Μια βοηθεια , μια γνωμη αν μπορειτε . ευχαριστω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Μια βοηθεια , μια γνωμη αν μπορειτε . ευχαριστω

    Καλησπερα παιδια , ειμαι 29 χρονων... Περιπου 3 εβδομαδες εχω διαρροιες καθε μερα και φουσκωματα , αερια και ολα αυτα ..ειχα παει σε γιατρο μου ειπε ευερεθσιστο εντερο -σπαστικη κολιτιδα αλλα δεν μου ειπε να κανω κολονοσκοπιση μονο αιματος θυροειδη και crp. ολα τελεια ! Μου εδωσε τα ibutin βλεπω μια ελαχιστη βελτιωση ...κανω δοιαρροια περπου 1 με δυο φορες τη μερα οταν τρωω μετα απο 5 λεπτα ...Ειμαι πολυ αγχωδης σαν κοπελα σε υπερβολικο βαθμο αλλα φοβαμαι μηπως ειναι τιποτε αλλο....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καλησπέρα , το άγχος μπορεί να κάνει τα πάντα στο έντερο. Έχω περάσει φάση με διάρροια, και μετά ηρθε φάση με ... δυσκοιλιότητα! Γενικώς το ευερέθιστο έντερο συνοδεύει το άγχος που βιώνουμε. Σαν τι άλλο φοβάσαι εσύ ότι δεν έχεις? Οι σοβαρές παθήσεις στο έντερο έχουν αλλά συμπτωματα όχι απλά διάρροια αποσο ξέρω.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Καλησπέρα , το άγχος μπορεί να κάνει τα πάντα στο έντερο. Έχω περάσει φάση με διάρροια, και μετά ηρθε φάση με ... δυσκοιλιότητα! Γενικώς το ευερέθιστο έντερο συνοδεύει το άγχος που βιώνουμε. Σαν τι άλλο φοβάσαι εσύ ότι δεν έχεις? Οι σοβαρές παθήσεις στο έντερο έχουν αλλά συμπτωματα όχι απλά διάρροια αποσο ξέρω.
    καλησπερα, απλά καπου διαβασα οτι η συνεχομενη δηλαδη καθημερινη διαρροια πανω απο 3 εβδομαδες μπορει να δηλωνει και κακοηθεια . Εκανα αφαιρεση χολυδοχου κυστης τον ιουνιο...Πριν κανω χολη , το παθαινα μονο οταν στρεσαριζομουν υπερβολικα, μετα τη χολη εγινε χειροτερο αλλα σταματουσε και ξεκινουσε παλι ειδικα στο πολυ αγχος.. Εδω και τρεις εβδομαδες με το που φαω ειδικα το πρωι καθε μερα....τι να πω...εχεις και εσυ ευερεθιστο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Όχι μέχρι στιγμής το έχω γλιτώσει ευτυχώς! Εμένα με έπιασε η καρδιοφοβια αντί αυτού. Έχω προσέξει όμως πως σε φάσεις άγχους πάντα επηρεάζεται το γαστρεντερικό μου. Για την κακοήθεια που λες , δεν υπάρχει κάποια εξέταση να κάνεις να σου φύγει η ιδέα?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    απο την στιγμη που ειναι οκ το crp και σε ειδε γιατρος εισαι οκ....

    εγω απο την αλλη που εχω πραγματικα θεμα ειχα CRP 13 και LDH 860 χτες στα αποτελεσματα που πηρα απο κατι αλλες εξετασεις ηταν το crp 170 και το LDH 1264

    δεν ειμαι καλα....... δεν εχω προβλημα με το στομαχι.... εχω διαφορα αλλα που δεν μπορω να τα εξηγησω..... παντος ανχος δεν ειναι.............


    ουτε η γιατροι δεν μπορουν ακομα να βρουν τι εχω..... θελει ψαξιμο πολυ........

    χαλαρωσε εσυ και σκεψου θετικα εισαι μια χαρα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Γαστρεντερικά προβλήματα ενδέχεται να επιφέρει σε ένα ποσοστό ασθενών η λανθασμένη διατροφή μετά από την υποβολή σε χειρουργική επέμβαση για την αφαίρεση της χοληδόχου κύστης και γι’ αυτό η προσαρμογή στο σύνηθες διαιτολόγιο θα πρέπει να γίνεται σταδιακά.

    Προκειμένου να αποφευχθούν συμπτώματα όπως πόνος, φούσκωμα και διάρροια, τα λιπαρά και πικάντικα φαγητά θα πρέπει να αποφεύγονται για λίγο χρονικό διάστημα.

    Η αφαίρεση της χοληδόχου κύστεως δεν εμποδίζει την παραγωγή χολής από το ήπαρ, ωστόσο υπάρχει ένα ποσοστό χειρουργημένων ασθενών που ενδέχεται να παρουσιάσουν προβλήματα χώνευσης των λιπαρών τροφών. Γι’ αυτό μετά από τη αφαίρεση του οργάνου, που σημειωτέον δεν είναι ζωτικής σημασίας, η προσαρμογή της διατροφής θα πρέπει να είναι σταδιακή.

    Οι θερμίδες που προέρχονται από λιπαρές τροφές θα πρέπει να περιορίζονται σχεδόν στο ένα τρίτο της συνολικής ημερήσιας πρόσληψης θερμίδων, γι’ αυτό, ανάλογα με το ύψος των συνολικών θερμίδων, θα πρέπει να υπολογίζονται τα γραμμάρια λίπους που μπορεί να προσληφθούν συνολικά και ανά μερίδα.

    Σε γενικές γραμμές πρέπει να αποφεύγονται τηγανητά, όπως πατάτες και ψάρια, τροφές υψηλής περιεκτικότητας σε λιπαρά, π.χ. λουκάνικα, λιπαρά γαλακτοκομικά, αρνί, σάλτσες με βούτυρο, πέτσα από κοτόπουλο, φαγητά μαγειρεμένα με πολλά μπαχαρικά, καθώς και τροφές που προκαλούν φούσκωμα, όπως όσπρια, κουνουπίδι και μπρόκολο, δημητριακά και ξηροί καρποί. Τα συγκεκριμένα πρέπει να προστεθούν στη διατροφή αργά και σε μικρές ποσότητες.

    Επειδή μετά τη χειρουργική επέμβαση αλλάζουν οι τροφές που προκαλούν δυσανεξία, τις πρώτες ημέρες μια καλή πρακτική είναι η σημείωση της ημερομηνίας επανέναρξης κατανάλωσης των «απαγορευμένων» τροφών και της επίπτωσης που έχει στον οργανισμό, προκειμένου να εντοπιστούν όσες δημιουργούν πρόβλημα. Καθώς ο χρόνος περνά, η ανοχή σε τροφές με υψηλότερη περιεκτικότητα σε λίπη και με φυτικές ίνες θα αυξάνεται.

Similar Threads

  1. Μια βοήθεια εάν μπορείτε!
    By Denkserwtiexw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 16-05-2019, 21:31
  2. Με αγχώνει πολύ κάτι που είχε γίνει παλιότερα, μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας?
    By Stavrosbmw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 19-07-2017, 17:32
  3. Βοήθεια αν μπορείτε.
    By fenia99 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-2016, 21:49
  4. Μια βοηθεια αμα μπορείτε! :/ !
    By Alexandra312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-09-2013, 23:34
  5. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!
    By jule_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 02-08-2012, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •