Ψυχολογος ή εξομολογος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Ψυχολογος ή εξομολογος;

    Καλησπερα....τι απο τα δυο θα ηταν καλυτερο;

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Ψυχολόγο και όχι σε κάποιον ιερέα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    12
    Εξαρτάται τι θέμα έχεις.. Αν συνδυάσεις και τα δύο θα είναι τελειο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Και ψυχολογο καλο ειναι δυσκολο να βρεις , και καλο πνευματικο ...... σε ψυχολογο ποτε δεν πηγα , απο πνευματικους που πηγα δεν εμεινα ευχαριστημενος απο κανεναν ......τουλαχιστον ειναι τζαμπα ο 2ος .....

  5. #5
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Καλησπερα....τι απο τα δυο θα ηταν καλυτερο;
    Καλημέρα Orion.
    Αν το πρόβλημα σου είναι αυτό που μας περιέγραψες στο άλλο θέμα, δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να ψάχνεις ιερέα.
    Ίσως να σκέφτεσαι ότι θα πας να κάνεις εξομολόγηση και θα τα βγάλεις από μέσα σου.
    Αλλά σκέψου ότι ο ψυχολόγος έχει σπουδάσει αυτήν την δουλειά, εχει τις γνώσεις και τα εφόδια να σε βοηθήσει.
    Και το σημαντικότερο δεν μπλέκεται με την θρησκεία, όπως ένας ιερέας.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    50
    δεν υπαρχει καλυτερο

    υπαρχει το σε τι ανθρωπο θα πεσεις και στα δυο

    πηγα σε καποιον ψυχολογο να ξανα αρχισω ετσι σαν θεραπεια και ηταν της εκκλησιας ομως τερμα και εβλεπα οτι ενα θεμα που ηθελα να συζητησω το απεφευγε οπως ο διαολος το λιβανι και εννοειται εφυγα

    επισης εχω αλλαξει δυο εξομολογους ο πρωτος ηταν καλος προς αυστηρος εφυγα λογω σπουδων ο δευτερος ηταν οτι να ναι κυριολεκτικα και ο τριτος που εχω τωρα οκ βλεπω ο ανθρωπος οτι μπορει κανει

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    για να διαλέξεις ,πρέπει πρώτα να αποφασίσεις μέσα σου ,σε ποιόν πιστεύεις

    Στον άνθρωπο ή στον ΘΕΟ

    Μπορείς όμως να επιλέξεις τον "άνθρωπο με πίστη στον ΘΕΟ " και να κάνεις τον αγώνα σου

  8. #8
    george1520
    Guest
    Οι ψυχολόγοι πριν ασκήσουν το επάγγελμα κάνουν κάποια διαδικασία.. Ο ιερέας τι κάνει; Να πας να τα βγάλεις από μέσα σου.. Οκ. Αλλά τι συμβουλή περιμένεις από ένα ιερέα; Οι ψυχολόγοι σε βοηθάνε να βρεις εναλλακτικους τρόπους σκέψεις, δεν σου δίνουν έτοιμη τροφή. Ο ιερέας θα σου δώσει (έχει που δεν το κάνουν) και μπορεί να είναι εντελώς άκυρη. Ο καθένας είναι για διαφορετικό σκοπό..

  9. #9
    Ψυχολόγο... διότι στον παπά θα νομίζεις ότι σου μιλαει μέσω του ο Θεός κι ότι σου πει θα σου δημιουργηθούν φοβίες, τύψεις, διλήμματα στο να μην τα ακολουθήσεις. Ο παπάς λεβέντη μου είναι για άφεση αμαρτιών, άσε που τον συγχησανε με τον καλό ακροατή που του τα λένε για να ξαλαφρώσουν.
    Να πας σ' έναν καλό ψυχολόγο που θα σου δείξει μεθοδολογία χειρισμού σκέψης και συμπεριφοράς κι όχι σε έναν που απλά θα σου λέει σκόρπιες συμβουλές.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Χίλιες φορές σε ψυχολόγο ο οποίος τις περισσότερες φορές θα σε βοηθήσει να θεραπευτείς, να αντιμετωπίσεις όποιο πρόβλημα έχεις με βάση την επιστήμη, με σκοπό να γίνεις καλά.
    Για τους ανθρώπους που έχουν θέμα με ΓΑΔ ή ΙΨΔ η επίσκεψη σε εξομολόγο θα μπορούσε να επιδεινώσει το πρόβλημα γεννώντας εμμονές, άγχος και ενοχές όσον αφορά "αμαρτίες", κόλαση, επιτίμια κλπ. Άσε που δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που θα σου προτείνουν....εξορκιστή (συμβαίνει συχνά) για να απαλλαγείς από τον...δαίμονα. Από την μια σου λένε οτι ο όποιος Θεός σε δέχεται και σε αγαπά όπως είσαι για να σε καλοπιάσουν και στην πορεία μαθαίνεις οτι αυτός ο όποιος Θεός θα σου δώσει την αιώνια ζωή στον παράδεισο, όχι επειδή σε αγαπά όπως είσαι, αλλά αν αποφεύγεις πολλά πράγματα τα οποία ρεαλιστικά και αντικειμενικά και λογικά δεν έχουν απολύτως τίποτα το ποινικά κολάσιμο.
    Μην ξεχνάμε οτι οι τρεις κλάδοι του χριστιανισμού βασίζονται σε ανθρώπους με εμφανή ΙΨΔ. Στην Ορθοδοξία ο Γρηγόριος Παλαμάς με την προσευχή της καρδιάς, (εμμονή και επανάληψη κάποιας φράσης) στη Δύση οι δομινικανοί με το Ροζάριο (100 φορές ave Maria) κλπ.
    Έχουμε που έχουμε τις εμμονές και τις φοβίες μας, αυτό μας έλειπε να σκεφτόμαστε οτι είμαστε μιαροί επειδή φάγαμε "κρέας και οψάριον" Τετάρτη και Παρασκευή, οτι θα πάθουμε "ταμπλά" αν αυνανιστούμε, να αποφεύγουμε "πειρασμούς" κλπ κλπ.
    Μικρός (10 χρονών) με πήγαιναν στο κατηχητικό όπου άκουσα οτι η βλασφημία κατά κάποιου αγίου πνεύματος δεν συγχωρείται ή οτι αν προσθέσεις κάτι στο "λόγο του Θεού" (το λέει κάπου στην Αποκάλυψη) θα προστεθούν και σε σένα βάσανα. Ε λοιπόν εκεί πρωτοξεκίνησαν οι εμμονές και τα άγχη μου, μου έρχονταν συνέχεια στο μυαλό βλαστήμιες που δεν μπορούσα πραγματικά να ελεγξω. Από τότε κρατάω αποστάσεις και έχω μια έγνοια λιγότερη.
    Δεν αρνούμαι οτι το να πηγαίνεις στην Εκκλησία είναι μια καλή ευκαιρία να συναναστραφείς κόσμο, να είσαι κοινωνικός, ειδικά με τα μνημόσυνα και τον καφέ που ακολουθούν. Αλλά με κάθε σεβασμό στους πιστεύοντες, η "πίστη" οτι υπάρχει κάτι υπερφυσικό που σε προστατεύει είναι απλά μια ψευδαίσθηση, μια απάτη. Σε κάθε αυτοκινητιστικό δυστύχημα ο Θεός παύει να είναι παντοδύναμος, αν το προκάλεσες, φταις εσύ επειδή δεν πρόσεχες, αν είσαι θύμα ασυνείδητου οδηγού και χάσεις ένα πόδι, ο Θεός το επέτρεψε επειδή αν και σε αγαπάει, σε θέλει ξυλοπόδαρο και ανάπηρο για να σε δοκιμάσει, για να σε κάνει πιο....δυνατό (!!!).
    Με λίγα λόγια μακριά από αυτά. Χίλιες φορές σε ψυχολόγο και ψυχίατρο, αν δεν μείνεις ευχαριστημένος, πάς σε άλλον, οι εξομολόγοι έχουν ένα κοινό σκεπτικό οτι είσαι "αμαρτωλός" επειδή κάνεις 'αγριο σεξάκι με το γκομενάκι χωρίς να είστε παντρεμένοι και πρέπει ταπεινά να ζητήσεις συγνώμη και να τον δέσεις κόμπο για να γίνεις "καλύτερος". Μακριά!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Καλησπερα....τι απο τα δυο θα ηταν καλυτερο;
    ο εξομολογος ειναι για τις αμαρτιες σου.
    η ασθενεια, δεν ειναι αμαρτια.
    ειναι μια επιπλεον δυσλειτουργια το να βλεπεις τα προβληματα σου σαν αμαρτιες απο τις οποιες θα σε απαλλαξει ενας κληρικος και η μετανοια.
    για τις παθησεις της ψυχης, πας σε ψυχολογο και σε ψυχιατρο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    remedy , εγω νομιζα για πνευματικο, οχι εξομολογο .......θα γελασεις να σου πω , πηγα σεναν παπα καποτε , μοντερνο στις αντιληψεις του , και μου ειπε ευθεως να παρω εφεξορ για την κτθλψη μου !!!!! ηταν προσγειωμενος αν μη τι αλλο ο ανθρωπος .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    remedy , εγω νομιζα για πνευματικο, οχι εξομολογο .......θα γελασεις να σου πω , πηγα σεναν παπα καποτε , μοντερνο στις αντιληψεις του , και μου ειπε ευθεως να παρω εφεξορ για την κτθλψη μου !!!!! ηταν προσγειωμενος αν μη τι αλλο ο ανθρωπος .....
    εχει και προσγειωμενους και μορφωμενους, εχει κι εντελως αστοιχειωτους που θα σου αρχισουν τους εξορκισμους. δεν μπορεις να βασιζεσαι στο οτι θα πεσεις σε καποιον που δεν ειναι σκοταδιστης. βριθει αποτ ετοιους η εκκλησια.
    το να εχει παραλληλα εναν πνευματικο, αν αυτο τον κανει να νοιωθει καλυτερα, ειναι δικαιωμα του.
    οχι εις βαρος της υγειας του και της θεραπειας του ομως.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το να εχει παραλληλα εναν πνευματικο, αν αυτο τον κανει να νοιωθει καλυτερα, ειναι δικαιωμα του.
    οχι εις βαρος της υγειας του και της θεραπειας του ομως.

    Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου ............ οντως , η θρησκοληψια ωρισμενων ιερεων , των περισσοτερων , ειναι καταστρεπτικη .....σε αλλους που πηγα , μου λεγαν ' υπομονη ' , ε , δεν ειναι συμβουλη αυτο ....... παθε κι εσυ το ιδιο, μουρχοταν να τους πω , και τα λεμε .....

Similar Threads

  1. Ψυχολόγος
    By DOMINO in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 24-05-2017, 09:05
  2. ψυχολόγος
    By spj in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-2013, 22:54
  3. Ψυχολογος
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-08-2010, 02:35
  4. Ψυχολόγος?
    By pen in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 12-11-2009, 13:15
  5. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •