S.O.S !! Βλέπω τον κόσμο ώς Η/Υ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Μπορεί να σου φανεί αστεία η παράθεση μου , αλλά αν αυτή η ιδιαιτερότητα σου, σού χαρίζει ευφορία, δημιουργικότητα, παραγωγικότητα, τονωμένο συναίσθημα όπως λες, για ποιο λόγο αλήθεια θέλεις να απαλλαγείς απ\' αυτό το \"χάρισμα\" ? Και γιατί το αναφέρεις σαν πρόβλημα ?
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    να σου πω,
    αν δεν χαλασει η μητρικη καλα το πας.
    Δες αν πρεπει να ενισχυσεις κατι κιολας...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by sabb
    Μπορεί να σου φανεί αστεία η παράθεση μου , αλλά αν αυτή η ιδιαιτερότητα σου, σού χαρίζει ευφορία, δημιουργικότητα, παραγωγικότητα, τονωμένο συναίσθημα όπως λες, για ποιο λόγο αλήθεια θέλεις να απαλλαγείς απ\' αυτό το \"χάρισμα\" ? Και γιατί το αναφέρεις σαν πρόβλημα ?
    Κ μήπως ακριβώς γι\'αυτόν το λόγο δεν το ξεπερνάς όπως λες?Επειδή καταβαθος δε θες,αφού θεωρείς πως σε κάνει να λειτουργείς καλύτερα?Τι σ\'ενοχλεί στην κατάσταση???

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5
    Ευχαριστώ για το ενδοιαφέρον σας και για τα σχολιά σας. Στην ερώτηση: Γιατι το αναφέρω ως πρόβλημα? απαντώ οτι είναι πρόβλημα γιατι αυτή η εναλαγή απο κατάσταση σε κατάσταση προκαλεί ενα χάσμα ταυτότητας και συναισθηματικό, δηλάδη ποιός ή τι είμαι τελικα, δεν νιωθω έτσι οπως ενιωθα και πρίν. Αντιλαμβάνεσθαι ότι κατι που σου συμβαίνει και δεν μπορείς να το εξηγήσεις σου προκαλεί ενα πνευματικό χάος και αδιέξοδο και επομένος είναι πρόβλημα. Επειτα δεν είμαι σίγουρος για το αν γινομαι καλητερος, παραγωγικοτερος κλπ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ή ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ δηλαδη ίσως το νομίζω αυτο και δεν είναι αλήθεια.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σπυρο καλημερα,

    καταρχην δεν ειμαστε κατι ενιαιο σαν ανθρωποι, σωστα??
    Απο την αλλη το αποτελεσμα των κινησεων μας εκφραζεται απο ενα και μονο πραγμα, το σωμα μας και οτι εκπεμπει αυτο.

    Για καποιο λογο εσυ εχεις εντεινει αυτη την διαδικασια σε ενα ολοκληρωτικο διαχωρισμο.
    Κατι το οποιο δημιουργει μια κριση ταυτοτητας οπως λες.

    Μπορεις να διευκρινησεις για πιο λογο εντεινεις τον διαχωρισμο αυτο??
    Σαφως απο καπου ξεκιναει ολο αυτο αλλα απο που?

  6. #6
    \"να σου πω,
    αν δεν χαλασει η μητρικη καλα το πας.
    Δες αν πρεπει να ενισχυσεις κατι κιολας...\"
    βαλε καλο antivirous?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5
    krino ή κρίση ταυτότητας προκαλείται απο την αυτοαντίληψη που έχω κάθε φορά που ενναλάσονται οι καταστάσεις δεδομένου ότι η μία προκαλεί διέγερση και κινητικότητα ενω η άλλη προκαλεί ανδράνεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    106
    Εμένα γιατί δεν μου φαίνεται πρόβλημα αυτό; Ολοι θα ήθελαν την μνήμη και την οργανωτικότητα ενόσ Η/Υ

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by spiros
    krino ή κρίση ταυτότητας προκαλείται απο την αυτοαντίληψη που έχω κάθε φορά που ενναλάσονται οι καταστάσεις δεδομένου ότι η μία προκαλεί διέγερση και κινητικότητα ενω η άλλη προκαλεί ανδράνεια.

    κοιτα εχω μια παρομια λειτουργια σε ζητηματα κυριως με εκκρεμοτητες.
    Αυτα για θεματα που αφορουν δουλειες που εχω να κανω ομως και τελος.
    Αν παω στα συναισθηματα μου αυτα τα αφηνω να λειτουργουν οπως κατσει.
    Το ιδιο κανεις και εσυ?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5
    Οχι krino, σε εμένα είναι εντελώς διαφορετικό: η συμπεριφορά εκδηλώνετε αυτόματα, έχω συναίσθηση και επίγνωση όμως αυτο με ελέγχει σε όλα τα μήκη και πλάτη. Μπορώ να ελέγχω τις σωματικές, ψυχικές, διανοητικές δραστηριότητές μου με φανταστικά οργανα, μετρητες κλπ η συμπεριφορά (παράξενο) ειναι απολύτος φυσιολογική αυτό το διαπιστώνω απο την επικοινωνία μου που έχω με τους άλλους και όχι μονο. Είμαι συγκεντώμενος και σε υψηλό επίπεδο ετοιμότητας. Αλλά να σου θυμήσω ότι αυτό διαρκεί 4- 5 ημέρες μετα σταδιακά αποχωρεί η διέγερση και την θέση της παιρνει μια αν θέλεις κανονική κατάσταση (συναισθηματική, γνωστική).

    zouzounaki den tha to htheles pistepse me..

    Προσπαθώ να το βγάλω απο την ζωή μου γιατι το θεωρώ νοσηρό. Τώρα βρισκομαι σε μια αρχική φάση ξανά αντιμετόπισης του φενομένου αυτού.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ναι οντως ειναι προβλημα αυτο.
    τι θα ελεγες να επισκεφτεις ενα ειδικο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ ναι ειναι αυτο που λεμε νοιωθω σαν μηχανη...το νοιωθω οταν υπαρχει πολυ πιεση στην δουλεια και την κανω μηχανικα,μηχανικες ομιλιες,μηχανικες απαντησεις...τυποποιημενες κατα καποιο τροπο και τηρωντας κατα καποιο τροπο τελεια αλληλουχια κινησεων και δεν χαλαρωνω καθολου οταν βρισκομαι σε αυτη τη φαση.
    Μηπως φταιει το αγχος?
    Επισης η υπερβολικη ενασχοληση με τον υπολογιστη καπως μου σκοτωνει πχ την επικοινωνια,τον αυθορμητισμο δηλαδη αν περασω πολλες ωρες μια εβδομαδα με αυτον αισθανομαι παλι το ιδιο φαινομενο.
    Δεν ξερω αν περιγραφουμε το ιδιο πραγμα.Φυσικα εγω παιρνω και αντιψυχωτικα τα οποια ισοδεπωνουν λιγο τα συναισθηματα και πρεπει να χειροτερευουν τα πραγματα...αν δεν κανω λαθος,γιατι βρισκομαι κατω απο αυτα πολλα χρονια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5
    Originally posted by krino
    ναι οντως ειναι προβλημα αυτο.
    τι θα ελεγες να επισκεφτεις ενα ειδικο?
    Εχω επισκευτεί ειδικό η διάγνωση ήταν: Ι δ ε ο λ η ψ ί α η αντιμετόπιση: προσπάθεια με Θέληση και συνειδητή συμπεριφορά για παρεμπόδιση της εκδήλωσης αυτού του φενομένου, οχι φάρμακα απλά προσπάθεια. Κάποια φορά κατάφερα να μην εκδηλώσω το φενόμενο αυτό για 42 ημέρες.

    Δεν εχει σχέση με δουλειά ή χρήση Η/Υ.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    μαστα....
    επομενη ερωτηση, απο τι προερχεται η προκαλειται ολο αυτο??

    τι λεει ο ειδικος η εσυ??

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Απορώ πως δεν το έχει πει κανένας, αλλά, μήπως είσαι ο neo από το matrix? :P



    Πέρα από την πλάκα, ακούγεται όντως ως ιδεοληψία που φαινομενικά δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά φαντάζομαι ότι κουράζει η \"αίσθηση\". Συνήθως με κάποιες Γ-Σ μεθόδους βελτιώνεται αλλά μάλλον είναι λιγάκι δύσκολο.


    Πίστεψε το, κάποιες ιδεοληψίες \"ενισχύονται\" αυτόματα όταν στρέφεις την προσοχή σου πάνω τους (το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες διαταραχές άγχους). Δυστυχώς λόγο του ότι έχεις καιρό αυτή την κατάσταση, η προσοχή σου αυτόματα \"μοιράζεται\" σε αυτό. Αισθάνεσαι την συγκεκριμένη αίσθηση όταν έχεις να κάνεις κάτι τρομερά κοπιαστικό νοητικά? Φαντάζομαι ότι ως ένα σημείο \"νοητικής εργασίας\" είναι \"οργανωτικό\" αλλά μετά από ένα σημείο δυσκολίας υποθέτω ότι ότι η συγκεκριμένη αίσθηση που περιγράφεις εξαφανίζεται τελείως. Το να προσπαθήσεις να προκαλέσεις καταστολή σε κάτι δεν έχει νόημα, γιατί κατα πάσα πιθανότητα θα γυρίσει δριμύτερο.


    Εύχομαι να τα βγάλεις πέρα αν και δεν ακούγεται κάτι σοβαρό. Απλά προσπάθησε να μην του δίνεις σημασία όταν συμβένει-η προσπάθησε να δεις την εμπειρία σου θετικά-μπορεί να παρατηρήσεις μεγάλες θετικές αλλαγές. Πάντως μην προσπαθείς να το αποφύγεις ενώ το σκέπτεσαι γιατι θα χειροτερεύει (όπως είχε πει και ο πειραματικός ψυχολόγος Daniel Wegner, \"ΜΗΝ σκεφτείς ένα ροζ ελέφαντα!\" :P )

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •