Κρίση πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    5

    Κρίση πανικού

    Καλημέρα, εδώ και πολύ πολύ καιρό έχω πρόβλημα ,δεν μπορώ να πάω στην εργασία μου με πιάνει υπερβολικο άγχος και κρίση πανικού θέλω να πάω αλλά δεν μπορώ είμαι με ανναρωτικες . Να επισημανω έχω αλλά ξει χωρο εργασίας αλλά το ίδιο αντικείμενο .Έπαιρνα κάποια αγωγή ,τη σταμάτησα γιατί ήμουν μια χαρά και ξαφνικά κ μόνο στη σκέψη της δουλειάς αγχος κ με έπιασε κρίση πανικου .Τι με συμβουλευεται να κάνω ; Φοβάμαι μήπως δε θα μπορέσω να ξαναδουλεψω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Γνώμη μου εφόσον ξερεις οτι ειναι άγχος και περνάς κρίσεις πανικού λόγω του άγχους, να πας να κανεις συνεδρίες με έναν ψυχολόγο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, αν θες δώσε κάποια στοιχεία παραπάνω, τι αγωγή έπαιρνες, για πόσο καιρό και πόσο γρήγορα τη σταμάτησες; Είχες κρίσεις πανικού πιο πριν; Η συγκεκριμένη εργασία σε αγχώνει; Οι κρίσεις πανικού ξεπερνιούνται με αρκετούς τρόπους.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Καλησπέρα, αν θες δώσε κάποια στοιχεία παραπάνω, τι αγωγή έπαιρνες, για πόσο καιρό και πόσο γρήγορα τη σταμάτησες; Είχες κρίσεις πανικού πιο πριν; Η συγκεκριμένη εργασία σε αγχώνει; Οι κρίσεις πανικού ξεπερνιούνται με αρκετούς τρόπους.
    Έπαιρνα το κλονοτριλ για αρκετό διάστημα κ σεροπραμ .τα έπαιρνα πολύ καιρό .αλλά δεν είναι όταν σταματάνε οι αναρωτικες κ ειναι να επιστρέψω στην εργασία με πιάνει άγχος κ δεν μπορώ να πάω αυτό ειναι το προβλημα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Γνώμη μου εφόσον ξερεις οτι ειναι άγχος και περνάς κρίσεις πανικού λόγω του άγχους, να πας να κανεις συνεδρίες με έναν ψυχολόγο!
    Έχω πάει κ σε ψυχολόγο κ δεν είδα καλό πηγαίνω σε ψυχίατρο

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    6
    Καλησπέρα , λοιπόν μπορώ να πω ότι έχω περάσει το ίδιο ακριβώς και τώρα είμαι μια χαρά , θα τα καταφέρεις , η αλήθεια είναι ότι ήταν αρκετά δύσκολος αγώνας να βγω από όλο αυτό και πολλές φορές και εγώ έπαιρνα αναρρωτική όταν φοβόμουν πολύ ,. Να ξέρεις μόνο κάτι δεν είσαι η μόνη που το περνάς αυτό και δεν είσαι η μόνη που θα το ξεπεράσεις μια και καλή, ,. Είχα πάει σε ψυχολόγο και θυμάμαι κάτι και δεν το ξεχνάω <<να πας στην δουλειά και αν φοβασε μην λιποθυμίσεις πάλι να πας , και να λιποθυμίσεις πάλι να πας ,μην κάνεις ποτέ πίσω στον φόβο αν θέλεις να τον νικήσεις , αν και μπορεί να φανεί πως σε νικάει για λίγο αλλά στο τέλος θα δεις αποτέλεσμα,,,,, για να γίνει ακόμα ποιο εύκολο μπορείς να μιλήσεις ανοιχτά στον εργοδότη και να τον ενημερώσετε για το πρόβλημα που υπάρχει και να δείξει κατανόηση,,,,,,,, ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο γιατί πραγματικά ξέρω πόσο βασανιστικό είναι να μας κάνει ότι θέλει το άγχος,

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Ο ψυχίατρος τι σου λέει; Αν η διακοπή των φαρμάκων έγινε απότομα, αυτό μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα άμεσα ή μετά από κάποιο καιρό. Όταν έπαιρνες αγωγή μπορούσες να πας στη δουλειά;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by mikel_kurti_ View Post
    Καλησπέρα , λοιπόν μπορώ να πω ότι έχω περάσει το ίδιο ακριβώς και τώρα είμαι μια χαρά , θα τα καταφέρεις , η αλήθεια είναι ότι ήταν αρκετά δύσκολος αγώνας να βγω από όλο αυτό και πολλές φορές και εγώ έπαιρνα αναρρωτική όταν φοβόμουν πολύ ,. Να ξέρεις μόνο κάτι δεν είσαι η μόνη που το περνάς αυτό και δεν είσαι η μόνη που θα το ξεπεράσεις μια και καλή, ,. Είχα πάει σε ψυχολόγο και θυμάμαι κάτι και δεν το ξεχνάω <<να πας στην δουλειά και αν φοβασε μην λιποθυμίσεις πάλι να πας , και να λιποθυμίσεις πάλι να πας ,μην κάνεις ποτέ πίσω στον φόβο αν θέλεις να τον νικήσεις , αν και μπορεί να φανεί πως σε νικάει για λίγο αλλά στο τέλος θα δεις αποτέλεσμα,,,,, για να γίνει ακόμα ποιο εύκολο μπορείς να μιλήσεις ανοιχτά στον εργοδότη και να τον ενημερώσετε για το πρόβλημα που υπάρχει και να δείξει κατανόηση,,,,,,,, ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο γιατί πραγματικά ξέρω πόσο βασανιστικό είναι να μας κάνει ότι θέλει το άγχος,
    Είχα πάει στη δουλειά και φοβόμουν ότι δεν τα ήξερα ήθελα να φύγω να πάω σπίτι μου το θέμα είναι ότι όταν είναι να πάω με πιάνει υπερβολικο άγχος και κρίσεις και περνώ αναρρωτική άδεια .

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    5
    [QUOTE=christos_cr;1073215]Ο ψυχίατρος τι σου λέει; Αν η διακοπή των φαρμάκων έγινε απότομα, αυτό μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα άμεσα ή μετά από κάποιο καιρό. Όταν έπαιρνες αγωγή μπορούσες να πας στη δουλειά;[/QUOTE

    Όχι δεν έγινε απότομα η διακοπή σταδιακά σιγά σιγά.οχι δεν πήγαινα ,το προβλημα μου είναι ότι όταν είναι να πάω με κυριεύει το άγχος κ είμαι κ στο δημόσιο .Πρόσφατα ήταν να πάω κ σκέφτηκα ελάχιστα τη δουλειά είπα τέλος θα πάω κ το βράδυ με έπιασε κρίση πανικού. ο ψυχίατρος λέει πρέπει να πας να το παλέψεις πως του λέω ;;;όταν την προηγούμενη έχεις πάθει κρίση την επόμενη θα πάς για δουλειά;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα και πάλι, όταν παθαίνεις κρίσεις πανικού τι κάνεις, έχεις τρόπους αντιμετώπισης; π.χ. με το να συγκεντρώνεσαι στην αναπνοή σου; Στη δουλειά τα καταφέρνεις στο αντικείμενο που κάνεις; Τι είναι αυτό που σε αγχώνει στη δουλειά; Έχε υπόψη ότι το άγχος από μόνο του μας κάνει να τα βλέπουμε πιο δύσκολα τα πράγματα και δημιουργεί ένα φαύλο κύκλο, οπότε προσπάθησε να είσαι όσο πιο ψύχραιμος γίνεται.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    2
    Καλημέρα,
    Σήμερα ξαφνικά οπως επλενα τα δόντια μου, αρχισα να αισθάνομαι οτι εχω 40 πυρετό! Ταχυκαρδία, κρύος ιδρώτας... "όχι πάλι" είπα απο μέσα μου!
    Είμαι με αγωγή Serotyp εδώ και 2 χρόνια και πήγαινα πολύ καλά. Το καλοκαίρι επειδή αισθανόμουν παρα πολύ καλα είπα να μειώσω την δοσολογία απο μόνη μου. Μέγα λάθος! Άρχισαν πάλι τα άγχη μου, οι κρισούλες (οχι πολύ έντονες αλλά αρκούσαν για να μου χαλάσουν την ημέρα), οπότε γύρισα πίσω στην δοσολογία που έπερνα.
    Τώρα τελευταία περνάω μια δύσκολη φάση στην ζωή μου, καποια θέματα με ένα χειρουργείο που πρέπει να κάνω και καποια άγχη που ταλαιπωρούν τον γιό μου και προσπαθώ να τα νατιμετωπίσω και αυτά!
    Ισως πρέπει να ενισχύσω την αγωγή μου κατόπιν συννενόησης με τον γιατρό μου, δεν ξέρω
    Να τονίσω οτι έχω κανει 3 χρόνια ψυχοθεραπεία και γενικά είμαι πολύ καλά. Δεν θελώ πάλι να ξαναγυρίσω στα παλιά, μόνο που το σκέφτομαι αρρωσταίνω.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3
    Γεια σας πασχω από κρίση πανικου και παιρνω το zolotrin. Έχει παρει κάποιος άλλος αυτό το φάρμακο?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Εγω επαιρνα ζολοτριν σχεδον 2 χρονια. Σου συνιστω να συζητησεις με το γιατρο σου για να βρειτε καποιο αλλο, βοηθαει στο αγχος αλλα ανοιγει την ορεξη και θα βαλεις πολλα περιττα κιλα
    Εβαλα σχεδον 25 και ποτε πιο πριν στη σωη μου δεν ειχα προβλημα με το βαρος μου

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Είναι φυσιολογικό σε καταστασεις έντονου αγχους, να επανέρχονται κάποια θέματακια, κάποιες φορές. Ίσως χρειάζεσαι για ένα διάστημα περισσότερη στήριξη είτε από την αγωγη σου είτε να κάνεις κάποιες συνεδριες ψυχοθεραπείας. Σίγουρα δν θα είναι το ίδιο άσχημα με όταν πρωτοξεκινησες. Πλέον ξέρεις περί τίνος πρόκειται και έχεις και τα όπλα να το. Αντιμετωπίσει, δν είναι τόσο άγνωστο όσο τις πρώτες φορές που παθαίνεις κρισεις.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Όσο ενισχύεις την αίσθηση ότι ο. Φόβος σου είναι αληθινός και κινδυνεύεις είναι σαν να το επιβεβαιώνει στον εαυτό σου. Γιαυτό σου λέει να πας.. Οι αποφυγες ενδυναμώνουν την αίσθηση και επιφέρουν περισσότερο άγχος. Δοκίμασε Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία με εναν ψυχολογο. Εμένα με βοήθησε πολύ, και σε συνδυασμό με την αγωγη θα έχεις πολύ πιο γρήγορα αποτελέσματα..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού;
    By butterfly95 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 20-02-2019, 17:30
  2. Κριση πανικου-sos
    By Springflower in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 20
    Last Post: 11-05-2018, 20:58
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  4. Κρίση πανικού
    By valia.valia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 55
    Last Post: 13-05-2016, 14:29
  5. Κρίση πανικού
    By mairh07 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-11-2012, 11:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •