε να ζήσει στην Ελλάδα, θα ήταν δυστυχισμένη και χάρηκα όταν έφυγε αφού περάσαμε 4 χρόνια μαζί. Εγώ υποτροπίασα στην ψυχολογική μου αρρώστια και δεν μπόρεσα να την ακολουθήσω

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Για σένα μιλάς; :D
    για μενα ναι.

    αλλα αν υπαρχει καποιος που να εχει πει αγαπη μου σε κερατωσα ας βγει να μας το πει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    δεν πιστευω οτι το να εισαι μονογαμικος σημαινει οτι ο αλλος ειναι κτημα σου. και ναι ειμαι τερμα μονογαμικη. παντα χωρισα με τον αλλον ανθρωπο για να παω να κανω σεξ με αλλον. δεν μου ειναι θεμα ηθικης αλλα ετσι ειμαι. το θεμα το εβαλα να συζητησουμε αν γινεται για την απιστια του αντρα και της γυναικας. αν θελετε να διαβασετε το θεμα παλι κυριως το δευτερο μερος. οκ γενικα αν το πουμε ετσι δηλαδη να αρχισεις μια σχεση και να πεις ξερεις θελουμε να εχουμε ελευθερη σχεση κανε τη ζωη σου και εγω τη δικη μου να πηγαινουμε με αλλους αλλα να ειμαστε μαζι τοτε οποιος μπορει να το κανει και τον ευχαριστει ας το κανει. δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. προσωπικα δεν μπορω να το κανω αυτο με τιποτα. προτιμω να κλαιγομαι που δεν θελει να ειναι μαζι μου μονο απο το να θελει να εχει και εμενα και αλλους ποσους ταυτοχρονα. δεν μου καθεται καλα. και αντρας μου το εχει ζητησει αυτο αλλα δεν το εκανα και χωρισαμε. πιστευω πως αν εισαι ερωτευμενος φουλ με τον αλλον δεν εχεις ιδεα αν περασει και η μπελουτσι απο διπλα σου. τουλαχιστον εγω αυτο παθαινω και με την τελευταια το εχω παθει σε πολυ μεγαλο βαθμο. οχι απλα δεν με ενδιαφερει να δω τι γινεται διπλα μου αλλα με πιανει αηδια να με σκεφτω με αλλο ατομο. ετσι ομως συμβαινει σε μενα χρονια τωρα απο τοτε που με θυμαμαι. τωρα φυσικα υπαρχουν ανθρωποι που και απατουν και το λενε η λενε μονο ψεματα και πολλοι αλλοι διαφορετικοι εννοειται αυτο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Όχι δεν μπόρεσα να προχωρήσω παρακάτω, έκανα σχέσεις μετά αλλά πάντα ήταν το μέτρο σύγκρισης και καμία άλλη ποτέ δεν την πλησίαζε ούτε στο μικρό της δακτυλάκι. Οικογένεια δεν έκανα και πάντα ονειρεύομαι να πάω στη χώρα της και να ζήσουμε πάλι μαζί. Αυτή προχώρησε σε γάμο με άλλον χωρίς να κάνει παιδιά και τώρα είναι χήρα στην Καλιφόρνια.
    Ακόμα ψάχνω να τη βρω στο ιντερνέτ αλλά δεν υπάρχει πουθενά. Αυτά που ξέρω για αυτήν τα έχω συμπεράνει από δημοσιεύσεις στο διαδίκτυο.
    Αυτή η γυναίκα δεν μπορούσε να ζήσει στην Ελλάδα, θα ήταν δυστυχισμένη και χάρηκα όταν έφυγε αφού περάσαμε 4 χρόνια μαζί. Εγώ υποτροπίασα στην ψυχολογική μου αρρώστια και δεν μπόρεσα να την ακολουθήσω
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. μου ειπες αυτα που φοβομουν αλλα πραγματικα σε ευχαριστω που τα αναφερες. τι να πω αληθεια. μονο να εισαι καλα και να καλυτερευεις οσο γινεται.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by ΣΟΥΛΑ1986 View Post
    αλλα αν υπαρχει καποιος που να εχει πει αγαπη μου σε κερατωσα ας βγει να μας το πει.
    Μιλούσαμε για κάτι λίγο διαφορετικό. Συγκεκριμένα για την περίπτωση στην οποία ο ένας ή και οι δύο θέλουν μια πιο ανοιχτή σχέση και κάποια στιγμή το συζητούν και το αποφασίζουν. Όμορφα κι ωραία, χωρίς απάτες (αν και οι ορισμοί ποικίλουν).

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΙΣΤΙΑ
    By tool1312 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 11-04-2014, 01:04
  2. απιστια
    By Μαριαμαρακι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 95
    Last Post: 04-10-2013, 11:11
  3. ΑΓΑΠΗ, ΓΑΜΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ, ΠΑΘΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ
    By dnikola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 11-09-2013, 15:13
  4. απιστια
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 21-04-2011, 20:07
  5. απιστια
    By fostel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 13-10-2007, 22:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •