πως θεραπευσα την κτθλψη μου ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    πως θεραπευσα την κτθλψη μου ....

    Εμφανιστηκε αρχες του 97 μια κακη διαθεση , ανεξηγητη , το 99 πηγα στον 1ο μου ψυχιατρο , με πλακωσε στα χαπια , και εφυγα , διοτι μουγραψε ρεμερον και ζυπρεξα , κι εβαλα 15 κιλα ............ μετα πηγα σε αλλον , και σε αλλον , μεχρι που το 2006 ειχα πλεον κανονικη κτθλψη , ειχα αλλαξει πολλους ψυχιατρους , ολοι λεγαν τις ιδιες μπουρδες ....... δεν εβγαινα με κανεναν , ανηδονια στα παντα , τσπαντων ολα τα συμπτωματα μιας κτθλψης ....που απο το 2010 σοβαρεψε , και εκτοτε ειχα βγει μια φορα μονο για καφε με τους παλιους συμμαθητες , με το ζορι , ημουν πληρως απομονωμενος , ουτε τηλεφωνο δεν επαιρνα σε παλιους φιλους ....το 2010 πηγα σεναν καλο ψυχιατρο , που αυτος συνεχισε τον εθισμο μου στα ζαναξ , σε πολλα ζαναξ......... πλεον ημουν ενας πληρως κτθλιπτικος , με καμμια ορεξη για ζωη , δοκιμασα οολα ταντικ/κα , με κανενα δεν ειδα αποτελεσμα ........ οποτε καποια στιγμη το 2018 αποφασισα να συμβιβαστω με την κτθλψη , να δεχτω οτι για οσα χρονια μου μενουν , θα τα περασω ετσι , παρ οτι ειχα ολα τα φοντα για μια καλη ζωη , μια εμφανιση συμπαθη και γυμνασμενος , οοοοολα ........αλλα δεν μαπασχολουσε πλεον η κτθλψη , μεχρι κι ο ψυχιατρος μου ειχε απογοητευτει , δεν μπορουσα να ζοριστω να κανω κατι , ωστε να κρατω τον νου μου απασχολημενο ,( ουτε λειτουργικος ημουν ) δεν γινοταν αυτο το πραμα ,διοτι οταν σταματαγα νασχολουμαι με κατι ( ειχα κουραστει ναλλαζω ψυχιατρους , δεν αντεχε το νευρικο μου συστημα κι αλλες δοκιμες ) , επεφτα κατακορυφα , ουτε ο γιατρος μου δεν μπορουσε/μπορει να θεραπευσει την κτθλψη του , που την καλυπτει με την εργασια , και την συντηρηση της οικογενειας του , οταν ηταν απραγος ομως , τον χτυπαγε η κτθλψη ....και μια μερα αποφασισα να ξεφορτωθω τα ζαναξ , με τα οποια ειχα βαρυ εθισμο ...... οπερ και εγενετο , αιφνης αρχισα να αισθανομαι καλυτερα , πεταξα τα ζαναξ , που ολοι μου λεγαν οι γιατροι ' θα κοβεις ενα καθε δυο μηνες , και παλι θα σου φαινεται ' δεν τους πιστεψα ομως , σε δυο μηνες απο 9 ζνξ χρονιως , επεσα στα δυο , δεν τα χρειαζομουν πλεον , .........ουτε αντκ/κα .....
    στο δια ταυτα .....αμα συμβιβαστεις με την κτθλψη και δεν την μαχεσαι ( διαβαζω ολους εδω στο φορουμ να μαχονται εναν εχθρο που δεν εχει δειξει το πραματικο του προσωπο ) διατηρεις το ηθικο σου , οσο μπορεις , η κτθλψη υποχωρει μονη της , τουλαχιστον σε μενα δουλεψε αυτο .....και χωρις βοηθεια γιατρων με την πιστη μου μονο , οχι την πατροπαραδοτη πιστη , που τρεχεις σεκκλησιες , αλλα την πιστη οτι εχεις εναν μικρο Θεο μεσα σου , γιατι αυτο πιστευω , η πιστη κινητοποιει δυναμεις που εχουμε μεσα μας σε λανθανουσα κατασταση ............ σημερα εδω και μηνες δεν παιρνω τιποτα , και αισθανομαι καλα , χωρις να παρεμβληθει καποιο γεγονος ........ μερικα πραματα , ισως ολα , εχουν τον λογο που γινονται ....και εμεις τα προκαλουμε ( και τα διαιωνιζουμε κυριως , κοινως μας παιρνει απο κατω ) , με τον αρνητικο τροπο σκεψης μας ........ οσο σκεφτομουν θετικα , προ κτθλψεως , ολα γινοντουσαν πραματικοτητα ως δια μαγειας .......
    ευχομαι ολοψυχα περαστικα σε οσους πασχουν απο αυτην την τρομερη ασθενεια ....... ισως φαινομαι ακατανοητος/περιεργος , αφου απορριπτω την σημερινη θεραπεια της κτθλψης .......

    εν τελει , μπορει να εχασα 15 χρ. απ την ζωη μου , αλλα βγηκα μακραν δυνατοτερος .......και συμβουλευω κι ενθαρρυνω ( και καταλαβαινω τι περνανε αφου εχω περασει τα ιδια ) αλλους πασχοντες , δεν ειναι πιο σημαντικο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δηλαδη μακ, εχεις κοψει ολα τα φαρμακα που σε ταλαιπωρουσαν, δεν πινεις καθολου αλκοολ και ειναι μια χαρα φυσιολογικη η διαθεση σου;
    ξεκινησες να βγαινεις, να εχεις δραστηριοτητες με κοσμο, να βλεπεις παλιους γνωστους, σταματησε η κλεισουρα και πας εκδρομες και διακοπες που ειχες να πας 15 χρονια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Βρε συ Μακ κόβονται όλα τα ζαναξ τόσο εύκολα και τα αντικαταθλιπτικά χωρίς σημαδια αποσυρσης; Και να σε ρωτησω κάτι άλλο πιστεύεις πως ή ψυχιατρική είναι ακόμα σε εμβρυακή φαση;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Βρε συ Μακ κόβονται όλα τα ζαναξ τόσο εύκολα και τα αντικαταθλιπτικά χωρίς σημαδια αποσυρσης; Και να σε ρωτησω κάτι άλλο πιστεύεις πως ή ψυχιατρική είναι ακόμα σε εμβρυακή φαση;

    Οτιδηποτε εχει σχεση με τον εγκεφαλο, ειναι σε εμβρυικη φαση ......

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οτιδηποτε εχει σχεση με τον εγκεφαλο, ειναι σε εμβρυικη φαση ......
    παιρνεις ακομα ζαναξ η τα εκοψες ολα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παιρνω απο 9 τωρα 3 .......πολυ δυσκολο να τα κοψω περαιτερω ....αντε και με 2,5 την βγαζω , αλλα επαιρνα 9 επι 14 χρονια ( καντε τον πολλαπλασιασμο, πως ξερω οτι επαιρνα τοσα ? κρατω ημερολογιο ετησιο ) , τοσα μου γραφαν οι ' ψυχιατροι' και δεν πηγα κατευθειαν στα 9 , αρχισα το 2000 με 2 , και κλιμακωθηκαν , με τις ευλογιες των γιατρων , ψυχο-βγαλτων , βαμπιρ που σου πιναν τα 50αρικα σου .....................γι αυτο ειμαι εναντιον τους ......και νοσηλευτηκα για ασχετο λογο ( οχι ατυχημα remedy ) επι ενα μηνα , και μια βδομαδα ημουν εκτος επαφης με το περιβαλλον , ειχα ηδη παει στα 3 ζαναξ , και ο γιατρος δεν μπορουσε να καταλαβει γιατι ανεβαζα πολυ πιεση και παλμους ., μεχρι που του ειπε η αδελφη μου οτι επαιρνα ζαναξ , μουδινε εφεξης 2 ζαναξ/μερα , και επεσε η πιεση και οι παλμοι ......πως δεν επαθα εγκεφαλικο ......
    Last edited by Macgyver; 18-09-2020 at 08:36.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Βρε συ Μακ κόβονται όλα τα ζαναξ τόσο εύκολα και τα αντικαταθλιπτικά χωρίς σημαδια αποσυρσης; ;
    Δες μπρεηκ την #6 , ειναι αρκετα επεξηγηματικη .....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721


    Αφιερωμενο στην break που ΄λατρευει ΄τα φαρμακα !!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Εγώ καθόλου δεν τα λατρεύω , ή ζωή τα έφερε μακ

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Θέλω να κόψω τα ψυχοφάρμακα αλλά απ ότι καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολο. Ρώτησα τον ψυχίατρο πως τα κόβει κάποιος και μου είπε αυτό γίνεται όταν για 2 χρόνια κάποιος εμφανίζει σταθερα καλυτέρευση της ψυχικής του υγείας.
    Δηλ πρέπει επι δυο συναπτά έτη να είμαι καλά για να τα κόψω;;; Πως σας ακούγεται αυτό;
    Κι αν εγώ θέλω να τα κόψω τώρα τι γίνεται; Δεν θα με αφήσει;;;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Εγώ καθόλου δεν τα λατρεύω , ή ζωή τα έφερε μακ
    Το ξερω ,αστειευομουν .......

  12. #12
    Έκοψα σταδιακά αντικαταθλιπτικό και αγχολυτικο σε συνεννόηση με τον ψυχίατρο μου.Πιστευα η χαζή πως ήμουν πολύ καλά πλέον. Βέβαια ήδη είχα συνοσυρροτητα με το αλκοόλ αλλά δεν το παραδεχομουν συνειδητά. Έτυχε να ήταν όλα ωραία σε εκείνη τη φάση. Μετά από δυόμιση μήνες και σε εντελώς νέα δεδομένα καθημερινότητας που δεν είχα φανταστεί όταν τα έκοψα επεσα στο λακο. Στην αρχή ήπια και μετά απότομα. Βγήκα μετά από μήνες παίρνοντας ρεμερον για πρώτη φορά αλλά παράλληλα ήμουν ακόμα εξαρτημένη από το αλκοόλ. Απλά από το κρεββάτι κλαμμα ύπνος κενό μπορεσα να ξανά σηκωθώ. Πέρασαν χρόνια. Τελικά αν και τα έχω ξανά γράψει θα επιμείνω πως έφταιγε η λάθος συνεννόηση με τον τότε ψυχίατρο. Δεν τα ξανά έκοψα ποτέ. Τα άλλαξα με την πάροδο του χρόνου. Τελικά χρειάζομαι οπωσδήποτε το λιθιο στη ζωή μου για να μην ζω μια ζωή υπέρ αυτοκαταστροφικη. Επίσης είμαι νηφάλια αρκετά χρόνια. Ο κάθε ένας μας εδώ μέσα μπορεί να νοσήσει παροδικά λόγω εξωτερικου λόγου σοβαρού ή να χρειαστεί χρόνια να βρει πατήματα, αγωγή, κυρίως να προλαμβάνει τη νόσο στην υποτροπή. Μακ συγχαρητήρια!!! Τα ζαναξ το λένε όλοι ότι είναι τα πιο εθιστικα. Μας πιάνουν γρήγορα ο οργανισμός θέλει κι άλλο και με τα χρόνια συνηθίζει και φυσικά αυξάνεται. Τα φάρμακα είναι χημεία. Οκ ρυθμίζουν. Το ζήτημα είναι πως για βελτίωση κατάστασης εμείς πρέπει να παλεύουμε αλλά να έχουμε το νου μας στα σημάδια υποτροπής.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    εγω εσωτερικα ελενχω τον ευατο μου... οι εξωτερικες καταστασεις ειναι αυτες που με φοβιζουν... αλλοι βγαινουν αλοβητοι αλλοι οχι....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Θέλω να κόψω τα ψυχοφάρμακα αλλά απ ότι καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολο. Ρώτησα τον ψυχίατρο πως τα κόβει κάποιος και μου είπε αυτό γίνεται όταν για 2 χρόνια κάποιος εμφανίζει σταθερα καλυτέρευση της ψυχικής του υγείας.
    Δηλ πρέπει επι δυο συναπτά έτη να είμαι καλά για να τα κόψω;;; Πως σας ακούγεται αυτό;
    Κι αν εγώ θέλω να τα κόψω τώρα τι γίνεται; Δεν θα με αφήσει;;;
    Νεφέλη ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός ότι κανείς όμως να το κάνεις με συννενόηση με τον γιατρό σου όχι μόνη σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μακ συγχαρητήρια!!! Τα ζαναξ το λένε όλοι ότι είναι τα πιο εθιστικα. Μας πιάνουν γρήγορα ο οργανισμός θέλει κι άλλο και με τα χρόνια συνηθίζει και φυσικά αυξάνεται. Τα φάρμακα είναι χημεία. Οκ ρυθμίζουν. Το ζήτημα είναι πως για βελτίωση κατάστασης εμείς πρέπει να παλεύουμε αλλά να έχουμε το νου μας στα σημάδια υποτροπής.
    CC. ας ειναι καλα οι ' ψυχιατροι ' που με εθισαν σε αυτα ,,,..........................εχουν την πιο εθιστικη δραστικη ουσια , μακρια απο αυτα ..........με υπερανθρωπη προσπαθεια μπορεσα και τα μειωσα απο χρηση 16 ετων απο 9 /μερα σε 2,5/3 ........σε 3 , 4 μηνες ......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. γυμναστικη και κτθλψη .....
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-11-2018, 12:24
  2. κτθλψη υψηλης λειτουργικοτητας ...
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-07-2018, 14:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •