πιστευετε στα μαγια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657

    πιστευετε στα μαγια;

    πιστευετε; πιστευετε στο θεο;

  2. #2
    Στο Θεό πιστεύω.στα μαγια καθόλου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Ναι και ναι
    Θα ξεκινήσει πάλι flame war με το θέμα αλλά τι να κανεις. Θα το πω απλα, όποιος ψάχνει βρίσκει, απο τον καναπε με διάθεση μηδενισμού... δε θα βρει κανεις τιποτα αρα θα συμπεράνει ότι δεν υπάρχει τίποτα.
    Αν δε δώσεις δικαίωμα (με το να είσαι μακριά από το δρόμο του Θεού) δε θα σε πιάνουν μαγια.
    Καλή δύναμη.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Γιατί ρωτάς αν επιτρεπεται?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Στον Θεό πιστεύω. Στις θρησκείες όχι, ούτε στα άμπρα καταμπρα

  6. #6
    george1520
    Guest
    Μαγιά μαγιά θα σου κάνω να μ’ αγαπήσεις
    Κι όποιον γνώρισες ως τώρα θα τον μισήσεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Αγαπητο μελος φυσικα κ υπαρχουν τα μαγια η βασκανια οπως λεει η εκκλησια μας κ σιγουρα ειναι κατι βλαβερο κ επικυνδινο δεν υπαρχει καλη μορφη μαγειας ειτε λευκη ειτε μαυρη οπως λενε ορισμενοι ειναι το ιδιο κακο ενας ιερεας μπορει να σε κατατοπισει περισσοτερο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Χμμ. Δεν ξέρω αν πιστεύω στα μαγιά, μάλλον όχι. Πιστεύω όμως ακράδαντα στις προθέσεις. Τι εννοώ. Εγώ έχω πολύ αυξημένο ένστικτο. Πχ, πολλές φορές μέσα στην ημέρα μου, νοιώθω ότι ο άντρας μου εκείνη τη στιγμή με σκέφτεται, και 7 στις 10 ή 8 στις 10 θα χτυπήσει το τηλέφωνο να μου πει σε σκεφτόμουν κ ήθελα απλώς να σου το πω. Χωρίς συγκεκριμένη περιοδικότητα (πχ να συμβαίνει μόνο πρωινά απογεύματα κτλ) και χωρίς να κάνει συγκεκριμένη εργασία όταν συμβαίνει. Κι εγώ κάνω το ίδιο, δηλαδή τον παίρνω τηλέφωνο και 7 στις 10 θα μου πει το ήξερα πως με σκέφτηκες, το ένοιωθα. 100% δεν έχει κάνει μαγιά κάνεις σε κανένα.
    Επίσης τελευταία ένοιωθα αρνητικού ήτα, ήξερα βέβαια πως με σχολιάζουν συγκεκριμένα άτομα, αλλά όλα πήγαιναν άσχημα, κόπηκε το ρεύμα, κάηκαν πρίζες, έσπασαν ποτήρια στο άσχετο μέσα στο ντουλάπι.

    Όταν πρωτόγνωρο σα τον άντρα μου, και ένοιωθα πρώτη φορά αυτό το πράγμα με το ένστικτο, είχα φτιάξει στο μυαλό μου μια θεωρία. Πως όλοι οι άνθρωποι, είμαστε σαν ένας παγκόσμιος ιστός, κάτι σαν ίντερνετ, όπου μέσω αυτού του δικτύου, τηλεμεταφερονται ας πούμε, συναισθήματα, αισθήσεις, κάποιου είδους ενέργεια ας πούμε. Ξέρω πως είναι μάλλον απίθανη έως βλακώδης θεωρεία, αλλά εμένα μου αρέσει να το φαντάζομαι έτσι.

    Εάν λοιπόν υποθέσουμε πως όντως υπάρχει ενας αόρατος η μη αντιληπτός μηχανισμός επικοινωνίας μεταξύ των ατόμων, τότε είναι λογικό να πιστεύει κάποιος στα μαγιά. Όχι ότι επειδή ξερωγω έγραψες μια πεντάλφα κ σκότωσες κι ένα κοκόρι, αλλά με μοναδικό παράγωντα παρεμβατισμου τα αρνητικά συναισθηματα που τρέφει κάποιος για κάποιον άλλο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Κι εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μια σύνδεση μεταξύ όλων των ανθρώπων που επιτρέπει να γίνονται θαύματα. Η μία μεγάλη χάρη που έχουμε σαν άνθρωποι είναι ότι μπορούμε να δουλεύουμε σε ομάδες και μας επιτρέπει να επιτελούμε τεράστια έργα, ουσιαστικά θαύματα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο Χριστος οταν αναστηθηκε ηταν ντυμενος στα λευκα αρα υπαρχουν 2 ειδη μαγειας η λευκη και η μαυρη η λευκη αντιπροσωπευει το θεο και η μαυρη τον διαβολο αλλα αν θελει κανεις να αναλυσει τι ειναι ισχυροτερο ας δουμε τι συμβολιζουν τα 2 χρωματα το λευκο ειναι ολα τα χρωματα μαζι ενω το μαυρο ειναι αυτο που δεν υπαρχει δηλαδη το κενο αρα το μαυρο απλως κοπιαρει το λευκο και προσεξτε στα σημεια που το μαυρο γυαλιζει φαινετε σαν ασπριλα αρα διερωταμαι πως η απομιμηση θελει να υπερβει το θεο λεγοντας οτι ειναι και αυτος θεος ενω δεν ειναι θεος αλλα απομιμιση θεου.αρα λογικα ο αληθινος θεος θα ειναι ντυμενος στα λευκα.ενα αλλο ενδιαφερον θεμα ειναι ας κοιταξει κανεις τι βλεπει στον ουρανο μπλε που εναλασετε σε μαυρο τη νυχτα και πορτοκαλι στο ηλιοβασιλεμα και λευκα συννεφα αρα τα χρωματα δεν εχουν πραγματικη δυναμη και μιαζουν περισσοτερο με το καθρεφτη οπως ακριβως φαινετε να ιριδιζει το φως σχηματιζοντας το ουρανιο τοξο αν προσεξε καπιος το λευκο θα παρατηρισει οτι τιποτα δεν ξεχωριζει οπως αυτο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Ούτε στα μάγια,ούτε σε θεούς, ούτε σε δαίμονες. Πιστεύω στη δύναμη του ανθρώπινου μυαλού
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  12. #12
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Όχι δεν πιστεύω ούτε στα μαγιά, ούτε στον Θεό, ούτε σε καμία θρησκεία.
    Όλα αυτά είναι δημιούργημα του ανθρώπου για να έχει κάτι να φοβάται,ελπίζει κτλ.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η κανονικη φραση θα ηταν οτι δε θελεις το δρομο του θεου απλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όχι και όχι.

    Κάνεις κάποιο γκάλοπ;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πιστεύω στον μαγο του ΟΖ
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πιστεύετε
    By maria4 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 44
    Last Post: 19-10-2017, 15:59
  2. τι πιστευετε?????
    By ερη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-11-2014, 17:44
  3. Πιστεύετε ότι...
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 03-12-2013, 17:03
  4. Βασκανία, μάτι και μάγια
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 30-11-2011, 14:26
  5. τι πιστευετε πως εχω?
    By IreneK_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 42
    Last Post: 17-01-2009, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •