Υπάρχει κάποιος ιερέας-ψυχολόγος/ψυχοθεραπευτής;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    3

    Υπάρχει κάποιος ιερέας-ψυχολόγος/ψυχοθεραπευτής;

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάποιον ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή και ιερέα/εξομολόγο ταυτόχρόνα.
    Διάβασα για τον π. Φιλόθεο Φάρο αλλά αν ξέρετε κι άλλους γενικά θα το εκτιμούσα δεόντως εάν μου δίνατε info
    για το πως μπορεί κανείς να επικοινωνήσει μαζί τους. Κάποιο mail, κάποιο τηλέφωνο, κάτι, θα ήταν πολύ χρήσιμο.

    Γνωρίζω τη διαφορά της εξομολόγησης με την ψυχοθεραπεία προφανώς οπότε θα προτιμούσα η συζήτηση να μην
    αναλωθεί σε αυτό, αλλά περισσότερο στο κατά πόσον υπάρχει στην Αθήνα κάποιος τέτοιος ιερέας που γνωρίζετε.

    Δε γνωρίζω εάν μπορούν αυτά να γραφτούν δημόσια στο forum αλλά γενικώς οποιαδήποτε πληροφορία θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

    Με συγχωρείτε προκαταβολικά εάν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    50
    ο π. φιλοθεος φαρος εχει καρκινο απο οτι ειπε ο ιδιος σε καποια συνεντευξη τελευταια

    ολοκληρη αθηνα ολο και θα υπαρχουν

    το θεμα ειναι να πεσεις σε σωστο ορθοδοξο ανθρωπο

    ντρεπομαι για αυτο που θα πω δημοσια ενας γεροντας οταν του ειπα ενα θεμα μου μου ειπε οτι θα τρελαθω θα παρω ψυχοφαρμακα και θα παω στην κολαση

    δεν περιμενα τετοια ανταποκριση

    ισα ισα ειπα ανθρωπος του θεου πολυσυζητημενος απο γνωστους στην περιοχη μου καποιος τροπος θα υπαρχει να με συμβουλεψει μεσω της θρησκειας μας ειρηνικα με αγαπη καπως ετσι

    για αυτο και μονο σου λεω σιγουρα θα βρεις καποιον πνευματικο γεροντα εξομολογο πες το οτι θες αλλα ψαξτο καλα πρωτα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    3
    Γι' αυτό ακριβώς ρωτάω. Γνωρίζεις εσύ κάποιον; Γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    50
    στην αθηνα δεν γνωριζω συγνωμη

    ουτε ξερω που να απευθυνθεις εκει

  5. #5
    Quote Originally Posted by PoisonedHoney View Post
    Γι' αυτό ακριβώς ρωτάω. Γνωρίζεις εσύ κάποιον; Γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ.
    @PoisonedHoney Δοκίμασε τον π. Βασίλειο Βολουδάκη που βρίσκεται στον Άγιο Νικόλαο Πευκακίων στα Εξάρχεια. Είναι πολύ καλός, έχει και πολλές ομιλίες στο διαδίκτυο. Γνωρίζει κάποια πράγματα από ψυχολογία.

  6. #6
    Jonathan Σε ευχαριστώ απο καρδιας ! Τον ακουω και βλεπω ανθρωπο μορφωμενο, ακούω και διευρυνονται οι μεχρι τωρα οπτικες μου. Αν και ακομη στην αρχη των ακουσματων διακρινω εναν διαφορετικό απο το συνηθες μοτιβο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    να βρεις μονο αν πιστευεις στο θεο αλλιως δεν εχει νοημα να σου θημισω οτι εκει πηγαινουν για λογους θρησκευτικους

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    3
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση ο π. Βασίλειος, θα τον παρακολουθήσω και περισσότερο για να καταλάβω και περισσότερα.
    Γνωρίζω ότι πηγαίνουν εκεί για λόγους θρησκευτικούς. Ας πούμε ότι έχω μια μεγάλη μάχη μέσα μου την οποία πρέπει να κάνω address αυτή τη στιγμή, γι' αυτό και η αρχική μου ερώτηση.
    Κι εξ' άλλου η ψυχο-λογία έχει ως πρώτο συνθετικό τη λέξη ψυχή, συνεπώς δε θα ήθελα ιδανικά να μιλήσω απλά σε κάποιον ψυχολόγο που δεν πιστεύει στην έννοια της ψυχής.

    Εάν υπάρχουν κι άλλες συστάσεις, καλοδεχούμενες :)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1
    Καλησπέρα,

    υπάρχει κάποιος στην Νέα Σμύρνη ο οποίος είναι εξαιρετικός.

  10. #10
    Εγώ πηγαινα στον Πατερα Στυλιανο στο Παγκράτι (Καρπαθίου το επωνυμο του) αλλά ΔΕΝ έμεινα ΚΑΘΟΛΟΥ ευχαριστημενος... Ξεκινησα να πηγαινω σε αυτον στη Γ' Λυκειου λιγο καποιους μηνες πριν απο τα γενεθλια μου που πηγα 18 (ημουν ΑΝηλικος τοτε) μια περιοδο που υπηρχε μεγαλη εχθρα με τους γονεις μου κι ειπε οτι βλεπει μια παρορμητικοτητα και μου εδωσε το clopixol (αντιψυχωτικο) και το seropram. Εκεινη την περιοδο το επαιζα διπλωματια στους γονεις μου για να με στηριξουν στις σπουδες μου κι εκεινοι νομιζαν οτι τα φαρμακα με εκαναν ετσι. Αργοτερα ΔΕΝ αντεχα να φιμωνω τον εαυτο μου κι αντιδρουσα οταν οι γονεις μου, μου μιλουσαν άσκημα. Τοτε οι γονεις μου, μου λεγανε "γιατι δεν παιρνεις τα φαρμακα" κι εγω ειπα στο γιατρο "Πάτερ, ΔΕΝ ειμαι ο εαυτος μου γιατι οι γονεις μου το ριχνουν στα φαρμακα και ΔΕΝ αντεχω να φιμωνομαι" και μου ειπε "λαθος αυτο" και του ειπα "στους γονεις μου πειτε το" και μου ειπε με μια πυγμη και φωνη "ξερω εγω τι θα τους πω!" και ΔΕΝ τους ειπε τιποτα. Μαλιστα οταν οι γονεις μου του ελεγαν για αντιδρασεις που ειχα εγω, εκεινος μου εριχνε μομφες ενω οταν του ελεγα για άσκημες συμπεριφορες που ειχαν οι γονεις μου απεναντι μου, εκεινος με εγραφε στα παπαρια του και ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ τους ελεγε. Θελω να καταλληξω οτι αυτος ο γιατρος συντηρουσε την καταστολη μεσα στο σπιτι μου κι ηταν επιστημονας με μεγαλο ονομα.
    Για αυτο λοιπον το οτι ο γιατρος ειναι ιερεας, ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα οτι ειναι και καλος.
    Last edited by STORM LORD2; 03-06-2020 at 20:58.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    δικαιωμα σου να πιστευεις σε οτι θελεις, αλλα η ψυχιατρικη ειναι συγκεκριμενη επιστημη. δεν εχει σχεση με την θρησκεια.
    φυσικα μπορει να ειναι ενας ψυχοθεραπευτης χριστιανος η βουδιστης η αθεος. αυτο δεν αλλαζει την ψυχιατρικη του ικανοτητα, ΑΝ ειναι ικανος κι ΑΝ ειναι σωστα ενημερωμενος.
    με ολα αυτα θελω να καταληξω στο:
    ΓΙΑΤΙ δεν διαλεγεις εναν καλο πνευματικο να εξομολογεισαι και να συμβουλευεσαι οσο θελεις, κι εναν ΑΛΛΟΝ καλο ψυχοθεραπευτη για να κανεις την ψυχοθεραπεια σου;;;
    εξαλλου το να ειναι ενας ανθρωπος καλος σε 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πραγματα, ειναι πιο απιθανο απο το να ειναι καλος μονο στο ενα.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Skipper_1979 View Post
    Καλησπέρα,

    υπάρχει κάποιος στην Νέα Σμύρνη ο οποίος είναι εξαιρετικός.
    Μπορείς να μου πεις ποιος είναι και το τηλέφωνο του?

  13. #13
    Quote Originally Posted by Jonathan View Post
    @PoisonedHoney Δοκίμασε τον π. Βασίλειο Βολουδάκη που βρίσκεται στον Άγιο Νικόλαο Πευκακίων στα Εξάρχεια. Είναι πολύ καλός, έχει και πολλές ομιλίες στο διαδίκτυο. Γνωρίζει κάποια πράγματα από ψυχολογία.
    Μπορεις να μου στειλεις σε μηνυμα το τηλεφωνο του?

  14. #14
    YokoChoco
    Guest
    Υπάρχει ο π.Παρθένιος Καλυβιαννάκης στην Ιερά Mονή Tιμίου Προδρόμου Aτάλης – Mπαλή Ρεθύμνης, είναι Αρχιμανδρίτης-Πνευματικός, Ηγούμενος της Ιεράς Μονής και Πτυχιούχος Ψυχολογίας.
    Τηλέφωνο Μονής: (+30) 28340 94274

  15. #15
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Υπάρχει ο π.Παρθένιος Καλυβιαννάκης στην Ιερά Mονή Tιμίου Προδρόμου Aτάλης – Mπαλή Ρεθύμνης, είναι Αρχιμανδρίτης-Πνευματικός, Ηγούμενος της Ιεράς Μονής και Πτυχιούχος Ψυχολογίας.
    Τηλέφωνο Μονής: (+30) 28340 94274
    Ευχαριστώ πολύ

Similar Threads

  1. καποιος καλος ψυχολογος?
    By καμμενος 1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 20-02-2018, 22:40
  2. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕ
    By 2sweet2b4go10_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 98
    Last Post: 24-01-2013, 17:02
  3. Υπάρχει κάποιος για περπάτημα?
    By Jazzy in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 01-10-2011, 22:43
  4. Ψυχολογος, ψυχοθεραπευτης, ψυχαναλητης κλπ κλπ
    By click in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 44
    Last Post: 02-10-2010, 09:13
  5. Ναι,υπάρχει κάποιος που το έχει ξεπεράσει!
    By calcarea in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-05-2007, 01:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •