Υποφερω- την Γνώμη σας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 64
  1. #31
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    οκ Μαρια Ανα λέγομαι

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marin View Post
    οκ Μαρια Ανα λέγομαι
    Εσύ είσαι αυτή με την φωτογραφία με έναν φάρο?

  3. #33
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    ναι ο φάρος είναι στο φόντο

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marin View Post
    ναι ο φάρος είναι στο φόντο
    Ok σου έστειλα αίτημα

  5. #35
    Άκουσε, φίλε Δημήτρη.
    Σε νιώθω και κατανοώ πόσο τρομακτικό είναι όλο αυτό. Είναι φορτίο ασήκωτο και μάλιστα για 2 χρόνια!
    Έκανες ήδη ένα βήμα επικοινωνώντας εδώ. Μην το σταματήσεις. Δεν είσαι μόνος, δεν είσαι ο μόνος. Έχει τη μητέρα σου, αν μη τι άλλο. Ξεκίνα θεραπεία με κάποιον ειδικό.
    Είσαι σίγουρος πως ένας ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής δεν μπορεί να βοηθήσει για αρχή, έστω στο μέρος που ζεις;
    Κάνε το βήμα και το προσαρμόζεις στην πορεία, αν χρειαστεί.
    Βγες έστω για λίγη ώρα κάθε μέρα από το σπίτι, κάνε μια μικρή βόλτα, κάτσε σε ένα παγκάκι, έστω κι αν δεν το θες, έστω και αν σου φαίνεται δύσκολο. Τη δεύτερη μέρα, θα είναι λίγο πιο εϋκολο και την επομένη ευκολότερο. Κάνε απλά πραγματάκια, μίλα με έναν φίλο, και παίρνε θάρρος από τη σκέψη ότι δεν είσαι ο μόνος και ότι η κατάσταση δεν είναι μη αναστρέψιμη!

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Lanis View Post
    Άκουσε, φίλε Δημήτρη.
    Σε νιώθω και κατανοώ πόσο τρομακτικό είναι όλο αυτό. Είναι φορτίο ασήκωτο και μάλιστα για 2 χρόνια!
    Έκανες ήδη ένα βήμα επικοινωνώντας εδώ. Μην το σταματήσεις. Δεν είσαι μόνος, δεν είσαι ο μόνος. Έχει τη μητέρα σου, αν μη τι άλλο. Ξεκίνα θεραπεία με κάποιον ειδικό.
    Είσαι σίγουρος πως ένας ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής δεν μπορεί να βοηθήσει για αρχή, έστω στο μέρος που ζεις;
    Κάνε το βήμα και το προσαρμόζεις στην πορεία, αν χρειαστεί.
    Βγες έστω για λίγη ώρα κάθε μέρα από το σπίτι, κάνε μια μικρή βόλτα, κάτσε σε ένα παγκάκι, έστω κι αν δεν το θες, έστω και αν σου φαίνεται δύσκολο. Τη δεύτερη μέρα, θα είναι λίγο πιο εϋκολο και την επομένη ευκολότερο. Κάνε απλά πραγματάκια, μίλα με έναν φίλο, και παίρνε θάρρος από τη σκέψη ότι δεν είσαι ο μόνος και ότι η κατάσταση δεν είναι μη αναστρέψιμη!
    Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Δείχνουν πραγματικά ότι με νιώθεις όπως είπες. Είμαι σε πολύ δύσκολη φάση. Είχα πάει σε ένα ψυχίατρο στο μέρος που ζω περίπου 5 φορές αλλά δεν βοήθηκα.απλα μου έδωσε φαρμακευτική αγωγή και να με βλέπει μια φορά τον μήνα. Αυτό δεν βοηθησε. Δεν μπορώ να κάνω ούτε τα απλά πράγματα όπως λες. Η δυσφορία τεράστια που νιώθω. Είμαι και πολύ κουρασμένος σωματικά. Όλη αυτή η άσχημη ψυχική μου κατάσταση επιδρασε πολύ αρνητικά και σωματικά. Απλά δε υποφέρετε!

  7. #37
    Η γνώμη μου είναι να απευθυνθείς σε ψυχίατρο-ειδικευμένο ψυχοθεραπευτή άμεσα. Μην το καθυστερείς, δεν υπάρχει λόγος. Κι αν χρειαστεί να ταξιδέψεις, κάντο, τίποτα δεν είναι πιο σοβαρό από τα θέματα υγείας!
    Είναι λογικό να νιώθεις ανήμπορος και να έχει επιδράσει αρνητικά επάνω σου όλη αυτή η κατάσταση, βάλε μπροστά, απευθύνσου σε ειδικό, σε νιώθω, ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από μια κατάσταση έντονης δυσθυμίσς που βιώνω.
    Απλά, μην το αναβάλλεις.

    Ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά!

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Lanis View Post
    Η γνώμη μου είναι να απευθυνθείς σε ψυχίατρο-ειδικευμένο ψυχοθεραπευτή άμεσα. Μην το καθυστερείς, δεν υπάρχει λόγος. Κι αν χρειαστεί να ταξιδέψεις, κάντο, τίποτα δεν είναι πιο σοβαρό από τα θέματα υγείας!
    Είναι λογικό να νιώθεις ανήμπορος και να έχει επιδράσει αρνητικά επάνω σου όλη αυτή η κατάσταση, βάλε μπροστά, απευθύνσου σε ειδικό, σε νιώθω, ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από μια κατάσταση έντονης δυσθυμίσς που βιώνω.
    Απλά, μην το αναβάλλεις.

    Ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά!
    Δεν έχω άλλη επιλογή από το να απευθυνθώ σε ψυχιατρο να είναι κ ψυχοθεραπευτης. Νιώθω πολύ ανημπορος είναι όπως το λες. Πραγματικά δεν την παλεύω. Εσύ Lanis κανείς ψυχοθεραπεία?

  9. #39
    Χρειάζεται να απευθυνθείς σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή.
    Μην το σκέφτεσαι και μη δειλιάζεις.
    Και αν δε σου ταιριάζει, βλέπεις τότε πώς θα κινηθείς!
    Κάνε έστω ένα μικρό βήμα και τα επόμενα θα έρθουν σιγά σιγά με τον καιρό τους.
    Κράτα μας ενήμερους.
    Καλό βράδυ.

  10. #40
    Προσπάθησε να μην μένεις άπραγος.Η απραξία δεν βοηθάει.κανε πραγματακιά.σιγα σιγά μιλά με φίλους οικογένεια.επισης η ψυχοθεραπεία βοηθάει πολύ.Εγω έχω κατάθλιψη παίρνω αγωγη. Έπιασα δουλειά και προσπαθώ να στήσω την ζωή μου με όλες τις δυσκολίες και τις ανάποδες.Ξερω ότι έχω θέμα και προσπαθώ να το καταπολεμήσω.μην παραιτείσαι

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Δημήτρη να ξέρεις ότι η κατάθλιψη είναι η ασθένεια του μέλλοντος.τα έχεις όλα και παρολαυτα νοιώθεις κενός. Σαν να μένεις στην Αθήνα σε 6.000.000κοσμο και να νοιώθεις μόνος. Σε καταλαβαίνω κ να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος. Πολλοί έχουν αυτό το θέμα. Εγώ δεν έχω κατάθλιψη αλλά 2ατομα από την οικογένεια μου έχουν-είχαν. Βασικά πιστεύω ότι δεν θεραπεύεται τελείως ποτέ από τη πλευρά ότι είσαι πάντα επιρρεπής σε αυτό. Εγώ έκανα τον καραγκιόζη στη μάνα μου για να τη βλέπω να γελάει φαντάσου! Πέρα από τη φαρμακευτική αγωγή το βασικότατο που πρέπει να κάνεις είναι αυτό που σου λένε όλοι. Να μην το αφήνεις. Κάθε μέρα να κάνεις κάτι. Πήγαινε στο περίπτερο, ένα περίπατο, βόλτα στη παραλία γενικά βγες έξω με το ζόρι. Μίλα με ανθρώπους, βρες παλιούς φίλους. Χόμπι; έχεις; μην κάθεσαι σπίτι όλη μέρα και περιμένεις μόνο από τα φάρμακα να σε βοηθήσουν.

  12. #42
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    Γεια σου, ηθελα να σου πω πως η καταθλιψη μπορει να θεραπευτεί. Για καποιο λογο παθαινεις καταθλιψη. Αν εισαι επιρρεπης κάθε τοσο στην καταθλιψη μαλλον δεν εχεις δουλεψει ακομα θεματα με τον ευατο σου. Η καταθλιψη που δεν μπορει να υποχωρησει τελειως ξερω ότι είναι στην διπολικη διαταραχή.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Είσαι σίγουρος - η; θεραπεύεται μεν αλλά δεν είσαι επιρρεπής να ξανακυλησεις; πιστεύω ότι το έχεις μέσα σου. Πως είναι ο αλκοολικός που θεραπεύεται αλλά δεν κάνει να ξαναπιει ποτέ γιατί θα ξανακυλησει.η ο τζογαδόρος που γίνεται καλά αλλά δεν κάνει να ξαναπαίξει. Η μάνα μου έχει, 40χρονια κατάθλιψη με πολυετή διάλειμματα. Αν ξέρει κάποιος ειδικός ας πει. Εγώ τη γνώμη μου είπα.

  14. #44
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    Κοιταξε ο αλκοολισμος και ο εθισμος στον τζογο δεν εχουν καμια σχεση με την καταθλιψη. Είναι διαφορετικες ψυχικες ασθενειες μεταξυ τους. Νομιζω κανεις δεν θελει να είναι καταθλιπτικος, τωρα αν ξανα πεφτει σε καταθλιψη σου ειπα και πριν υπαρχουν αλυτα θεματα. Η μανα σου που αναφέρεις εχει παει σε ειδικο?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Ναι έχει πάει σε ψυχίατρο πιο παλιά. Και αντικαταθλιπτικα έπαιρνε και λεξοτανυλ από τα 30 με Διάλειμματα. Τώρα είναι 71.τωρα φαντάσου είναι αρκετά καλά τα τελευταία χρόνια.δεν ξέρω ρε παιδιά γιατί έχει φουντώσει τόσο αυτή η κατάθλιψη γενικά παντού.πριν 50χρονια πειναγε πραγματικά ο κόσμος και δεν υπήρχε. Τώρα σχεδόν τα έχουμε όλα κ ολοι νοιώθουν μόνοι. Ίσως έχει χαθεί η επικοινωνία, όλοι έχουμε γίνει ρομποτακια κ σίγουρα φταίει κ η τηλεόραση πολύ. Όλο γκλάμουρία, γκομενες με πλαστικά βυζια, ανούσια χλιδή κ όλοι παίρνανε τέλεια από ταινίες μέχρι τις εκπομπές. Είναι λογικό να επηρεάζεται ο άλλος και να λέει εγώ τι κάνω;

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By fragile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 03-11-2019, 20:03
  2. Υποφερω
    By Myra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2019, 11:28
  3. Υποφέρω
    By john92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2016, 03:18
  4. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 17
    Last Post: 02-01-2016, 01:29
  5. Υποφέρω...
    By regenmacher in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-06-2012, 10:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •