Υστερική Διαταραχή; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    ευη μπες υ2υ σε εγραψα κατι...:cool:

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Originally posted by Ευη

    Εγώ πληγώνομαι και το ξέρει και τον εξιτάρει....
    Κάθε άνθρωπος θα πληγωνόταν...φαίνεται ότι έχει κάποια κομπλεξ αλλά το θέμα είναι εσύ αν το αντέχεις όλο αυτό το σκηνικό!Φτάνει το συναισθηματικό δέσιμο για να μείνεις σε μία σχέση?Μήπως να κοιτάξεις την δική σου ψυχική ηρεμία?Έως πότε θα πληγώνεσαι?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Ευη

    Μια άλλη γυναίκα ίσως να τον αντιμετώπιζε σαν μωρό παιδί που πετάει προσβολές έτσι για να το προσέξει η \"μαμά\" και δεν θα την πείραζε τόσο. Εγώ πληγώνομαι και το ξέρει και τον εξιτάρει....
    Κ δε νομίζω να νιωθεις κ ενοχές που \'σ\'ακουμπάει συναισθηματικά\' κ πληγωνεσαι!!!!
    Μην αρχισεις να σκεφτεσαι ότι η δική σου συμπεριφορά προκαλει τη δική του κ οτι αλλάζοντας εσυ,θ\'αλλαξει αυτός!!!!!!!Μεγάλο παραμυθι!!!!!!!
    Ευη μου,εσύ δε φταις,δε μπορεις να κάνεις κάτι μόνο να δεις τη δική σου πλευρά.Γιατι τον δεχεσαι.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5
    Arsi,

    Δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένη με την βία αλλά δυστυχως δεν είμαι και εξοικειωμένη με τους έλληνες άντρες (έλειπα χρόνια). Ούτε τον δικαιολογώ. Αναγκάστηκα να μπω στη διαδικασία να προσπαθήσω να τον καταλάβω (αντι να πω με την πρώτη δυσκολία \"αει___\") επειδή εκτιμώ κάποια πράγματα σε αυτόν.

    Αντίθετα, ίσως έχω κι εγω κάποιες ενοχές που δεν κάνω αυτό που λετε στο φόρουμ, το πολύ cool...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Εύη, αν ανατρεξεις κ σε παλιοτερα θέματα και σ αυτο το φορουμ ή ακουσεις άλλα θυματα βίας, τοτε θα διαπιστώσεις το εξης κοινο -μεταξύ άλλων. Δεν φεύγουν, επειδη θεωρουν οτι εχει άλλα καλα στοιχεια που δεν θα βρουν αλλου. Η αληθεια ειναι πώς μπορει να κυριαρχει ο φοβος, η ανασφάλεια, η χαμηλη αυτοεκτιμηση μεσα σου. Κανεις δεν αξιζει την βια. Κ σιγουρα εσυ δεν προκαλεις την εκρηξη βιας.

    Ναι, χρειαζεται ειδικο ο ανθρωπος αυτος. Το θέμα ειναι ομως: αναγνωριζει οτι χρειαζεται βοηθεια?οτι η συμπεριφορα του δεν ειναι ενταξει?

    Τα προβληματα της συμπεριφορας αυτης ειναι δικα του. Δικο σου προβλημα ειναι η αποδοχη της συμπεριφορας αυτης κ τα πισωγυρισματα. Πράγμα που του δινει το πρασινο φως στο να συνεχισει να λειτουργει μ αυτον τον τροπο. Το συναισθηματικο δεσιμο που αναφερεις πως εχεις μαζι του δεν σημαινει \"αφηνω να με κανει οτι θέλει\".Ομως ετσι μοιαζει να το νιωθεις....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Ευη
    Αντίθετα, ίσως έχω κι εγω κάποιες ενοχές που δεν κάνω αυτό που λετε στο φόρουμ, το πολύ cool...
    Δεν ειναι cool να δεις το προβλημα καταματα, να πάρεις αποφαση να διακοψεις μια σχεση, ακομα κ αν αγαπας αλλα πραγματα με τον ανθρωπο που μοιραστηκες τη ζωη σου ενα διαστημα.

    Δεν ειναι cool να ξεβολευτεις δλδ...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Ευη
    Arsi,

    Δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένη με την βία αλλά δυστυχως δεν είμαι και εξοικειωμένη με τους έλληνες άντρες (έλειπα χρόνια). Ούτε τον δικαιολογώ. Αναγκάστηκα να μπω στη διαδικασία να προσπαθήσω να τον καταλάβω (αντι να πω με την πρώτη δυσκολία \"αει___\") επειδή εκτιμώ κάποια πράγματα σε αυτόν.

    Αντίθετα, ίσως έχω κι εγω κάποιες ενοχές που δεν κάνω αυτό που λετε στο φόρουμ, το πολύ cool...
    Ευη μου,αφού δεν είσαι εξοικοιωμενη με τη βία γιατί δεν φρικάρεις,πως το αντιμετωπιζεις τόσο ψύχραιμα κ ψάχνεις να βρεις λάθη σε σένα???Τι cool??cool στο ξύλο κ την ψυχολογική βία?Ποιος το είπε αυτό?Σ\'αυτα τα πραγματα είμαστε cool μόνο ότα φευγουμε.Που διαφωνείς?Τι σπάνιο εχει που σε κρατάει?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Εύη τελικά είναι σύζυγος ή σύντροφος απλά ? Επαναλαμβάνω δεν έχει και τόση σημασία, οι σχέσεις εν τούτοις που δεν δεσμεύονται από θεσμικά πλαίσια, αντιμετωπίζονται με διαφορετικό τρόπο από τα ενδιαφερόμενα μέρη...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5
    Είναι απλά σύντροφος, 2 χρόνια σχέση, αλλά με πολλές από τις ευθύνες συζύγου να έχουν πέσει στις πλάτες μου (συν την ανύπαρκτη ερωτική ζωή ζευγαριού που έχει 30 χρόνια μαζί).

    Την ημέρα που χωρίσαμε (πριν 10 μέρες) μου είχε ζητήσει να παντρευτούμε τον Μάιο...! Αμέσως μετά άρχισε να πετάει κατι θρασύτατες μπηχτές ότι τάχα προσέβαλα τη μητέρα του (όταν του είπα παλιότερα ότι είναι φυσικό οι δικοί μας να με βλέπουν απλώς σαν γκόμενά του) ότι δεν είμαι καλή νοικοκυρά, ότι θα με βάλει να του πληρώνω τα κοινόχρηστα στο σπίτι του (που δεν μένουμε!) κι άλλα άρρωστα. Του είπα ότι δεν είναι ωραίο να πετάει μπηχτές, αν έχει παράπονα να τα πει καθαρά. Και σηκώθηκε και έφυγε λέγοντας ότι δεν ανέχεται την επιθετικότητά μου!!!

    Μη με παρεξηγείτε, όταν τα σκέφτομαι όλα αυτά τον συχαίνομαι! Απλά φοβάμαι ότι για μια φορά ακόμα θα στηθεί κάτω από το σπίτι μου σαν το πληγωμένο σκυλί και θα το περιμαζέψω πάλι...

    Τι το τρομερό είχε αυτή η σχέση και φοβάμαι ότι δεν θα τα ξαναβρω; Απλά είχαμε περάσει πολλούς κινδύνους μαζί (στη θάλασσα κυρίως) και απίστευτες καταστάσεις που πολύς κόσμος δεν θα τις νοιώσει όλη του τη ζωή, σε λίγο σχετικά χρόνο. Και πάντα όλα αυτά οι δυο μας, συνέχεια μαζί, λες και είμαστε σιαμαία, και στο τέλος μιας δύσκολης ημέρας να ξεκουραζόμαστε ο ένας στην αγκαλιά του άλλου.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Ευη


    ότι θα με βάλει να του πληρώνω τα κοινόχρηστα στο σπίτι του (που δεν μένουμε!)

    οταν χωρισετε τελικως (τελικως ομως) αν θες το αναφερεις....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Ευη
    και έχει κάποια θετικά στοιχεία που δεν ελπίζω να βρώ εύκολα σε έλληνα άντρα και μέχρι τώρα έκανα τη βλακεία και ξαναγύριζα.
    Ποια είναι αυτά τα σπάνια στοιχεία????????Εγώ μέχρι στιγμής μόνο σπάνια αρνητικά στοιχεία διαβάζω!!!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Ευη
    Είναι απλά σύντροφος, 2 χρόνια σχέση, αλλά με πολλές από τις ευθύνες συζύγου να έχουν πέσει στις πλάτες μου (συν την ανύπαρκτη ερωτική ζωή ζευγαριού που έχει 30 χρόνια μαζί).



    Τι το τρομερό είχε αυτή η σχέση και φοβάμαι ότι δεν θα τα ξαναβρω; Απλά είχαμε περάσει πολλούς κινδύνους μαζί (στη θάλασσα κυρίως) και απίστευτες καταστάσεις που πολύς κόσμος δεν θα τις νοιώσει όλη του τη ζωή, σε λίγο σχετικά χρόνο. Και πάντα όλα αυτά οι δυο μας, συνέχεια μαζί, λες και είμαστε σιαμαία, και στο τέλος μιας δύσκολης ημέρας να ξεκουραζόμαστε ο ένας στην αγκαλιά του άλλου.
    Αυτά που περιγράφεις στη 2η παράγραφο-αν κ τα βλέπω λίγο υπερβολικά μπορείς να τα ζήσεις άνετα κ με εναν φίλο.Αυτά όμως που γράφεις στην 1η τα ζεις μόνο με το συντροφό σου κ δε στα καλύπτει.Προσπάθησε να απαντήσεις ποιες ανάγκες σου καλύπτει σαν σύντροφος?Βαλε τα αρνητικά δίπλα στα θετικά κ πάρε αποφάσεις.Τόσο σε μειώνει,σε χτύπησε,δε σε καλύπτει ερωτικά κ σκεφτόσουνα ως κ να τον παντρευτείς????Γιατι?Τι σε κολάει?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Εύη κι εγώ δεν μπορώ να βρω κανένα λόγο που να σε κρατάει κοντά του, το να περάσατε μαζί από αντίξοες καταστάσεις δεν σημαίνει πως θα πρέπει να τον παντρευτείς κιόλας.. Πριν γράψεις το τελευταίο σου πόστ, προσπαθώντας να καταλάβω τι θετικό έχει αυτός ο άνθρωπος για να γίνεται ανεκτή η συμπεριφορά του, σκεφτόμουν πως \"κοίτα να δεις που ο μάγκας είναι καλός στο κρεβάτι\" ! Όχι πως αυτό θα αναιρούσε την υπόλοιπη συμπεριφορά του, αλλά τελικά ούτε κι εκεί δεν παίζει ο μπαγάσας !!!

    Παντρεμένοι δεν είστε, παιδιά σκυλιά γατιά δεν έχετε, δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά είμαι της άποψης πως όσο κάθεσαι μαζί του, συνδέεις το μέλλον σου με μια αρρωστημένη σχέση - γιατί περί αυτής πρόκειται, αλλιώς δεν θάγραφες εδώ έτσι δεν είναι ?

    Αν νοιώθεις πως πρέπει να \"τον περιμαζέψεις σαν σκυλί\" όπως λες, κάτσε και σκέψου αν έχεις ανάγκη από ένα pet ή από ένα σύντροφο που θα σε γεμίζει, θα σε καταλαβαίνει, θα σ\' αγαπά και θα σου συμπεριφέρεται όπως πρέπει...

    Όπως και νάχει η επιλογή είναι δική σου.
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Ακόμα και αν παραβλέψουμε τα σκαμπίλια και πούμε ότι έγιναν σε μια στιγμή εκνευρισμού και μόνο, μία και μόνη φορά (?) και ήταν η \"κακιά η ώρα\" πάλι ο τύπος φαίνεται ακατάλληλος για να περάσεις την υπόλοιπη ζωη σου, μόνο και μόνο από την προσωπικότητα που περιγράφεις.
    Τόση ευθιξία, τόση επιθετικότητα, τόση ανασφάλεια και να μην μπορείς να εκφράσεις ελεύθερα αυτά που νοιώθεις? Πως θα βγάλεις την υπόλοιπη ζωή αν συνεχίσεις με αυτόν? Σε ποιόν θα εκμυστηρεύεσαι αυτά που νοιώθεις? στον εξομολογητή της ενορίας σου?

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by sabb
    Εύη κι εγώ δεν μπορώ να βρω κανένα λόγο που να σε κρατάει κοντά του

    Σαββα,
    οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •