Υποφερω- την Γνώμη σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21

    Υποφερω- την Γνώμη σας

    Χαιρετισμοί σε όλους στο forum. Σας καταλαβαίνω απόλυτα αφού και εγώ βιώνω πολύ δυσφορία. Θα ήθελα την γνώμη σας με το τι να κάνω. Είμαι σε άθλια κατάσταση δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να βοηθήσω τον εαυτό μου. Έχω κατάθλιψη Νιώθω μεγάλη δυσφορία πολύ άσχημα συναισθήματα, άγχος. Γενικά είμαι στον πάτο.Δεν μπορώ να σηκωθώ. Παίρνω αντικαταθλιπτικά αλλά δεν βοηθούν. Η μόνη μου ελπίδα είναι στο να κάνω ψυχοθεραπεια γιατί ελπίζω πως είναι ο μόνος τρόπος αυτήν την στιγμή για να βοηθήθω.Χρειάζομαι βοήθεια. Θα ήθελα να μου πειτε τι να κάνω και αν σας βοήθησε η ψυχοθεραπεία.

  2. #2
    Τι ακριβώς δυσκολία αντιμετώπισες και έφτασες σε αυτήν την κατάσταση;
    Τα χάπια δε στα σύστησε ειδικός;
    Χωρίς δεύτερη σκέψη, ζήτα βοήθεια από ειδικό. Δεν είναι κακό, κάθε άλλο.
    Κάντο και θα δεις τα πράγματα να στρώνουν σιγά σιγά.
    Σε νιώθω.
    Βοήθησε τον εαυτό σου, μην παραιτείσαι!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Lanis View Post
    Τι ακριβώς δυσκολία αντιμετώπισες και έφτασες σε αυτήν την κατάσταση;
    Τα χάπια δε στα σύστησε ειδικός;
    Χωρίς δεύτερη σκέψη, ζήτα βοήθεια από ειδικό. Δεν είναι κακό, κάθε άλλο.
    Κάντο και θα δεις τα πράγματα να στρώνουν σιγά σιγά.
    Σε νιώθω.
    Βοήθησε τον εαυτό σου, μην παραιτείσαι!
    Ευχαριστώ πολύ Lanis για την απαντηση. Ναι ψυχίατρος μου τα σύστησε αλλά δεν γίνεται τίποτα πλέον με τα φάρμακα. Έκανα και ψυχοθεραπεία την σταμάτησα πριν 2χρονια γιατί πέθανε ο ψυχοθεραπευτής μου. Έχω κανει κάπου 300 ώρες ψυχοθεραπείας πριν σταματήσω. Νομίζω πως βοήθηκα από την ψυχοθεραπεία όσο έκανα. Είμαι μπερδεμένος όμως. Όσο έκανα ψυχοθεραπεία είχα πολλούς τσακωμούς με την μανα μου και αυτό μου έκανε κακό και με κούρασε και απογοήτευσε πολύ. Ο πατέρας μου ήταν πάντα απών από μικρός που ήμουν. Είμαι τόσο χάλια τώρα που δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι. Νιώθω πολύ δυσφορία. Νιώθω πολύ κουρασμένος. Η μόνη μου ελπίδα είναι αν με βοηθήσει κάποιος ψυχοθεραπευτης. Δεν έχω την διάθεση ούτε ψυχοθεραπεία να κάνω. Νομίζω πως ούτε η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει. Είμαι μπερδεμένος. Η γνώμη σου είναι ότι πρέπει να πάω σε ειδικό όπως είπες. Όταν μπορέσω θα το κανω. Δεν έχω άλλη επιλογη.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    Γεια σας, είμαι καινούργια στο forum. Εγώ πιστεύω ότι η ψυχοθεραπεία είναι μονόδρομος. Έχω περάσει κατάθλιψη και ξανά περνάω αυτό τον καιρό. Ξεκίνησα το καλοκαίρι βραχεία ψυχοθεραπεία και υπάρχει διαφορά στο πως καταλαβαίνω κάποια πράγματα που νοιώθω. Δεν μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει ουσιαστικά, ακόμα τουλάχιστον. Βέβαια επειδή είναι βραχείας διάρκειας ξέρω ότι δεν θα βοηθηθώ όσο χρειάζομαι για αυτό έχω σκοπό να ξεκινήσω αργότερα ψυχοθεραπεία ανοιχτής διάρκειας. Εγώ σου προτείνω να απευθυνθείς στην κοινωνική υπηρεσία του δήμου της περιοχής σου και να πάρεις καθοδήγηση από εκεί. Θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο καιρό νοιώθεις έτσι?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marin View Post
    Γεια σας, είμαι καινούργια στο forum. Εγώ πιστεύω ότι η ψυχοθεραπεία είναι μονόδρομος. Έχω περάσει κατάθλιψη και ξανά περνάω αυτό τον καιρό. Ξεκίνησα το καλοκαίρι βραχεία ψυχοθεραπεία και υπάρχει διαφορά στο πως καταλαβαίνω κάποια πράγματα που νοιώθω. Δεν μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει ουσιαστικά, ακόμα τουλάχιστον. Βέβαια επειδή είναι βραχείας διάρκειας ξέρω ότι δεν θα βοηθηθώ όσο χρειάζομαι για αυτό έχω σκοπό να ξεκινήσω αργότερα ψυχοθεραπεία ανοιχτής διάρκειας. Εγώ σου προτείνω να απευθυνθείς στην κοινωνική υπηρεσία του δήμου της περιοχής σου και να πάρεις καθοδήγηση από εκεί. Θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο καιρό νοιώθεις έτσι?
    Γεια σου Marin, σου εύχομαι να βοηθηθείς από την ψυχοθεραπεία.Απο την εμπειρία μου βλέπω πως όταν φθάσουμε στον πάτο δεν γίνεται να σηκωθουμε. Και εγώ το ίδιο πιστεύω ότι η ψυχοθεραπεία είναι μονόδρομος.Στο δημόσιο δεν τους εμπιστεύομαι. Δεν θα πήγαινα με τιποτα.Μένω σε νησι και δεν έχουμε ψυχοθεραπευτες εδώ παρά μόνο ψυχίατρους. Η γνώμη μου είναι ότι ο ψυχίατρος δεν μπορεί να κάνει τιποτα. Στην ψυχοθεραπεία ελπιζω. Οταν έκανα ψυχοθεραπεία είχα έρθει Αθήνα και εμένα εκεί.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    Ψυχοθεραπεία έκανες με ψυχίατρο?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marin View Post
    Ψυχοθεραπεία έκανες με ψυχίατρο?
    Ήταν και τα δυο.ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    οκ παίζει ρόλο και η χημεία με τον θεραπευτή. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι δύσκολο να βρεις θεραπευτή. Μην το βάζεις κάτω ούτε λεπτό. Η δική μου γνώμη είναι ν μιλήσεις με κοινωνικό λειτουργό πρώτα από το δήμο της περιοχής σου και ν του πεις τους προβληματισμούς σου σχετικά με την ψυχοθεραπεία.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Νομίζω είναι δύσκολο να βρω καλό ψυχοθεραπευτή. Το έχω βάλει κάτω είμαι σε άθλια κατάσταση. Αυτό που νιώθω δεν παλεύεται. Δεν υπάρχει τίποτα να με ευχαριστεί.καμια δραστηριότητα. Και με το ζόρι να έκανα κατι παράδειγμα τρέξιμο δεν μπορώ να το κάνω γιατί είμαι πολύ κουρασμένος και σωματικά. Δεν θέλω να μιλήσω σε κοινωνικό λειτουργο. Δεν νομίζω ότι μπορεί να με βοηθήσει ουσιαστικά. Το πολύ πολύ να μου πει πηγενε σε ειδικό. Γιατί μου προτείνες κοινωνικό λειτουργό?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    Ο κοινωνικός λειτουργός θα σε βοηθήσει να βρεις ψυχοθεραπευτή. Σπουδάζω κοινωνικός λειτουργός και ξέρω πως λειτουργούνε. Σε καταλαβαίνω πως νοιώθεις, κάποιες φορές ότι και να κάνεις είναι σαν κινούμενη άμμο και δεν βλέπεις αποτέλεσμα. Απλά στη φάση που είσαι προσπάθησε να έχεις ένα πρόγραμμα στην ημέρα σου. Να είσαι ενεργός. Και δυο πράγματα να κάνεις μέσα στην μέρα αρκούν.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marin View Post
    Ο κοινωνικός λειτουργός θα σε βοηθήσει να βρεις ψυχοθεραπευτή. Σπουδάζω κοινωνικός λειτουργός και ξέρω πως λειτουργούνε. Σε καταλαβαίνω πως νοιώθεις, κάποιες φορές ότι και να κάνεις είναι σαν κινούμενη άμμο και δεν βλέπεις αποτέλεσμα. Απλά στη φάση που είσαι προσπάθησε να έχεις ένα πρόγραμμα στην ημέρα σου. Να είσαι ενεργός. Και δυο πράγματα να κάνεις μέσα στην μέρα αρκούν.
    Α σπουδάζεις κοινωνική λειτουργός. Ωραία. Ψάχνω στο ίντερνετ να βρω κάποιον. Αν γράψεις στο google ψυχοθεραπευτες βγάζει αρκετούς. Δεν μπορώ να επιλέξω κάποιον όμως. Στην φάση που είμαι δεν μπορώ να κάνω τίποτε Marin. πολλές φορές επηδει δεν έχω την δύναμη να κάνω ούτε ψυχοθεραπεία σκέφτομαι να νοσηλευτώ σε ψυχιατρείο. Είμαι απελπισμένος.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    οκ, προσπάθησε μόνο να φροντίζεις τον εαυτό σου, να τρως κλπ. Η γνώμη μου είναι μην ψάχνεις μόνος σου γιατί θα πελαγώσεις.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marin View Post
    οκ, προσπάθησε μόνο να φροντίζεις τον εαυτό σου, να τρως κλπ. Η γνώμη μου είναι μην ψάχνεις μόνος σου γιατί θα πελαγώσεις.
    Έχεις δίκιο σε αυτό. Θα ήθελα να είχα κάποιον που να έχει κάποιες γνώσεις όπως είπες να μπορεί να κρίνει λίγο και να μην ψάχνω μόνος μου.Γιατι ειμαι πολύ χαλια.Την Μάνα μου έχω αυτην την στιγμή που μπορεί να με ακολουθήσει σε αυτό. Για την φροντίδα προσπαθώ να τρώω. Σε ευχαριστώ πολύ που με προτρέπεις να φροντίζω τον εαυτό μου. Εσύ γνωσιακή ψυχοθεραπεία κάνεις τώρα?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    38
    ναι γνωσιακή

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marin View Post
    ναι γνωσιακή
    Ο θεραπευτής σου είναι ψυχολόγος ψυχοθεραπευτής η ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής? Σε ποια πόλη μένεις?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By fragile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 03-11-2019, 19:03
  2. Υποφερω
    By Myra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2019, 10:28
  3. Υποφέρω
    By john92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2016, 02:18
  4. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 17
    Last Post: 02-01-2016, 00:29
  5. Υποφέρω...
    By regenmacher in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-06-2012, 09:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •