Υπερβολικό άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλώ!!

    Καλημέρα παιδιά πριν 1 μήνα πέρασα μια περίοδο έντονου στρες με αϋπνίες εμετούς πόνους στο στομάχι χωρίς να τρώω καλά πολύ λίγο ίσος έχασα κάποια κιλά όλα αυτά δημουργειθηκαν όταν ήταν να πάω σε μια δουλειά και αγχώθηκα τόσο πολύ που μου δημιούργησαν ολα αυτά τα συμπτώματα παλιότερα και όταν πήγαινα σε δουλειές καινούργιες είχα αυτά τα συμπτώματα της πρώτες μέρες μετά έφευγαν γιατί έφευγε και το άγχος τώρα που ήμουν αρκετές μέρες σε αναμονή για την δουλειά μου έμειναν και τα συμπτώματα τελικά η δουλειά δεν έκατσε αλλά τα συμπτώματα έμειναν και για έναν μήνα ήμουν χάλια αποφάσισα κατευθείαν μετά απο 3 βδομάδες να πάω σε ψυχολόγο γιατί κάτι δεν πήγαινε καλά και το καταλάβαινα ο ψυχολόγος μου είπε να πάω σε ψυχίατρο γιατί ίσος χρειαζόμουν φαρμακευτική αγωγή λόγο ότι δεν έτρωγα καθόλου καλά είχα άγχος όλη μέρα ειδικά τα πρωινά και εμετούς συνέχεια και αϋπνία πήγα σε ψυχίατρο ο οποίος μου είπε ότι έχω αγχωδη διαταραχη και πρέπει να ξεκινήσω φαρμακευτική αγωγή μου έγραψε sandoz εσιταλοπράμη 10mg μου είπε για 4 μήνες και θσ το δουλέψουμε εγώ φοβήθηκα δυν αρχή γιατί είναι πρώτη φορά με αντικαταθλιπτικα οι πρώτες μέρες πολύ δύσκολες δεν είχα καθόλου διάθεση μετά απο μια βδομάδα αντικαταθλιπτικων άρχισα να νιώθω πολύ καλύτερα και το άγχος να φεύγει τώρα είμαι στν 23 μέρα είμαι μια χαρά χωρίς άγχος με πολλές σκέψεις όμως και φοβίες ότι μπορεί να το ξαναπαθω άσε που φοβάμαι να ψαξω κσι για δουλειά γιατί φοβάμαι ότι θα αγχοθω και θα τα πάω χάλια και θα πάθω πάλι το ίδιο είμαι 24 χρόνον και πρώτη φορά το παθαίνω έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;;; σας ευχαριστώ!!
    Last edited by Δημήτρης123; 25-10-2019 at 19:06.

  2. #2
    Κάνεις παιδιά;;

  3. #3
    Καλησπερα Δημητρη , το προβλημα οπως γνωριζεις ειναι καθαρα αγχος! οσο το σκεφτεσαι το τροφοδοτεις, τα συμπτωματα θα γινονται ολο και εντονα . Επειδη ειχα περασει απο πολλες τετοιες φασεις φοβερου αγχους , πρεπει με καποιο τροπο να το σταματησεις οσο ακατορθωτο και να σου φενεται. Ειναι φοβερα δυσκολο το ξερω και μπορει και να μη καταφερεις κατι μονος σου . Πρεπει να κανεις δουλεια μαζι με τα φαρμακα που λαμβανεις και με ψυχολογο συγκεκριμενα ψυχοθεραπεια για να βρεις απο που ξεκινανε ολα αυτα...Παντως απο κρισεις πανικου κτλπ οπως ξερεις δεν παθαινει καποιος κατι , αλλα το θεμα ειναι να μη βασανιζεσαι ...παντως ολοι συμπασχουμε γιατι ολοι περναμε τα ιδια σε καθημερινη βαση οι περισσοτεροι...

  4. #4
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση όλο το άγχος ξεκίνησε απο μια δουλειά που δεν μου σεμπεριφερονταν με το καλύτερο τρόπο τελείωσε η δουλειά αλλά απόκτησα φοβίες ότι αν πάω σε άλλη δουλειά καινούργια θα έχω την ίδια αντιμέτωπη έτσι ηταν να πάω κάπου για δουλειά γιατί δεν έχω μια σταθερή μέχρι τώρα και ήμουν σε αναμονή για κάποιο χρονικό διάστημα και είχα πολύ άγχος που στο τέλος μου έμεινε κιόλας και δεν προχώρησε κιόλας η δουλειά τώρα το δουλεύω λίγο με τον ψυχολόγο ελπίζω να πάνε όλα καλά

  5. #5
    Ολα καλα θα πανε , σκεψου θετικα οσο μπορεις και μονο καλα μπορουν να πανε. Αγχος με τη δουλεια ειχα και εγω φοβερο , με καθε δουλεια αλλα επειδη ξεσπουσαν ψυχωσωματικα προσπαθω να το αποβαλω οσο περισσοτερο μπορω πλεον..το αγχος σε πεθαινει...

  6. #6
    Προσπαθώ να σκέφτομαι τα θετικά και εγώ και βοηθάει πολύ αν σκεφτόμαστε ότι θα αγχωθουμε το κάνουμε χειρότερα οπότε θετική σκέψη και όλα καλάαα!! Όντως σε παθαίνει..

Similar Threads

  1. Υπερβολικό άγχος-αρνητικες σκέψεις
    By elenii in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-2019, 02:29
  2. υπερβολικο άγχος με την σχολη
    By Shakti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 09-06-2019, 13:49
  3. υπερβολικο αγχος
    By mosquito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 16-01-2018, 01:26
  4. Σπαστικη κολλιτιδα απο υπερβολικο αγχος
    By Αντωνακος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 20-07-2013, 17:22
  5. υπερβολικό άγχος :(
    By Sally_Cinnamon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-10-2012, 01:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •