Ο γιατρός μου είπε ούτε καν κατάθληψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Location
    Σέρρες
    Posts
    12

    Ο γιατρός μου είπε ούτε καν κατάθληψη

    Γειά σας. Είναι 4 μήνες που δεν αντέχω τον εαυτό μου. Ενάμιση χρόνο μόνη μου προσπαθώ να ορθοποδησω. Είχα μεγάλο δέσιμο με τον πατέρα μου τον έχασα πάνε 9 χρόνια. Από εκείνην την ημέρα ήξερα πως η μητέρα μου θα με διώξει μια μέρα. Όταν ήμουν στα 12 πέρασα νευρική ανορεξία κ έβλεπα πως μου συνμπεριφεροταν. Να μην σας κουράζω για δικούς της λόγους με έδιωξε από το σπίτι, που εκεί είχα τον χώρο που εργαζόμουν. Πριν 15 μέρες πήγα σε ψυχίατρο μου είπε είσαι ταλεπωρημενη πολύ δεν έχεις κάτι σοβαρό ούτε κατάθληψη μου είπε. Εγώ όμως νοιώθω απελπισία. Μου έδωσε μια αγωγή. Στην αρχή ττελααααθηκα. Παρενέργειες που παρακαλούσα να σταματήσουν. Παίρνω λαντοζ 2 χάπια κ ζαναξ 2 μλ την ημέρα. Νοιώθω απεσια όμως.... Κοιμάμαι συνέχεια το ανχος στο φουλ κ απελπισία. Δεν έχω κανέναν διολα μου. Μόνο τον φίλο μου που φοβάμαι μην κουραστεί κ φύγει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πολλοι μπερδευουν την κτθλψη , που δεν εχει αιτια , ειναι ασθενεια , με την στεναχωρια / αντιξοοτητες / πενθος που συμβαινουν στην ζωη .....οι γιατροι πολυ κακως εχουν ευκολα τα φαρμακα , σε αντιθεση με αλλες Ευρωπαικες πολεις που τα δινουν δυσκολα , καλως αυτο , μηπως δεν χρειαζεσαι φαρμακα ? μην μπλεξεις καλυτερα με αυτα , ιδιως τα ζαναξ , που επαιρνα κι εγω επι 15 χρ. 9 την μερα , και τακοψα μονος μου , και εγινα αλλος ανθρωπος ....... αμ , τα αντικαταθλιπτικα νομιζεις οτι ειναι αθωα ? δεν ειναι , γι αυτο και τα σταματησα κι αυτα ,......................................
    Last edited by Macgyver; 16-10-2019 at 20:42.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Location
    Σέρρες
    Posts
    12
    Το ζαναξ το παίρνω μόνο το βράδυ για να μπορώ να κοιμάμαι. Αλλιώς νιώθω σφυξιμο στην καρδιά κ σκέφτομαι πολύ. Είμαι μόνη μου δεν έχω κάποιον να με στηρίξει. Όλα ξεκίνησαν γιατί πίεσα πολύ τον εαυτό μου να σταθώ στα πόδια μου ξανά όταν με έδιωξε η μητέρα μου από το σπίτι. Όταν δεν παίρνω ζαναξ στην διάρκεια της ημέρας νιώθω πιο καλά. Κουράστηκα όμως έχει δύο μέρες δεν αντέχω τον εαυτό μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τι ακριβώς εννοείς δεν αντέχεις τον εαυτό σου; Επειδή νοιώθεις άσχημα που η μητέρα σου σε έδιωξε και δεν τα πάτε καλά μεταξύ σας; Τι θα έπρεπε να κάνεις αυτή τη στιγμή, να πετάς στα ουράνια δηλαδή; Λογικό δεν είναι να έχεις αρνητικά συναισθήματα; Λες ότι πίεσες πολύ τον εαυτό σου να σταθεί στα πόδια του, ε, σου βγαίνει η πίεση τώρα. Βρες τρόπους να αποσυμπιέζεσαι και μην αυτομαστιγώνεσαι.

    Δεν συμφωνώ με αυτό το πράγμα με την φαρμακευτική αγωγή όλη την ώρα. Και το άγχος και το πένθος και ο θυμός και ένα σωρό άλλα συναισθήματα δυσάρεστα, μέσα στην ζωή είναι και για κάποιο λόγο υπάρχουν και πρέπει να τα βιώνουμε κι αυτά που και που. Συχνά δε, είναι καμπανάκι ότι κάτι δεν πάει καλά. Το θέμα είναι να μάθουμε να τα διαχειριζόμαστε όλα αυτά και να τα ξεπερνάμε καταλαβαίνοντας τι ακριβώς θέλει να μας πει ο οργανισμός μας με αυτό το καμπανάκι. Δεν είμαι κατά των φαρμάκων σε πιο σοβαρές καταστάσεις όπως κατάθλιψης κτλ, αλλά όχι ρε παιδιά είμαι στα down μου, έχω δυο μέρες αϋπνία κι αμέσως χάπια! Προσπαθήστε να γνωρίσετε καλύτερα τον εαυτό σας και να παλέψετε για αυτόν με τις δικές σας δυνάμεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Location
    Σέρρες
    Posts
    12
    Και εγώ είμαι κατά των φαρμάκων δεν τα θέλω πίστεψε με.... Έχω περάσει νευρική ανορεξία, νοσηλευτικά 5 χρόνια σε κλινική στην εφηβια μου. Δεν ξέρω δεν άντεχα τις αγωγές που μου δίνανε, έτσι λειτουργούν αυτά; ποτέ δεν θα μάθω η εγώ δεν τα αντέχω. Μετά ήρθε ο χαμός του πατέρα μου, έμπλεξε ο αδερφός μου με κακίες παρέες τον έδιωξε από το σπίτι. αρχήσα να έχω διάφορα προβλήματα υγείας. Ένας γιατρός μου συνέστησε την ομοιοπαθητικη. Ο γιατρός εξερετηκος έμαθα να τρώω να λέω όχι να μην κατά πιέζομαι. Και το πιο βασικό;;; μετά την σινεδρια με αγκάλιαζε. Έλα να σου κάνω μια αγκαλιά την χρειάζεσαι μου έλεγε. Όλα ήταν καλά 8 χρόνια ούτε ανορεξία ούτε τπτ. Κάτι συνεβει στο σπίτι που έπρεπε να το κρατήσω μυστικο κ με επνιγε.Ζουσα σε επαρχιακο χωριό εκεί αν μάθεβοταν κάτι θα χαλούσε οικογένεια... Φοβόμουν αυτό κ άλλαζα. Χωρίς την θέληση μου με παρότρυνση 3 τον με πήγε η μητέρα μου σε κλινική σε άλλο νόμο χωρίς να το γνωρίζει κανένας από το περιβάλλον.Εγινα ζόμπι δεν ξέρω τη μου δίνανε δεν ζούσα επιζουσα. Η διάγνωση ήταν ότι έχω σχιζοφρένεια. Με αυτά τα φάρμακα όταν βγήκα από εκεί ήμουν ένα κινητό ζόμπι. Με έβλεπε η μητέρα μου κ μου έλεγε όλο κοιμάσαι κ δεν γελάς. Έκλειναν τα μάτια μου με αυτα. Έτσι μαλώσαμε κ έφυγα. Πήγα στην πόλη. Όλα από την αρχή δυσκολεύτηκα στο θέμα εργασίας πολύ. Χτύπησα πόρτες να ζητήσω βοήθεια να επιβιώσω. Αρχήσα να χάνω τις δυνάμεις μου μάλλον κ η κοινωνική λειτουργός του Δήμου μου είπε να πάω σε ψυχίατρο. Εγώ πήγα να σας πω την αλήθεια γιατί τόσο καιρό νόμιζα πως έχω σχιζοφρένεια. Και ότι πρέπει να το δεχτω κ να βοηθηθω. Όταν τα εξιγησα όλα αυτά στον γιατρό αρχήσε να φωνάζει κ μου είπε βλέπουν έναν ταλεπωρημενο άνθρωπο κ αντί να τον βοηθήσουν τον πατάνε. Έτσι μου είπε. Είσαι ταλεπωρηνη μου είπε θα σου δώσω κάτι να ηρεμισεις να χαλαρώσεις. Δεν ξέρω αν κάνω σωστο λάθος είπα να βοηθήσω τον εαυτό μου. Είμαι μόνη μου δεν έχω κανέναν δίπλα μου. Δεν μπορώ να πάω ούτε σε ιδιοτη γιατρό ούτε στον ομοιοπαθητικο, δεν ξέρω που να απευθυνθώ που να ζητήσω αλλού βοήθεια. Κουράστηκα λίγο δεν το έβαλα κάτω όμως. Τώρα νιώθω πως χρειάζομαι φροντιδα κ αγάπη. Φοβάμαι πως όσο κ να συερω τον εαυτό μου ίσως σε λίγο διάστημα δεν μπορώ να κρατήσω ούτε το σπίτι. Καμία φορά έρχετε κακία σκέψη στο μυαλό μου κ λέω τη λες μωρέ.... Ξέρεις πια είσαι τη έχεις καταφέρει στην ζωή σου; μπορείς.

  6. #6
    Εχω μπερδευτει εαν εχεις το χρονο και μπορεις ανελυσε μου κατι. Σε πηγε με το ζορι σε κλινικη και οταν βγηκες προφανως επαιρνες αγωγη για σχιζο. Η αγωγη αυτη σου εφερνε υπνηλια καταστολη. Η μητερα σου θυμωσε για αυτον τον λογο μαζι σου ; ; ; Δεν ρωτησε απο την κλινικη τις παρενεργειες φαρμακων ; Εσυ εκοψες ολα τα χαπια και εφυγες. Επιασες δουλεια και μετα ξανα απευθυνθηκες σε ψυχιατρο. 4 μηνες λαμβανεις ladose k xanax αλλά νιωθεις χαλια. Σε πρωτη φαση παλι η κυρια που σου συστησε τον γιατρο να σου βρει δωρεαν συνεδριες να πηγαινεις να μιλας. Τα χαπια μονα τους δεν τα λυνουν ολα. Εφηβεια με ανορεξια ( απο τις πιο πολυπλοκες δαταραχες και μπραβο σου που κατεκτησες αλλη σχεση με το σωμα σου ) σε γνωματευση σχιζο ετσι απλα ; γραφε εδω οτι νιωθεις αν σε ανακουφιζει αλλα προφανως και πρεπει να εχεις ατομικη θεραπεια ψυχοθεραπειας. Ο ψυχιατρος ακουει τα βασικα συστησει την αγωγη. Εαν κουβαλας πολυυυυ πονο μεσα σου ειναι λογικο να χρειαζεσαι σωστο ανθρωπο διπλα σου, χρονο, φροντιδα πληγων. Θα μου πεις και οικονομικα πως θα ζω;;; Ενα ενα. Μολις νιωσεις δυνατη μεσα απο ολο αυτο το βασανο παραλληλα θα βρεις την ακρη σου. Το ευχομαι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Location
    Σέρρες
    Posts
    12
    Από τα 11 μέχρι τα 17 ήμουν με βαρυα μορφής ανορεξία. Με την θέληση μου όμως το ξεπέρασα. Αλλιώς αυτό δεν το ξεπερνάς. Οι γιατροί τότε διέκριναν ότι υπάρχει πρόβλημα στην σχέση με την μητέρα μου γιαυτό έπαθα ανορεξία. Από 5 χρόνον με έβαζε να μαγειρεύω στα χωράφια το σπιτι. Μέχρι κ τον πατέρα μου που ήταν άρρωστος εγώ τον πρόσεχα. Δεν ήμουν ποτέ παιδί.δεν μου πρόσφερε μόνη της ποτέ μια αγκαλιά. Κ οπωτε της το ζητούσα πάλι αγκαλιά θες χαδιάρα; όταν έχασα τον πατέρα μου έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου. Ήξερα ότι η μητέρα μου θα με πετάξει.Ολα τα ανέλαβα εγώ την κηδεία είχαμε μονάδα με ζώα, δεν χρωστούσε πουθενά ο μπαμπάς μου αλλά αυτά έπρεπε να φάνε. Έτρεχα όλη μέρα σαν την τρελή να τα φέρω βόλτα. Όχι δίπλα της μπροστά από αυτήν. Μέσα σε λίγα χρόνια η μονάδα έγινε περιουσία ολόκληρη. Η μητέρα μου είχε μια κλήσει στην εκκλησία κ την ακολουθούσα κ εγώ. Πήγενα κ στον ομοιοπαθητικο κ όλα ήταν πολύ όμορφα. Ώσπου μαθαίνω κάτι άσχημο για την μητέρα μου κ έπρεπε να το κρύψω. Με έτρωγε.... Εγώ ένιωθα μια χαρά ήμουν χαρούμενη. Από το μοναστήρι της είπανε για τον διευθυντή ενός νόμου ότι είναι καλός κ καλύτερα να αφήσω ομοιοπαθητικη κ βλακειες. Με πήγανε εκεί από το μοναστήρι. Μίλησα με τον άνθρωπο ψυχίατρος ήταν διευθυντής. Του είπα ότι κάνω ομοιοπαθητικη κ ποιος είναι ο γιατρος μου κ να τύχει να είναι φίλοι. Τον περνει τηλέφωνο κ τον ρωτάει για μένα. Λέει στην καλόγρια που ήταν μαζί μου, εγώ τη ακριβώς να κάνω στην κοπέλα; θέλει λίγο χρόνο να δεχτεί τον χαμό του πατέρα της δεν είναι περίεργο. Κ αποτι έμαθα από τον γιατρό της τα πάει πολύ καλά. Μου είπε αν νοιώθεις ότι θες έλα να μιλάμε μου είπε αν νομίζεις ότι το θες. Η καλόγρια επέμενε για αγωγή. Αυτός δεν έδωσε τπτ γιατί είπε δεν διακρίνει κάτι. Μετά από λίγο καιρό μου λένε θα σε πάμε σε άλλο γιατρό..... Διευθυντής κ αυτός σε άλλο νόμο. Δεν μπορούσα να καταλάβω τον λόγο δεν είχα κάτι είχα αρχήσει κ δεχόμουν τον θάνατο του πατέρα μου. Πήγενα κ στον τάφο του τον καθάριζα τον φρόντιζα. Όταν πήγα σε αυτόν μίλησα μαζί του μου είπε έχεις περάσει πολλά στην ζωή σου δεν έχεις κάτι πρέπει λίγο να μην πιέζεις άλλο τον εαυτό σου. Πάνε διακοπές άσε τις εφθηνες στην μητέρα σου. Η καλόγρια που ήταν μαζί είπε δεν θα της δώσεις κάποια αγωγη; αν θες μπορώ να σου γράψω κάποιο λεξοτανιλ μου είπε αν νοιώθεις ένταση κάπου στην ημέρα ή το βράδυ να περνεις αλλά όχι συστηματικά μου είπε. Όλα καλά βγαίνω από το γραφείο μπαίνει μέσα η καλόγρια τη είπανε δεν ξέρω έρχετε μια νοσοκόμα να μου βάλει όρο. Λέω τη είναι αυτό κάτι λίγο για να ηρεμισεις μου είπε..... Μετά δεν θυμάμαι κάτι όταν ξύπνησα ήταν μετά 3 μέρες όπως μου είπανε οι υπόλοιποι.Χαπια χάπια τη μου δίνανε δεν ξέρω ζωντανή νεκρή.... Όταν έπαψα να τρώω ήρθε αυτός ο διευθυντής να με δει. Πρέπει να τρως μου είπε. Εγώ του είπα γιατρέ τη έχω; δεν έχεις τίποτα χαζούλα μου λέει απλά κάνουμε εξετάσεις σε 3 μέρες θα βγεις. Η 3 μέρες γίνανε 3 βδομάδες. Βγήκα με τα πολλά. Ακολουθούσα την αγωγή που μου έδωσε όλη μέρα κοιμωμουν ζόμπι κανονικό χωρίς αισθήματα ούτε να εργαστώ. Η μητέρα μου θυμωνε γιατί ξαπλώνα συνέχεια μα δεν μπορούσα να ανοίξω τα μάτια μου. Ένιωθα άθλια.... Είχα διαφορά τάσεις μετου γαστρεντερικες διαταραχές παχύνα ένιωθα σαν ναρκωμανεις. Μόνη στο σπίτι όλη μέρα. Ήξερα ότι έτσι με ήθελα γιατί ήμουν εμπόδιο. Μια μέρα μου ζήτησε να την πάω κάπου δεν μπορώ να οδηγήσω της λέω δεν νοιώθω ότι μπορώ να ελενξω το αμάξι! Έγινε μια φασαρία έφυγε. Δεν γυρησε 7 μέρες.. Έτσι κατάλαβα ότι έπρεπε να φύγω εγώ. Έφυγα πήγα στην πόλη. Τα σταμάτησα μόνη μου τα χάπια δεν κατάλαβα κάτι αλλά ένιωθα κενό... Γιατί να μου το κάνει αυτό η μητέρα μου. Όλη μέρα έτρεχα από εδώ από εκεί να βρω δουλειά να σταθώ. Οσπου πριν 4 μήνες αρχήσα να πέφτω ψυχολογικά. Τόσο διάστημα ένας δεν ενδιαφέρθηκε τη κάνω που είμαι. Πέρασαν γιορτές κάνεις. Δείχνω την γνωμάτευση στην κοινωνική λειτουργό του Δήμου. Εγώ μέχρι τότε δεν την είχα διαβάσει καν. Τότε έμαθα ότι δήθεν έχω σχιζοφρένεια. Όχι μου λέει αυτή δεν νομίζω να έχεις αυτό. Απογοητευτηκα..... Λέω είμαι άρρωστη γιαυτό δεν με ήθελαν. Αρχήσα ναην έχω όρεξη για τπτ προσπαθούσα όμως με το ζόρι. Πρέπει έλεγα πρέπει να τα καταφέρεις. Εδώ και 20 μέρες πήγα σε ψυχίατρο μιλήσαμε κ μου είπε αυτό είσαι ταλεπωρημενη κορίτσι μου. Μου έδωσε ζαναξ κ λαντοζ του είπα γιατρέ δεν θέλω να είναι ζόμπι έχω ανάγκη να βρω δουλειά είμαι μόνη μου. Δεν θα σε επιρεασει σε τπτ είπε. Εγώ όμως έγινα χάλια.... Κ το πιο άσχημο που δεν άντεχα αναζητούσα την μητέρα μου ο πόνος πιο δυνατός. Τώρα είμαι στις 20 μέρες με αγωγή έχουν υποχωρήσει κάποια πράγματα, δεν ε ω όρεξη για φαΐ καθόλου και νιώθω λες κ περιμενο να πεθανο. Εγώ δεν ήμουν έτσι....μιλησα με την κοινωνική λειτουργό δεν ξέρω μου λέει από αυτά δεν είμαι ψυχίατρος.. Έχω δύσκολο πρόγραμμα αυτήν την εβδομάδα μου είπε. Πήρα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού με τον ψυχίατρο που έδωσε την αγωγή κ είναι σε έναν μήνα. Συγνώμη αν σας έχω κουράσει είμαι μόνη μου δεν έχω κανέναν. Απλά νιώθω πως θέλω να ξεκουραστώ αυτό θέλω. Δεν ξέρω τελικά.... Πως είναι η σχιζοφρένεια έτσι; η το άλλο ότι είμαι ταλεπωρημενη. Αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι να μην βρεθώ στον δρόμο. Νιώθω ότι θέλω να ξεκουραστώ αλλά πρέπει να εργαστώ. Δεν μου είπε ο γιατρός αν θα δω διαφορά σε ένα μήνα σε δύο πόσο.... Είναι φυσιολογικό όλο αυτό. Συγνώμη αν σας κούρασα.

  8. #8
    Σε ευχαριστώ καταρχας που μου απαντησες. Απο οτι καταλαβα εσυ ενω πενθουσες παραλληλα καταφερες να φτιαξεις και την επιχειρηση. Σταθηκες 10φορες πιο δυνατη. Εξαρχης οπως εθεσες δεν αισθανοσουν τη μητερα σου φιλικη μαζι σου. Δυστυχως στην πιο ευαλωτη στιγμη σου οταν ησουν σπιτι πλεον εκεινη επελεξε να μη δειξει κατανοηση. Εαν ειναι τοσο Χριστιανη ( καλογριες συζητηση θρησκεια ) οφειλε να καταλαβει πως πονας. Βεβαια δε καταλαβαινω και σε ποιες μονες επιτρεπεται να δινουν ηρεμηστικα και γνωματευσεις αλλα το αφηνω. Το λαντοζ ειναι απο τα δυνατα αντικαταθλιπτικα δινουν δλσ ορεξη για κινηση δραση αποφασεις *αλλά κοβουν την ορεξη στο φαγητο οποτε εινα καπως επιφοβα για κιλα. xanax Των ποσω mg δε καταλαβα παιρνεις. Εαν ειναι πχ 0.5 δε θα σε ριχνει υποθετω υπερβολικα. Επιπλεον γενικες εξετασεις απο ποτε εχεις να κανεις; να δεις αν εχεις αναιμια. Εφοσον τραβηξε Χ εκεινη οσο και να πονα η απορριψη μονο μπροστα θα πας. Οποια δουλεια και να βρεθει. Ευκολο ειναι να το λεω. Σιγουρα. Εξω απο τον χορο πολλα λεγονται. Αλλα δεν ειναι καιρος να κοιταξεις μονο εσενα;;; την ψυχικη σωματικη σου υγεια και μετα ολα τα αλλα. Διαφορετικα γνωριζω πως στο Δαφνι καποιος μπορει να ζητησει ηθελημενη εισαγωγη. Ουτε εκει ξερω τι χαπια θα σου δωσουν ή αν θα σου κανει καλο. Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο γιατι ηδη μονη σου τα καταφερες ολα. Σου ευχομαι να βρεις μπροστα σου καλους ανθρωπους με λυσεις σε αυτο το τοσο δυσκολο σταδιο. Ουσιαστικα εισαι μονη σου απο παιδι. Δεν εχεις αναγκη την μαμα σου. Φυσικα και εχεις αναγκη φροντιδα αποδοχη Αγαπη. Αυτα ομως δεν θα ερθουν απο εκεινη. Ποναει αυτο αλλα ισως αν παψεις να περιμενεις απο εκεινην κατι που δε ξερει να δωσει να πας πιο ευκολα μπροστα.
    Last edited by Constantly curious; 18-10-2019 at 07:08.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Location
    Σέρρες
    Posts
    12
    Με έδωσε ζαναξ 2 ml. Παίρνω ένα τέταρτο το πρωί ένα τέταρτο το μεσημέρι και το υπόλοιπο το βράδυ. Λαντοζ παίρνω 2 το πρωί. Στην αρχή επερνα μόνο τα λαντοζ και το το το ζαναξ. Μετά σκέφτηκα ίσως να τα παίρνω όλα όπως μου είπε. Από τότε χάλασα. Νομίζω το ζαναξ μου κάνει την ζημιά. Νομίζω μου είναι πολύ....Δεν περιμενο τπτ από την μητέρα μου. Έχω ήσυχη συνηδιδη την βοήθησα όσο μπορούσα από μικρή μέχρι τώρα. Και ξέρω θα τα καταφέρω πάλι στην ζωή μου και θα φτάσω να γίνω κάτι. Περναω δύσκολα τώρα, θα χτυπήσω πόρτες δεν ντρέπομαι θα βρω άκρη. Αυτό που δεν θα βρω ποτέ είναι αγάπη. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου κ που μου μιλάς.

  10. #10
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Valle View Post
    Με έδωσε ζαναξ 2 ml. Παίρνω ένα τέταρτο το πρωί ένα τέταρτο το μεσημέρι και το υπόλοιπο το βράδυ. Λαντοζ παίρνω 2 το πρωί. Στην αρχή επερνα μόνο τα λαντοζ και το το το ζαναξ. Μετά σκέφτηκα ίσως να τα παίρνω όλα όπως μου είπε. Από τότε χάλασα. Νομίζω το ζαναξ μου κάνει την ζημιά. Νομίζω μου είναι πολύ....Δεν περιμενο τπτ από την μητέρα μου. Έχω ήσυχη συνηδιδη την βοήθησα όσο μπορούσα από μικρή μέχρι τώρα. Και ξέρω θα τα καταφέρω πάλι στην ζωή μου και θα φτάσω να γίνω κάτι. Περναω δύσκολα τώρα, θα χτυπήσω πόρτες δεν ντρέπομαι θα βρω άκρη. Αυτό που δεν θα βρω ποτέ είναι αγάπη. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου κ που μου μιλάς.
    Καλησπέρα Valle!
    Κορίτσι μου εκτός από την μαμά σου δεν έχεις κάποιον άλλον? Συγγενή, σχέση, φίλο να μπορεί να σου σταθεί?

  11. #11
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Valle View Post
    Με έδωσε ζαναξ 2 ml. Παίρνω ένα τέταρτο το πρωί ένα τέταρτο το μεσημέρι και το υπόλοιπο το βράδυ. Λαντοζ παίρνω 2 το πρωί. Στην αρχή επερνα μόνο τα λαντοζ και το το το ζαναξ. Μετά σκέφτηκα ίσως να τα παίρνω όλα όπως μου είπε. Από τότε χάλασα. Νομίζω το ζαναξ μου κάνει την ζημιά. Νομίζω μου είναι πολύ....Δεν περιμενο τπτ από την μητέρα μου. Έχω ήσυχη συνηδιδη την βοήθησα όσο μπορούσα από μικρή μέχρι τώρα. Και ξέρω θα τα καταφέρω πάλι στην ζωή μου και θα φτάσω να γίνω κάτι. Περναω δύσκολα τώρα, θα χτυπήσω πόρτες δεν ντρέπομαι θα βρω άκρη. Αυτό που δεν θα βρω ποτέ είναι αγάπη. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου κ που μου μιλάς.
    Άμα χρειαστείς κάποιον να μιλήσεις μπορείς να μου στείλεις π.μ οπότε θέλεις!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα. Εγώ νομίζω ότι ένας ψυχολόγος θα σου είναι πιο χρήσιμος από έναν ψυχίατρο, αλλά αυτή είναι απλά η γνώμη μου. Καμιά φορά όσο συνειδητοποιημένοι κι αν είμαστε σε κάποια πράγματα, όσο και εάν λέμε ότι έχουμε πάρει κάποιες αποφάσεις, το να το συζητάμε με κάποιον άλλο κάνει καλό. Όπως και το να πάρουμε κάποιες συμβουλές πιο εξειδικευμένες στην διαχείριση του άγχους κτλ

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Location
    Σέρρες
    Posts
    12
    Έφυγα από τον τόπο μου. Έκτοτε δεν επικοινώνησα με κανέναν φίλο ή συγγενή αλλά ούτε κανείς το επθχηρησε να με πάρει ένα τηλέφωνο. Δεν έχω κάποιον να μου σταθεί έχω κάνει κανα δύο γνωριμίες εδώ αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχω πει τπτ για την ζωή μου. Σονια κ εγώ ένοιωθα την ανάγκη ψυχολόγου να μιλάω να με συνβουλεψει κιόλας ίσως. Αλλά όταν είδα την γνωμάτευση ότι είμαι σχιζοφρένης είπα πρέπει να πάω σε ψυχίατρο να βοηθηθω. Αλλα όπως σας είπα μου το ανερεσε. Αύριο θα προσπαθήσω να βρω κάποιον ψυχολόγο έχω ανάγκη να μιλάω. Να βγάλω τον πόνο μου.πριν 7 μέρες πήγα να πάρω γάλα ξέρετε τη όμορφα που ένοιωσα με αυτήν την απλή συζήτηση που είχα με την κυρία στο μίνι μάρκετ; ένιωσα άνθρωπος ότι ζω.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Valle View Post
    Με έδωσε ζαναξ 2 ml. Παίρνω ένα τέταρτο το πρωί ένα τέταρτο το μεσημέρι και το υπόλοιπο το βράδυ. Λαντοζ παίρνω 2 το πρωί. Στην αρχή επερνα μόνο τα λαντοζ και το το το ζαναξ. Μετά σκέφτηκα ίσως να τα παίρνω όλα όπως μου είπε. Από τότε χάλασα. Νομίζω το ζαναξ μου κάνει την ζημιά. Νομίζω μου είναι πολύ....Δεν περιμενο τπτ από την μητέρα μου. Έχω ήσυχη συνηδιδη την βοήθησα όσο μπορούσα από μικρή μέχρι τώρα. Και ξέρω θα τα καταφέρω πάλι στην ζωή μου και θα φτάσω να γίνω κάτι. Περναω δύσκολα τώρα, θα χτυπήσω πόρτες δεν ντρέπομαι θα βρω άκρη. Αυτό που δεν θα βρω ποτέ είναι αγάπη. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου κ που μου μιλάς.
    Αν τα 2ml ειναι σαν τα 2 mg ε ειναι αρκετο.Υπνηλια νυστα φερνουν.ladose φτανεις στα ποσα mg συνολο ; 60 ; Επαιρνα ladose μια περιοδο με αγχολυτικο βραδειας καυσης tranxene.Ετσι δεν νυσταζα τοσο και εβγαζα δουλειες ημερας αλλά με το λαντοζ εχασα και αλλα κιλα και το αλλαξα μαζι με τον γιατρο σε seroxat.Σε επεισε πως δεν θα λαβεις αγαπη αλλά ειναι ψεμμα. Ολοι αξιζουμε αγαπη και ολοι την ψαχνουμε. Ανεξαρτητα απο ηλικια και φυλο. Εκμεταλευτηκε τη δυναμικοτητα σου αλλά επειδη δεν ξερω πως μεγαλωσε δε θελω να την κρινω. Δεν ειναι η θεση μου. Εσυ εχεις σημασια. Μονο εσυ. Ευχομαι απο ολους μας εδω να λαβεις θετικη ενεργεια και συντομα να παρεις τα πανω σου. Ολα μαζι οχι ... λιγο αγχολυτικο μαζι με τα πρωινα. Επισης τα ζαναξ μετα απο 3ωρες περιπου πχ χανουν την ηρεμιστικη επιδραση τους για αυτο κ ξανα παιρνουμε. Αν το πιεις ολο μαζι θα σε κανει να θες μονο να ξαπλωσεις. Καλη σου ημερα Επισης οταν ειδες λες τη γνωματευση απογοητευτηκες. Καμια φορα δεν ισχυει.Ειναι τα χαπια που δικαιολογουν τη γνωματευση. Ειχες παραισθησεις;; τσακωθηκες με καποιον;;και ακομα και εαν βιωσες ενα επεισοδιο δεν ειναι το τελος της ζωης. Οταν η ψυχουλα σου εχει πιεστει και πατηθει τοσο βιαια λογικο δεν ειναι να αντιδρασει;;;;; η αγωγη μας κρατα ενεργους και λειτουργικους η θεραπεια με ομιλια μας βοηθα να αλλαξουμε τροπο ζωης σκεψης. Ολα θα γινουν. Σιγουρα θα παρει χρονο με τα ραντεβού στο δημοσιο αλλα εσυ εχεις περασει δια πυρος και σιδηρου. Να μιλας. Ολοι σημερα νιωθουμε μοναξια. Καποιοι βγαζουν θυμο εκει καλο ειναι να αποχωρησεις παρα να τσακωθεις. Εαν σε ηρεμει η χριστιανικη λειτουργια να πας σε καποια εκκλησια κοντα σου να ακουσεις. Κανε ενα περιπατο. Μιλησε με την κυρια με το γαλα για κατι απλο. Με ενα χαμογελο και ενα πως ειστε θα βρεις ανθρωπους με εξισου τεραστια αναγκη να εκφραστουν. Αλλα να σε προσεχεις απο τους επιθετικους.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Location
    Σέρρες
    Posts
    12
    Σας υπέρ ευχαριστώ όλους για όλα που μου γράψατε για όλες τις συμβουλές. Δεν ξέρω κανέναν αλλά είμαι ευγνώμων. Παιρνω το πρωί λαντοζ 40mg.το πρωιχαναξ 0,50 το μεσημέρι πάλι 0,50 κάτι το βράδυ ένα 1 mg. Ο γιατρός μου είπε δεν με νοιάζει να είσαι τοπική στο ζαναξ αλλά να το παίρνεις το βράδυ για να μην σκέφτεσαι. Θέλω να είσαι τιπηκη όμως στο λαντοζ. Εγώ για να, μην φανεί σαν ανυπακοει τα πήρα κανονικά όπως μου τα σύστησε. Και μου είπε δεν έχεις σχιζοφρένεια ούτε μπορώ να το πω κατάθληψη ταλαιπωρημενη πολύ είσαι κ πιέζεις τον εαυτό σου. Με είχε πάει σε 5 μήνες σε πόσους γιατρους κ όλοι λέγανε θέλει χρόνο να δεχτεί το πένθος. Είναι σαν να έψαχνε κάποιον να μου δώσει χάπια. Δεν το έχω πει μέχρι στιγμής θα το πω τώρα όμως. Η μητέρα μου είναι ένας καλός άνθρωπος κ πονεμένη. Σκληρή..... Πολύ αλλά πονεμένη. Γιατί ότι πέρασα εγώ το πέρασε κ αυτή. Η γιαγιά μου.... Ακόμα πιο σκληρή δεν θα ακούσεις καλή κουβέντα. Τους αγαπάω όμως είναι η οικογένεια μου. Αυτό που δεν θα συνχωρεσω ποτέ είναι ότι όταν εγώ πάλευα να κρατήσω την περιουσία του πατέρα κ εδεινα μάχη.... Αυτή βρήκε φίλο. Ήθελα να φτιάξει την ζωή της γιατί είναι μικρή, να μην μείνει μόνη να έχει έναν σύντροφο. Αλλά αυτός ήταν παντρεμένος. Οικογενειακός φίλος. Όλη μέρα στο σπίτι μας πνιγομουν.... Σε χωριό αν μαθευοταν αυτό θα γκρέμισε τα πάντα. Με μεγάλωσε λέω με αρχές.... Κ αυτή τη κάνει; έλεγα θα της περάσει.... Όταν αυτός αρχήσε να την πέφτει κ σε μένα. Δεν ήξερα πως να φέρθω. Μια μέρα με πιάνει κάτι.... Τώρα έμαθα πως αυτό ήταν κρίση πανικού. Ήρθε ο θείος μου πήγα να του μιλήσω κ ήρθε κ ο φίλος της μάνας μου δεν μπόρεσα. Αρχήσε με τον καιρό να φεύγει συνέχεια από το σπίτι. Ολο δουλειές έλεγε αλλά ήταν με αυτόν. Πλέον δεν ήμασταν οικογένεια. Καταλάβαινα ότι λείπουν χρήματα, μιας κ εγώ διαχειριζομουν. Ο Τάκης ο φίλος της δλδ ήθελε δανεικά μου είπε. Ψάχνω μια μέρα εκεί που έχουμε τα χαρτιά ήθελα το αμκα μου κ βλέπω δωρεά στο μοναστήρι 3000.τη γίνετε εδώ λέω.... Όταν πήγα να το συζητήσω μαζί της όλα έγιναν τούμπα. Από τότε αρχήσε να με πηγενουν σε γιατρό μαζί με κάποια καλόγρια από την μονη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι στο καλο εχω τελικα? ουτε ο γιατρος δεν ξερει....
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 24-08-2018, 02:18
  2. μου ειπε
    By giannis000 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 15
    Last Post: 25-09-2017, 10:38
  3. μου ειπε πως ηταν παντρεμενος!
    By eva-sunstar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 28-01-2011, 21:08
  4. χωρισα ... ουτε να τα ξαναβρω μαζι του γινεται ... ουτε να τον ξεχασω ...
    By stellou1989 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-07-2010, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •