Υποφερω- την Γνώμη σας - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 64
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    πεσ τησ οτι ειναι η πιο παλια που υπαρχει εγω ειμαι απο τα 20 μεχρι τα 40 και νομιζα εσπασα ρεκορ την ιδια καταθλιψη εχουμε η οποια για να καταλαβεισ συνοψιζεται στα εξησ τι σκατα κανω εγω εδω και τι ειναι εδω και τι με νοιαζει εμενα τι πλανητησ ειναι αυτοσ κλπ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #47
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    Δεν εχει να κανει με το εξω, με το μεσα του ανθρωπου εχει ν κανει.. παροτρυνε την μαμα σου να μιλησει με ειδικο γιατι ταλαιπωρηται.. υπαρχει καποια ενημερωση τωρα, βοηθησε την ν μαθει πως ν το αντιμετωπισει

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    αμα σου πει την καταθλιψη τησ θα πεσεισ κι εσυ η αμα θεσ παντρεψου και θα μαθεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Μετά από τόσα χρόνια έχει μάθει να το αντιμετωπίζει πιστεύω marin. elis είμαι, 40αρης και όσο μεγαλώνω με αυτά που βλέπω τον φοβάμαι όλο και περισσότερο το γάμο. Χαχαχα

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    μη παντρευτεισ ποτε και μην κανεισ παιδι ποτε για τον εξησ απλο λογο αν δουλευει μοιραζεστε τα χρηματα στην πηδανε καποιοσ θα βρεθει εξυπνοσ αν δε δουλευει αυτα που πρεπει να πληρωσεισ φτωχικα μεχρι τ παιδι να παει 20 χρονων ειναι 100 χιλιαρικα εγω ειμαι χωρισμενοσ μεγαλωσα και την κορη μου και τισ φιλεσ τησ κι εχω και μια πολυ ενδιαφερουσα ιστορια πωσ πηρα ναρκωτικα στα 35 απο το πουθενα ενω ημουν τησ γυμναστικησ για χαρη των κοριτσιων
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Τυχερά είναι αυτά φίλος! Κουράγιο. Το πιο ωραίο μου το είχε πει ένας παππούς 80αρης.ακου να δεις μου λέει, είτε παντρευτείς είτε όχι θα το μετανιώσεις. Οπότε διαλεγεις κ παίρνεις..

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    θα σου πω γτ ειναι για ταινια πηγα να πιω καφε σαν πελατησ εκει που δουλευε η κορη μου που λεσ πωσ να γνωριστουμε ολοι εκει δειλα δειλα περναει κανενασ χρονοσ εγω ηθελα καθησα στο μπαρ μιλαμε τα παιδια σιγα γνωριζομαστε κι εγω τισ ελεγα οτι ειναι ομορφεσ αλλιωσ δε θα τισ παιρναν για δουλεια κι αυτεσ με λεγαν οτι ειναι καλικαντζαρακια βρε δεν ειστε οχι ειμαστε βρε σασ ξερω απο μικρεσ δεν ειστε αφου βλεπω αμα οι αλλοι δε βλεπουν εγω τι φταιω και βγαινει ο αλεξησ και λεει τι λεει τα ακουν αυτεσ και λενε θα μασ πεισ την αληθεια οτι ξερεισ οτι οτι ξερεισ να μη στα πολυλογω πηρα τα παντα εξηγησα απο το 1980 και μετα ολα οτι εγινε και στην ουσια μεγαλωσα τα κοριτσια λεγοντασ ιστοριεσ και εξηγωντασ τον κοσμο τωρα γιατι εγινε αυτο εγω ειχα δυσκολη παιδικη ηλικια στρατο και πτυχιο αει και δουλευω αγροτησ αρα φυλακη δεν παω ευκολα μαθαινω οτι τα παιδια στη γειτονια μου ειναι σαν εμασ τοτε απλα τωρα δεν εχουν σπιτια ουτε λεφτα αρχισα να υποφερω τυψεισ αυτα το ενα το αλλο και λεω φερε οτι χρειαζεται να βοηθησω και τελικα δοκιμασα τα παντα και μαθαν ακομα και για τον υπολογιστη που ελεγχει τον κοσμο πωσ να του μιλανε αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by driveme View Post
    Μετά από τόσα χρόνια έχει μάθει να το αντιμετωπίζει πιστεύω marin. elis είμαι, 40αρης και όσο μεγαλώνω με αυτά που βλέπω τον φοβάμαι όλο και περισσότερο το γάμο. Χαχαχα

    Να σου πω , φιλτατε ντραιβ , κι εγω δεν εχω παντρευτει ποτε , εν μερει λογω της κτθλψης που με ταλαιπωρουσε 15 χρονια , αλλα και γω τον φοβαμαι τον γαμο , χωρις να ειμαι κατα ......ειχα εναν γνωστο , εφοπλιστης με μισο δις $, αυτοδημιουργητος , σαν πριγκηπας εμφανιση , πανεξυπνος , διολου φιγουρατζης , ολες τις γυναικες στα ποδια του τις ειχε , και του διεθνους τζετ -σετ , van cleef and arpels την κορη , επισης του Gunter Sachs , την Χρ. Ωναση κολλητος , και δεν συμμαζευεται , κι ομως ειχε εξομολογηθει στον πατερα μου οτι φοβαται τις γυναικες !! ατυχως στα 44 του , πεθανε απο καρκινο ....

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Marin View Post
    Γεια σας, είμαι καινούργια στο forum. Εγώ πιστεύω ότι η ψυχοθεραπεία είναι μονόδρομος. Έχω περάσει κατάθλιψη και ξανά περνάω αυτό τον καιρό. Ξεκίνησα το καλοκαίρι βραχεία ψυχοθεραπεία και υπάρχει διαφορά στο πως καταλαβαίνω κάποια πράγματα που νοιώθω. Δεν μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει ουσιαστικά, ακόμα τουλάχιστον. Βέβαια επειδή είναι βραχείας διάρκειας ξέρω ότι δεν θα βοηθηθώ όσο χρειάζομαι για αυτό έχω σκοπό να ξεκινήσω αργότερα ψυχοθεραπεία ανοιχτής διάρκειας. Εγώ σου προτείνω να απευθυνθείς στην κοινωνική υπηρεσία του δήμου της περιοχής σου και να πάρεις καθοδήγηση από εκεί. Θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο καιρό νοιώθεις έτσι?
    γιατι θεωρεις τη ψυχοθεραπεια μονοδρομο?δλδ μπορεις να περιγραψεις καθολου τη διαδικασια και το τι ειναι αυτο που σε ευχαριστει η σπαει την καταθλιψη?

  10. #55
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    κανεις πολλα στη ψυχοθεραπεια. καταλαβαίνεις με τι εχεις να κανεις και φθανεις στην ριζα του προβλήματος. μου φαινεται λογικο να κανεις ψυχοθεραπεια. με τι άλλο θα μπορουσες να αντιμετωπίσεις την καταθλιψη?

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Marin View Post
    κανεις πολλα στη ψυχοθεραπεια. καταλαβαίνεις με τι εχεις να κανεις και φθανεις στην ριζα του προβλήματος. μου φαινεται λογικο να κανεις ψυχοθεραπεια. με τι άλλο θα μπορουσες να αντιμετωπίσεις την καταθλιψη?
    και αν καταλαβεις τι εχεις τι εγινε??επισης αυτο μπορει να γινει σε πολυ συντομο διαστημα δλδ 4 5 συνεδριες...ενω καποιες περιπτωσεις μπορουν σε τοσο συντομο να φθασουν και στη ριζα του προβληματος...Ολο αυτο ειναι μια κατανοηση ανασκοπηση του προβληματος,αλλα η αντιμετωπιση ποια ειναι??εγω περα απο ανασκοπηση δεν ειδα αντιμετωπιση με τη ψυχοθεραπεια....πεισε με οτι ειναι ο μονοδρομος οπως λες για την αντιμετωπιση της καταθλιψης...πρακτικα τι λεει ο ψυχολογος(περα απο αυτογνωσια και πρακτικες ιδεες συμβουλευτικες και τονωσης ηθικου)Επισης,τι λεμε για ριζα προβληματος,εδω δεν εχει ανακαλυφθει ακομη και αιτιολογιθει γιατι παθαινει καποιος καταθλιψη...η αιτια ειναι πολυπαραγοντικη,αυτο λενε και οι ψυχολογοι οι περρισσοτεροι....εσενα τι σου λενε>?

  12. #57
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    Μα δεν κανεις μονο αυτό στην ψυχοθεραπεια… συμβαινουν διαφορες διεργασίες στην ψυχοθεραπεια.. επισης αν περιμενεις από την μια μερα στη άλλη να γινεις καλα ξεχασε το. Για να γινεις καλα την περισσοτερη δουλεια την κανεις εσυ και για τον κάθε ανθρωπο ο χρονος που χρειαζεται ψυχοθεραπεια είναι διαφορετικος. υπαρχουν ψυχολογοι που είναι ότι να ναι. είναι αδικο να λες ότι η ψυχοθεραπεια δεν βοηθαει επειδή υπαρχουν ανίκανοι ψυχολογοι. οι λογοι που μπορει να παθει καταθλιψη καποιος είναι προσωπικοι και είναι διαφορετικοι για τον καθενα. η καταθλιψη δεν είναι καθαυτη το πρόβλημα είναι η μεταμφιεση ενός βαθυτερου ψυχολογικου προβλήματος. δεν είμαι ειδικος απλα εχω διαβασει αρκετα για την ψυχολογια και τα εχω διαπιστωσει και σ μενα.

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    και αν καταλαβεις τι εχεις τι εγινε??επισης αυτο μπορει να γινει σε πολυ συντομο διαστημα δλδ 4 5 συνεδριες...ενω καποιες περιπτωσεις μπορουν σε τοσο συντομο να φθασουν και στη ριζα του προβληματος...Ολο αυτο ειναι μια κατανοηση ανασκοπηση του προβληματος,αλλα η αντιμετωπιση ποια ειναι??εγω περα απο ανασκοπηση δεν ειδα αντιμετωπιση με τη ψυχοθεραπεια....πεισε με οτι ειναι ο μονοδρομος οπως λες για την αντιμετωπιση της καταθλιψης...πρακτικα τι λεει ο ψυχολογος(περα απο αυτογνωσια και πρακτικες ιδεες συμβουλευτικες και τονωσης ηθικου)Επισης,τι λεμε για ριζα προβληματος,εδω δεν εχει ανακαλυφθει ακομη και αιτιολογιθει γιατι παθαινει καποιος καταθλιψη...η αιτια ειναι πολυπαραγοντικη,αυτο λενε και οι ψυχολογοι οι περρισσοτεροι....εσενα τι σου λενε>?
    thanosP Λες ότι έχεις κάνει ψυχοθεραπεια. Πόσες συνεδρίες έκανες? Η ψυχοθεραπεια απαιτεί και κάποιο μεγάλο χρονικό διαστημα. Ήταν ο ψυχολόγος σου εκπαιδευμένος σε κάποια μορφή ψυχοθεραπειας? Ήταν δηλαδή και ψυχοθεραπευτής?

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Marin View Post
    Μα δεν κανεις μονο αυτό στην ψυχοθεραπεια… συμβαινουν διαφορες διεργασίες στην ψυχοθεραπεια.. επισης αν περιμενεις από την μια μερα στη άλλη να γινεις καλα ξεχασε το. Για να γινεις καλα την περισσοτερη δουλεια την κανεις εσυ και για τον κάθε ανθρωπο ο χρονος που χρειαζεται ψυχοθεραπεια είναι διαφορετικος. υπαρχουν ψυχολογοι που είναι ότι να ναι. είναι αδικο να λες ότι η ψυχοθεραπεια δεν βοηθαει επειδή υπαρχουν ανίκανοι ψυχολογοι. οι λογοι που μπορει να παθει καταθλιψη καποιος είναι προσωπικοι και είναι διαφορετικοι για τον καθενα. η καταθλιψη δεν είναι καθαυτη το πρόβλημα είναι η μεταμφιεση ενός βαθυτερου ψυχολογικου προβλήματος. δεν είμαι ειδικος απλα εχω διαβασει αρκετα για την ψυχολογια και τα εχω διαπιστωσει και σ μενα.
    εχω κ γω καποια εμπειρια με τη ψυχοθεραπεια....σου ζητησα να πεις τις ''διαφορες διεργασιες'' που συμβαινουν...με τα υπολοιπα και συμφωνω οπως ειπα παραπισω...αλλα δεν ακουω αντιμετωπση ξαναλεω...η ανασκπηση η αναλυση του βαθυτερου αιτιου οταν φτασεις τι εχει να λεει?αλλαζει τα πραγματα?οχι,απλαξερεις γιατι εχεις καταθλιψη...μιλω εκ πειρας

  15. #60
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    Δεν γινεται να σου πω μια μια τις ''διαφορες διεργασιες'' γιατι δεν είμαι ειδικος. απλα εχω διαβασει από το ιντερνετ καποιες από αυτές όπως το ρολο του γονεα πχ που παιρνει ο ψυχολόγος και ο θεραπευομενος αντιδρα αναλόγως. μπορεις να διαβασεις βιβλια ψυχολογιας και να μαθεις για αυτές τις ''διαφορες διεργασιες'' και ν καταλάβεις πως μπορουν ν σε βοηθησουν να ξεπεράσεις την καταθλιψη. το κάθε ατομο ειναι ξεχωριστο δεν υπαρχει μια φορμουλα για τον καθενα. μπορει ν υπαρξουν συνδυασμοι ψυχοθεραπευτικων προσεγγισεων και διαφορετικες παρεμβασεις. η απαλλαγη από την καταθλιψη ερχεται σταδιακα. ειλικρινα πιστευεις ότι δεν παιζει ρολο να ξερεις τι πολεμας? και θελω επισης ν σ ρωτησω εσυ όταν ακους την λεξη ''αντιμετωπιση'' τι σου ερχεται στο μυαλο?

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By fragile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 03-11-2019, 19:03
  2. Υποφερω
    By Myra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2019, 10:28
  3. Υποφέρω
    By john92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2016, 02:18
  4. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 17
    Last Post: 02-01-2016, 00:29
  5. Υποφέρω...
    By regenmacher in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-06-2012, 09:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •