To "αντίδοτο " του τσιμπήματος από μία νάρκισσο . - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    έχω δει στον κύκλο μου ,ανθρώπους με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα (διπολική διαταραχή,κρίσεις πανικού )που έπαιρναν και δεν μου άρεσε αυτό που έβλεπα....να βασανίζονται και να βασανίζουν ασανσέρ διάθεσης ...

    Για αυτό τον λόγο στο δικό μου θέμα ,λόγω και της διερευνητικής μου φύσης , αλλά και του φόβου ,από αυτά που έβλεπα σε αυτούς που έβλεπα να παίρνουν φάρμακα ,να κάνουν θεραπείες ,ψυχαναλύσεις, (ατέρμων κύκλος )στράφηκα προς τον ΘΕΟ και τον έψαξα σε πολλές πόρτες για θεραπεία (Ταο ,Βούδας ,Ζωροάστρης ,φιλοσοφία κ.α)
    Τον Βρήκα στην πόρτα μου να με περιμένει ,στην Ελλάδα ,στην Ορθοδοξία .Μάλλον για αυτό την κυνηγάνε και αποκρύπτουν την δύναμη της .
    Και όπως λέει και ο Πατέρας Ι .Ρωμανίδης ,υπάρχει και στο you tube , η Ορθοδοξία δεν είναι Θρησκεία ,είναι θεραπευτήριο της δεδομένης ανθρώπινης Ψυχο-παθολογίας λόγω των αμαρτιών που δεδομένο θα διαπράξουμε ( σκέψη ,λόγο ,πράξη )

    Είναι επιλογή του καθενός τι θα κάνει ,.ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ
    Εγώ έκανα την δική μου ,τον αγώνα μου ,ταπεινώθηκα μπροστά στον ΘΕΟ ,δέχτηκα τα λάθη μου μπροστά στον Πνευματικό ,έκλαψα ,ξεπλύθηκα
    Το αποτέλεσμα με δικαιώνει κάθε μέρα και περισσότερο

    Καλό αγώνα
    Θα σκεφτόσουν το ίδιο για κάποιον που πάσχει από κάποιο καρδιολογικό πρόβλημα; ή διαβήτη; ή καρκίνο; Θα έλεγες ας πούμε να στραφεί στην Εκκλησία και στον Θεό για να θεραπευτεί;;;
    Ξέρω είπες δεν προτείνεις κάτι, αλλά στην ουσία προτείνεις όταν λες πως είδες ανθρώπους με ψυχολογικά προβλήματα( παρεμπιπτόντως είναι ψυχιατρικά τα συγκεκριμένα που αναφέρεις και ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ) που έπαιρναν φάρμακα και δεν σου άρεσαν.
    Επειδή βλέπω πως είσαι προσεκτικός στις εκφράσεις σου , αλλά θέλω να καταλάβω και τι λες κιόλας, θεωρείς πως η αγάπη του Θεού, η θρησκεία ή όπως θες πέστο μπορούν να αντικαταστήσουν γιατρούς και φάρμακα;;;
    Και μια πιο προσωπική ερώτηση...όταν αρρωσταίνεις με ένα κρύωμα ας πούμε, πας στον γιατρό ή προσεύχεσαι;

  2. #17
    Σε ευχαριστώ για την ειλικρινεια σου. Ακομα και στο διαδικτυο εξαιτιας της ανωνυμιας δε σημαινει οτι ειναι αυτονοητη . Λυπαμαι που δεν ετυχε να δεις ανθρωπους με αγωγη σε καλυτερο βαθμο ψυχικης διαθεσης. Σιγουρα ενα τετοιο βιωμα δεν εμπνεει εμπιστοσυνη στη φαρμακολογια. Καλη ημερα :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    Καλησπέρα

    επιστημονικά όπως θέλουν να το λένε οι ψυχολόγοι ,θύμα κακοποιητικής σχέση με διαστροφική νάρκισσο

    όπως το λένε και το βίωσα Πνευματικά . Μακριά από την Εκκλησία και τα μυστήρια της ,χωρίς πνευματική προστασία και χωρίς πνευματική καθοδήγηση έγινα εύκολος στόχος για "κακοπροαίρετα " πνεύματα ....

    Ο καθένας όπως θέλει ας το βλέπει ,αρκεί να απαλλαγεί από τον "πόνο " της ψυχής του.. και εγώ ξέρω και βίωσα που είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ ..

    ελπίζω να βοήθησα
    καλημερα.
    το να πεσεις θυμα καποιου διαταραγμενου, δεν σημαινει οτι αυτοματα αποκτας καποια παθηση. μπορει να περασεις ασχημα, να εγκλωβιστεις σε μια σχεση μεχρι να καταφερεις να απεμπλακεις, αλλα να παραμεινεις υγιης.
    απεκτησες καποια συγκεκριμενη παθηση; και ποια ηταν αυτη;

  4. #19
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Θα σκεφτόσουν το ίδιο για κάποιον που πάσχει από κάποιο καρδιολογικό πρόβλημα; ή διαβήτη; ή καρκίνο; Θα έλεγες ας πούμε να στραφεί στην Εκκλησία και στον Θεό για να θεραπευτεί;;;
    Ξέρω είπες δεν προτείνεις κάτι, αλλά στην ουσία προτείνεις όταν λες πως είδες ανθρώπους με ψυχολογικά προβλήματα( παρεμπιπτόντως είναι ψυχιατρικά τα συγκεκριμένα που αναφέρεις και ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ) που έπαιρναν φάρμακα και δεν σου άρεσαν.
    Επειδή βλέπω πως είσαι προσεκτικός στις εκφράσεις σου , αλλά θέλω να καταλάβω και τι λες κιόλας, θεωρείς πως η αγάπη του Θεού, η θρησκεία ή όπως θες πέστο μπορούν να αντικαταστήσουν γιατρούς και φάρμακα;;;
    Και μια πιο προσωπική ερώτηση...όταν αρρωσταίνεις με ένα κρύωμα ας πούμε, πας στον γιατρό ή προσεύχεσαι;
    Ελισάβετ .Σε ευχαριστώ για τις όμορφες ερωτήσεις σου .Θα μου επιτρέψεις αρχικά να σου πώ ,ότι πρέπει να είμαι προσεκτικός στις εκφράσεις μου ,και να παραμένω αυστηρά μόνο στην περιγραφή των γεγονότων αλλά και καταστάσεων που βίωσα και βιώνω .
    Νομίζω ότι δεν μπορώ να προτείνω ,αλλά να κινήσω το ενδιαφέρον ,όσον πράγματι ενδιαφέρονται ,ειδικά επιστημόνων του κλάδου ψυχικής υγείας , να ερευνήσουν από την περιγραφή ανθρώπων που λένε ότι θεραπεύτηκαν και πως ,μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος να βοηθήσουν τους ασθενείς τους συμπληρωματικά ,αφού τους αγαπούν πραγματικά και θα έκαναν τα πάντα να τους βοηθήσουν
    Θα έχεις δει ότι ομιλίες "Πνευματικών " παρακολουθούν και ψυχολόγοι ..

    Θα ξεκινήσω από το τέλος ,σαφώς και στο κρύωμα πάω στον γιατρό και παίρνω τα φάρμακα που μου λέει ,στην δοκιμασία έστω και μικρή ,αυτή μου στέλνει ο Θεός ,αυτή μπορώ να αντέξω .Αλλά και προσεύχομαι όχι για να φύγει το κρύωμα ,απλά για να το αντέξω .Εδώ ο άγιος Παίσιος ,ο άγιος Πορφύριος ,ο άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης έκαναν υπακοή στους γιατρούς τους ,εγώ τι είμαι "γκουρού.."

    Ο καθένας μας έχει την θέση του στην "κοινωνία " και όταν κοινωνεί και με τον ΘΕΟ βρίσκει ευκολότερα το "τάλαντο " του και γιατί είναι πλασμένος .Δεν είμαστε όλοι ίδιοι .. Είμαστε κομμάτια που συμπληρώνουμε ο ένας τον άλλον .
    Οι Γιατροί "Εν Χριστώ " και οι φαρμακοποιοί κάνουν θαύματα ... (υπάρχουν γιατροί που προσεύχονται στο Εκκλησάκι του νοσοκομείου και μετά χειρουργούν και αναφέρουν πως ένοιωθαν ότι κάτι άλλο οδηγούσε τα χέρια τους ,η πίστη τους )

    Θα κατάλαβες λοιπόν ότι είμαι της βιωματικής άποψης ,ότι όλοι και όλα είναι απαραίτητα αν γίνονται "Εν Χριστώ "
    Αμέτρητα τα θαύματα ,από γιατρούς με πίστη οποιασδήποτε ειδικότητας σε ασθενής με οποιαδήποτε πάθηση .

    Το Άγιο Πνεύμα αποκτάει δύναμη και διαπερνά τον πιστό γιατρό ,τον πιστό ασθενή και ίσως λέω η κάθε ασθένεια που μας έρχεται ,ανάλογα την ένταση της ,να είναι η "ευκαιρία "να δοκιμάζει την πίστη μας ...
    Στο χέρι μας είναι να δώσουμε παραπάνω ελπίδα ,δύναμη στον γιατρό μας και στα φάρμακα μας
    Ο αγιασμός ,το αντίδωρο ,τα άφθαρτα σώματα των αγίων , είναι επιστημονικές αποδείξεις ...(αλλάζει η μοριακή δομή της ύλης) Ευλογία λέγεται

    συγνώμη για την πολυλογία μου ,αλλά προσπαθώ να γίνω κατανοητός

    να είσαι καλά

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    Ελισάβετ .Σε ευχαριστώ για τις όμορφες ερωτήσεις σου .Θα μου επιτρέψεις αρχικά να σου πώ ,ότι πρέπει να είμαι προσεκτικός στις εκφράσεις μου ,και να παραμένω αυστηρά μόνο στην περιγραφή των γεγονότων αλλά και καταστάσεων που βίωσα και βιώνω .
    Νομίζω ότι δεν μπορώ να προτείνω ,αλλά να κινήσω το ενδιαφέρον ,όσον πράγματι ενδιαφέρονται ,ειδικά επιστημόνων του κλάδου ψυχικής υγείας , να ερευνήσουν από την περιγραφή ανθρώπων που λένε ότι θεραπεύτηκαν και πως ,μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος να βοηθήσουν τους ασθενείς τους συμπληρωματικά ,αφού τους αγαπούν πραγματικά και θα έκαναν τα πάντα να τους βοηθήσουν
    Θα έχεις δει ότι ομιλίες "Πνευματικών " παρακολουθούν και ψυχολόγοι ......
    θα μου επιτρεψεις να σου πω, οτι αυτο το μηνυμα σου τα λεει αρκετα διαφορετικα απο το ακριβως προηγουμενο.
    εκει ελεγες οτι εβλεπες ανθρωπους σε αγωγη και του εβλεπες οπως δεν θα σου αρεσε να τους βλεπεις, κι οτι εσυ εναντια σε μεθοδους ψυχαναλυσης και ψυχοθεραπειας, επελεξες εναν αλλον δρομο , αυτον της θρησκειας.
    δλδ αντιπαρατιθεσαι ξεκαθαρα στον τροπο της επιστημης (ως προσωπικη σου επιλογη παντα, δεν λεω οτι πιεσες κανεναν να σε ακολουθησει)
    σε αυτο το μηνυμα μας λες οτι μια χαρα ειναι αν απευθυνεσαι σε επιστημονες αρκει να ειναι χριστιανοι.
    που ξερεςι λοιπον οτι οι γυρω σου του προηγουμενου μηνυματος σου δεν απευθυνθηκαν σε χριστιανους επιστημονες;;; . αυτοι που δεν σου αρεσε η εικονα της συμπεριφορας τους, λεω.

    και δευτερη ερωτηση.
    λες οτι παραμενεις σε περιγραφη βιωματων, αλλα η μεγαλη εκτασης της περιγραφης σου ειναι το πως βιωνεις την ενταξη σου στην εκκλησια/θρησκεια. δεν ειδα καμια περιγραφη γι αυτο που σου συνεβη.
    δηλωνεις θεραπευμενος, αλλα δεν μας λες απο τ ι.
    απλα παραθετεις κατηχητες, ιερεις, διδαχες κλπ.
    θελεις να μιλησεις λιγο για την παθηση σου, ή σε ενδιαφερει μονο να μας πεις για την χριστιανικη πιστη;

  6. #21
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    το να πεσεις θυμα καποιου διαταραγμενου, δεν σημαινει οτι αυτοματα αποκτας καποια παθηση. μπορει να περασεις ασχημα, να εγκλωβιστεις σε μια σχεση μεχρι να καταφερεις να απεμπλακεις, αλλα να παραμεινεις υγιης.
    απεκτησες καποια συγκεκριμενη παθηση; και ποια ηταν αυτη;
    Αν δεν το διαχειριστείς ,σε καταστρέφει "πνευματικά " είναι δοκιμασία ,θα μου επιτρέψεις να πιστεύω σταλμένη από τον ΘΕΟ ,έτσι το είδα και έτσι το αντιμετώπισα ΕΠΙΤΥΧΩΣ

    Δεν είναι έτσι απλά ,όπως το αναφέρεις και εκτιμάς ,δεν θεώρησα τον εαυτό μου ποτέ ασθενή ,αλλά αδύναμο "πνευματικά "
    Νομίζω είναι δικαίωμα μου ,για όσους παρακολουθούν τα λεγόμενα μου και είναι έτοιμοι να με κατηγορήσουν για υποκίνηση ή προτροπή

    Μιλώ μόνο για εμένα ,τι βίωσα και πως το αντιμετώπισα .

    Έμπαινα διαδικτυακά σε ομάδες και έβλεπα σε παγκόσμιο επίπεδο να υπάρχουν τεράστιες ομάδες υποστήριξης τέτοιων "θυμάτων "
    "Narcissistic Abuse Syndrome" | "Narcisstic Victim Syndrome"
    να βασανίζονται με χρόνιες θεραπείες

    και λέω , "αυτό " θα με βασανίζει δηλαδή όσο ζω...

    έτσι το είδα "πνευματικά " και όχι σαν ψυχασθένεια και "δόξα τον ΘΕΟ " του ξέφυγα

    Να είσαι καλά

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    Ελισάβετ .Σε ευχαριστώ για τις όμορφες ερωτήσεις σου .Θα μου επιτρέψεις αρχικά να σου πώ ,ότι πρέπει να είμαι προσεκτικός στις εκφράσεις μου ,και να παραμένω αυστηρά μόνο στην περιγραφή των γεγονότων αλλά και καταστάσεων που βίωσα και βιώνω .
    Νομίζω ότι δεν μπορώ να προτείνω ,αλλά να κινήσω το ενδιαφέρον ,όσον πράγματι ενδιαφέρονται ,ειδικά επιστημόνων του κλάδου ψυχικής υγείας , να ερευνήσουν από την περιγραφή ανθρώπων που λένε ότι θεραπεύτηκαν και πως ,μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος να βοηθήσουν τους ασθενείς τους συμπληρωματικά ,αφού τους αγαπούν πραγματικά και θα έκαναν τα πάντα να τους βοηθήσουν
    Θα έχεις δει ότι ομιλίες "Πνευματικών " παρακολουθούν και ψυχολόγοι ..

    Θα ξεκινήσω από το τέλος ,σαφώς και στο κρύωμα πάω στον γιατρό και παίρνω τα φάρμακα που μου λέει ,στην δοκιμασία έστω και μικρή ,αυτή μου στέλνει ο Θεός ,αυτή μπορώ να αντέξω .Αλλά και προσεύχομαι όχι για να φύγει το κρύωμα ,απλά για να το αντέξω .Εδώ ο άγιος Παίσιος ,ο άγιος Πορφύριος ,ο άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης έκαναν υπακοή στους γιατρούς τους ,εγώ τι είμαι "γκουρού.."

    Ο καθένας μας έχει την θέση του στην "κοινωνία " και όταν κοινωνεί και με τον ΘΕΟ βρίσκει ευκολότερα το "τάλαντο " του και γιατί είναι πλασμένος .Δεν είμαστε όλοι ίδιοι .. Είμαστε κομμάτια που συμπληρώνουμε ο ένας τον άλλον .
    Οι Γιατροί "Εν Χριστώ " και οι φαρμακοποιοί κάνουν θαύματα ... (υπάρχουν γιατροί που προσεύχονται στο Εκκλησάκι του νοσοκομείου και μετά χειρουργούν και αναφέρουν πως ένοιωθαν ότι κάτι άλλο οδηγούσε τα χέρια τους ,η πίστη τους )

    Θα κατάλαβες λοιπόν ότι είμαι της βιωματικής άποψης ,ότι όλοι και όλα είναι απαραίτητα αν γίνονται "Εν Χριστώ "
    Αμέτρητα τα θαύματα ,από γιατρούς με πίστη οποιασδήποτε ειδικότητας σε ασθενής με οποιαδήποτε πάθηση .

    Το Άγιο Πνεύμα αποκτάει δύναμη και διαπερνά τον πιστό γιατρό ,τον πιστό ασθενή και ίσως λέω η κάθε ασθένεια που μας έρχεται ,ανάλογα την ένταση της ,να είναι η "ευκαιρία "να δοκιμάζει την πίστη μας ...
    Στο χέρι μας είναι να δώσουμε παραπάνω ελπίδα ,δύναμη στον γιατρό μας και στα φάρμακα μας
    Ο αγιασμός ,το αντίδωρο ,τα άφθαρτα σώματα των αγίων , είναι επιστημονικές αποδείξεις ...(αλλάζει η μοριακή δομή της ύλης) Ευλογία λέγεται

    συγνώμη για την πολυλογία μου ,αλλά προσπαθώ να γίνω κατανοητός

    να είσαι καλά
    Με μπέρδεψες.
    Μιλάς για θεραπεία αλλά δεν βλέπω την ασθένεια. Θες να μιλήσεις βιωματικά λες και να περιγράψεις το πώς εσύ βρήκες τον δρόμο σου και θεραπεύτηκες και καλά κάνεις, αλλά η ασθένεια ποια ήταν;;; Το να είσαι θύμα μιας ναρκισσιστικής προσωπικότητας δεν σε κάνει αυτομάτως ασθενή. Κι όπως σωστά λες δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Υπάρχουν άνθρωποι που ήταν θύματα σαν και σένα αλλά ταυτόχρονα είχαν και οι ίδιοι κάποιες διαταραχές που επιδέχονταν θεραπείας. Εσύ είχες κάποια διαταραχή από την οποία θεραπεύτηκες; Γιατί αν δεν είχες, τότε κακώς μιλάς για θεραπεία. Το ότι μέσω αυτής της εμπειρίας σου έψαξες και σου άνοιχτηκαν άλλοι πνευματικοί δρόμοι, είναι άλλο θέμα, δεν είναι θεραπεία πάντως.

    Στο προηγούμενο μήνυμα σου αναφέρθηκες σε ανθρώπους που πάσχουν από διπολική διαταραχή. Θα γνωρίζεις βεβαίως ότι εδώ μιλάμε για ασθένεια η οποία μπορεί να είναι αρκετά επικίνδυνη και για το ιδιο το άτομο αλλά και για το περιβάλλον του, όσο αυτό δεν λαμβάνει θεραπεία. Είπες ότι γνώρισες τέτοια άτομα που λάμβαναν φαρμακευτική αγωγή και δεν σου άρεσαν. Τι θες να πεις με αυτό; Θεωρείς ότι κάποιος με διπολική θα μπορούσε να μην λαμβάνει φάρμακα ή να μην βλέπει ψυχίατρο και να θεραπευτεί μέσω της Εκκλησίας; Γιατί, ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, ήταν σαφές πως αυτό υπονοούσες στο προηγούμενο μνμ σου.

    Επίσης αφού λες πως για το κρύωμα θα πας στον γιατρό σου και ταυτόχρονα θα προσευχηθείς, στις ψυχικές ασθένειες γιατί είσαι αρνητικός στους γιατρούς και στα φάρμακα ταυτόχρονα με την προσευχή;

    Τα υπόλοιπα που λες για γιατρούς που προσεύχονται στο εκκλησάκι του νοσοκομείου κτλ...δεν καταλαβαίνω πού κολλάνε με την συζήτηση. Σαφώς υπάρχουν γιατροί που είναι πιστοί και άλλοι που δεν είναι. Τι σχέση έχει αυτό; Εκτός κι αν και εδώ το δεύτερο μνμ κάτω απτις γραμμές είναι ότι οι γιατροί που είναι πιστοί και προσεύχονται σώζουν τους ασθενείς τους , ενώ οι άλλοι που δεν είναι δεν τους σώζουν.

    Θα προτιμούσα πάντως να μιλάμε έξω από τα δόντια και να λέμε ευθέως αυτό που θέλουμε να πούμε χωρίς δεύτερα και τρίτα νοήματα για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Με μπέρδεψες.
    Μιλάς για θεραπεία αλλά δεν βλέπω την ασθένεια. Θες να μιλήσεις βιωματικά λες και να περιγράψεις το πώς εσύ βρήκες τον δρόμο σου και θεραπεύτηκες και καλά κάνεις, αλλά η ασθένεια ποια ήταν;;; Το να είσαι θύμα μιας ναρκισσιστικής προσωπικότητας δεν σε κάνει αυτομάτως ασθενή. Κι όπως σωστά λες δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Υπάρχουν άνθρωποι που ήταν θύματα σαν και σένα αλλά ταυτόχρονα είχαν και οι ίδιοι κάποιες διαταραχές που επιδέχονταν θεραπείας. Εσύ είχες κάποια διαταραχή από την οποία θεραπεύτηκες; Γιατί αν δεν είχες, τότε κακώς μιλάς για θεραπεία. Το ότι μέσω αυτής της εμπειρίας σου έψαξες και σου άνοιχτηκαν άλλοι πνευματικοί δρόμοι, είναι άλλο θέμα, δεν είναι θεραπεία πάντως.

    Στο προηγούμενο μήνυμα σου αναφέρθηκες σε ανθρώπους που πάσχουν από διπολική διαταραχή. Θα γνωρίζεις βεβαίως ότι εδώ μιλάμε για ασθένεια η οποία μπορεί να είναι αρκετά επικίνδυνη και για το ιδιο το άτομο αλλά και για το περιβάλλον του, όσο αυτό δεν λαμβάνει θεραπεία. Είπες ότι γνώρισες τέτοια άτομα που λάμβαναν φαρμακευτική αγωγή και δεν σου άρεσαν. Τι θες να πεις με αυτό; Θεωρείς ότι κάποιος με διπολική θα μπορούσε να μην λαμβάνει φάρμακα ή να μην βλέπει ψυχίατρο και να θεραπευτεί μέσω της Εκκλησίας; Γιατί, ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, ήταν σαφές πως αυτό υπονοούσες στο προηγούμενο μνμ σου.

    Επίσης αφού λες πως για το κρύωμα θα πας στον γιατρό σου και ταυτόχρονα θα προσευχηθείς, στις ψυχικές ασθένειες γιατί είσαι αρνητικός στους γιατρούς και στα φάρμακα ταυτόχρονα με την προσευχή;

    Τα υπόλοιπα που λες για γιατρούς που προσεύχονται στο εκκλησάκι του νοσοκομείου κτλ...δεν καταλαβαίνω πού κολλάνε με την συζήτηση. Σαφώς υπάρχουν γιατροί που είναι πιστοί και άλλοι που δεν είναι. Τι σχέση έχει αυτό; Εκτός κι αν και εδώ το δεύτερο μνμ κάτω απτις γραμμές είναι ότι οι γιατροί που είναι πιστοί και προσεύχονται σώζουν τους ασθενείς τους , ενώ οι άλλοι που δεν είναι δεν τους σώζουν.


    Θα προτιμούσα πάντως να μιλάμε έξω από τα δόντια και να λέμε ευθέως αυτό που θέλουμε να πούμε χωρίς δεύτερα και τρίτα νοήματα για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.
    Διάβασα πολύ προσεκτικά το μήνυμα σου .

    'όλα αυτά που ρωτάς ,αναφέρεις ,έχουν διευκρινιστεί και απαντηθεί ήδη στο αρχικό μήνυμα αλλά και σε επόμενα .Δεν έχω να πω κάτι άλλο .Δεν είναι σωστό να επαναλαμβάνομαι

    Να είσαι καλά

  9. #24
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    θα μου επιτρεψεις να σου πω, οτι αυτο το μηνυμα σου τα λεει αρκετα διαφορετικα απο το ακριβως προηγουμενο.
    εκει ελεγες οτι εβλεπες ανθρωπους σε αγωγη και του εβλεπες οπως δεν θα σου αρεσε να τους βλεπεις, κι οτι εσυ εναντια σε μεθοδους ψυχαναλυσης και ψυχοθεραπειας, επελεξες εναν αλλον δρομο , αυτον της θρησκειας.
    δλδ αντιπαρατιθεσαι ξεκαθαρα στον τροπο της επιστημης (ως προσωπικη σου επιλογη παντα, δεν λεω οτι πιεσες κανεναν να σε ακολουθησει)
    σε αυτο το μηνυμα μας λες οτι μια χαρα ειναι αν απευθυνεσαι σε επιστημονες αρκει να ειναι χριστιανοι.
    που ξερεςι λοιπον οτι οι γυρω σου του προηγουμενου μηνυματος σου δεν απευθυνθηκαν σε χριστιανους επιστημονες;;; . αυτοι που δεν σου αρεσε η εικονα της συμπεριφορας τους, λεω.

    και δευτερη ερωτηση.
    λες οτι παραμενεις σε περιγραφη βιωματων, αλλα η μεγαλη εκτασης της περιγραφης σου ειναι το πως βιωνεις την ενταξη σου στην εκκλησια/θρησκεια. δεν ειδα καμια περιγραφη γι αυτο που σου συνεβη.
    δηλωνεις θεραπευμενος, αλλα δεν μας λες απο τ ι.
    απλα παραθετεις κατηχητες, ιερεις, διδαχες κλπ.
    θελεις να μιλησεις λιγο για την παθηση σου, ή σε ενδιαφερει μονο να μας πεις για την χριστιανικη πιστη;


    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά τα μηνύματα μου και όχι επιλεκτικά, όλα είναι ήδη απαντημένα και περιγράφονται αναλυτικά αυτά που αναφέρεις σαν απορίες ,ερωτήσεις κ.α

    Διαβλέπω μία αμφισβήτηση και μία απορριπτική διάθεση ,εγώ λέω τι βίωσα όποιος θέλει ας πιστέψει και ας το πάρει όπως θέλει
    Δεν προτείνω τίποτα ,αλλά μου επιτρέπεται να έχω εμπειρική άποψη
    Ένοιωθα χάλια ψυχολογικά και τώρα μια χαρά .
    Αυτό ΕΙΧΑ !!! ,έχω συγγενή ψυχολόγο και τις περιέγραψα τι πέρναγα και αποφάσισα να το αντιμετωπίσω με τον ΘΕΟ απλά κατ'επιλογή .

    Η σχέση με έναν ναρκισσιστή ή μια ναρκισσίστρια γυναικά έχει ολέθριες επιπτώσεις για την αυτοπεποίθηση του συντρόφου τους και πολλές φόρες μπορεί να φτάσει και στην πρόκληση ακραίων συναισθημάτων αυτοεπίθεσης ή και σωματικού τραυματισμού ή αυτοκτονίας αλλά επίσης μπορεί να προκαλέσει την πλήρη ψυχική κατάρρευση του συντρόφου θύματος ή την οικονομική του καταστροφή.

    Να είσαι καλά

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    Διάβασα πολύ προσεκτικά το μήνυμα σου .

    'όλα αυτά που ρωτάς ,αναφέρεις ,έχουν διευκρινιστεί και απαντηθεί ήδη στο αρχικό μήνυμα αλλά και σε επόμενα .Δεν έχω να πω κάτι άλλο .Δεν είναι σωστό να επαναλαμβάνομαι

    Να είσαι καλά
    Το να είναι κάποιος σε μια σχέση με ένα άτομο με διαταραχή ξέρω κι από προσωπική εμπειρία πως μπορεί να σε διαλύσει και χρειάζεται μεγάλος αγώνας και χρόνος επούλωσης των πληγών μετά. Αυτό που λέω είναι οτι αυτό δεν σε κάνει αυτόματα ασθενή. Και μόνο σε ασθενείς μπορούμε να μιλάμε για θεραπεία. Εγώ ας πούμε ακολούθησα τον δρόμο της ψυχοθεραπείας και μέσω αυτής επούλωσα τις πληγές, έψαξα, βρήκα αιτίες...και τελικά θεωρώ όπως και συ, πως ναι ήταν μια χρήσιμη εμπειρία γιατί με έκανε καλύτερο άνθρωπο. Εσύ λες πως έκανες το ίδιο μέσω της πίστης σου.Δεκτό. Στον όρο θεραπεία είναι που διαφωνώ από την στιγμή που δεν υπάρχει συγκεκριμένη διάγνωση.

    Δεν θεωρώ πως έχουν απαντηθεί οι ερωτήσεις μου (δεν απάντησες από τι θεραπεύτηκες, δεν απάντησες ευθέως αν είσαι κατά των φαρμάκων αν και το υπονόησες, δεν απάντησες αν ένας μη πιστός γιατρός μπορεί να θεραπεύσει τον ασθενή του κ.α), αλλά καταλαβαίνω πως δεν θες να απαντήσεις το οποίο βέβαια είναι δικαίωμα σου.

  11. #26
    Nefeli28
    Guest
    Πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα διαβάζω σε αυτές τις συνομιλίες. Θα ήθελα τη γνώμη σου πάνω στο πρόβλημα μου.
    Ήμουν άνθρωπος της θρησκειας. Μεγάλωσα μέσα σε θρησκευτική «ταλιμπανιστικη»,όπως συχνά λέω, οικογένεια. Κατηχητικά, μεγάλη αυστηρότητα, καταπίεση ,ενοχικά πολλά κλπ.
    Δεν χρειάζεται να πλατιασω, είναι νομίζω κατανοητό σε τι περιβάλλον έζησα τα παιδικά και εφηβικά μου χρονια.
    Από τα 7 μου υποφέρω από ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή. Για πολλά χρόνια οι ιδεοληψίες ήταν θρησκευτικού χαρακτήρα. Μέχρι και δαιμονισμένη πιστεψα κάποια στιγμή ότι ήμουν.
    Με την πάροδο των χρόνων και την ωρίμανση μου και το ερχομό των εγκυμοσυνων και παιδιών στη ζωή μου, οι ιδεοληψίες απέκτησαν χαρακτήρα ιατρικό. Αρρώστιες και μολύνσεις παντού που θα μπορούσαν να βλάψουν εμένα και κατ’επεκταση την οικογένεια. Πάντα η υπαίτια θα ήμουν εγώ φυσικά.
    Όταν τα πράγματα έφτασαν στο απροχώρητο ξεκίνησα ψυχοθεραπεία.
    Έπεσα σε αλμπάνη. Ήμουν εκει 1 1/5 χρόνο. Συν όλα τ’αλλα που είχε ήταν και ορφικος και γενικά έβριζε πολύ την ορθόδοξη πίστη και θρησκεια. Αλλαξα θεραπευτή και έμεινα 3 χρόνια. Μέσα σε αυτό το διάστημα χειροτέρεψα όσο δεν πάει και άρχισα να παίρνω ψυχοφάρμακα. Η διάγνωση ιδψ μαζί με κατάθλιψη που με έφερε μπροστά στον αυτοκτονικό ιδεασμο. Περασα το κατώφλι του νοσοκομείου και υπέγραψα ότι δεν θα κάνω κακό στον εαυτό μου για να με αφήσουν να φύγω.
    Φοβάμαι ότι έχω κολλήσει hiv επειδή πήγα να εξεταστω στο τσεκποιντ της Αθηνας.
    Όλα τα χρόνια (10) φοβάμαι ότι θα κολλήσω hiv από καπου.
    Πριν το τσεκποιντ είχα πάει και σε εργαστήριο να εξεταστω 2 φορές. Μετά που πήγα στο τσεκποιντ μου καρφώθηκε ότι κόλλησα κάτι εκει.
    Παίρνω μια χούφτα φάρμακα. Δρν βρίσκω ηρεμία πουθενά.
    Με τις ψυχοθεραπειες είχα απομακρυνθεί από την πίστη και τον Θεο.
    Πάντα όμως υπήρχε μια προσευχή μέσα μου κάτι που ίσα με κρατούσε εκει.
    Τώρα παρακαλάω να μου φανερώσει το σωστό λογισμό. Να μπορέσει το μυαλό μου να λειτουργησει. Δεν ξέρω τι να κάνω.
    Τι μου προτείνεις μέσα σε όλα αυτά;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά τα μηνύματα μου και όχι επιλεκτικά, όλα είναι ήδη απαντημένα και περιγράφονται αναλυτικά αυτά που αναφέρεις σαν απορίες ,ερωτήσεις κ.α

    Διαβλέπω μία αμφισβήτηση και μία απορριπτική διάθεση ,εγώ λέω τι βίωσα όποιος θέλει ας πιστέψει και ας το πάρει όπως θέλει
    Δεν προτείνω τίποτα ,αλλά μου επιτρέπεται να έχω εμπειρική άποψη
    Ένοιωθα χάλια ψυχολογικά και τώρα μια χαρά .
    Αυτό ΕΙΧΑ !
    !! ,έχω συγγενή ψυχολόγο και τις περιέγραψα τι πέρναγα και αποφάσισα να το αντιμετωπίσω με τον ΘΕΟ απλά κατ'επιλογή .

    Η σχέση με έναν ναρκισσιστή ή μια ναρκισσίστρια γυναικά έχει ολέθριες επιπτώσεις για την αυτοπεποίθηση του συντρόφου τους και πολλές φόρες μπορεί να φτάσει και στην πρόκληση ακραίων συναισθημάτων αυτοεπίθεσης ή και σωματικού τραυματισμού ή αυτοκτονίας αλλά επίσης μπορεί να προκαλέσει την πλήρη ψυχική κατάρρευση του συντρόφου θύματος ή την οικονομική του καταστροφή.

    Να είσαι καλά
    πολυ προσεκτικα τα διαβασα τα μηνυματα σου στα σημεια που αφορουσαν την προσωπικη σου εμπειρια (ομολογω οτι προσπερνουσα πολυ γρηγορα τα κατεβατα με την κατηχηση, γιατι δεν προσεφερε κατι στην συζητηση).
    οχι, δεν ηταν τιποτε απαντημενο.
    πρωτη φορα ξεκαθαριζεις οτι το προβλημα τελικα ηταν οτι ενοιωθες χαλια ενω τωρα νοιωθεις μια χαρα.ηταν πολυ σημαντικο να ξεκαθαρισουμε για τι πραγμα μιλαμε.

    βεβαιως και ενοιωσα μια αμφισβητηση για τα λογια σου και δικαιωθηκα.
    διοτι επι δυο σελιδες μας μιλουσες για θεραπειες και πως εσυ θεραπευτηκες ενω αλλοι που δεν σου φαινεται και ωραια η συμπεριφορα τους καταφευγουν σε χαπια η /και θεραπειες,


    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    έ
    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    χω δει στον κύκλο μου ,ανθρώπους με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα (διπολική διαταραχή,κρίσεις πανικού )που έπαιρναν και δεν μου άρεσε αυτό που έβλεπα....να βασανίζονται και να βασανίζουν ασανσέρ διάθεσης ...

    Για αυτό τον λόγο στο δικό μου θέμα ,λόγω και της διερευνητικής μου φύσης , αλλά και του φόβου ,από αυτά που έβλεπα σε αυτούς που έβλεπα να παίρνουν φάρμακα ,να κάνουν θεραπείες ,ψυχαναλύσεις, (ατέρμων κύκλος )στράφηκα προς τον ΘΕΟ ..
    προφανως συγκρινοντας μηλα με βιδες, διοτι οταν ο αλλος εχει μια διαγνωσμενη ασθενεια σαν καποιες που κατονομασες, οπως οι ψυχωσεις, που ΔΕΝ επιδεχεται θεραπειας χωρις φαρμακα ή/και ψυχοθεραπεια, κι εσυ αναφερεις οτι εσυ κατεφυγες στην θρησκεια και βρηκες την υγειά σου, ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑ, αλλα μια ασχημη διαθεση η στεναχωρια, τοτε δυο πραγματα συμβαινουν.
    αφενος δινεις την ψευδη ειδηση οτι θεραπευτηκες απο την ιδια ασθενεια με εκεινον χωρις θεραπεια αλλα μονο με πιστη και προσευχες, αφετερου τον προτρεπεις χωρις να το λες ξεκαθαρα (αλλα πιο ξεκαθαρα δεν γινεται οταν δινεις παραδειγματα απο την εμπειρια σου) να παρατησει την θεραπεια του και να προσπαθησει κι εκεινος με προσευχες.
    αφετριτου (δεν υπαρχει η λεξη), σε πληροφορω οτι υπαρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ ψυχικα ασθενεις με βαθια πιστη που δεν βρηκαν θεραπεια στην πιστη τους, γιατι οι ασθενειες δεν θεραπευονται με προσευχες, αλλα με γιατρους. σε αυτους δινεις το μηνυμα οτι δεν ειναι αρκετα καλοι χριστιανοι, γιατι εσυ που εισαι πιο χριστιανος απο τους αλλους, καταφερες να θεραπευτεις..
    αυτα τα λιγα διεδωσες με τα μασημενα λογια σου αγαπητε μου.

    αναφερεις οτι η σχεση με ατομα της συγκεκριμενης διαταραχης ΜΠΟΡΕΙ και να οδηγησει σε αδιεξοδα, βλαβες, ακομα και αυτοκτονιες κλπ.
    ΜΠΟΡΕΙ και οχι, ομως.
    οσον αφορα γι αυτο που τελικα ειχες, δλδ κακη διαθεση, στεναχωρια, προφανως και αδυναμια/δυσκολια να διαχειριστεις την ασχημη εμπειρια σου, κανεις δεν μπορει να διαφωνησει για τον δρομο που βρηκες, αν λειτουργησε σε σενα.
    αλλοι κανουν το ιδιο πραγμα με την στηριξη των κοντινων τους ανθρωπων, αλλοι με αυτογνωσια και ψυχαναλυση, αλλοι ιδίαις δυναμεις, αλλοι με θρησκειες, διαφορετικες απο την δικη σου ομως. δεν θελω να σε ταραξω, αλλα "θεραπειες" και "θαυματα" διεκδικουν ΟΛΕΣ οι θρησκειες. δεν ειναι πλεονεκτημα της χριστιανικης....
    προσωπικα, σε θεματα που στρεσαρουν, με στεναχωρουν, και θελουν διαχειριση, καταφευγω στην ενδοσκοπηση, στον συντροφο μου, στα αδερφια μας και σε φιλους που εκτιμω και εμπιστευομαι. αν ασθενησω, θα παω στον γιατρο.
    ο,τι κανει κανεις και τον βοηθαει χωρις να βλαπτει τους αλλους, καλο ειναι.
    Last edited by Remedy; 07-11-2019 at 12:35.

  13. #28
    Nefeli28
    Guest
    Εγώ που έχω διαγνωσμένη πάθηση τι γίνεται;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εγώ που έχω διαγνωσμένη πάθηση τι γίνεται;
    Νεφέλη θεωρείς ότι με την πάθηση που έχεις, μπορεί να σε βοηθήσει η ενασχόληση σου με την Εκκλησία;
    Δεν εννοώ την πίστη, αυτή μπορεί να βοηθήσει, όχι εσένα, οποιονδήποτε άνθρωπο με οποιοδήποτε πρόβλημα κι αν έχει, επικουρικά πάντα με την όποια θεραπεία.

    Αλλά με δεδομένο ότι παρουσίασες όπως λες στην αρχή της πάθησης κυρίως θρησκευτικού περιεχομένου εμμονές, δεν φοβάσαι ότι μπορεί να ξαναγίνει το ίδιο αν στραφείς προς τα εκεί;

    Επίσης, (δεν ξέρω αν το χεις αναφέρει ξανά, εγώ τώρα το είδα στο ποστ σου) το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσες που ήταν ακραία θρησκευτικό, δεν θεωρείς ότι ευθύνεται για την εμφάνιση της διαταραχής; Η πιστή τήρηση κανόνων, οι ιεροτελεστίες, οι επαναλαμβανόμενες προσευχές κτλ θεωρώ ότι είναι ιδανικό περιβάλλον για να αναπτυχθούν εμμονές, τύψεις, ενοχικά σύνδρομα, φοβικές σκέψεις.

  15. #30
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Νεφέλη θεωρείς ότι με την πάθηση που έχεις, μπορεί να σε βοηθήσει η ενασχόληση σου με την Εκκλησία;
    Δεν εννοώ την πίστη, αυτή μπορεί να βοηθήσει, όχι εσένα, οποιονδήποτε άνθρωπο με οποιοδήποτε πρόβλημα κι αν έχει, επικουρικά πάντα με την όποια θεραπεία.

    Αλλά με δεδομένο ότι παρουσίασες όπως λες στην αρχή της πάθησης κυρίως θρησκευτικού περιεχομένου εμμονές, δεν φοβάσαι ότι μπορεί να ξαναγίνει το ίδιο αν στραφείς προς τα εκεί;

    Επίσης, (δεν ξέρω αν το χεις αναφέρει ξανά, εγώ τώρα το είδα στο ποστ σου) το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσες που ήταν ακραία θρησκευτικό, δεν θεωρείς ότι ευθύνεται για την εμφάνιση της διαταραχής; Η πιστή τήρηση κανόνων, οι ιεροτελεστίες, οι επαναλαμβανόμενες προσευχές κτλ θεωρώ ότι είναι ιδανικό περιβάλλον για να αναπτυχθούν εμμονές, τύψεις, ενοχικά σύνδρομα, φοβικές σκέψεις.
    Ναι το θεωρώ εντελώς ιδανικό το περιβάλλον για όσα ανέπτυξα στη ζωή μου.
    Μια βαθιά ενοχική προσωπικότητα έχει να κάνει σίγουρα με το θρησκευτικό αυστηρό περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσα.
    Το ίδιο αναρωτιέμαι κι εγώ γι αυτό και ρώτησα τον νηματοθετη. Θα μπορούσα να βρω διέξοδο εκει; Εκει από όπου νόσησα κατά κάποιο τρόπο;
    Έχω σοβαρή ιδψ και κατάθλιψη.
    Προσεύχομαι συνέχεια και ζητάω βοηθεια μαζί με τις χούφτες τα φάρμακα και τις ψυχοθεραπειες αλλά προκοπη δεν βλέπω από πουθενά.
    Ε, μετά έρχεται η απελπισία....

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 19:17
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •