Φοβαμαι οτι εχω καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125

    Φοβαμαι οτι εχω καταθλιψη

    καλησπερα σας, φοβαμαι οτι εχω παθει καταθλιψη.. το τελευταιο διαστημα χωρισα και εμεινα και ανεργη και με εχει παρει πολυ ακομα..κλαιω συνεχεια, δεν μπορω να κοιμηθω καλα τις πιο πολλες φορες κλαιω μεσα στην νυχτα και δεν κοιμαμαι καλα και δεν εχω ορεξη να βγω νιωθω απελπισμενη δεν ξερω που να ζητησω βοηθεια...τι θα μου προτεινατε να κανω?

  2. #2
    george1520
    Guest
    Να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου. Κλαψε, ζήσε τον χωρισμό και ένα πρωί θα ξυπνήσεις καλά. Αν το καταπιέζεις δεν θα το αποβάλεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Επίσης να πας να μιλήσεις με ένα ψυχολόγο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    σκετοσ εσπρεσσο διπλοσ τσιγαρο τσιπουρακι απο χαλκιδικη και μετα ενα σκετο φραπε με συνταγη γιατρου πεσ τουσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Κάτσε να το περάσεις.υπομονη και ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός να ξέρεις..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! δεν ξέρω ποιο είναι το χειρότερο απ τα δύο..ή ανεργία δηλαδή ότι δεν ανανεώθηκε η σύμβαση μου και κυρίως επειδή μου στην δουλειά μου τα έλεγαν αλλιώς και δεν μου εξήγησαν καν τον λόγο στο τέλος? και που χώρισα ξαφνικά ήταν..με παράτησε απ την μία μέρα στην άλλη..ενώ μία μέρα πριν σχεδιάζαμε να μετακομίσω μόνιμα Αθήνα για να μείνουμε μαζί..

  7. #7
    george1520
    Guest
    Οι άνθρωποι αλλα λένε, αλλα κανουν και άλλα εννοούν. Μην ανακυκλώνεις τα πράγματα.. Έφυγε; δεν ήταν για σένα.. Όποιος νοιάζεται μένει (εκτός κι αν έκανες κάτι εσύ τότε αλλάζει το πράγμα).
    Όσο για την δουλειά, βρες κάτι που μπορείς να κάνεις και θα σε βοηθήσει να ξεχαστεις κιόλας.

  8. #8
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! δεν ξέρω ποιο είναι το χειρότερο απ τα δύο..ή ανεργία δηλαδή ότι δεν ανανεώθηκε η σύμβαση μου και κυρίως επειδή μου στην δουλειά μου τα έλεγαν αλλιώς και δεν μου εξήγησαν καν τον λόγο στο τέλος? και που χώρισα ξαφνικά ήταν..με παράτησε απ την μία μέρα στην άλλη..ενώ μία μέρα πριν σχεδιάζαμε να μετακομίσω μόνιμα Αθήνα για να μείνουμε μαζί..
    Καλημέρα Λίζα!
    Είναι λογικό να σε πείραξαν και τα δύο, και ο χωρισμός και η ανεργία. Κανενα από τα δύο δεν είναι εύκολο..
    Και ένα παραπάνω που λες ότι σε παρατήσε ενώ σχεδίαζατε να μείνετε μαζί.σου εξήγησε τον λόγο?
    Όσο για την ανεργία, ξεκινά από σήμερα να ψάχνεις δουλεια και είμαι σίγουρη ότι με ψάξιμο θα βρεις σίγουρα κάτι έστω και 4ωρο για αρχή.
    Θα σε βοηθήσει να ξεχαστεις και να μην είσαι όλη μέρα σπίτι και σκέφτεται τα ίδια και τα ίδια. Είναι φαύλος κύκλος αυτός.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχεις κατάθλιψη, απλά είσαι στα πολύ down σου, "πενθείς" ακόμα για την σχέση που τελείωσε και αισθάνεσαι ανασφάλεια που είσαι άνεργη.
    Αυτό που πρέπει να κάνεις σιγά σιγά είναι βήματα προς μια κανονικότητα στην καθημερινότητά σου. Η αδράνεια είναι το χειρότερο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Πολύ, πολύ down Θα έλεγα. Για το θέμα του χωρισμού αν δεν έκανες κ δεν έφταιξες πουθενα τότε θα το ξεπεράσεις πιο εύκολα από την ανεργία. Το κακό είναι ότι σου έκατσε που έμεινες άνεργη. Καλώς ή κακώς η δουλειά κάνει πολύ καλό γιατί απασχολεί το μυαλό. Εγώ όταν είχα χωρίσει και ήμουν χάλια για να το ξεπεράσω κλεινομουν στο δωμάτιο κ μίλαγα με τον εαυτό μου για να δω τι έφταιξε. Κάνει πολύ καλό πιστεύω αρκεί να μην σε δει κάποιος άλλος )) σε πληροφορώ ότι επειδή θα τα πεις όλα και χωρίς ψέματα στον εαυτό σου σίγουρα θα πάρεις απαντήσεις που θα σε καλύψουν είτε καλές είτε κακές. Θα νοιώσεις μεγάλη ανακούφιση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Σας ευχαριστω για τα λογια σας, ηδη κανω προσπαθειες καθημερινα για να βρω εργασια..βαρεθηκα να ειμαι υπηρετρια της μανας μου..ελεος με αυτη την κατασταση που επικρατει γενικοτερα..ημουν ευτυχισμενη γιατι πλεον ημουν ανεξαρτητη και ζουσα μονη μου.. αμαν..η κατασταση στην χωρα ειναι καθε μερα και χειροτερα..

  12. #12
    Οπως ακριβως σου ειπαν , θελεις χρονο για να πενθησεις δεν εχεις καταθλιψη. Βρες μια δουλεια να απασχολεθσαι και σιγα σιγα θα το ξεπερασεις. Η καταθλιψη ειναι ασθενεια δεν ειναι απλα οτι εισαι νταουν. Να ξερουμε τι λεμε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου. Κλαψε, ζήσε τον χωρισμό και ένα πρωί θα ξυπνήσεις καλά. Αν το καταπιέζεις δεν θα το αποβάλεις.
    συμφωνω απολυτα(αυτη τη φορα)με τον george,,,,η καλυτερη συμβουλη....πρεπει να το ζησεις και οχι να το θαψεις μεσα σου δεν θα το ξεπερασεις ποτε αλλιως,,,,,νομιζω ειναι υγιες να αισθανεσε ετσι....αλλοι ανθρωποι περνουν πιο βαρια τα βιωματα τους αλλοι οχι,δεν εχει σημασια αυτο....ουτε ψυχολογοι ουτε ψυχιατροι...οι φιλοι αν υπαρχουν βοηθανε σε αυτο και το ξεσπασμα....πιες κ κανα ποτηρι παραπανω,εννοω διασκεδαση

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by elis View Post
    σκετοσ εσπρεσσο διπλοσ τσιγαρο τσιπουρακι απο χαλκιδικη και μετα ενα σκετο φραπε με συνταγη γιατρου πεσ τουσ
    εγγρινω...δοκιμασμενω και απο εμενα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας, αλλα νιωθω χειροτερα αντι για καλυτερα...δεν ξερω τι μπορει να βοηθησει πλεον..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι οτι θα έχω για πάντα κατάθλιψη..
    By blue_bubble in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2013, 22:52
  2. φοβαμαι πως εχω αρχισει να πεφτω σε καταθλιψη
    By villie2008 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2013, 22:00
  3. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  5. φοβάμαι να μη πέσω σε κατάθλιψη πάλι..
    By arktos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 88
    Last Post: 22-08-2007, 02:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •