το ενστικτο της επιβιωσης μας οδηγει στην διπολικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5

    το ενστικτο της επιβιωσης μας οδηγει στην διπολικη διαταραχη

    ναι;ή οχι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    όχι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    19
    μήπως μπορείς να μας αναλύσεις περισσότερο την ερωτησή σου ;

  4. #4
    αν ηταν ετσι δεν θα ειχαμε τοσους διπολικους \"περασμενους\" στη σφαιρα της μεταφυσικης κ του υπερπεραν....αν καταλαβαινεις τι θελω να πω....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by masero
    αν ηταν ετσι δεν θα ειχαμε τοσους διπολικους \"περασμενους\" στη σφαιρα της μεταφυσικης κ του υπερπεραν....αν καταλαβαινεις τι θελω να πω....
    έχουμε λες πολλούς;

  6. #6
    κοιτα νομιζω οτι στους διπολικους τα ποσοστα αυτοκτονιας ειναι μεγαλυτερα απο τον γενικο πλυθισμο,στατιστικα και μονο μιλωντας.
    ωστοσο θα ηθελα να πω οτι τις εχω χεσμενες τις στατιστικες!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    λέγοντας \"\"περασμενους\" στη σφαιρα της μεταφυσικης κ του υπερπεραν\" εννοείς αυτόχειρες δηλαδή; ναι, αυτό είναι αλήθεια αλλά καμμιά φορά το ένστικτο επιβίωσης σε οδηγεί στην αυτοκτονία.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by raphsssodos


    αλλά καμμιά φορά το ένστικτο επιβίωσης σε οδηγεί στην αυτοκτονία.

    σωστο αυτο.
    Οταν θες κατι να σταματησεις να συμβαινει και δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο, ο μονος τροπος να το σταματησεις ειναι να μην το ζεις.

  9. #9
    \" ένστικτο επιβίωσης σε οδηγεί στην αυτοκτονία.\"
    νομιζω οτι ενστικτο επιβιωσης και αυτοκτονια δεν γινετε να πηγαινουν μαζι σε μια προταση.
    εχει ενδιαφερον ομως να μαθω τι σκεφτεσε οταν το λες αυτο...?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    πραχτικά αυτό που λέει ο κρίνο εννοώ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    τελικά τι πραγματικά είναι η διπολική διαταραχή γιατί ακόμα δεν έχω ακριβώς καταλάβει πρώτη φορά το είδα στο βιβλιάριο υγείας και απευθυνόταν σε εμένα. μήπως είναι η σκέψη πως όταν κόβω το ψωμί και ¨κατα τύχη¨ και το χέρι μου ή το χώσω στο στήθος μου δεν θα πονέσω. μήπως είναι η σκέψη πως όταν κάνω ντους κάποιος θά έρθει και θα με μαχαιρώσει; μήπως είναι η σκέψη ενός εξωπραγματικού φαντάσματος που μπορεί να με καταβάλλει τι είναι τελικά και πότε επιτέλους θα πάψω να κοιμάμαι και να ξυπνάω με αυτούς τους φόβους ο Θεός ας μας βοηθήσει όλους.

  12. #12
    με λιγα λόγια...
    εχεις διπολικη διαταραχη κι αυτο ειναι αυτο που ειναι,πολυ θα ηθελες να εισαι ενας απλος ανθρωπος αλλα δεν εισαι κι αφου δεν μπορεις να το αλλαξεις αυτο ο μονος τροπος να \"γλυτωσεις\" απο αυτο ειναι η αυτοκτονια.
    \" επιβιωνεις\" κατα καποιο τροπο εναντι της μανιοκαταθλιψης τερματιζοντας την ζωή σου.
    Μια και εξω,ησυχασες τωρα ε?
    Ποσο βολικο ειναι αυτο και ποσο γελοιο.
    Ε γιατι δεν αυτοκτονησες οταν ησουν 6 και δυσκολευοσουν να μαθεις το άλφα και το βήτα?
    Λίτσα ρωτα τον γιατρο σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Δεν νομιζω οτι ειναι βολικο ουτε γελοιο.Το ενστικτο της αυτοσυντηρησης ειναι το ισχυροτερο απο ολα και δεν νικιεται ευκολα.Το οτι καποιοι οδηγουνται στην αυτοχειρια δειχνει πονο, ατελειωτο και αδιεξοδο πονο...

  14. #14
    εγω νομιζω οτι και βολικο ειναι και γελοιο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    πόσο εύκολο είναι να λέμε την λέξη βολικό και γελοίο. μακάρι να ήμουν ένας άνθρωπος για γέλια αν και το προσπαθώ με τον Α ή Β τρόπο.μπορεί να μην προσπάθησα να αυτοκτονήσω στα έξι μου το έκανα όμως στα 18 μου και ευτυχώς με αποτυχία και λέω ευτυχώς γιατί τότε δεν θα είχα την ευκαιρία να βιώσω την μητρότητα που βιώνω τώρα. επίσης χαράκωνα τα χέρια μου έτσι απλά και επίσης το έδειχνα δεν ήταν κάτι που προσπαθούσα να κρύψω. δεν ντρεπόμουν και δεν ντρέπομαι για αυτό. λέω σε όλους ότι πάσχω από βαριάς μορφής κατάθλιψη και κουβεντιάζω για αυτό. το μόνο που με βασανίζει είναι οι φοβίες που έχω και δεν μπορώ να τις αντιμετωπίσω γιατί δεν είναι απτές και πραγματικές.και πίστεψέ με δεν είναι καθόλου βολικές και καθόλου γελοίες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •