Ομοκυστεΐνη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Δε ξερω ρε φιλε πολυ το εμπλεξες το θέμα με πολλές εξετάσεις. Εγω πηγα καρδιολόγο τον Μάρτιο μετα ομοιοπαθητικο και Τελος. Μπορώ να πω πως εχω ηρεμήσει κατα 80% και αν με πιασει με πιάνει αραιά και που. Αυτο το καθημερινό έφυγε τελείως! Ακομα πιστεύω οτι εχω θέμα με τη καρδιά αλλα το κοντρολαρω κάπως. Ειναι κόλλημα στο μυαλό πιστεύω εγω. Εντάξει όταν κανεις απανωτές έκτακτες και ταχυπαλμίες λογικό ειναι να το νομίζεις αυτο η όταν ανεβαίνεις μια σκάλα και εχεις φουλ παλμούς και κοκκινιζεις ολόκληρος λογικό παλι το βρίσκω. Τωρα για τα αλλα δε ξερω. Δε μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω παραπάνω γιατι με ριχνει ψυχολογικά και δεν θέλω να γίνω χειρότερα! Ασε που δε μπορώ συνέχεια τους γιατρούς με πιάνει άγχος! Εύχομαι ολα να βγουν τέλεια φιλε μου να ηρεμισεις επιτέλους! Σιγα σιγα ολα θα γίνουν. Υπομονή και ψυχική αντοχή!!

    Αν δεν είχα την ορθοστατικη ταχυπαλμια ,ούτε εγώ θα ασχολιομουν,αλλά προεκυψε αυτο τον τελευταία μήνα και έχω αγχωθει παλι. Εγώ μάλλον θα τις κάνω τις εξετασεις να ξεμπερδευω. Σήμερα είμαι χαλια παλι και δεν είναι ψυχολογικό.

    Η ομοκυστεινη και η CRP παντως γίνονται με μια απλη εξέταση αίματος.

  2. #17
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Καλησπέρα Αντώνη,, θέλω να σε ρωτήσω πόσο ετών είσαι και γενικά πόσα χρόνια αντιμετωπίζεις τέτοια θέματα??? Γιατί και εγώ περνάω κάτι τέτοιο και θέλω να πάρω δύναμη
    Εκλεισα τα τριάντα πριν δυο μηνες. Το είχα ξανάπερασει στα 24 και μου έφυγε μέχρι περυσι που ξεκίνησε παλι. Μετά παλι ηρεμησα καπως αλλά προεκυψε ένα θέμα με ορθοστατικη ταχύπαλμια και εκτοτε είμαι χειρότερα απο ποτε.

    Εσύ έχεις καρδιοφοβια;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εκλεισαψτα τριάντα πριν δυο μηνες. Το είχα ξανάπερασει στα 24 και μου έφυγε μέχρι περυσι που ξεκίνησε παλι. Μετά παλι ηρεμησα καπως αλλά προεκυψε ένα θέμα με ορθοστατικη ταχύπαλμια και εκτοτε είμαι χειρότερα απο ποτε.

    Εσύ έχεις καρδιοφοβια;
    όχι δεν έχω καθόλου καρδιοφοβια,, αρρώστησε ένα ξάδερφος μου από καρκίνο πριν 10 μήνες και έχω φοβηθεί αυτήν την αρρώστια,,,είχα γράψει μια φορά ένα θέμα για την ακτινοβολία και με είχες βοηθήσει πολύ με τις απαντήσεις σου αν θυμάσαι,,,, πάντως για ότι αφορά την ομοκυστεΐνη είδα ότι είχες 21,,,μην σε φοβίζει αυτό,,, σε μια από τις πολλές εξετάσεις που είχα κάνει μια αιματολογος μου είχε γράψει και αυτό και θυμάμαι οι τιμές αναφοράς ήταν μεχρι 16 περίπου και θυμάμαι είχα κάπου 33,,και μου έδωσε για 3 μήνες φυλισιν και μου είπε δεν είναι τίποτα γελούσε...βεβαια είχα κανει εκείνο το διάστημα και καρδιογραφημα και τριπλεξ,,, εγώ τώρα έχω κάτι πονακια αλλά δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω αν είναι συσπάσεις έκτακτες η δεν ξέρω τι άλλο,, το αποτέλεσμα ειναι φοβια

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εκλεισα τα τριάντα πριν δυο μηνες. Το είχα ξανάπερασει στα 24 και μου έφυγε μέχρι περυσι που ξεκίνησε παλι. Μετά παλι ηρεμησα καπως αλλά προεκυψε ένα θέμα με ορθοστατικη ταχύπαλμια και εκτοτε είμαι χειρότερα απο ποτε.

    Εσύ έχεις καρδιοφοβια;
    Εγω γενικά φοβάμαι με την καρδιά μου! Νομιζω οτι εχω κάποιο θέμα κατα κύριο λόγο φοβάμαι οτι εχω βουλωμένες αρτηρίες και απλά ακομα δεν το βλέπει ο γιατρος γιατι ειμαι νέος (24). Και επίσης πρόσφατα τον Μάρτιο που μας πέρασε εκανε ο πατέρας μου μπαλονακι και αυτο με άγχωσε! Γενικά αν ακούσω κατι με καρδιά ανακοπή έμφραγμα κτλ κατευθειαν φοβάμαι. Τωρα τελευταία όχι τοσο Αλλα γενικά ειμαι πεπεισμένος οτι εχω κάποιο θέμα στη καρδιά.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Εγω γενικά φοβάμαι με την καρδιά μου! Νομιζω οτι εχω κάποιο θέμα κατα κύριο λόγο φοβάμαι οτι εχω βουλωμένες αρτηρίες και απλά ακομα δεν το βλέπει ο γιατρος γιατι ειμαι νέος (24). Και επίσης πρόσφατα τον Μάρτιο που μας πέρασε εκανε ο πατέρας μου μπαλονακι και αυτο με άγχωσε! Γενικά αν ακούσω κατι με καρδιά ανακοπή έμφραγμα κτλ κατευθειαν φοβάμαι. Τωρα τελευταία όχι τοσο Αλλα γενικά ειμαι πεπεισμένος οτι εχω κάποιο θέμα στη καρδιά.
    Γειά σου και σε σένα biliskov γενικά το σκεφταισε σε καθημερινό επίπεδο αυτή τη φοβία,,, και γενικά έχεις εσύ πονακια;;;

  6. #21
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    όχι δεν έχω καθόλου καρδιοφοβια,, αρρώστησε ένα ξάδερφος μου από καρκίνο πριν 10 μήνες και έχω φοβηθεί αυτήν την αρρώστια,,,είχα γράψει μια φορά ένα θέμα για την ακτινοβολία και με είχες βοηθήσει πολύ με τις απαντήσεις σου αν θυμάσαι,,,, πάντως για ότι αφορά την ομοκυστεΐνη είδα ότι είχες 21,,,μην σε φοβίζει αυτό,,, σε μια από τις πολλές εξετάσεις που είχα κάνει μια αιματολογος μου είχε γράψει και αυτό και θυμάμαι οι τιμές αναφοράς ήταν μεχρι 16 περίπου και θυμάμαι είχα κάπου 33,,και μου έδωσε για 3 μήνες φυλισιν και μου είπε δεν είναι τίποτα γελούσε...βεβαια είχα κανει εκείνο το διάστημα και καρδιογραφημα και τριπλεξ,,, εγώ τώρα έχω κάτι πονακια αλλά δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω αν είναι συσπάσεις έκτακτες η δεν ξέρω τι άλλο,, το αποτέλεσμα ειναι φοβια
    Α ναι, θυμαμαι.

    Ο ξάδερφος σου τώρα είναι καλά; Καλά ναι, με την ακτινοβολία μην αγχωνεσαι και τότε και τώρα έχω κανει ένα σωρό ακτινπγραφιες,τιποτα δεν επαθα. Και γενικά ο καρκίνος ,αν τον προλαβεις νωρίς,είναι πληρωε ιασιμος πλέον.

    Ναι,μου το ειπε η γιατρός να μην αγχωνομαι για την ομοκυστεινη,μου έγραψε κι εμένα κάτι συμπληρωματα και θα το ξαναδουμε σε δυο μήνες μου είπε. Απλα έχω κι αλλά συμπτωματα με την καρδιά και αγχωνομαι. Καρδιογραφηματα μόνο τον τελευταίο χρόνο έχω κανει πάνω απο 100 πλεόν. Προχθες ημουν παλι στον καρδιολογο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Γειά σου και σε σένα biliskov γενικά το σκεφταισε σε καθημερινό επίπεδο αυτή τη φοβία,,, και γενικά έχεις εσύ πονακια;;;
    Πλέον όχι. Δεν το σκέφτομαι καθημερινά! Εχω πονάκια εχω έκτακτες εχω ταχυκαρδίες σφιξιματα ζαλάδες μουδιασματα. Οτι μπορεις να φανταστείς που έχουν να κανουν με καρδιακά συμπτώματα η εγκεφαλικού! Απλά πλέον δεν τα εχω τοσο συχνά. 2-3 φορές το μηνα. Δεν ξερω τι ακριβώς με επειρεαζει. Τωρα στα λεω περιληπτικά για να μη μπαίνω σε λεπτομέρειες αλλα εχω πολλα! Απλά πλέον μετα απο 1μιση χρόνο έχω ηρεμίσει κατα 80% βοήθησε η ομοιοπαθητική σε αυτο και το οτι εχω συνηθίσει και λίγη ψυχανάλυση με τον ομοιοπαθητικο που έκανα! Πιστεύω πως θα κανει τον κύκλο του. Αλλα γενικά εχω αυτή τη φοβία με την καρδιά! Ίσως επειδή παλιότερα άκουγα για παιδιά νέα στη πολυ μου που πέθαιναν απο καρδιά και τωρα μιλαμε ηλικία γυμνασίου. Απλά μου βγήκε τωρα αυτο σε χειρότερη φάση!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Α ναι, θυμαμαι.

    Ο ξάδερφος σου τώρα είναι καλά; Καλά ναι, με την ακτινοβολία μην αγχωνεσαι και τότε και τώρα έχω κανει ένα σωρό ακτινπγραφιες,τιποτα δεν επαθα. Και γενικά ο καρκίνος ,αν τον προλαβεις νωρίς,είναι πληρωε ιασιμος πλέον.

    Ναι,μου το ειπε η γιατρός να μην αγχωνομαι για την ομοκυστεινη,μου έγραψε κι εμένα κάτι συμπληρωματα και θα το ξαναδουμε σε δυο μήνες μου είπε. Απλα έχω κι αλλά συμπτωματα με την καρδιά και αγχωνομαι. Καρδιογραφηματα μόνο τον τελευταίο χρόνο έχω κανει πάνω απο 100 πλεόν. Προχθες ημουν παλι στον καρδιολογο.
    η αλήθεια Αντώνη όσο και να με πονάει και ντρέπομαι, γτ ζω σε άλλη πόλη από τους γονείς μου και τους συγγενείς μου,,,, δεν έχω καθημερινή επαφή από ότι μαθαίνω από τους γονείς μου πάει καλά,, αλλά η αλήθεια είναι δεν ξέρω αν μου λένε και αλήθεια,, γτ τις προάλλες πέθανε ένας θείος της μητέρας μου και δεν μου είπαν τίποτα,, το εμαθα τυχαια που μίλησα με ένα φίλο μου και μου το είπε αυτός τυχαία,,,,, πάντως μακάρι να είναι όλα στο μυαλό μας,,,, πχ εγώ αυτή τη στιγμή εσύ που φοβάσαι τη καρδιά σε εισαγωγικά μν το πάρεις κάπως ψιλό μου φαίνεται πολύ ακίνδυνο όπως εσύ και για τη δικιά μου φοβία,,, πάντως εσύ σκέφτεσαι αυτά τα πράγματα καθημερινά;;; γτ εγώ έτσι ειμαι

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Πλέον όχι. Δεν το σκέφτομαι καθημερινά! Εχω πονάκια εχω έκτακτες εχω ταχυκαρδίες σφιξιματα ζαλάδες μουδιασματα. Οτι μπορεις να φανταστείς που έχουν να κανουν με καρδιακά συμπτώματα η εγκεφαλικού! Απλά πλέον δεν τα εχω τοσο συχνά. 2-3 φορές το μηνα. Δεν ξερω τι ακριβώς με επειρεαζει. Τωρα στα λεω περιληπτικά για να μη μπαίνω σε λεπτομέρειες αλλα εχω πολλα! Απλά πλέον μετα απο 1μιση χρόνο έχω ηρεμίσει κατα 80% βοήθησε η ομοιοπαθητική σε αυτο και το οτι εχω συνηθίσει και λίγη ψυχανάλυση με τον ομοιοπαθητικο που έκανα! Πιστεύω πως θα κανει τον κύκλο του. Αλλα γενικά εχω αυτή τη φοβία με την καρδιά! Ίσως επειδή παλιότερα άκουγα για παιδιά νέα στη πολυ μου που πέθαιναν απο καρδιά και τωρα μιλαμε ηλικία γυμνασίου. Απλά μου βγήκε τωρα αυτο σε χειρότερη φάση!
    Άρα το έχεις χρόνια;; πόσο ετών είσαι;;;από αγωγή μόνο ομοιοπαθητικη έχεις κανει

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Άρα το έχεις χρόνια;; πόσο ετών είσαι;;;από αγωγή μόνο ομοιοπαθητικη έχεις κανει
    Όχι δεν το εχω χρόνια. Απλά τωρα μου βγήκε τον τελευταίο ενάμιση χρόνο. Πριν 5 χρόνια περίπου είχα έκτακτες αλλα δεν αγχωνόμουν δεν καταλάβαινα τι ειναι. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο εχω άγχος και γενικά ολα αυτα. Απλά τωρα ειναι σε πολυ καλύτερη κατάσταση! Πιστεύω πως σιγα σιγα θα φύγει. Ναι μονο ομοιοπαθητική εχω κανει και λάδι κάνναβης παίρνω καθημερινά με σταγονόμετρο και με εχει βοηθήσει παρά πολυ ώστε να φύγει το 80% των συμπτωμάτων!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Ειμαι 24 ετών.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    πηρα την περασμένη εβδομάδα κάποια αποτελέσματα εξετάσεων και σε εμένα ειναι 74.8

    μαζι με αυτο και LDH έφτασε 3.400 και crp 160

    αιτία άγνωστη... μου ειπαν να παω σε ρευματολόγο....

    θα παω σε 2-3 εβδομάδες χαλαρά δεν θα κάτσω να ανχονομαι...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Στις γενικές όχι, μπορεις να το ζητησεις εσύ να το δουν, δεν κοστιζει ως εξεταση,αν κάνεις μια γενική,ζητά να δουν και ομοκυστεινη και CRP. Εγώ κοιταω συχνά πυκνα και τροπονινη αλλά η τροπονινη δείχνει αν έχει υποστει βλάβη ο καρδιακός μυς την ίδια ημέρα,την κάνουν και στα επειγοντα όταν υπαρχει υποψια για ενδεχόμενο εμφραγμα,δείχνει δηλαδή αν επαθες ή θα παθεις έμφραγμα τις προηγούμενες ή τις επομενες τρεις ώρες.
    Αν έχετε προσεξει στα επειγοντα,όταν ζητανε τέσσερα αίματα αντί τρια οι γιατροί, εννοούν τροπονινη. Τόσες φορες,τα έχω μάθει.
    Η τροπονινη αν έχεις καρδιακή βλάβη είτε δεν πέφτει όσο την έχεις (πχ μυοκαρδίτιδα) είτε κάνει 7-14 μέρες να επιστρέψει στα φυσιολογικά (πχ μετά από έμφραγμα)

    Επίσης η ομοκυστεΐνη απο μόνη της δεν αρκεί για να υπολογιστεί το ρισκο. Για παράδειγμα ο αθηροματικος δείκτης πόσο είναι σε εσένα?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #29
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Η τροπονινη αν έχεις καρδιακή βλάβη είτε δεν πέφτει όσο την έχεις (πχ μυοκαρδίτιδα) είτε κάνει 7-14 μέρες να επιστρέψει στα φυσιολογικά (πχ μετά από έμφραγμα)

    Επίσης η ομοκυστεΐνη απο μόνη της δεν αρκεί για να υπολογιστεί το ρισκο. Για παράδειγμα ο αθηροματικος δείκτης πόσο είναι σε εσένα?
    Δεν το έχω κοιτάξει αυτό. Σε εξέταση αίματος φαίνεται; Πώς ονομάζεται η τιμή;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Αντώνη όταν πας καρδιολόγο για εξετάσεις και σου γράφει και αιματολογικές βάζει και αυτα να τα δουν; Να ψάξω τις εξετάσεις μου να δω αν ειναι και γράφει κατι.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •