Ομοκυστεΐνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Ομοκυστεΐνη

    Εχω ανεβασμενη ομοκυστεινη που είναι παραγοντας για καρδιαγγειακες παθησεις,θρομβους και εγκεφαλικα. Και το ασβέστιο μου είναι στα ανώτερα φυσιολογικά. Εχει κανείς ανάλογη εμπειρια;

  2. #2
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εχω ανεβασμενη ομοκυστεινη που είναι παραγοντας για καρδιαγγειακες παθησεις,θρομβους και εγκεφαλικα. Και το ασβέστιο μου είναι στα ανώτερα φυσιολογικά. Εχει κανείς ανάλογη εμπειρια;
    Καλημέρα Αντώνη!
    Και εγω έχω υψηλους δείκτες σου ασβέστιο κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει σε αυτό,εφοσον είναι στους φυσιολογικός δείκτες.
    Πως είσαι αυτές τις μέρες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Για τι τιμές μιλάμε?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Καλημέρα Αντώνη!
    Και εγω έχω υψηλους δείκτες σου ασβέστιο κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει σε αυτό,εφοσον είναι στους φυσιολογικός δείκτες.
    Πως είσαι αυτές τις μέρες?
    Απο τι προκαλειται όμως; Αν είναι πολυ εκτός ορίων μπορει να κάνει αρρυθμιες το ασβεστιο.


    Είδα μια μικρή βελτίωση στην ταχυπαλμια,ίσως επειδη προσπαθησα να κινουμε περισσότερο,αλλά σε γενικές γραμμές τα ίδια. Τα συμπτωματα με το στομάχι καπως καλύτερα. Περιμενω να κάνω την κολονοσκοπηση την άλλη εβδομαδα,αν και φοβαμαι. Η πιεση μου πολυ περιεργη. Και εξακολουθω να έχω αυξημένη κορτιζόλη.

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Για τι τιμές μιλάμε?

    Αιματοκριτης τιμές αναφοράς : 36-48
    Δικη μου τιμή: 35


    Ομοκυστεΐνη τιμές αναφοράς: 3,7-14,9
    Δική μου τιμή: 21,00

    Ασβέστιο τιμές αναφοράς: 8,2-10,4
    Δική μου τιμή: 10,00

    Κορτιζόλη τιμές αναφοράς: 43-240
    Δικη μου τιμή: 277,00

    Και λίγο χαμηλα αιμοπεταλεια έχω , συν λίγα αυξημένα ουδετεροφυλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Αντώνη αν μπορείς στείλε μου μήνυμα γιατί εγώ προσπαθώ και δεν μπορώ

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Σου εστειλα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Καλησπερα αυτες οι εξετασεις τι αφορουν?

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Καλησπερα αυτες οι εξετασεις τι αφορουν?
    Η ομοκυστεινη αφορά την καρδια και αλλα νοσήματα. Δείχνει προδιαθεση για να νοσησεις απο καρδιακό νοσημα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Η ομοκυστεινη αφορά την καρδια και αλλα νοσήματα. Δείχνει προδιαθεση για να νοσησεις απο καρδιακό νοσημα.
    Αυτο φαίνεται στις εξετάσεις αίματος;

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Στις γενικές όχι, μπορεις να το ζητησεις εσύ να το δουν, δεν κοστιζει ως εξεταση,αν κάνεις μια γενική,ζητά να δουν και ομοκυστεινη και CRP. Εγώ κοιταω συχνά πυκνα και τροπονινη αλλά η τροπονινη δείχνει αν έχει υποστει βλάβη ο καρδιακός μυς την ίδια ημέρα,την κάνουν και στα επειγοντα όταν υπαρχει υποψια για ενδεχόμενο εμφραγμα,δείχνει δηλαδή αν επαθες ή θα παθεις έμφραγμα τις προηγούμενες ή τις επομενες τρεις ώρες.
    Αν έχετε προσεξει στα επειγοντα,όταν ζητανε τέσσερα αίματα αντί τρια οι γιατροί, εννοούν τροπονινη. Τόσες φορες,τα έχω μάθει.
    Last edited by Antonis8; 03-11-2019 at 14:16.

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Πρακτικα η ομοκυστεινη δείχνει μια προδιαθεση, αλλά οταν δεν υπαρχουν άλλοι παραγοντες, οπως λιπίδια, παχυσαρκια, καπνισμα, χοληστερίνη ,ζαχαρο κλπ, απλα δίνουν φυλλικο οξύ για να πεσει και το κοιτας συχνά πυκνά.

    Μου ειπε ο καρδιολογος, αν ήσουν 45 και ειχες και άλλους παράγοντες κινδύνου, θα σου εγραφα τη στεφανιογραφια,τώρα δεν έχει νόημα.

    Μου ειπε όμως αν θέλω να κάνω γενετικό έλεγχο. Σε βλεπουν για τα παντα όσον αφορά την καρδιά. Κοστίζει βέβαια, 1500 ευρώ μου ειπε, αλλά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.Η στεφανιογραφια άλλωστε δεν θα καλυπτε όλα τα ενδεχόμενα. Υπαρχουν γενετικά σύνδρομα που μπορουν να σου κάνουν θανατηφορα αρρυθμια άσχετα απο τη μορφολογία της καρδιάς

    Μένει να κάνω αρχικά κάποιες αλλες εξετάσεις αίματος που μου έγραψε η ενδοκρινολογος,να κάνω την κολονοσκοπηση και μετά μαγνητική εγκεφάλου και βλεπουμε.
    Last edited by Antonis8; 03-11-2019 at 14:17.

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Το CRP επίσης δείχνει πολλα για την καρδιά. Είναι για τα επιπεδα φλεγμονής αλλά όσοι έχουν περα απο ένα συγκεκριμένο όριο,αξιολογείται και καρδιολογικα ,για έμφραγμα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Δε ξερω ρε φιλε πολυ το εμπλεξες το θέμα με πολλές εξετάσεις. Εγω πηγα καρδιολόγο τον Μάρτιο μετα ομοιοπαθητικο και Τελος. Μπορώ να πω πως εχω ηρεμήσει κατα 80% και αν με πιασει με πιάνει αραιά και που. Αυτο το καθημερινό έφυγε τελείως! Ακομα πιστεύω οτι εχω θέμα με τη καρδιά αλλα το κοντρολαρω κάπως. Ειναι κόλλημα στο μυαλό πιστεύω εγω. Εντάξει όταν κανεις απανωτές έκτακτες και ταχυπαλμίες λογικό ειναι να το νομίζεις αυτο η όταν ανεβαίνεις μια σκάλα και εχεις φουλ παλμούς και κοκκινιζεις ολόκληρος λογικό παλι το βρίσκω. Τωρα για τα αλλα δε ξερω. Δε μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω παραπάνω γιατι με ριχνει ψυχολογικά και δεν θέλω να γίνω χειρότερα! Ασε που δε μπορώ συνέχεια τους γιατρούς με πιάνει άγχος! Εύχομαι ολα να βγουν τέλεια φιλε μου να ηρεμισεις επιτέλους! Σιγα σιγα ολα θα γίνουν. Υπομονή και ψυχική αντοχή!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πρακτικα η ομοκυστεινη δείχνει μια προδιαθεση, αλλά οταν δεν υπαρχουν άλλοι παραγοντες, οπως λιπίδια, παχυσαρκια, καπνισμα, χοληστερίνη ,ζαχαρο κλπ, απλα δίνουν φυλλικο οξύ για να πεσει και το κοιτας συχνά πυκνά.

    Μου ειπε ο καρδιολογος, αν ήσουν 45 και ειχες και άλλους παράγοντες κινδύνου, θα σου εγραφα τη στεφανιογραφια,τώρα δεν έχει νόημα.

    Μου ειπε όμως αν θέλω να κάνω γενετικό έλεγχο. Σε βλεπουν για τα παντα όσον αφορά την καρδιά. Κοστίζει βέβαια, 1500 ευρώ μου ειπε, αλλά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.Η στεφανιογραφια άλλωστε δεν θα καλυπτε όλα τα ενδεχόμενα. Υπαρχουν γενετικά σύνδρομα που μπορουν να σου κάνουν θανατηφορα αρρυθμια άσχετα απο τη μορφολογία της καρδιάς

    Μένει να κάνω αρχικά κάποιες αλλες εξετάσεις αίματος που μου έγραψε η ενδοκρινολογος,να κάνω την κολονοσκοπηση και μετά μαγνητική εγκεφάλου και βλεπουμε.
    Καλησπέρα Αντώνη,, θέλω να σε ρωτήσω πόσο ετών είσαι και γενικά πόσα χρόνια αντιμετωπίζεις τέτοια θέματα??? Γιατί και εγώ περνάω κάτι τέτοιο και θέλω να πάρω δύναμη

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •