Holter SOS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 102

Thread: Holter SOS

  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Holter SOS

    Οσοι έχετε κάνει χολτερ,σας παρακαλω πείτε μου τι γράφει στα αποτελεσματα στη στήλη ST. Είναι όλο μηδέν ή γράφει κάτι;

  2. #2
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Οσοι έχετε κάνει χολτερ,σας παρακαλω πείτε μου τι γράφει στα αποτελεσματα στη στήλη ST. Είναι όλο μηδέν ή γράφει κάτι;
    Καλησπέρα Αντώνη. Εκανες χολτερ? Πως πήγε?

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Ο γιατρός λεει καλά αλλά δεν κάθισε να το δουμε,γυρναω σπιτι και βλεπω αυτό https://imgur.com/a/1XIhkSB που στα προηγούμενα τεσσερα χολτερ είναι μηδενικο και το γκουγκλαρω και λεει για ισχαιμιες.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Οσοι έχετε κανει πείτε μου σας παρακαλώ τι λέει αυτος ο πινακας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ο γιατρός λεει καλά αλλά δεν κάθισε να το δουμε,γυρναω σπιτι και βλεπω αυτό https://imgur.com/a/1XIhkSB που στα προηγούμενα τεσσερα χολτερ είναι μηδενικο και το γκουγκλαρω και λεει για ισχαιμιες.
    Πάρε τηλ τον γιατρο και Ρωτα τον. Ασε τι γράφει εκει! Εσυ πες οτι το ειδες και αν ειναι κατι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Οσοι έχετε κανει πείτε μου σας παρακαλώ τι λέει αυτος ο πινακας
    προφανώς μόνο ένας καρδιολόγος μπορεί να το διαβάσει. Αν έχεις αμφιβολίες επικοινώνησε με τον συγκεκριμένο καρδιολόγο και ρώτα τον να σου απαντήσει ρητά τί σημαίνει -αν σημαίνει κάτι - αυτό το 27. Στην ανάγκη πάρε και μια δεύτερη γνώμη από άλλο καρδιολόγο. Είμαι και εγώ καρδιοφοβικός και έχω στο πλούσιο ιστορικό μου ταχυπαλμίες που κρατάνε ώρες, έκτακτες συστολές/φτερουγίσματα, στηθάγχη, πίεση στο στέρνο και πολλούς καρδιολόγους που με έχουν διώξει λέγοντας οτι δεν υπάρχει καρδιολογικό πρόβλημα. Πάρε στην ανάγκη και μια δεύτερη γνώμη και θα ηρεμήσεις.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Δεν θελω να το διαβασει καποιος, αν εχει τυχει και σε αλλους ρωταω. Εχω μιλήσει με τρεις καρδιολογους μετά τα αποτελεσματα. Μου λένε ότι δεν είναι αξιολογησιμη τιμή σε χολτερ ρυθμού,μόνο σε καρδιογραφημα,αλλά δεν μου το έχει ξαναβγαλει σε χολτερ,γιατί τώρα; Ρωταω αν το έχει βγάλει και σε κανέναν άλλο για να συγκρινουμε.

    Εγώ έχω συμπτώματα ισχαιμιας γενικά αυτό το διάστημα,δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Αλλά το να σου πουν "είναι άγχος" είναι η εύκολη λυση.

    Δεν με καλυπτει όμως αυτή η απάντηση γιατί υπάρχουν ευρήματα στο χολτερ που δεν τα αξιολογησε. Αφού όμως έχω παραλληλα συμπτώματα ισχαιμιας πώς γίνεται;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν θελω να το διαβασει καποιος, αν εχει τυχει και σε αλλους ρωταω. Εχω μιλήσει με τρεις καρδιολογους μετά τα αποτελεσματα. Μου λένε ότι δεν είναι αξιολογησιμη τιμή σε χολτερ ρυθμού,μόνο σε καρδιογραφημα,αλλά δεν μου το έχει ξαναβγαλει σε χολτερ,γιατί τώρα; Ρωταω αν το έχει βγάλει και σε κανέναν άλλο για να συγκρινουμε.

    Εγώ έχω συμπτώματα ισχαιμιας γενικά αυτό το διάστημα,δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Αλλά το να σου πουν "είναι άγχος" είναι η εύκολη λυση.

    Δεν με καλυπτει όμως αυτή η απάντηση γιατί υπάρχουν ευρήματα στο χολτερ που δεν τα αξιολογησε. Αφού όμως έχω παραλληλα συμπτώματα ισχαιμιας πώς γίνεται;
    Τοτε εχεις ισχαιμία φιλε!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν θελω να το διαβασει καποιος, αν εχει τυχει και σε αλλους ρωταω. Εχω μιλήσει με τρεις καρδιολογους μετά τα αποτελεσματα. Μου λένε ότι δεν είναι αξιολογησιμη τιμή σε χολτερ ρυθμού,μόνο σε καρδιογραφημα,αλλά δεν μου το έχει ξαναβγαλει σε χολτερ,γιατί τώρα; Ρωταω αν το έχει βγάλει και σε κανέναν άλλο για να συγκρινουμε.

    Εγώ έχω συμπτώματα ισχαιμιας γενικά αυτό το διάστημα,δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Αλλά το να σου πουν "είναι άγχος" είναι η εύκολη λυση.

    Δεν με καλυπτει όμως αυτή η απάντηση γιατί υπάρχουν ευρήματα στο χολτερ που δεν τα αξιολογησε. Αφού όμως έχω παραλληλα συμπτώματα ισχαιμιας πώς γίνεται;
    λίγο δύσκολο να έχεις ισχαιμία και να σε αφήνουν έτσι όχι ένας αλλά τρεις καρδιολόγοι. Ούτε στις ταινίες δεν συμβαίνον αυτά. Αφού η τιμή δεν είναι αξιολογήσιμη σε χόλτερ, σημαίνει οτι δεν είναι αξιολογήσιμη. Ο καρδιολόγος κάνει την διάγνωση βάσει των εξετάσεων και εσύ με βάση το τί όντως νοιώθεις αλλά δεν έχεις. Αφού τρεις διαφορετικοί καρδιολόγοι λένε οτι δεν έχεις ισχαιμία, σημαίνει οτι δεν έχεις ισχαιμία. Ποιά είναι τα παράλληλα συμπτώματα?

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Πριν με πιασουν αυτά τα συμπτωματα ναι,ήμουν καρδιοφοβικος,με είχαν δει επτα καρδιολογοι,ειχα κανει πλήρη έλεγχο κλπ,είχα ηρεμήσει. Και ξαφνικά,ένα μήνα τώρα ,εκεί που είχα πάντα χαμηλούς παλμους, ξεκίνησε η ορθοστατικη ταχυκαρδια ,πολυ ευέλικτη πιεση κλπ. Απο τότε που ξεκίνησαν τα συμπτωματα έχω κανει τις εξής εξετάσεις: 4 εξετάσεις αίματος, 3 καλλιεργιες κοπρανων, 3 ακτινογραφιες θώρακα, 1 ακτινογραφία αυχένα, 4 τριπλεξ καρδιάς, ένα καρό καρδιογραφηματα, 1 τεστ κοπωσεως, 2 χολτερ ρυθμού, 1 τριπλεξ κοιλιακής αορτής, 1 υπερηχο άνω κοιλιας, 24 ώρα ουρά. Εχω παει απειρες φορες στα επειγοντα και σε ιδιωτική κλινική. Με έχουν δει τον τελευταίο μήνα περιπου 20 γιατροί.

    Κι όμως , υπαρχουν ευρηματα που δεν αξιολογούν με την ετικέτα του αγχους ή δεν ξέρω κι εγώ τι αλλο. Ή επειδη με βλεπουν νεαρο,λιγνο ,χωρις εμφανη κλινικη εικονα. Αν ομως εχεις ισχαιμια δεν εμφανιζεις παντα συμπτωματα. Στο τεστ κοπωσεως ενιωσα πόνο,μου λέει ο καρδιολογος θα είναι μυϊκός. Φευγω απο το ιατρείο του και ανέβηκαν πολυ οι παλμοι μου και ενιωσα εκτακτες. Σε ένα καρδιογραφημα στα επειγοντα,όταν είχα συμπτωματα,βγήκε μη φυσιολογικό και το ριξαν σε παρασιτα και μετά απο τρεις φορές που δοκίμασαν ,βγήκε φυσιολογικό. Και τώρα έχουμε το συγκεκριμένο χολτερ. Είχα κανει εξέταση τροπονινης πριν δέκα ημέρες,βγήκε αρνητική,θα την επαναλαβω για να δω τους ηλεκτρολυτες έτσι κι αλλιώς.
    Με είδε και ο νευρολόγος σήμερα,θα μου γράψει μια μαγνητική εγκεφάλου. Και μένει και ένα τριπλεξ καρωτιδων.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πριν με πιασουν αυτά τα συμπτωματα ναι,ήμουν καρδιοφοβικος,με είχαν δει επτα καρδιολογοι,ειχα κανει πλήρη έλεγχο κλπ,είχα ηρεμήσει. Και ξαφνικά,ένα μήνα τώρα ,εκεί που είχα πάντα χαμηλούς παλμους, ξεκίνησε η ορθοστατικη ταχυκαρδια ,πολυ ευέλικτη πιεση κλπ. Απο τότε που ξεκίνησαν τα συμπτωματα έχω κανει τις εξής εξετάσεις: 4 εξετάσεις αίματος, 3 καλλιεργιες κοπρανων, 3 ακτινογραφιες θώρακα, 1 ακτινογραφία αυχένα, 4 τριπλεξ καρδιάς, ένα καρό καρδιογραφηματα, 1 τεστ κοπωσεως, 2 χολτερ ρυθμού, 1 τριπλεξ κοιλιακής αορτής, 1 υπερηχο άνω κοιλιας, 24 ώρα ουρά. Εχω παει απειρες φορες στα επειγοντα και σε ιδιωτική κλινική. Με έχουν δει τον τελευταίο μήνα περιπου 20 γιατροί.

    Κι όμως , υπαρχουν ευρηματα που δεν αξιολογούν με την ετικέτα του αγχους ή δεν ξέρω κι εγώ τι αλλο. Ή επειδη με βλεπουν νεαρο,λιγνο ,χωρις εμφανη κλινικη εικονα. Αν ομως εχεις ισχαιμια δεν εμφανιζεις παντα συμπτωματα. Στο τεστ κοπωσεως ενιωσα πόνο,μου λέει ο καρδιολογος θα είναι μυϊκός. Φευγω απο το ιατρείο του και ανέβηκαν πολυ οι παλμοι μου και ενιωσα εκτακτες. Σε ένα καρδιογραφημα στα επειγοντα,όταν είχα συμπτωματα,βγήκε μη φυσιολογικό και το ριξαν σε παρασιτα και μετά απο τρεις φορές που δοκίμασαν ,βγήκε φυσιολογικό. Και τώρα έχουμε το συγκεκριμένο χολτερ. Είχα κανει εξέταση τροπονινης πριν δέκα ημέρες,βγήκε αρνητική,θα την επαναλαβω για να δω τους ηλεκτρολυτες έτσι κι αλλιώς.
    Με είδε και ο νευρολόγος σήμερα,θα μου γράψει μια μαγνητική εγκεφάλου. Και μένει και ένα τριπλεξ καρωτιδων.
    αχ φίλε μου χαρά στο κουράγιο σου που θα κάνεις μέχρι και μαγνητική εγκεφάλου, είναι χειρότερο και από rave party. Το θέμα είναι οτι όλα θα βγουν αρνητικά επειδή όλες αυτές οι εξετάσεις θα καταγράφουν οτι τους λέει το σώμα σου οτι δηλαδή δεν υπάρχει κάτι το παθολογικό. Έχεις κάνει υπερβολικές εξετάσεις και επισκέψεις σε ιατρεία μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα, όλα βγαίνουν καλά και εσύ επιμένεις ότι όλοι κάνουν λάθος.
    Θα το έχεις ακούσει πολλές φορές αλλά θα στο επαναλάβω και εγώ, μήπως να δώσεις προτεραιότητα στο πώς θα αντιμετωπίσεις αυτές τις εμμονές, ποιό είναι το αίτιο που τα προκαλεί όλα αυτά....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πριν με πιασουν αυτά τα συμπτωματα ναι,ήμουν καρδιοφοβικος,με είχαν δει επτα καρδιολογοι,ειχα κανει πλήρη έλεγχο κλπ,είχα ηρεμήσει. Και ξαφνικά,ένα μήνα τώρα ,εκεί που είχα πάντα χαμηλούς παλμους, ξεκίνησε η ορθοστατικη ταχυκαρδια ,πολυ ευέλικτη πιεση κλπ. Απο τότε που ξεκίνησαν τα συμπτωματα έχω κανει τις εξής εξετάσεις: 4 εξετάσεις αίματος, 3 καλλιεργιες κοπρανων, 3 ακτινογραφιες θώρακα, 1 ακτινογραφία αυχένα, 4 τριπλεξ καρδιάς, ένα καρό καρδιογραφηματα, 1 τεστ κοπωσεως, 2 χολτερ ρυθμού, 1 τριπλεξ κοιλιακής αορτής, 1 υπερηχο άνω κοιλιας, 24 ώρα ουρά. Εχω παει απειρες φορες στα επειγοντα και σε ιδιωτική κλινική. Με έχουν δει τον τελευταίο μήνα περιπου 20 γιατροί.

    Κι όμως , υπαρχουν ευρηματα που δεν αξιολογούν με την ετικέτα του αγχους ή δεν ξέρω κι εγώ τι αλλο. Ή επειδη με βλεπουν νεαρο,λιγνο ,χωρις εμφανη κλινικη εικονα. Αν ομως εχεις ισχαιμια δεν εμφανιζεις παντα συμπτωματα. Στο τεστ κοπωσεως ενιωσα πόνο,μου λέει ο καρδιολογος θα είναι μυϊκός. Φευγω απο το ιατρείο του και ανέβηκαν πολυ οι παλμοι μου και ενιωσα εκτακτες. Σε ένα καρδιογραφημα στα επειγοντα,όταν είχα συμπτωματα,βγήκε μη φυσιολογικό και το ριξαν σε παρασιτα και μετά απο τρεις φορές που δοκίμασαν ,βγήκε φυσιολογικό. Και τώρα έχουμε το συγκεκριμένο χολτερ. Είχα κανει εξέταση τροπονινης πριν δέκα ημέρες,βγήκε αρνητική,θα την επαναλαβω για να δω τους ηλεκτρολυτες έτσι κι αλλιώς.
    Με είδε και ο νευρολόγος σήμερα,θα μου γράψει μια μαγνητική εγκεφάλου. Και μένει και ένα τριπλεξ καρωτιδων.
    Αντωνη εισαι βεβαιος οτι επαρκουν αυτες οι εξετασεις για να ησυχασεις; Μηπως θα επρεπε να κανεις μια full body mri;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Αντωνη εισαι βεβαιος οτι επαρκουν αυτες οι εξετασεις για να ησυχασεις; Μηπως θα επρεπε να κανεις μια full body mri;
    η whole body mri στοχεύει στην ανίχνευση ογκολογικών ευρημάτων, τα συμπτώματα που αναφέρει ο Antonis8 μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό.

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Μια αξονική για την καρδιά ίσως κάνω. Αλλά φοβαμαι ότι τα συμπτωματα μου με οδηγούν προοδευτικα στην καταρρευση.

  15. #15
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μια αξονική για την καρδιά ίσως κάνω. Αλλά φοβαμαι ότι τα συμπτωματα μου με οδηγούν προοδευτικα στην καταρρευση.
    Αντώνη, πως νιώθεις ψυχολογικά με όλα αυτά που περνάς? Δεν σε έχουν επηρεάσει?

    Είδα τις εξετάσεις σου και είναι πάρα πολλές κατά την γνώμη μου. Επικεντρώσου στην ψυχολογία σου αυτήν την στιγμή.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες, Holter
    By mary_exa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 31-10-2019, 12:39
  2. Holter sos
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-10-2019, 16:28
  3. Holter αποτελεσμα . Moνο εγω?
    By antaveri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 08-05-2019, 15:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •