Βοήθεια εκτακτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Βοήθεια εκτακτες

    Ξαφνικά με πιάνουν άπανοτες έκτακτες για 1 λεπτο συνέχεια τις ένιωθα σαν φτερουγισμα στο στήθος και το ωηλαφιαα κ στον σφυγμό. Πρώτη φορά ένιωσα τόσες πολλές... Φοβάμαι πάρα πολύ κ έχω κ ναυτία είμαι με 5 ώρες ύπνο μόνο κ τώρα φοβάμαι πάρα πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Σας παρακαλώ απαντήστε

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    3
    Χαλάρωσε κορίτσι μου νευρικότητα είναι αν είχες δύσκολη μέρα σίγουρα κ σίγουρα να είσαι άυπνη δεν βοηθάει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εχεις τιποτα , ψυχολογικο ειναι ........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ήταν έκτακτες για 2 λεπτά έπιαναν η μία μετά την άλλη 4-5 φορές φοβήθηκα πάρα πολύ γιατί δεν σταματούσαν κ το στομάχι μου πολυ ναυτία φοβάμαι να κοιμηθώ

  6. #6
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ήταν έκτακτες για 2 λεπτά έπιαναν η μία μετά την άλλη 4-5 φορές φοβήθηκα πάρα πολύ γιατί δεν σταματούσαν κ το στομάχι μου πολυ ναυτία φοβάμαι να κοιμηθώ
    Αγχωθηκες για κάτι τελευταία?
    Μάλλον από αυτό είναι..
    Ηρέμησε, κάνε ένα τσαι να πιεις βάλε και λίγο μουσική και ξάπλωσε
    Δεν χρειάζεται να φοβάσαι να κοιμηθείς!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Αγχωθηκες για κάτι τελευταία?
    Μάλλον από αυτό είναι..
    Ηρέμησε, κάνε ένα τσαι να πιεις βάλε και λίγο μουσική και ξάπλωσε
    Δεν χρειάζεται να φοβάσαι να κοιμηθείς!
    Χτες έπαθα μια πολύ δυνατή κρίση πανικού αλλά τώρα δεν ήμουν αγχωμένη αλλά χτες κοιμήθηκα 4μιση το πρωί κ ξύπνησα στις 9μιση κ από τότε είμαι ξυπνια. Φοβάμαι μην με ξαναπιάσει απαισιο συναίσθημα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Ελπίζω να έχεις κοιμηθει ώστε να έχει φύγει και το άγχος
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    καλημέρα, είναι απολύτως φυσιολογικό αν αγχωθείς, στενοχωρηθείς από κάτι, να νοιώσεις έκτακτες συστολές ακόμα και 4-5 μέρες μετά. Πιες χαμομήλι (όχι τσάι), μείωσε καφέδες και αναψυκτικά με ανθρακικό, το τσιγάρο και κυρίως να κοιμάσαι 7-8 ώρες. Εγώ όταν ήμουν 16-17 χρονών με έπιαναν έκτακτες συνεχόμενες για αρκετή ώρα, φυσικά και με τάραζε. Αν δεν έχεις πάει ξανά σε καρδιολόγο για αυτό το θέμα, κάνε μια επίσκεψη, κατά 99,99% θα σου πει αυτά που λέμε και εμείς, απλά αλλιώς είναι να στο λέει γιατρός που θα σε έχει ακροάσει, θα σου κάνει ΗΚΓ ή και ένα τρίπλεξ.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Οταν δεν κοιμάσαι καλά σε πιάνουν έκτακτες. Κι εγώ χθες δεν κοιμήθηκα καλά,μόνο τέσσερις ώρες και περιμενω σήμερα τέτοια συμπτώματα.

    Σε καρδιολόγο έχεις πάει φαντάζομαι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ναι κοιμήθηκα πολύ λίγες ώρες κια δεν ξεκούραστα καθόλου και ενώ έπρεπε να κοιμηθώ νωρίς εγώ καθόμουν ξύπνια. Έχω πάει σε καρδιολογο έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις τις έχω δείξει και σε ηλεκτροφυσιολογο αρρυθμιολογο και μου λέει δεν έχεις πρόβλημα. Χτες του το είπα και μου λέει είναι ακίνδυνο μην ανησυχείς είναι αθώες συστολες. Τεσπα εγώ επειδή παίρνω αγωγή για το στομάχι ακόμα λέω μήπως είναι απ τα χάπια. Τα laprazol παίρνω και έχω φοβηθεί λίγο με τα oroperidis που λένε για long qt αλλά είναι καλά χάπια και με βοηθάνε πολύ. Δεν πήρα πολλά 3 4 να πήρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Τις νιώθω με 2 τρόπους ο ένας είναι σαν ξαφνικό χτυπο και τράνταγμα και ο άλλος αυτός μου μ έπιασε χτες είναι κάτι σαν γουργουρισμα ανάμεσα στο στομάχι και στο στήθος αυτές τις νιώθω ότι έρχονται το καταλαβαίνω ότι θα με πιάσουν τις άλλες όχι. Αυτές είναι οι τρομακτικές γιατί είναι σαν σπασμος φτερουγισμα και άμα πιασω το σφυγμό μου νιώθω ανάμεσα στον κανονικό χτυπο ότι δίνει παραπάνω χτύπους κ μετά με πιάνει και ναυτία αλλά έχω παρατηρήσει ότι αυτού του τύπου οι έκτακτες συνήθως συνδέονται με το στομάχι μου. Χτες είχα θέμα με το στομάχι μου οε πειράξε κάτι που έφαγα και έγινε αυτό.

  13. #13
    Κι εγώ Εχθές το βράδυ είχα πολλές εκτακτες ειδικά μετά το φαγητό. Αλλά προσπάθησα να μην του δώσω πολύ σημασία. Βέβαια με τρόμαξαν πολύ αλλά σκεφτόμουν τους γιατρούς που μου έχουν επιβεβαιώσει ότι δεν είναι τίποτα και προσπάθησα να χαλαρώσω και να κοιμηθώ. Χολτερ έχεις βάλει?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Έχω βάλει ναι μου βρήκε κάποιες έκτακτες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Έχω βάλει ναι μου βρήκε κάποιες έκτακτες
    πρέπει να κοιμάσαι περισσότερο, μην πίνεις καφέ μετά το μεσημέρι, και το βράδυ απέφυγε τα αναψυκτικά. Κατά τις 11 το βράδυ αν όχι και πριν, πιες ένα χαμομήλι και ξάπλωσε και κοιμήσου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες, Holter
    By mary_exa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 31-10-2019, 13:39
  2. Έκτακτες ΣΟΣ!!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-09-2019, 01:44
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-07-2019, 14:41
  4. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •