Τι εχω τελικα?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 238
  1. #16
    george1520
    Guest
    Οπότε φεύγεις από το σπίτι για να γλυτώσεις... Αν η επιλογή σου να είσαι με αυτό τον άνθρωπο αποδειχθεί λάθος μενεις μαζί του για να μην τους αποδείξεις πως είχαν δίκαιο. Στην δουλειά θέλεις να είσαι η τέλεια κι όλο αυτό σε κάνει να μην αποδίδεις ούτε στα βασικά κτλ.

    Για πες μου. Την ζωή σου ποιος την ζει; εσύ τι είσαι;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Ειμαι ενα αβουλο θυμα
    Μια κακιασμενη που με
    μισουν και με λυπουνται ολοι
    αυτο ειμαι
    εχω κρισεις πανικου απο την ωρα που ξυπναω
    μεχρι την ωρα που θα κοιμηθω
    δεν υπερβαλω
    ξυπναω και σε ενα κλασμα του δευτερολεπτου ερχονται ολα
    ντρεπομαι που ειμαι προβληματικη

  3. #18
    george1520
    Guest
    Όταν δεις τον πατέρα σου πες του συγχαρητήρια από εμένα.. Τα έκανε σκατα.

    Θέλω να με ακούσεις.. Όταν η κακοποίηση είναι από μικρή ηλικία θέλει και περισσότερο χρόνο να αποβάλεις όλα όσα σου άφησε. Αυτό είναι το πρώτο. Το δεύτερο είναι πως θέλει δουλειά με την βοήθεια ψυχολόγου. Θα σε βοηθήσει να σκέφτεσαι διαφορετικά. Αφού δεν σαρεσει η ζωή που κάνεις άρχισε να κάνεις μικρά μικρά βήματα. Ήδη έκανες. Πήγες ψυχίατρο, μετά ψυχολόγο. Εγραψες δημόσια αυτά που νιώθεις, αυτά που σκέφτεσαι, αυτά που κουβαλάς. Είσαι αρκετά δυνατή για να βγεις από πάνω από όλη την λάσπη που σου έριξαν. Εγώ προσωπικά θα είμαι εδώ. Είτε εδώ, είτε με προσωπικό μήνυμα για να συζητήσουμε ότι θες. Και όχι επειδή σε λυπάμαι. Αν σε λυπόμουν, θα λυπόμουν και εμένα. Αλλά επειδή σε νιώθω. Γιατί πέρασα τα ίδια και ακόμη τα περνάω (αν και πλέον δεν με αγγίζουν τοσο).

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Ξεκινησα... εκανα μια συνεδρια και εχω ξανα την παρασκευη
    ο ψυχιατρος μου ειπε οτι ειναι δυσκολη η περιπτωση μου αλλα
    ο,τι μαθαινεται ξεμαθαινεται
    πως γινεται να αλλαξω τον εαυτο μου που με σαμποταρει??
    μου φαινεται απιθανο
    θελω να φυγω απο τη δουλεια
    αλλα νιωθω ανικανη να βρω αλλου δουλεια
    το αγχος μου με εχει κανει και δε μπορω να παρω ουτε μια αποφαση
    εχω εκτεθει ανεπανορθωτα στη δουλεια δεν καταλαβαινω τι μου λενε εχω χαζεψει
    το αγχος μου με κυριευει καθε ωρα και στιγμη
    δεν ξερω ποια ειμαι δεν ξερω τι μου συμβαινει
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Όταν δεις τον πατέρα σου πες του συγχαρητήρια από εμένα.. Τα έκανε σκατα.

    Θέλω να με ακούσεις.. Όταν η κακοποίηση είναι από μικρή ηλικία θέλει και περισσότερο χρόνο να αποβάλεις όλα όσα σου άφησε. Αυτό είναι το πρώτο. Το δεύτερο είναι πως θέλει δουλειά με την βοήθεια ψυχολόγου. Θα σε βοηθήσει να σκέφτεσαι διαφορετικά. Αφού δεν σαρεσει η ζωή που κάνεις άρχισε να κάνεις μικρά μικρά βήματα. Ήδη έκανες. Πήγες ψυχίατρο, μετά ψυχολόγο. Εγραψες δημόσια αυτά που νιώθεις, αυτά που σκέφτεσαι, αυτά που κουβαλάς. Είσαι αρκετά δυνατή για να βγεις από πάνω από όλη την λάσπη που σου έριξαν. Εγώ προσωπικά θα είμαι εδώ. Είτε εδώ, είτε με προσωπικό μήνυμα για να συζητήσουμε ότι θες. Και όχι επειδή σε λυπάμαι. Αν σε λυπόμουν, θα λυπόμουν και εμένα. Αλλά επειδή σε νιώθω. Γιατί πέρασα τα ίδια και ακόμη τα περνάω (αν και πλέον δεν με αγγίζουν τοσο).

    Σ ευχαριστω τοσο πολυ αληθεια
    δεν εχω τελειωσει το σχολειο
    δεν εχω εφοδια
    δεν ξερω που παταω και που βρισκομαι
    ειμαι 26 χρονων και νιωθω οτι η ζωη μου θα τελειωσει γρηγορα
    ποιος θα με παρει σε αυτο το χαλι για δουλεια? πως θα πηγαινω? νιωθω παρακατιανη και ασχημη
    και πιο πολυ νιωθω αηδια που ακομα ζητιανευω λιγη αγαπη απο καποιον που ουτε να με φτυσει

  5. #20
    george1520
    Guest
    Πόσοι έχουν χαρτιά, πτυχία και τα έχουν στον τοίχο. Πόσοι δεν έχουν βγάλει το σχολείο και έχουν μια δουλειά;
    Νιώθεις όλα αυτά επειδή σου εξήγησα τους λόγους. Είναι η εικόνα που σου λέει ότι έχεις ο πατέρας σου. Δεν σημαίνει ότι ισχύει. Ζητιανευεις αγάπη επειδή δεν πήρες αγάπη. Όπως λέει και η ψυχολόγος μου.. Όσοι δεν πήρα την πιο βασική αγάπη είναι σαν και έχουν ένα δοχείο μπροστά με τρύπες. Που όση αγάπη και να πάρουν από άλλους ποτέ δεν θα είναι αρκετή.. Γιατί δεν πήραν την μητρική, πατρική αγάπη. Για να είναι αρκετή η αγάπη που σου δίνουν οι άλλοι θα πρέπει να αγαπήσεις τον εαυτό σου γιατί πάντα θα αμφιβάλεις αν σου αξίζει.

    Έχεις καταλάβει φαντάζομαι πως η στάση της μητέρα σου δεν είναι και η σωστή.. Αλλα αυτό θα το συζητήσεις πιο μετά με τον ψυχολόγο σου.

    Για πες.. Την αλήθεια. Μετανιωσες που μένεις με αυτόν τον άνθρωπο; Δεν μας βλέπουν οι γονείς σου. Έχεις την ευκαιρία να πεις αυτό που νιώθεις χωρίς να έχεις δύο μάτια (ή και τέσσερα) να σε κοιτάνε μέχρι να δουν λαθος σου και να στο χτυπήσουν.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Ξεκινησα... εκανα μια συνεδρια και εχω ξανα την παρασκευη
    ο ψυχιατρος μου ειπε οτι ειναι δυσκολη η περιπτωση μου αλλα
    ο,τι μαθαινεται ξεμαθαινεται
    πως γινεται να αλλαξω τον εαυτο μου που με σαμποταρει??
    μου φαινεται απιθανο
    θελω να φυγω απο τη δουλεια
    αλλα νιωθω ανικανη να βρω αλλου δουλεια
    το αγχος μου με εχει κανει και δε μπορω να παρω ουτε μια αποφαση
    εχω εκτεθει ανεπανορθωτα στη δουλεια δεν καταλαβαινω τι μου λενε εχω χαζεψει
    το αγχος μου με κυριευει καθε ωρα και στιγμη
    δεν ξερω ποια ειμαι δεν ξερω τι μου συμβαινει
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πόσοι έχουν χαρτιά, πτυχία και τα έχουν στον τοίχο. Πόσοι δεν έχουν βγάλει το σχολείο και έχουν μια δουλειά;
    Νιώθεις όλα αυτά επειδή σου εξήγησα τους λόγους. Είναι η εικόνα που σου λέει ότι έχεις ο πατέρας σου. Δεν σημαίνει ότι ισχύει. Ζητιανευεις αγάπη επειδή δεν πήρες αγάπη. Όπως λέει και η ψυχολόγος μου.. Όσοι δεν πήρα την πιο βασική αγάπη είναι σαν και έχουν ένα δοχείο μπροστά με τρύπες. Που όση αγάπη και να πάρουν από άλλους ποτέ δεν θα είναι αρκετή.. Γιατί δεν πήραν την μητρική, πατρική αγάπη. Για να είναι αρκετή η αγάπη που σου δίνουν οι άλλοι θα πρέπει να αγαπήσεις τον εαυτό σου γιατί πάντα θα αμφιβάλεις αν σου αξίζει.

    Έχεις καταλάβει φαντάζομαι πως η στάση της μητέρα σου δεν είναι και η σωστή.. Αλλα αυτό θα το συζητήσεις πιο μετά με τον ψυχολόγο σου.

    Για πες.. Την αλήθεια. Μετανιωσες που μένεις με αυτόν τον άνθρωπο; Δεν μας βλέπουν οι γονείς σου. Έχεις την ευκαιρία να πεις αυτό που νιώθεις χωρίς να έχεις δύο μάτια (ή και τέσσερα) να σε κοιτάνε μέχρι να δουν λαθος σου και να στο χτυπήσουν.
    Μπορει και να μετανιωσα
    αλλα επειδη μπηκα στην αληθινη ζωη ξερεις αν δεν πλυνεις αυτο θα το βρεις εκει
    το να γυρισω σπιτι να τα κανει ολα η μανα μου αυτο μου λεει ελα να τα χεις ολα ετοιμα κι οσο ημουν εκει μυρμιριζε οτι τα κανει ολα μονη της

  7. #22
    george1520
    Guest
    Το να χωρίσεις δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Ούτε ότι θα πρέπει να επιστρέψεις και σπίτι. Αλλα είπαμε μικρά μικρά βήματα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Ξεκινησα... εκανα μια συνεδρια και εχω ξανα την παρασκευη
    ο ψυχιατρος μου ειπε οτι ειναι δυσκολη η περιπτωση μου αλλα
    ο,τι μαθαινεται ξεμαθαινεται
    πως γινεται να αλλαξω τον εαυτο μου που με σαμποταρει??
    μου φαινεται απιθανο
    θελω να φυγω απο τη δουλεια
    αλλα νιωθω ανικανη να βρω αλλου δουλεια
    το αγχος μου με εχει κανει και δε μπορω να παρω ουτε μια αποφαση
    εχω εκτεθει ανεπανορθωτα στη δουλεια δεν καταλαβαινω τι μου λενε εχω χαζεψει
    το αγχος μου με κυριευει καθε ωρα και στιγμη
    δεν ξερω ποια ειμαι δεν ξερω τι μου συμβαινει
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το να χωρίσεις δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Ούτε ότι θα πρέπει να επιστρέψεις και σπίτι. Αλλα είπαμε μικρά μικρά βήματα.

    Εμενα το προβλημα μου ειναι οτι δεν πιστευω σε μενα
    και δεν μπορω να πιστεψω
    δεν πιστευα ποτε και ουτε προκειται
    και αυτο με διαλυει
    δε θελω να ειμαι αλλο εδω μεσα
    θελω να παω καπου να δουλεψω με την αξια μου αλλα δεν εχω αξια
    και ειναι σα να συμβαινουν ολα επιτηδες εναντιων μου ερχομαι συνεχεια σε δυσκολη θεση
    εδω μεσα
    καθε μερα ειναι ασχημη δεν μπορω να δουλεψω ειμαι αχρηστη φοβαμαι

  9. #24
    george1520
    Guest
    Το εδώ μέσα τι είναι? Το σπίτι σου; δεν έχεις αξία? Ποιος καθορίζει την αξία του κάποιου; οι άλλοι;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Το εδω μεσα ειναι η δουλεια
    ειμαι ανικανη να δουλεψω πλεον
    ερχομαι και δεν μπορω να περασω ουτε ενα τιμολογιο
    και βγαινει προς τα εξω οτι ειμαι τεμπελα
    εχω μανια καταδιωξης
    και ποτε δεν μπορεσα να αποδεχτω τα κακα βλεματα των ανθρωπων
    και ολοι ετσι με κοιτανε
    κ εγω οσο μεγαλωνω νιωθω να μικραινω
    μεσα μου σαν δυναμη
    νανος νιωθω ενα τιποτα
    πως θα αλλαξει αυτο??? πως??

  11. #26
    george1520
    Guest
    Θα δουλέψεις με τον εαυτό σου με την βοήθεια του ψυχολόγου. Νάνος δεν είσαι. Είσαι γίγαντας.. Ποιος θα άντεχε τον πατέρα σου και θα είχε την δύναμη που έχεις εσύ; Είσαι ένα τρομαγμένο παιδί (αν και έχουμε περίπου ίδια ηλικία) το οποίο πρέπει ηρεμήσει. Αυτό το παιδί θα πρέπει εσύ να το ηρεμήσεις. Αφού η δουλειά σου δεν σαρεσει, ψαχνε ταυτόχρονα για μια άλλη δουλειά. Τι θα σου άρεσε να κάνεις; και μη μου πεις Δεν μπορώ να κάνω τίποτα, είμαι ένα μηδενικό κτλ. Ξέρουμε και οι δύο ότι δεν ισχύει.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Ψαχνω σερβιτορα αλλα θελουν προυπηρεσια
    και εγω τρωω τα νυχια μου και πως θα παω ετσι σαν το μογγολο
    ολα εχθρικα τα βλεπω
    φοβαμαι και ντρεπομαι που υπαρχω
    εχω χασει επαφη με την πραγματικοτητα νιωθω γελοια
    και οτι ολοι με κοροιδευουν
    παλια ειχα μια δυναμη... ειχα το χορτο
    να το ειπα κ αυτο
    το σταματησα ομως γιατι μου εκανε μεγαλυτερο καλο στην ψυχη μου
    τα ζολατριν να τα αρχισω... ? σημερα ηταν να παρω το πρωτο μισο
    αλλα φοβηθηκα
    διαβασα για παρενεργειες και οτι αν τα κοψεις δε γυρνας ποτε πισω
    νιωθω αχρηστη και ανικανη
    νιωθω ο χειροτερος ανθρωπος που υπαρχει, περιττη απο παντου
    παντα ηθελα να ανηκω καπου μα δεν εγινε ποτε
    τωρα θα νομιζεις οτι πολυ ντραμα κουιν το παιζω αλλα ειναι η αληθεια μου αυτη
    στο σπιτι ολα μεσα στη βρωμα τα εχω
    δεν εχω κουραγιο να κανω τιποτα
    μετα βιας ερχομαι εδω μεσα και παρακαλω να με διωξουν να ησυχασω
    τι θα κανω συγνωμη που σε επρηξα χιλια συγνωμη και χιλια ευχαριστω που ασχολεισαι

  13. #28
    george1520
    Guest
    Σαν τον μογγολο. Πόσα χρόνια έχω να ακούσω αυτή την φράση. Και γέλασα..

    Για το χάπι δεν θα σου πω τι να κάνεις. Εγώ δεν είμαι υπέρ των χαπιών, μόνο αν χρειάζονται. Ο ψυχίατρος σου είπε ότι δεν τα χρειάζεσαι. Το χόρτο μπράβο σου που το σταμάτησες. Είδες πόση δύναμη έχεις;
    Θα το παμε αλλιώς.
    γράψε τα καλά που έχει ο χαρακτήρας σου.. Μη πεις Δεν έχω κτλ. Δεν θα απαντήσω πίσω.

  14. #29
    Νατάσα, καλησπέρα.. Διάβασα όλα τα μηνύματα σου και σ αυτά βρήκα πολλα κομμάτια του εαυτού μου κ των σκέψεων μου.. Νιώθω σαν να μιλούσα εγώ αντί για σένα σε πολλά σημεία.. Μετά από συζητήσεις που είχα (με ψυχολόγους, εδώ στο φόρουμ) αρχίζω κ καταλαβαίνω πως όλα αυτά είναι οι προβληματικες αρνητικές μου σκέψεις για τον εαυτό μου. Εγώ τις δημιουργώ. Ξέρω πως δε μπορώ να έρθω ακριβώς στη θέση σου γιατιι έχεις περάσει πολλά πιο δύσκολα από μένα.. Το μόνο που θέλω να σου πω είναι ότι δεν είσαι αχρηστη, χαζή ή ανίκανη.. Ετσι βλέπεις εσύ τον εαυτό σου, γιατι τον έριξαν κάτω οι σκέψεις σου. Το μίσος που βλέπεις στο πρόσωπο του περιγυρου σου είναι ο καθρέφτης των σκέψεων σου. Πέρασες πολλά κ επιβίωσες, κ αυτό αποδεικνύει ότι δεν είσαι κ τόσο αχρηστη όσο λες. Αυτό να το θυμάσαι οταν έρχονται δύσκολες στιγμές κ κάποια στιγμή μπορεί να σου δώσει κουράγιο... Το ότι νιώθεις μπλομαρισμενη στη δουλειά, είναι επειδή το μυαλό σου έχει κουραστεί, είναι θολο από σκέψεις, κ εγώ έτσι ακριβώς νιώθω κ πιστεύω ότι με κοροϊδεύουν στο γραφείο για την ανύπαρκτη ικανότητα μου.. Το χεις συζητήσει με τον φίλο σου? Εχεις πει στον πατέρα σου πώς νιώθεις, πώς συνέβαλε κ ο ίδιος σ αυτό όλα αυτά τα χρόνια? Τόλμησε το, έστω κι αν φανεί επιθετική κατηγορία.. Ίσως να χεις ένα βάρος λιγότερο μετά..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    τι βαθμουσ ειχεσ στο σχολειο τωρα εισαι καλα που βγηκεσ στην αληθινη ζωη αγαπη δεν υπαρχει ειναι μουφα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι έχω τελικα
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-12-2018, 21:15
  2. τελικα
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 6
    Last Post: 28-09-2017, 17:26
  3. Τελικά...
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-2017, 22:07
  4. τι εχω τελικα?
    By mr bubbles in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2012, 07:29
  5. Τελικά τί έχω
    By mperdemenos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-2011, 01:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •