Αμυγδαλες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Αμυγδαλες

    Γεια σας παιδιά! Ξέρω είναι λίγο άσχετο εδώ αλλά ως κλασσικη αρρωστοφοβικη η ψυχολογία μου έχει πέσει πολύ άσχημα τους τελευταίους μήνες. Είχα πάθει αμυγδαλητιδα με όλα τα συμπτώματα η οποία από Λάθος της γιατρού δεν αντιμετωπίστηκε σώστα ( λιγότερες μέρες ήπια αντιβίωση ) ... και από τότε έχω πάθει ακόμα 3 επεισόδια αμυγδαλητιδας από τον Απρίλιο μέχρι και τον οκτωμβρη ..( ζεστοί μήνες ...) όποτε εξασθενεί το ανοσοποιητικό μου κάνω πυωδη αμυγδαλητιδα με πυρετό η και όχι ... και πολλές φορές χρειάζομαι αντιβίωση χωρίς όμως να θεραπεύεται τελείως ( υπάρχει πύον ακόμα )... φοβάμαι να κάνω πράγματα μην τυχόν και αρρωστήσω , φοβάμαι μα πιω ένα ποτηράκι κρύο νερό, ειδικά με αυτόν τον καιρό τα έχω παίξει... και είμαι 18 ετών. Γιατί πρέπει να ανησυχώ τόσο πολύ σε αυτήν την ηλικία για την υγεία μου και να παίρνω αντιβιωσεις κάθε τρεις Κ λίγο; Μήπως κάτι δεν πάει καλά με τον οργανισμό μου και το ανοσοοποιητικο; Έχει τυχει σε κανέναν να παθαινει συνέχεια πυωδη αμυγδαλητηδες ;;; Ευχαριστώ πολύ !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    Γεια σας παιδιά! Ξέρω είναι λίγο άσχετο εδώ αλλά ως κλασσικη αρρωστοφοβικη η ψυχολογία μου έχει πέσει πολύ άσχημα τους τελευταίους μήνες. Είχα πάθει αμυγδαλητιδα με όλα τα συμπτώματα η οποία από Λάθος της γιατρού δεν αντιμετωπίστηκε σώστα ( λιγότερες μέρες ήπια αντιβίωση ) ... και από τότε έχω πάθει ακόμα 3 επεισόδια αμυγδαλητιδας από τον Απρίλιο μέχρι και τον οκτωμβρη ..( ζεστοί μήνες ...) όποτε εξασθενεί το ανοσοποιητικό μου κάνω πυωδη αμυγδαλητιδα με πυρετό η και όχι ... και πολλές φορές χρειάζομαι αντιβίωση χωρίς όμως να θεραπεύεται τελείως ( υπάρχει πύον ακόμα )... φοβάμαι να κάνω πράγματα μην τυχόν και αρρωστήσω , φοβάμαι μα πιω ένα ποτηράκι κρύο νερό, ειδικά με αυτόν τον καιρό τα έχω παίξει... και είμαι 18 ετών. Γιατί πρέπει να ανησυχώ τόσο πολύ σε αυτήν την ηλικία για την υγεία μου και να παίρνω αντιβιωσεις κάθε τρεις Κ λίγο; Μήπως κάτι δεν πάει καλά με τον οργανισμό μου και το ανοσοοποιητικο; Έχει τυχει σε κανέναν να παθαινει συνέχεια πυωδη αμυγδαλητηδες ;;; Ευχαριστώ πολύ !
    Σου έχουν κάνει strep test? Παίρνουν λίγο σάλιο από τη γλώσσα και το αποτέλεσμα βγαίνει αμέσως και ακολουθεί κατάλληλη αντίβίωση για τον στρεπτόκοκκο.
    Μήπως είναι λοιμώδη μονοπυρήνωση?
    Ο γιατρός που πήγες είναι ΩΡΛ? Αν ναι, μήπως να πας σε άλλον?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Μπορεί να είναι λοιμώδης μονοπυρήνωση όντως. Μια καλλιέργεια θα δείξει αν οφείλεται σε στρεπτόκοκκο, άλλο βακτήριο ή κάποιον ιό.
    Εγώ που σαν παιδί είχα χρόνια πυώδη αμυγδαλίτιδα, μου τις έβγαλαν. Ήταν βέβαια και άλλη εποχή, τώρα είναι πιο συντηρητικοί οι γιατροί στο να προτείνουν εγχείρηση.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #4
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Μπορεί να είναι λοιμώδης μονοπυρήνωση όντως. Μια καλλιέργεια θα δείξει αν οφείλεται σε στρεπτόκοκκο, άλλο βακτήριο ή κάποιον ιό.
    Εγώ που σαν παιδί είχα χρόνια πυώδη αμυγδαλίτιδα, μου τις έβγαλαν. Ήταν βέβαια και άλλη εποχή, τώρα είναι πιο συντηρητικοί οι γιατροί στο να προτείνουν εγχείρηση.

    Οχι δεν ειναι .. εχω κανει δυο φορες εξετασεις απο τοτε που το επαθα σε διαφορετικες περιοδους και βγηκαν και τα δυο αρνητικα...και απο στρεπτοκκο να οφειλεται δν θα επρεπε να περασει με την αντιβιωση;

  5. #5
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    Οχι δεν ειναι .. εχω κανει δυο φορες εξετασεις απο τοτε που το επαθα σε διαφορετικες περιοδους και βγηκαν και τα δυο αρνητικα...και απο στρεπτοκκο να οφειλεται δν θα επρεπε να περασει με την αντιβιωση;
    Ο στρεπτοκοκκος όπως και ο σταφυλοκοκκος εμφανίζουν και σπυράκια στο σώμα. Έχεις σπυράκια, σαν φουσκάλες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Ο στρεπτοκοκκος όπως και ο σταφυλοκοκκος εμφανίζουν και σπυράκια στο σώμα. Έχεις σπυράκια, σαν φουσκάλες?
    δεν είναι απαραίτητο να εμφανιστούν σπυράκια, στο λέω από προσωπική εμπειρία.

  7. #7
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    δεν είναι απαραίτητο να εμφανιστούν σπυράκια, στο λέω από προσωπική εμπειρία.
    Για ποιο από τα δύο μιλάς?
    Εγώ μέσα στο καλοκαίρι είχα βγάλει κάτι σπυράκια στο χέρι πήγα στην δερματολόγο και μου είπε εφόσον έχουν φουσκάλες πιθανόν να είναι στρεπτοκοκκος η σταφυλοκοκκος. Εχουν βέβαια και άλλα σύμπτωματα αυτά πυρετό, κόπωση κτλ.
    Τελικά δεν ήταν τίποτα από τα δύο,έφυγαν μόνα τους μετά από 3 μέρες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    Οχι δεν ειναι .. εχω κανει δυο φορες εξετασεις απο τοτε που το επαθα σε διαφορετικες περιοδους και βγηκαν και τα δυο αρνητικα...και απο στρεπτοκκο να οφειλεται δν θα επρεπε να περασει με την αντιβιωση;
    περνάει με την αντιβίωση, αλλά μπορείς εύκολα να το ξανακολλήσεις. Εχεις παιδί στο σπίτι που πάει νήπιο? Εκεί ο στρεπ κάνει πάρτυ και μπορεί να μεταδοθεί και στους μεγάλους.

    Έχεις δοκιμάσει τα παραδοσιακά γιατροσόφια?
    Αλατόνερο

    Οι γαργάρες με αλατόνερο ανακουφίζουν από τον πονόλαιμο ενώ μειώνουν τις φλεγμονές και το πρήξιμο. - 1 κουταλιά του γλυκού αλάτι διαλυμένο σε 250 ml χλιαρό νερό – 3 με 4 φορές την ημέρα

    Άλλα ροφήματα που αντιμετωπίζουν αποτελεσματικά την νόσο είναι οι φυσικοί χυμοί από παντζάρι ή καρότο.

    Έχει τεκμηριωθεί επιστημονικά ότι τόσο το πανζάρι όσο και το αγγούρι έχουν αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες γεγονός που τα καθιστά τον νούμερο ένα εχθρό της αμυγδαλίτιδας.

    Πιείτε χαμομήλι

    Από τα ροφήματα που καταπολεμούν τον πόνο στις αμυγδαλές είναι το παραδοσιακό χαμομήλι. Εκτός από την καταπραϋντική του δράση στο άγχος και στο στρες νικά τον πόνο που προκαλεί η αμυγδαλίτιδα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Για ποιο από τα δύο μιλάς?
    Εγώ μέσα στο καλοκαίρι είχα βγάλει κάτι σπυράκια στο χέρι πήγα στην δερματολόγο και μου είπε εφόσον έχουν φουσκάλες πιθανόν να είναι στρεπτοκοκκος η σταφυλοκοκκος. Εχουν βέβαια και άλλα σύμπτωματα αυτά πυρετό, κόπωση κτλ.
    Τελικά δεν ήταν τίποτα από τα δύο,έφυγαν μόνα τους μετά από 3 μέρες.
    σταφυλόκοκκος σε απόστημα από κύστη που την έξυνα επειδή με έτρωγε. δεν έβγαλα σπυράκια πουθενά.

  10. #10
    Όχι δεν έρχομαι σε επαφή με κανένα παιδάκι. Και δεν έχω ούτε είχα ποτέ φουσκάλες στ σώμα μου. Ο γιατρός μ είπε ότι δεν αντιμετωπίστηκε σωστά Κ έχουν μείνει τα μικρόβια πάνω στην αμυγδαλή και αντί να με βοηθανε οι αμυγδαλές να μην εισέλθουν μικρόβια στον οργανισμό μου ίσα ίσα γίνονται εστία μικροβίων όταν το ανοσοοποιητικο μου πέφτει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •