Φόβος μην πεθάνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    14

    Φόβος μην πεθάνω

    Γεια σας. Είμαι 15 χρονών και με έχει πιάσει μια φοβία ότι θα μείνω στον τόπο εκεί που κάθομαι. Ακόμα και τώρα που γράφω νιώθω ότι σε 10 δεύτερα δεν ξέρω αν θα ζω. Υποφέρω από πονοκεφάλους και πόνους στους κοιλιακούς που μάλλον είναι ψυχολογικοί και συχνά αισθάνομαι χαμένος και φοβισμένος. Πως το ξεπερναω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Έχεις καποιο σωματικο προβλημα που υπαρχει πιστοποιημενα ή είσαι υγιης?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    14
    Έχω κάνει γενικές αιματολογικές εξετάσεις πριν από 4 μήνες και βγήκαν καθαρές μόνο έλλειψη βιταμίνης D έχω την οποία και παίρνω από τον Φεβρουάριο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Στο μυαλό σου είναι αφου δεν εχεις κατι σωματικό. Δε γινεται να πεθανεις ετσι ξαφνικα ενω εισαι υγιης. Φοβία είναι χωρις αντικρυσμα. Πρεπει να το δουλεψεις ο φοβος ειναι παραλογος. Θα μου πεις εσυ τους ξεπερασες τους δικους σου "παραλογους"? Οχι. Αλλα πρεπει να συνεχισουμε την προσπαθεια. Και γω ειχα φοβιες μηπως πεθανω αλλα ζω ακομα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Γεια σας παιδια και εγω εχω αυτη την φοβια συνεχεια..και εχω ερθει και σε νησι για δουλεια αλλα το κοβω να γυρναω πισω λογω ψυχολογικων.νοιωθω συνεχεια σαν να παθαινω μου κοβετε η ανασα και το στομαχι με ποναει και μια καουρα στα πνευμονια συνεχεια..εχω κανει τα παντα απο εξετασεις ολα καθαρα εκτος απο βιταμινη d και εγω μου την βρικε λιγο μειωμενη..δεν ξερω τι να κανω ειμαι σε απογνωση..πως γινεται να ειναι ολα στο μυαλο και να νοιωθω τοσο χαλια..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Antonio Matsoma View Post
    Γεια σας. Είμαι 15 χρονών και με έχει πιάσει μια φοβία ότι θα μείνω στον τόπο εκεί που κάθομαι. Ακόμα και τώρα που γράφω νιώθω ότι σε 10 δεύτερα δεν ξέρω αν θα ζω. Υποφέρω από πονοκεφάλους και πόνους στους κοιλιακούς που μάλλον είναι ψυχολογικοί και συχνά αισθάνομαι χαμένος και φοβισμένος. Πως το ξεπερναω?
    με προσευχη!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    με προσευχη!
    Πίστεψέ με με έχει βοηθήσει πάρα πολύ!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    5
    πρέπει να φτάσεις στη ρίζα του προβλήματος

    1.γιατι φοβάσαι;
    2.τι θα γίνει αν θα πεθάνεις;
    3.πως θα νιώσουν οι αγαπημένοι σου αν πεθάνεις
    4.τι σε έκανε να φτάσεις σε σημείο να φοβάσαι
    5.τι είναι φόβος για σένα;
    6.πιστεύεις στη μεταθάνατον ζωή;
    7.πότε σε πιάνει αυτός ο φόβος;
    8.τι σε βοηθάει να μειωθεί και γιατί;
    9.πιστεύεις γενικά σε κάποια ανωτερη δύναμη;
    10.πιστεύεις στον εαυτό σου;
    11.είναι καλύτερη η ζωή χωρίς φόβο;
    12.πότε χρειάζεται ο φόβος και γιατί;
    13.έχεις άγχος στη ζωή σου;
    14.τι κοινό έχει ο φόβος με το άγχος;
    15.αξίζει να ζεις με φόβο;
    16.έχεις ποιοτική ζωή όσο φοβάσαι;
    17.πόσο πολύτιμη είναι η ζωή για σένα;
    18.γιατί είναι πολύτιμη η ζωή;
    19.γιατί να συνεχίσεις να φοβάσαι;
    20.τι μπορείς να κάνεις για να μη φοβάσαι;
    21.πως βοηθάει η πίστη σε κάτι σε όλο αυτό που περνάς;

    κάνε ένα μονόλογο με τον εαυτό σου και σκέψου τα πάντα..από την παιδική σου ηλικία μέχρι σήμερα.Όλες τις δυσκολίες που πέρασες και όσους έχασες.Αξίζει να φοβάσαι;Τι σου στερεί ο φόβος ως τώρα;Αξίζει να χάνεις πολύτιμο χρόνο όταν πρέπει να ζεις έντονα κάθε λεπτό;Αξίζει να φοβάσαι;Η δύναμη του μυαλού είναι μεγάλη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κανεις δεν ξερι ποτε ειναι η ωρα του , μπορει και αυριο νασαι νεκρος , μπορει και σε 100 χρονια ....ε , και τι εγινε , εναν θανατο τον ωφειλεις ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όλοι θα πεθάνουμε. Για αυτό αντί να αγχωνόμαστε για κάτι που δεν μπορούμε να αποφύγουμε, πρέπει να ζούμε εποικοδομητικά την κάθε στιγμή. Ψυχοσωματικά παθαίνεις, δεν έχεις αρρώστια σοβαρή, Κοίτα μόνο όπως είσαι αγχωμένος μην πας να περάσεις τον δρόμο με κόκκινο και γίνει αυτοεκπληρούμενη προφητεία ας πούμε λολ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by peggyom View Post
    πρέπει να φτάσεις στη ρίζα του προβλήματος

    1.γιατι φοβάσαι;
    2.τι θα γίνει αν θα πεθάνεις;
    3.πως θα νιώσουν οι αγαπημένοι σου αν πεθάνεις
    4.τι σε έκανε να φτάσεις σε σημείο να φοβάσαι
    5.τι είναι φόβος για σένα;
    6.πιστεύεις στη μεταθάνατον ζωή;
    7.πότε σε πιάνει αυτός ο φόβος;
    8.τι σε βοηθάει να μειωθεί και γιατί;
    9.πιστεύεις γενικά σε κάποια ανωτερη δύναμη;
    10.πιστεύεις στον εαυτό σου;
    11.είναι καλύτερη η ζωή χωρίς φόβο;
    12.πότε χρειάζεται ο φόβος και γιατί;
    13.έχεις άγχος στη ζωή σου;
    14.τι κοινό έχει ο φόβος με το άγχος;
    15.αξίζει να ζεις με φόβο;
    16.έχεις ποιοτική ζωή όσο φοβάσαι;
    17.πόσο πολύτιμη είναι η ζωή για σένα;
    18.γιατί είναι πολύτιμη η ζωή;
    19.γιατί να συνεχίσεις να φοβάσαι;
    20.τι μπορείς να κάνεις για να μη φοβάσαι;
    21.πως βοηθάει η πίστη σε κάτι σε όλο αυτό που περνάς;

    κάνε ένα μονόλογο με τον εαυτό σου και σκέψου τα πάντα..από την παιδική σου ηλικία μέχρι σήμερα.Όλες τις δυσκολίες που πέρασες και όσους έχασες.Αξίζει να φοβάσαι;Τι σου στερεί ο φόβος ως τώρα;Αξίζει να χάνεις πολύτιμο χρόνο όταν πρέπει να ζεις έντονα κάθε λεπτό;Αξίζει να φοβάσαι;Η δύναμη του μυαλού είναι μεγάλη.
    Πάρα πολύ ωραία τα γράφεις. Το έχεις συζητήσει με τον ψυχολόγο σου ολο αυτό? Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι πρέπει να κάνεις πχ και ανάποδες ερωτήσεις που ν αναφέρονται στο θάρρος και στην αισιοδοξία στη λύση δηλαδή του προβλήματος. Αν ρωτάς συνέχεια τον εαυτό σου γιατί φοβασαι, το μυαλό ψάξει να σου βρει τις απαντήσεις και θα εστιάζεται εκει. Αν πάλι του κάνεις ερωτήσεις πχ. πως θα ένιωθα αυτή τη στιγμή αν είχα τρομερή αυτοπεποίθηση και μπορούσα σε όλα να τα καταφέρνω καλά και να ζω μια γεμάτη ζωή, και πάλι το μυαλο θα σου εβρισκε απαντήσεις σ αυτά που το ρωτούσες. Το θέμα είναι να βάλεις το μυαλό να δουλεύει ως προς τη λύση του προβλήματος κ όχι να αναμασάει συνεχώς το πρόβλημα. Ομως πράγματι δουλευει αυτό με τις ερωτήσεις...πολυ καλο!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Και ερχονται μερικες στιγμες που αναρωτιεσαι ...ολα αυτα για ποιο λογο? Αφου αργα η γρηγορα θα σταματησεις να υπαρχεις, δε θα ξανα σκεφτεις , δε θα ξανα περπατησεις , δε θα ξανα αισθανθεις...Δε θα ξανασυναντησεις οτι εχεις αγαπησει , Αυτους που σε εφεραν στο κοσμο, τους φιλους σου, το συντροφο σου..την ιδια τη ζωη, για ποιο λογο δουλευουμε ,γιατι αγχωνομαστε? τοσο μνησικακια ,μισος για τον διπλανο μας , γιατι εχουμε τοσες ανησυχειες και ολα αυτα αφου θα πεθανουμε.. δε μπορω να καταλαβω το νοημα ολων αυτων αφου καποια στιγμη δε θα υπαρχουμε...να μας θυμουντε..ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ?για πιο λογο? Ναι θα με θεωρησετε ισως υπερβολικη , μιζερη και τρομερα αρνητικη αλλα δε το λεω με καμια αρνητικοτητα , τα λεω καθαρα ρεαλιστικα!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    50
    πολυ καλα τα λες

    καλα θα ειναι οταν πεθανουμε να μην αφησουμε πισω μας κακια

    εχω γνωρισει ανθρωπους μετρημενους στα δαχτυλα των χεριων που θα ηθελα να ειμαι σαν αυτους πριν πεθανω

    δεν ειπαν ποτε κακη κουβεντα για κανεναν δεν εκαναν ποτε κακο σε κανεναν εκαναν την οικογενεια τους τη ζωη τους και ζουσαν μονο με αγαπη

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Μα θεωρητικα ετσι θα επρεπε ολοι να λειτουργουσαμε , αφου ειμαστε ολοι περαστικοι..και οχι μονο οι ανθρωποι. Τα παντα ειναι παροδικα και εφημερα...

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  3. φοβια οτι θα πεθανω
    By deleted-member-09-05-2016 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 76
    Last Post: 27-01-2016, 11:02
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12
  5. ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ
    By lavie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-02-2012, 14:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •