ΓΣΘ-ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: ΓΣΘ-ΙΨΔ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    166

    ΓΣΘ-ΙΨΔ

    Καλημέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε εμπειρία από γνωσιακή για την ΙΨΔ πάω σε ψυχολόγο που ειδικευται στην ΓΣΘ εδώ κ ένα χρόνο περίπου αυτό που κάνουμε είναι να αναλύουμε την εβδομάδα που πέρασε κ τι με προβληματισε δεν μου δίνει ασκήσεις για το σπίτι ούτε κάνω ΕRP, γενικά δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα . Τον εχω ρωτήσει αν θα πρέπει να έρχομαι σταδιακά σε επαφή με το αντικείμενο που φοβιζει κ μου λέει απλά μη δίνεις σημασία στις ιδεοληψιες σου!! Κ ρωτάω έχει νόημα να του πω να μου κάνει erp η να βρω άλλον ψυχολόγο που κ αυτό μου είναι δύσκολο να λέω πάλι τα ίδια απ την αρχή..!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    βρες αλλοο με χιλια

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    βρες αλλοο με χιλια
    τι εγινε τελικα;

  4. #4
    Εγω κανω γνωσιακη για κοινωνικο αγχος και μου βαζει πολλη δουλεια για το σπιτι,εχω καθε εβδομαδα να γραφω τις καταστασεις,τα συναισθηματα,να τα βαθμολογω,μου βαζει καθε φορα βημα βημα να κανω καποια εκθεση σε αυτο που με φοβιζει ξεκινωντας απο αυτο που με φοβιζει λιγοτερο σε αυτο που με φοβιζει πεισσοοτερο και μετα συζηταμε πως πηγε,κανουμε εκθεσεις και μεσα στην συνεδρια παιζοντας ρολους,κανουμε αμφισβητησεις στις αρνητικες σκεψεις και γενικα μου εχει δωσει πολυ υλικο(χαρτια εχω ολοκληρο φακελο με αυτα που γραφουμε που πρεπει να τον φερνω σε καθε συνεδρια) και εχω αγορασει και ενα βιβλιο που μου εχει προτεινει και δουλευουμε και πανω σε αυτο.Γενικα επειδη εχω κανει γνωσιακη με 3 διαφορετικους ψυχολογους εχω να πω οτι και οι τρεις εδιναν πολλες ασκησεις,καναμε πολλες εκθεσεις και υπηρχε πολλη δουλεια για το σπιτι και μου ελεγαν και οι τρεις οτι μονο μιλωντας δεν γινεται τιποτα μονο αν εκτεθω σε αυτο που με φοβιζει θα το αντιμετωπισω,ισως πρεπει να βρεις καποιον που να κανω την γνησια γνωσιακη ,εννοω την πιο οργανωμενη

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Θέλει να εξηγήσει κανείς, για ποιόν/ους λόγους η συγκεκριμένη ανάρτηση ανήκει στο "Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη" και όχι στο "Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή";

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •