Είμαι μπερδεμένη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Είμαι μπερδεμένη

    Έχω κοινωνική φοβία ,κάνω εδώ και τρία χρόνια ψυχοθεραπεία με διαφορετικούς ψυχολόγους και είμαι πολύ καλύτερα ,τουλάχιστον είμαι λειτουργική μπορώ να αυτοεξυπηρετηθω ενώ δεν μπορούσα καθώς παλαιότερα δεν μπορούσα καν να πάω στο σουπερμαρκετ ντρεπόμουν .Μέσω της ψυχοθεραπείας που έκανα βελτιώθηκα παρά πολύ ιδιαίτερα με τον τελευταίο μου θεραπευτή στον οποίο πήγαινα σχεδόν δύο χρόνια ήταν συμπεριφοριστικής κατεύθυνσης και ήταν πολύ καλός τον σταμάτησα μόνο λόγω απόστασης καθώς ήταν πολύ μακριά από το σπίτι μου και με κούρασε η μετακίνηση.Πηγα λοιπόν σε έναν άλλον συμπεριφοριστικο με στόχο απλά να μπορώ εκτός από τα βασικά πράγματα,να μην ντρέπομαι και γενικά να μιλάω περισσότερο,να μπορώ να κάνω φιλίες.Πηγαινω λοιπον στον καινούριο ένα μηνα,είναι πολύ φιλικος,έχει πολλές γνώσεις αλλά μου λέει ότι αυτά που μου έλεγε ο προηγούμενος μου ψυχολογος δηλαδή ότι δεν είναι βέβαιο ότι θα ντροπιαστω,ότι δεν υπάρχουν πολλες πιθανότητες να με κρίνουν... για να αμφισβητώ τις αρνητικές σκέψεις,μου λέει λοιπόν ότι αυτά είναι βλακειες,ότι πλήρωνα τζάμπα λεφτά,ότι έπρεπε να μου είχε κάνει κάτι αλλά που είπε αυτός και δεν μου έκανε τίποτα,ότι απορει και ότι είναι πάρα πολύ βέβαιο ότι θα ντροπιαστω δεν έπρεπε λέει να μου χαϊδεύει τα αυτια αλλά να μου μάθει να μην με επηρεάζει τόσο το ότι θα ντροπιαστω. Και δεν ξέρω εγώ θεωρώ ότι σε κάποια πράγματα βοηθήθηκα,έπειτα δεν έχω ξαναδεί κάποιον να λέει κακά λόγια για συνάδελφό του ακόμη και αν πραγματικά ήταν κακός στην δουλειά του παρόλα αυτά φαίνεται να γνωρίζει πράγματα και να είναι καλός απλά το γεγονός ότι τα λέει κάπως έξω από τα δόντια ,με τρομάζει .δεν ξέρω μπορεί απλά να είναι ειλικρινής βέβαια κάποιες φορες μου δίνει την εντύπωση ότι πιστεύει ότι μόνο αυτός τα ξέρει όλα και οι άλλοι ψυχολόγοι τίποτα.Δεν ξέρω τι να κάνω απλά θέλω να γίνω καλύτερα και το προσπαθώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δώσε λίγο χρόνο να δεις πως θα πάει, αλλά μπορείς επίσης να γυρνάς την συζήτηση στο τώρα που σε αφορά και περισσότερο. Για παράδειγμα αν σου λέει αυτό που περιγράφεις " ότι αυτά που μου έλεγε ο προηγούμενος μου ψυχολογος δηλαδή ότι δεν είναι βέβαιο ότι θα ντροπιαστω,ότι δεν υπάρχουν πολλες πιθανότητες να με κρίνουν... για να αμφισβητώ τις αρνητικές σκέψεις,μου λέει λοιπόν ότι αυτά είναι βλακειες,ότι πλήρωνα τζάμπα λεφτά,ότι έπρεπε να μου είχε κάνει κάτι αλλά που είπε αυτός και δεν μου έκανε τίποτα,ότι απορει και ότι είναι πάρα πολύ βέβαιο ότι θα ντροπιαστω δεν έπρεπε λέει να μου χαϊδεύει τα αυτια αλλά να μου μάθει να μην με επηρεάζει τόσο το ότι θα ντροπιαστώ"

    μπορείς κι εσύ σε εκείνο το σημείο να του πεις "Ωραία γιατρέ, εσείς λοιπόν τώρα θα μου δείξετε πως να μην με επηρεάζει τόσο το αν συμβεί αυτό το σίγουρο, εάν ντροπιαστώ ή καταλάβω ότι οι άλλοι με κρίνουν, θα μου δείξετε πως να το διαχειριστώ; Αυτό δεν μου λέτε ότι είναι το σωστό;"

    Έτσι και γυρνάς την συζήτηση επί του πρακτέου και δεν αισθάνεσαι αμήχανα που μιλάει για τον παλιό σου ψυχολόγο.

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 22:57
  2. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 13:32
  3. Είμαι μπερδεμενη
    By confused22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 11-02-2010, 19:54
  4. Είμαι πολύ μπερδεμένη
    By comfusio in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 85
    Last Post: 19-06-2008, 13:50
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 13:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •