Φόβος ότι κάτι έχω - αίσθηση λιποθυμίας και αστάθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    5

    Φόβος ότι κάτι έχω - αίσθηση λιποθυμίας και αστάθεια

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στο φόρουμ και πριν πάω σε κάποιον ψυχολόγο ήθελα να ζητήσω και την δικιά σας βοήθεια-άποψη..Τον τελευταίο χρόνο με απασχολούν κάποια πράγματα..

    Σκέφτομαι συνέχεια τι θα κάνω στην ζωή μου και πως θα επιβιώσω.. Αν θα βρω δουλειά και θα μπορέσω κάποια στιγμή να είμαι ανεξάρτητος..
    Επίσης έχω χωρίσει εδώ και 2 χρόνια και σκέφτομαι συνέχεια την πρώην μου(5 χρόνια τα είχαμε) .. Δεν με γεμίζει τίποτα.. Παρόλο που έχω άλλη σχέση και η κοπέλα είναι εξαιρετική και μου δίνει τα πάντα, δεν μπορώ να την ερωτευτώ οπως εκείνη..
    Όλα αυτά με γεμίζουν θλίψη και πολύ πόνο.. Έχω απελπιστει. Μπορεί να έπαθα κατάθλιψη δεν ξέρω.
    Επίσης πιστεύω ότι έχω και αρρωστοφοβια

    Να αναφέρω ότι είχα μια και μοναδική κρίση πανικού το 2013 η οποία προήλθε από έντονο άγχος..
    Από τότε μέχρι σήμερα δεν με ξανά έπιασε.
    Η αρρωστοφοβια ξεκίνησε από όταν τυχαία μέτρησα την πίεση όταν έδινα πανελλήνιες και ήταν ανεβασμένη περίπου 14. Έκτοτε όταν πάω στο γιατρό ή στο σπίτι και μετράω την πίεση μου αγχώνομαι με αποτέλεσμα οι τιμές να είναι από 13-15 η μεγάλη και 8-9 η μικρή.
    Είχα τσιμπήματα στο στήθος, δυσπνοια, η οποία υποχώρησε κατά πολύ από όταν άλλαξα τρόπο αναπνοής αναπνεοντας πλέον από το διάφραγμα και κατά καιρούς τάσεις λιποθυμίας..

    Αυτό που με απασχολεί τους τελευταίους 2-3 μήνες και δεν υποχωρεί είναι μια περίεργη αίσθηση στο κεφάλι σαν να είναι βαρύ και αστάθεια η οποία γίνεται πιο έντονη όταν περπατάω. Όταν με πιάνουν αυτά τα συμπτώματα πανικοβαλομαι και έχω την αίσθηση ότι θα λιποθυμησω η οτι θα με πιάσει κρίση πανικού αλλά δεν με πιάνει ποτέ..
    Και τέλος πιάνω τον εαυτό μου πολλες φορές να ξεχνάει να αναπνεύσει..δηλαδη εκεί που κάθομαι αντί να αναπνεω με σταθερό ρυθμό κάνω μια μεγάλη παύση ώσπου το συνειδητοποιω και παίρνω ανάσα..
    Έχω κουραστεί πάρα πολύ μ αυτήν την κατάσταση και δεν μπορώ να απολαύσω τη ζωή μου..
    Συγνώμη αν σας κούρασα

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Καλησπερα.μοιάζουν τα συμπτώματα σου με εντονο αγχος.

    Αλλά πριν πας σε ψυχολόγο πρέπει να πας και σε καποιον άλλο γιατρό να αποκλισει το παθολογικο κομμάτι.

Similar Threads

  1. φόβος λιποθυμίας
    By makisdim in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 18-12-2019, 16:48
  2. αίσθηση ότι κάτι περπατάει στα χέρια
    By garida in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 18-06-2019, 14:57
  3. Ζαλαδα, ναυτια, φόβος λιποθυμιας και ταση για εμετο!!!
    By eosygood in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 16-05-2018, 16:00
  4. φόβος ότι κάτι έχω
    By moonlight in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-06-2014, 21:37
  5. φοβος η κατι αλλο;
    By φοβισμένη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 20-08-2013, 08:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •