Αισθανομαι απαισια για απαισιο λογο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Αισθανομαι απαισια για απαισιο λογο

    Πηγα σε εναν ψυχολογο επειδη εχω κοινωνικη φοβια,εκλεισα ραντεβου μεσω ενος πολυ γνωστου σιτε με γιατρους οπου υπαρχουν και οι τιμες των γιατρων.ελεγε λοιπον οτι κοστιζει 30 ευρω και οτι για φοιτητες ειναι 20 ,μου ειπε λοιπον μια χαρα με το φοιτητικο μου πασο 20 ευρω, τα εδωσα και θα εφευγα και μου λεει αποδειξη ? Δεν του απανταω μου ξανα λεει αποδειξη? Δεν ξερω του λεω αλλα φανηκε οτι ηθελα τοτε παει να βγαλει το μπλοκακι με υφος απελπισιας και τοτε χτυπαει το κουδουνι(ηταν ο επομενος πελατης) και μου λεει δεν προλαβαινουμε αλλη φορα και τελικα δεν την κοβει και τωρα νιωθω φοβερες τυψεις επειδη δεν ηθελε να μου κοψει αποδειξη και περιμενε να του απαντησω οχι και αισθανομαι οτι ντροπιαστηκα και σκεφτομαι οτι ειμαι απαισια πουδεν του ειπα οχι επειδη ειχα την φοιτητικη τιμη και τωρα θα νομιζει ασχημα πραγματα για εμενα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Να νομίζεις άσχημα πράγματα για κείνον που δεν σου έκοψε απόδειξη όπως όφειλε χωρίς να σε ρωτήσει. Αν δεν πληρώνουν τους φόρους δεν υπάρχουν λεφτά για επιδόματα και συντάξεις.

    Είναι γνωστό ότι όλοι κλέβουν. Μη γίνεσαι ηθικός αυτουργός

    Ο οδοντίατρός μου κόβει κάθε φορά απόδειξη χωρίς να με ρωτήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το προβλημα με την αποδειξη γι αυτους που δεν θελουν να κοβουν, ειναι οτι αν την ζητησεις, μπορει ξαφνικα να σου αυξησουν την τιμη , λεγοντας σου οτι με αποδειξη πρεπει να πληρωσεις το φπα, και μετα θα ρπεπει να μαλωσεις μαζι τους για να συζητας αν εξυπακουεται οτι η τιμη που ζητουσε ηταν τελικη και οχι χωρις φπα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις άσχημα. Άλλωστε αν το κράτος σου προσέφερε ολοκληρωμένες υπηρεσίες υγείας, δε θα χρειαζόταν να πληρώσεις ούτε τα 20 ευρώ.

    Μάλιστα πολλές φορές οι ίδιες οι δημόσιες υπηρεσίες κάνουν αγορές ή πληρώνουν υπηρεσίες ιδιωτικά χωρίς να πληρώνουν το ΦΠΑ. Ναι το κράτος κλέβει το κράτος.

    Τζάμπα στεναχωριέσαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Να χρησιμοποιεις παντου καρτα χρεωστικη ή πιστωτικη για τις αγορες σου, οταν δινεις καρτα υποχρεωτικα κοβεται και αποδειξη αυτοματα οποτε δεν θα σε ρωτησει κανενας ξανα αν θες αποδειξη, συν το οτι αποφευγεις να πληρωσεις φορο αν συγκεντρωσεις ενα ταδε ποσο, φετος ηταν η πρωτη φορα που δεν πληρωσα απολυτως τιποτα στην εφορια γιατι αποφασισα να αγοραζω μονο με καρτα. Και εννοειται να μην νιωθεις ασχημα που δεν ειπες οχι, γιαυτο εφτασε η χωρα εκει που εφτασε, γιατι η φοροδιαφυγη εγινε εθνικο σπορ. Και ειδικα σε ιατρο που κανενας ποτε δεν κοβει αποδειξη και εχουν γινει ΖΑΜΠΛΟΥΤΟΙ. Εκει ειναι που αν και ειμαι ατομο με κοινωνικο αγχος θα απαιτησω αποδειξη αν τυχον πληρωσω με μετρητα. Οι ιατροι δεν ειναι καθολου να τους λυπασαι σημερα. 50ε ειναι το καλημερα.

Similar Threads

  1. Νιώθω απαίσια...
    By Κύκνος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 18-11-2016, 14:25
  2. απαίσια φίλη
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 27-05-2013, 22:08
  3. Νιώθω απαίσια
    By Nikos1993 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 10-05-2013, 06:28
  4. θύμα οικονομικής απάτης, νιώθω απαίσια
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 26-04-2012, 00:11
  5. Ο φίλος μου, μου φέρεται απαίσια...
    By Dark_Queen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 29-07-2011, 19:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •