Λίθιο για πρώτη φορά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Λίθιο για πρώτη φορά?

    Καλησπέρα παιδιά.Πριν 3 ημέρες ο ψυχίατρος μου,μου πρότεινε το λίθιο.
    Έχω ακούσει ότι βοηθάει πολύ και σε πολλά σημεία αλλά έχω ακούσει να το θεωρούν και επικίνδυνο.Θέλει πολύ προσοχή.
    Κι όλα αυτά επειδή έπαιρνα λαμικτάλ απλά το έκοψα λίγο απότομα και τώρα το πάμε πάλι από τα 25 ανα εβδομάδα μέχρι να ξαναφτάσουμε το 100.1 μήνας δηλαδή.Και μου είπε πως αν πάρω λίθιο θα μειωθεί και ο αριθμός φαρμάκων που παίρνω.
    Εσείς τι θα με συμβουλεύατε?Είναι όντως επικίνδυνο?Βοηθάει?Έχει παρενέργειες?
    Όποιος γνωρίζει θα ήθελα μια γνώμη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Ποιο λιθιο; Παιρνω το lithiofor 660mg μονο θετικο αποτελεσμα ειδα. Παρενεργεια επιβλαβη ευτυχως εως σημερα οχι. Συζητησα αμεσα για την επιδραση στα νεφρα μου εξηγησε πως η δοσολογια ειναι μικρη. Πινω παραπανω νερο για παν ενδεχομενο και χρειαστηκε να το διακοψω για μηνες. Δεν ειχα δραματικες συνεπειες. Προσωπικα με εχει βοηθησει αρκετα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Πινω το Milithin εδω και 6 χρονια περιπου....ποια φαρμκακα παιρνεις και ενδεχεται να στα αντικαταστισει το λιθιο??Παρενεργεια εχω δει την πολυουρια πολυδιψια.....ενεργεια δεν εχω καταλαβει ακριβως πως δρα...με ειχε γλυτωσει απο ενα καταθλιπτικο επεισοδιο ενω κανει ενα καλο και σε ψυχαναγκασμους.Βεβαια θα εισαι τυχαιρος εαν δεν παθεις υποθειρεοειδησμο αυτος ειναι ο μονος κινδυνος με το λιθιο...εγω δεν εχω παθει εως τωρα.Παντως θεωρειται οτι ειναι σταθεροποιητικο που κανει και για τα κατω και τα πανω
    Last edited by thanosP; 24-10-2019 at 16:12.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Λιθιο παινεις μονο σε διπολικη .......οταν ρωτησα για λιθιο τον γιατρο μου , ειχα κτθλψη , μου ειπε οτι δεν ειναι για κτθλψη , και το θεωρουσε πολυ βαρυ φαρμακο .....
    τον ακουσα και ουδεποτε το πηρα , ενω εχω παρει οποιοδηποτε αντικ/κοπου υπαρχει και υπηρχε ....

  5. #5
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546

    Smile

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Λιθιο παινεις μονο σε διπολικη .......οταν ρωτησα για λιθιο τον γιατρο μου , ειχα κτθλψη , μου ειπε οτι δεν ειναι για κτθλψη , και το θεωρουσε πολυ βαρυ φαρμακο .....
    τον ακουσα και ουδεποτε το πηρα , ενω εχω παρει οποιοδηποτε αντικ/κοπου υπαρχει και υπηρχε ....
    αυτο λενε ολοι οι γιατροι,,,,αν και 6 χρονια χτρηστης λιθιου,,,,δεν καταλαβαινω γιατι θεωρειται πολυ βαρυ,λογο των κινδυνδων σε θυρεοειδη η νεφρα?αλλη παρενεργεια δεν ειδα,εκτος απο μια συναισθηματικη απαθια αλλα δεν ξερω αν ειναι απο καταθιψη αυτο.οργανιακα να εννοουν?ξερεις κανεις τιποτα?.....βεβαια μπορει το οτι δεν καταλαβαινω γιατι θεωρειται βαρυ να ειναι αποτελεσμα της χρησης του

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Προφανως ειναι βαρυ λογω των αποτελεσματων της χρησης του ........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Προφανως ειναι βαρυ λογω των αποτελεσματων της χρησης του ........
    Ποια ειναι τα αποτελεσματα της χρησης του?Αυτη ειναι η ερωτησης
    Last edited by thanosP; 03-11-2019 at 10:31.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν τα γνωριζω , αφου μου ειπε ο γιατρος μου οτι ειναι για διπολικη , ποτε δεν πηρα ...........ειπαμε , κανω πειραματα , αλλα οχι με τετοια φαρμακα .......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν τα γνωριζω , αφου μου ειπε ο γιατρος μου οτι ειναι για διπολικη , ποτε δεν πηρα ...........ειπαμε , κανω πειραματα , αλλα οχι με τετοια φαρμακα .......
    το δινουν και σε ανθεκτικες καταθλιψεις....αλλα και εγω παροτι ειμαι χρηστης λιθιου...δεν γνωριζω τα αποτελεσματα μακροχρονιας χρησης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    το δινουν και σε ανθεκτικες καταθλιψεις....
    Δεν το γνωριζα ..........αν και η δικη μου κτθλψη ηταν ανθεκτικοτατη , δεν θελησε ποτε ο γιατρος μου να παρω λιθιο, παρ ολες τις παραινεσεις μου ....... δεν το τολμησα μονος , οπως τα πειραματα που εκανα με τα αλλα αντικ/κα , κατα βουλησιν ......

    εχω να πω για τους ψυχιατρους οτι το μονο που κατταφεραν ειναι να με εθισουν στα πολλα ζαναξ , που απεξαρτηθην μονος , να πανε ολοι τους να @#*+@&#&.......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν το γνωριζα ..........αν και η δικη μου κτθλψη ηταν ανθεκτικοτατη , δεν θελησε ποτε ο γιατρος μου να παρω λιθιο, παρ ολες τις παραινεσεις μου ....... δεν το τολμησα μονος , οπως τα πειραματα που εκανα με τα αλλα αντικ/κα , κατα βουλησιν ......

    εχω να πω για τους ψυχιατρους οτι το μονο που κατταφεραν ειναι να με εθισουν στα πολλα ζαναξ , που απεξαρτηθην μονος , να πανε ολοι τους να @#*+@&#&.......
    σωστος..............

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και μενα μου ειπε να παρω ισοροπιστη διαθεσης αφου εχω δοκιμασει τα παντα απο χαπια..αλλα φοβαμαι λιγο τα νο παρω

  14. #14
    Και εγώ ακόμα το σκέφτομαι.Δεν είναι και το πιο ακίνδυνο φάρμακο.Αλλά από την άλλη έχω τρομερά σκαμπανεβάσματα.
    Αλλά και πάλι λεω να του πω να είνουμε στο lamictal.Δεν ξέρω είμαι μπερδεμένος.

Similar Threads

  1. Πρωτη σας φορα!!!
    By archangel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2018, 14:49
  2. Η πρωτη μου φορα..
    By Ο εαυτος μου και εγω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2017, 04:58
  3. Η πρωτη μου φορα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 14:51
  4. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 16:48
  5. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •