η μητερα μου μου ειπε οτι εχει αποτυχει σαν μανα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125

    η μητερα μου μου ειπε οτι εχει αποτυχει σαν μανα..

    η μητερα μου πανω σαν εναν καυγα μας μου ειπε οτι εχει αποτυχει σαν μανα..ο λογος? επειδη δεν ειχα καθαρισει καλα ενα ντουλαπι..αυτο ηταν! δεν θα της συγχωρεσω ποτε!ειμαι σε δυσκολη φαση γιατι προσφατα εμεινα ανεργη και χωρισα.. δεν εχω ορεξη για τιποτα..ειμαι 23 χρονων και θελω την ελευθερια μου... να δουλευω και να αυτοσυντηρουμαι..να ζησω λιγο ξεγνοιαστη! ειναι λογος αυτος? να μου πει ετσι?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πολοι εχουν πεσμενη διαθεση τελευταια τωρα πως γινεται αυτο το ερευνω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φυσικά και δεν ήταν ο λόγος που στο είπε το ντουλάπι. Το ντουλάπι ήταν η αφορμή. Και το πιο πιθανόν είναι ότι το είπε πάνω στα νεύρα της και δεν το εννοούσε. Όπως δεν είναι εύκολο να έχεις επιστρέψει εσύ στο πατρικό, έτσι δεν είναι εύκολο και για τους γονείς να έχουν ένα ενήλικο μέσα στο σπίτι, ακόμα περισσότερο όταν δεν δουλεύει και δεν έχει διάθεση για τίποτα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    η μητερα μου πανω σαν εναν καυγα μας μου ειπε οτι εχει αποτυχει σαν μανα..ο λογος? επειδη δεν ειχα καθαρισει καλα ενα ντουλαπι..αυτο ηταν! δεν θα της συγχωρεσω ποτε!ειμαι σε δυσκολη φαση γιατι προσφατα εμεινα ανεργη και χωρισα.. δεν εχω ορεξη για τιποτα..ειμαι 23 χρονων και θελω την ελευθερια μου... να δουλευω και να αυτοσυντηρουμαι..να ζησω λιγο ξεγνοιαστη! ειναι λογος αυτος? να μου πει ετσι?
    κανε υπομονη μεχρι να βρεις δουλεια και να μεινεις μονη.μην ακους αυτα τα λογια πολλες φορες λεγονται πανω σε θυμο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Όπως είπαν και παραπάνω μη δίνεις σημασία, ούτως η άλλος τη μάνα σου την ξέρεις δεν είναι νέο πρόσωπο στη ζωή σου. Και μην ξεχνάς πως επειδή περνάς και δύσκολη φάση το πιθανότερο είναι πως τα βλέπεις κάπως υπερβολικά και αντιδράς υπερβολικά. Η μάνα σου δε νομίζω πως φταίει για το ότι περνάς
    Συγκεντρώσου λοιπόν στο να κάνεις εσύ τα βήματα που χρειάζεται για να καλυτερέψεις.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    η μητερα μου πανω σαν εναν καυγα μας μου ειπε οτι εχει αποτυχει σαν μανα..ο λογος? επειδη δεν ειχα καθαρισει καλα ενα ντουλαπι..αυτο ηταν! δεν θα της συγχωρεσω ποτε!ειμαι σε δυσκολη φαση γιατι προσφατα εμεινα ανεργη και χωρισα.. δεν εχω ορεξη για τιποτα..ειμαι 23 χρονων και θελω την ελευθερια μου... να δουλευω και να αυτοσυντηρουμαι..να ζησω λιγο ξεγνοιαστη! ειναι λογος αυτος? να μου πει ετσι?
    μην δινεις τοση σημασια.
    οπως σου ειπαν και παραπανω, λεγονται πολλα πανω στα νευρα μας που δεν εννοουμε.
    περα απο αυτο, η μανα σου μπορει να σου πει τα πιο σκληρα η εκνευριστικα πραγματα κι ομως παραλληλα να σε αγαπαει περισσοτερο απο τον οποιονδηποτε.
    μπορει να στησεις τρελο καυγα κια μετα απο μια ωρα να γελατε.
    μονο με μανα και αδερφια μπορει να γινει αυτο.
    εχεις κι εσυ τα νευρα και τις κακοκεφιες σου με αυτα που σου συμβαινουν.
    κανε υπομονη, μαζευε τα νευρα σου και ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ που ειναι να βρεις δουλεια, να ανεξαρτητοποιηθεις.

    και να σου πω και κατι; αν δεν το μετανιωσε η το επαναλαβει, πες της κι εσυ "πραγματι" κι ας το παρει οπως θελει... ;)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Η κριση καθως κ η χειριστικοτητα των πολιτικων μας κανει να νιωθουμε ενοχες για τις αποτυχιες μας σε ενα εργασιακο περιβαλλον ακραια τοξικο κ ανταγωνιστικο.

    Πιθανως ειχατε συζητησεις κ ισως εξεφρασες την αποψη σου πως αποζητας την ανεξαρτησια σου κ δεν θες να εισαι στο πατρικο σου.
    Κ οι ιδιοι οι γονεις αν ειναι σωστοι το μονο που αποζητουν ειναι η ανεξαρτησια του παιδιου τους κ το ανοιγμα των φτερων του.

    Βιωνετε ενα πισωγυρισμα κ η μητερα σου οπως κ συ εχει ενοχες για την πορεια σου γιατι ετσι το εκλαμβανει κ το ειπε στον θυμο της.
    Αυτο που χρειαζεστε ειναι η συμπνοια κ η αλληλουποστηριξη. Δεν φταιτε εσεις για την δυσκολη οικονομικη κατασταση της χωρας.
    Ολοι η αληθεια εχουμε το μεριδιο ευθυνης μας σαν πολιτες αλλα οταν εχεις να κανεις με μαφιοζους πολιτικους, τοκογλυφους τραπεζιτες κ κατσαπλιαδες που λυμενονται την χωρα εισαι στην απεναντι πλευρα σαν θυμα αυτης της καταστασης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι προς τιμην της οτι παραδεχεται αυτο το πραμα , εσυ εισαι σιγουρη οτι θα γινεις καλη μητερα ?
    εξω απ τον χορο, πολλα τραγουδια λεγονται .......

    κι εγω μικρος ημουν πολυ επικριτικος στους γονεις μου , τωρα που μεγαλωσα , αν και δεν ειμαι γονεας , επαψα να ειμαι ....
    πολυ δυσκολο να μεγαλωσεις σωστα τα παιδια ........

    μην ξεχνας οτι ανηκετε σε διαφορετικες γενιες , εδω εγω πουμαι 57 και δεν καταλαβαινω την γενια την νεα .......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    δυστυχως ζουμε στην χειροτερη εποχη..και ενω διαλεξα υποτιθεται κερδοφορο επαγγελμα και ας μην μου ταιριαζει το εχω μετανιωσει..δουλευω πολυ με τον ευατο μου για να βελτιωθω.. θελω να ζησω μονη μου να γινω ανεξαρητη..ακομα και σε επιπεδο σχεσεων θα γινω πιο χαλαρη επαιρνα στα σοβαρα τους αντρες και ολο ετρωγα τα μουτρα μου.. θα κοιταζω να περναω καλα χωρις πολλες δεσμευσεις...

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 21-09-2019, 01:04
  2. Έχω αποτύχει στη ζωή μου? Αγχώδης. μόνη, άνεργη με βίαιο πατέρα & υστερική μάνα!
    By Worrying_Angel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2018, 11:13
  3. Η μητερα μ εχει πεσει σε πολυ κακο ψυχιατρο
    By cyrax in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 06-04-2017, 17:13
  4. Νομιζω πως η μητερα μου εχει ΙΨΔ.....
    By b.m in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 08-03-2014, 16:04
  5. Η μητέρα μου έχει ψύχωση
    By Seas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-02-2014, 00:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •