Άγχος όλοι οι πόνοι από αυτό...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    3

    Άγχος όλοι οι πόνοι από αυτό...

    Ξεκίνησα πριν 2,5 μήνες είχα πόνο κάτω από το στήθος δεξιά πήγα σε δύο παθολόγους είπαν άγχος οι εξετάσεις καθαρές οι υπέρηχοι το ίδιο πήγα σε γαστρεντερολογο άγχος κ αυτός πήγα σε φυσικοθεραπετρια ξεκίνησα φυσικοθεραπείες για μυϊκή θλάση πήγα ορθοπεδικο μου είπε κάτι παρόμοιο κ ότι με θερμαντικές εμπλαστρα θερμοφορες θα περάσει συνεχιζω κάνω φυσικοθεραπείες.παραλληλα πήγα και σε ψυχολόγο κ νιώθω λίγο πιο ήρεμη είχα τρελαθεί κάθε βράδυ δεν κοιμόμουν δεν ήξερα τι έχω τι μπορεί να έχω κ ο πόνος συνεχίζεται απορώ πόσο θα κρατήσει ακόμα να ηρεμήσω κ εγώ κάποια στιγμή???.Αν έχετε παρόμοια ιστορία θα ήθελα να το συζητήσουμε ευχαριστώ...

  2. #2
    Καλώς ήρθες!! Σαν να ακούω την δική μου ιστορία... Λιγο πιο απλή βέβαια η δική σου... Τα ίδια κι εγώ πέρσι.. Έτσι ξεκίνησα.. Εμένα βέβαια ήταν αριστερά αυτός ο πόνος.. Πηγα σε πάρα πολλούς γιατρούς, ειδικότητες για την ακρίβεια.. Όλοι άγχος έλεγαν... Συσσώρευση και σωματοποιηση.. Μέσα στον πανικό μου να γίνω αυτή που ήμουν ξεκίνησα αγωγή για 6 μήνες.. Μετά τον 3ο μήνα, ήμουν πάλι εγώ κι ακόμα καλύτερα.. 1.5 μήνα μετά την διακοπή άρχισαν πάλι ενοχλησεις.. Κάπως τις πάλευα γιατί πηρα κάτι φυτικά αγχολυτικα.. Πριν 2 εβδομάδες ξεκίνησε όμως ένας φαύλος κύκλος.. Πόνοι παντού.. Κυρίως πάλι στο σημείο αυτό αριστερά και μέση πλάτη αυχένας.. Ενίοτε σε πόδια και χέρια.. Ταχυπαλμια.. Και το βασικό που με έχει τρελάνει δεν έχω αντοχή.. Κουράζομαι εύκολα.. Ειμαι ευερεθιστη.. Το παραμικρό αγγιγμα στο σώμα το νιώθω στο έπακρο.. Πηγα πάλι σε 2 γιατρούς.. Δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία.. Αποφάσισα να συνεχίσω την ψυχοθεραπεία που είχα ξεκινήσει πέρσι, αλλά σωστά.. Αν όντως ισχύουν όλα αυτά και είναι άγχος πρέπει να βρεθεί η ρίζα του προβλήματος.. Γιατι όλα τα άλλα απλά το καλύπτουν.. Αναρωτιέμαι κι εγώ ακόμα τι συμβαίνει.. Και γιατί.. Σε αυτό το φόρουμ έχω διαβάσει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι ζουν χρόνια με αυτό..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    3
    καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.Έχω ξεχάσει τον εαυτό μου έχασα την διάθεση μου το χαμόγελο μου και συνεχίζω να απορώ αφού είναι άγχος και το ξέρω προσπαθώ να το δουλεύω να είμαι ήρεμη να μην αγχώνομαι να φύγουν οι πόνοι γιατί δεν πιάνει??σίγουρα πολλοί θα έχουν την ίδια απορία.αγωγη δεν έχω πάρει νομίζω ότι θα με βοηθήσει όμως τι φυτικά πέρνατε? Τι μπορεί να μας βοηθήσει πια δεν ξέρω.

  4. #4
    Εγώ βλέπω ανθρώπους να γελάνε και να χαίρονται.. Και ζηλεύω... Εμένα κάτι κάθεται πάνω μου και δεν με αφήνει ουτε να ανασανω..Οι σκέψεις δημιουργούν φόβο και ο φόβος άγχος.. Τι δημιουργεί όμως τις σκέψεις? Έπαιρνα cbd oil.. Δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε ιδιαίτερα πολύ.. Κάποιοι εδώ μέσα έλεγαν πως η αγωγή είναι δρόμος χωρίς επιστροφή.. Δεν ξέρω.. Στην αρχή δεν ήθελα να το πιστέψω.. Ελεγα πως μπορουμε να πάρουμε μια δύναμη από εκεί και μετά να το παλέψουμε μονοι.. Αλλα τώρα καταλαβαίνω τι εννοούσαν..έχοντας δει την αλλαγή με την αγωγή θέλεις κατά κάποιο τρόπο να την νιώσεις πάλι.. Ξέρεις ότι βελτιώνεται η κατάσταση και λες γιατί να ταλαιπωρούμαι αφού μπορώ να νιώσω καλύτερα? Κι όμως.. Νομίζω ότι δεν είναι το σωστό.. Η γνώμη μου είναι ότι η ψυχοθεραπεία είναι το κλειδί.. Αλλαγή τρόπου σκέψης θέλει, όχι κουκούλωμα.. Κι εγώ ακόμα στην προσπάθεια είμαι.. Και με ερωτηματικά για το αν είναι 100% άγχος ή κάτι άλλο...

Similar Threads

  1. Πόνοι και άγχος
    By kspat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 09-01-2019, 19:15
  2. Τί ζούμε...? Τι έχουμε πάθει όλοι...? Που οδηγεί όλο αυτό??
    By manos32 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 24
    Last Post: 14-03-2017, 23:13
  3. Είναι τρελό αυτό που συμβαίνει-να το διαβάσετε όλοι!
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 132
    Last Post: 10-12-2010, 01:50
  4. ΔΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ VIDEO!!!!!!!
    By joanna1974 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 15-06-2009, 14:32
  5. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
    By kostis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 16-11-2006, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •