ομοιοπαθητικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    4

    ομοιοπαθητικη

    Ειδα οτι γίνεται αρκετός λόγος στο forum για τα ομοιοπαθιτικά φάρμακα, αλλά δεν υπαρχει ακόμη αρκετή ενημέρωση γυρω από το θέμα και διαβασα για πολλούς που ενδιαφερονται να επισκευθούν ενα ομοιοπαθητικό γιατρο. Προσωπικά ακολούθησα θεραπεια με ομοιοπαθητικά φάρμακα για τις κρισεις πανικού και εχω δει μεγαλη βελτίωση. Οποιος θελει να μαθει περισσότερα ή να βρεί κάποιο ομοιοπαθητικό γιατρό στην περιοχή του μπορει να επικοινωνήσει για πληροφοριες με την Ελληνική Εταιρία Ομοιοπαθητικής Ιατρικής Τηλ. 210-8237771 και 2310-851429

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42
    μετά από άσχημη εμπειρία μου με ομοιπαθητικό γιατρό, όπου έκανα θεραπεία για ένα γυναικολογικό πρόβλημα επί 6 μήνες χωρίς ΚΑΝΕΝΑ αποτέλεσμα (αντίθετα είχα επιδείνωση) κι αφού είχα δώσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ και σ\' αυτόν και στα πανάκριβα σκευάσματα που μου χορηγούσε,
    έχασα κάθε εμπιστοσύνη προς τον κλάδο.... μπορεί να έπεσα στην περίπτωση, τι να πω... αλλά δεν το ξαναρισκάρω!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Πω , πω Panick!Κρίμα που είχες αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία.

    Μου κάνει εντύπωση το πανάκριβο σκεύασμα που λες ότι σου χορηγησε ο γιατρός. Κάνω ομοιοπαθητική πάνω απο 20 χρόνια και το πιο ακριβό φάρμακο που έχω ποτέ αγοράσει είναι 15 ευρώ ( 30 χάπια μια πλήρης θεραπεία).

    Η πρώτη επισκεψη στον ομοιοπαθητικό είναι περίπου 80 ευρώ και κρατάει δυο ώρες . Για τις επόμενες οι αμοιβές τους είναι απο 35- 50 ευρώ.

    Πολλοι γιατροί (και των δυο \"σχολών\&quot δίνουν σκευάσματα εξαιρετικά ακριβά γιατί τους εξασφλίζουν μεγάλη προμήθεια. Δεν είναι όμως φάρμακα. Προσωπικά δεν τα εμπειστεύομαι και ποτέ δεν πήρα.

    Κρίμα που απογοητεύτηκες για την ομοιοπάθητική απο τον γιατρό σου και το χειρότερο είναι ότι επιδεινώθηκε η υγεία σου.

    Πριν αποφασίσετε για επίσκεψη σε ομοιοπαθητικό να καλείτε την εταιρεία που πρότεινε η MAria - Artemis , να ζητάτε τιμές, τιμές φαρμάκων και ονόματα γιατρών εξειδικευμεύνων στην πάθηση. Αρμπάνηδες υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα , και απο απατεώνες άλλο τίποτε!!

    Είσαι καλύτερα τώρα panick? Λύθηκε το πρόβλημα ?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42
    να σκεφτείς ότι η ομοιοπαθητική ήταν η τελευταία μου ελπίδα στο πρόβλημα που είχα τότε... τελικά μάλλον κι αυτό το πρόβλημα (το γυναικολογικό) είχε ψυχογενή βάση ...
    πάντως έδινα τότε, πριν 5 χρόνια, γύρω στις 70.000 δρχ./μήνα για επίσκεψη σε γιατρό και φάρμακα!!!
    είναι να μη πάθεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    α, πα! πα!

    Και να σκεφτείς ότι η ομοιοπαθητική το πρώτο που κάνει -σε οποιοδήποτε πάθηση- είναι πρώτα να βοηθάει και να τονώνει ψυχολογικά το άτομο και παράλληλα να προχωράει και στα παθολογικά αίτια.

    Κρίμα. Κρίμα.

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by maria_artemis
    Ειδα οτι γίνεται αρκετός λόγος στο forum για τα ομοιοπαθιτικά φάρμακα, αλλά δεν υπαρχει ακόμη αρκετή ενημέρωση γυρω από το θέμα και διαβασα για πολλούς που ενδιαφερονται να επισκευθούν ενα ομοιοπαθητικό γιατρο. Προσωπικά ακολούθησα θεραπεια με ομοιοπαθητικά φάρμακα για τις κρισεις πανικού και εχω δει μεγαλη βελτίωση.
    Maria_artemis,
    η ένσταση μου με μια ομοιοπαθητική προσέγγιση της διαταραχής πανικού είναι ότι όσο και αν επέρχονται κάποιες ισορροπίες στον οργανισμό σε επίπεδο \"βιοχημείας\", τέτοιες που μειώνουν ή εξαλείφουν τα σωματικά συμπτώματα, το σύστημα σκέψης που οδήγησε στη διαταραχή παραμένει ανέγγιχτο. Έτσι, το αποτέλεσμα καθίσταται βραχυπρόθεσμο, ανάλογο δηλαδή με αυτό που μια φαρμακοθεραπεία φέρνει. Η ρίζα του προβλήματος βρίσκεται σε ψυχογενείς συνθήκες και αρμόδιοι για να αντιμετωπίσουν αυτές είναι μόνο όσοι έχουν ψυχοθεραπευτική εκπαίδευση και εμπειρία, δηλαδή ένα σημαντικό ποσοστό ψυχολόγων και ένα ελάχιστο ποσοστό ψυχιάτρων.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    4
    dodoni,

    Συμφωνώ απόλυτα μαζι σου ότι τα ομοιοπαθητικά φάρμακα δεν δινουν από μονα τους μαγικές λύσεις για την αντιμετώπιση των πανικών. Σίγουρα κατα τη διάρκεια της θεραπείας πρέπει να προσπαθήσεις να έρθεις αντιμέτωπος με όλα αυτά που σε φοβίζουν, κάτι που τώρα είναι πιο εύκολο να κάνεις αφού δεν υπάρχουν έντονα σωματικά συμπτώματα.

    Ο ομοιοπαθητικός σου το εξηγεί αυτό και στις συναντήσεις μαζί του, συζητάτε την προοδό σου και τι πρέπει να γίνει ακόμη, ρυθμίζοντας ανάλογα και τη φαρμακευτική αγωγή.Ένας καλός ομοιοπαθητικός δε συνταγογραφει απλά φάρμακα.Ενδιαφέρεται για τον ασθενή ως ολότητα, του εξηγει τι του συμβαίνει και τον συμβουλευει ανάλογα.

    Σίγουρα όμως δε θα μπορούσε να υποκαταστήσει εναν ειδικό ,ψυχολόγο ή ψυχίατρο ο οποίος θα αναζητήσει τις ρίζες και τις αιτίες για την εμφάνιση των πανικών.

    Ολά εξαρτόνται από τον ασθενή και τη μεθοδο που του ταιριάζει περισσότερο.Θεωρώ όμως τη θεραπευτική αγωγή με ομοιοπαθητικά φάρμακα καλύτερη γιατι δεν προκαλούν τον παραμικρό εθισμό και επιπλέον στοχευουν στην γενικότερη ενίσχυση -οργανική και ψυχολογική- του ασθενή.

    Αν και κατα πόσο τα αποτελέσματα θα ειναι βραχυπροθεσμα θα εξαρτηθεί από πόσο δούλεψες με τον εαυτό σου και τους φόβους σου κατα τη διάρκεια της θεραπείας.Επειδή ομως δεν μπορούν ολοι να το κάνουν μόνοι τους, σιγούρα στις πιο πολλές περιπτώσεις χρειάζεται και η συμβολή ενός ψυχολόγου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •