To "αντίδοτο " του τσιμπήματος από μία νάρκισσο . - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ναι το θεωρώ εντελώς ιδανικό το περιβάλλον για όσα ανέπτυξα στη ζωή μου.
    Μια βαθιά ενοχική προσωπικότητα έχει να κάνει σίγουρα με το θρησκευτικό αυστηρό περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσα.
    Το ίδιο αναρωτιέμαι κι εγώ γι αυτό και ρώτησα τον νηματοθετη. Θα μπορούσα να βρω διέξοδο εκει; Εκει από όπου νόσησα κατά κάποιο τρόπο;
    Έχω σοβαρή ιδψ και κατάθλιψη.
    Προσεύχομαι συνέχεια και ζητάω βοηθεια μαζί με τις χούφτες τα φάρμακα και τις ψυχοθεραπειες αλλά προκοπη δεν βλέπω από πουθενά.
    Ε, μετά έρχεται η απελπισία....
    Νεφέλη δεν κατάλαβα το ύφος με το οποίο ρωτούσες τον θεματοθέτη και -θα είμαι απόλυτα ειλικρινής- τρόμαξα, ξέροντας πάνω κάτω τι περνάς, στην σκέψη ότι μπορεί να στραφείς εκεί για βοήθεια εγκαταλείποντας την προσπάθεια με ψυχολόγους/φάρμακα κτλ

    Αν θες την προσωπική μου γνώμη, απ όσο σε έχω δει να γράφεις εδώ αλλά και γενικότερα από όσα ξέρω για την ΙΔΨ θα σου λεγα....μακριά!!!

    Καλά κάνεις και προσεύχεσαι αν νιωθεις πως αυτό σε ηρεμεί ή σε δυναμώνει και να μην χάνεις την πίστη σου. Την πίστη κυρίως σε εσένα και στις δυνατότητες σου, και στην επιμονή σου, στην αντοχή σου. Η απελπισία ξέρω πως είναι κακός σύμβουλος και μπορεί να οδηγήσει σε εντελώς τραγικές επιλογές.

  2. #32
    Θεματοθετη, εαν σου ειναι ευκολο καποια στιγμη μπορεις σε παρακαλω να μου γραψεις ποια εκδοση μεταφραση να προτιμησω στην Αγία Γραφή ; Σε μορφη app αν και επελεξα αυτη που ανεφεραν στα σχολια δεν ειμαι σιγουρη για την αληθοφανη ακριβεια. Να εισαι καλα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    27
    πώς μπορώ να σε βρω και να σου στείλω μήνυμα;;

  4. #34
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41

    μι πίστη και υπακοή ..

    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εγώ που έχω διαγνωσμένη πάθηση τι γίνεται;
    αν έχεις πίστη στον ΘΕΟ , θα ακολουθείς την φαρμακευτική αγωγή των γιατρών σου ,αν έχεις μπει σε αυτή την διαδικασία (και οι γιατροί από τον ΘΕΟ είναι ) και ταυτόχρονα δυναμώνεις την πίστη σου στον ΘΕΟ ,διαβάζοντας την αγία γραφή ,τους ψαλμούς του Δαυίδ , θα αναζητήσεις "πνευματικό " και αν θέλει ο Θεός ,θα βρεις .Πάνω από όλα πρέπει να καταλάβουμε την "αδυναμία " μας ,το κενό μέσα μας είναι η έλλειψη και η απουσία του Χριστού ,που προσπαθούμε να το γεμίσουμε με "υποκατάστατα" ..
    Να παρακολουθείς ομιλίες "πνευματικών " από το you tube για παράδειγμα Πατέρ Αθανάσιου Μυτιληναίου που μιλάει σε συνάξεις νέων και να αποφεύγεις τις πολλές ειδήσεις ,να ενημερώνεσαι όμως ."παν μέτρο άριστο

    Αν παίρνεις αγωγή και το συνδυάσεις με πνευματική κοντά στον ΘΕΟ ζωή ταπεινοφροσύνη και υπομονή να θυμάσαι ότι ο ΘΕΟΣ παιδεύει παιδαγωγικά και μαστιγώνει μόνο όσους αγαπά για να τους ελκύσει για να τους σώσει

    Μιλώ εμπειρικά ,δεν πήρα φάρμακα ,γιατί στράφηκα προς τον ΘΕΟ

    Αυτό δεν μπορούμε να καταλάβουμε

    όλα θα πάνε καλά ,να πιστέψεις ,είναι το βηματάκι ...τα άλλα τα κάνει εκείνος

  5. #35
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    ...............

  6. #36
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by trela View Post
    πώς μπορώ να σε βρω και να σου στείλω μήνυμα;;
    Αδελφέ μου
    δεν είμαι γκουρού να αναζητώ οπαδούς ,ούτε ψυχολόγος να αναζητώ πελάτες , είμαι ένας απλός άνθρωπος όπως και εσύ ,που κατάλαβα ότι είμαι "ετερόφωτος " δηλαδή ότι πρέπει να αναζητήσω το αληθινό ΦΩΣ .
    Πολλά "φώτα" κυκλοφορούν πλαστά
    Ταπεινώθηκα ,έκλαψα γονατιστός μπροστά στις εικόνες , εξομολογήθηκα σε ιερέα κλπ κλπ κατάλαβα πόσο με αγαπάει ο Χριστός ,που πρώτος αυτός ταπεινώθηκε ,για να μου δείξει την ανιδιοτελή αγάπη του και άρχισα να μελετώ τον λόγο του ,για αυτό λέγεται Λόγος με Λ κεφαλαίο ,εξάλλου λέει
    "Ερευνάτε τας γραφάς ,ότι υμείς δοκείται ότι εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχει και εκείναι εισίν αι μαρτυρούσει περί εμού "

    Δείξε πίστη στον ΘΕΟ και εκείνος θα σου δείξει την αγάπη του και την αλήθεια και η σχέση που είχες ,έχεις με αυτή την κοπέλα ήταν η κλήση του ΘΕΟΥ για να σε μάθει να αγαπάς . κάνε το βηματάκι ...την στροφή και άσε σε εκείνον τα υπόλοιπα ,χωρίς να κόψεις τους γιατρούς ή τα φάρμακα αυτο θα τους δώσει μεγαλύτερη ώθηση να σε βοηθήσουν

  7. #37
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Θεματοθετη, εαν σου ειναι ευκολο καποια στιγμη μπορεις σε παρακαλω να μου γραψεις ποια εκδοση μεταφραση να προτιμησω στην Αγία Γραφή ; Σε μορφη app αν και επελεξα αυτη που ανεφεραν στα σχολια δεν ειμαι σιγουρη για την αληθοφανη ακριβεια. Να εισαι καλα.
    καλύτερα να την διαβάζεις σε Βιβλίο όπου δεις "Τρεμπέλας " όνομα να δείξεις εμπιστοσύνη ... , και βήμα βήμα έχει τον λόγο της η σειρά που είναι γραμμένη ,από την παλαιά διαθήκη (δεν είναι ιστορία των Εβραίων ,αλλά "τύπος " που θα συνεχιστεί σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας )έως την Αποκάλυψη .Θα δεις ότι στην Γένεση (με ένα ν ..θα το καταλάβεις γιατί διαβάζοντας, δημιουργείται ο κόσμος με μιά σειρά και στην αποκάλυψη ,που ο Θεός αποκαλύπτεται στους ανθρώπους ,καταστρέφεται με τις "φιάλες" με την ίδια σειρά...) θα σου φανερωθούν διαβάζοντας με ταπεινοφροσύνη και προσευχή , αναρίθμητες αλήθειες

    Ελπίζω ,εύχομαι και προσεύχομαι να ξεκινήσεις

  8. #38
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Νεφέλη δεν κατάλαβα το ύφος με το οποίο ρωτούσες τον θεματοθέτη και -θα είμαι απόλυτα ειλικρινής- τρόμαξα, ξέροντας πάνω κάτω τι περνάς, στην σκέψη ότι μπορεί να στραφείς εκεί για βοήθεια εγκαταλείποντας την προσπάθεια με ψυχολόγους/φάρμακα κτλ

    Αν θες την προσωπική μου γνώμη, απ όσο σε έχω δει να γράφεις εδώ αλλά και γενικότερα από όσα ξέρω για την ΙΔΨ θα σου λεγα....μακριά!!!

    Καλά κάνεις και προσεύχεσαι αν νιωθεις πως αυτό σε ηρεμεί ή σε δυναμώνει και να μην χάνεις την πίστη σου. Την πίστη κυρίως σε εσένα και στις δυνατότητες σου, και στην επιμονή σου, στην αντοχή σου. Η απελπισία ξέρω πως είναι κακός σύμβουλος και μπορεί να οδηγήσει σε εντελώς τραγικές επιλογές.
    Εδώ κρύβεται η παγίδα.... "Την πίστη κυρίως σε εσένα και στις δυνατότητες σου," λέει..

    ο άνθρωπος δεν είναι αυτόφωτος ,εσύ που συμβουλεύεις ,για ποια πίστη μιλάς ? στον εαυτό μας ? ...ή στους άλλους ? ... ή στον ΘΕΟ ? ...ή σε εσένα για να τον "χειραγωγείς " και να γεμίζεις το δικό σου κενό και να παίρνεις αξία ..

    Αν είσαι "γιατρός " κάνε την δουλεία σου ,αλλά να προσεύχεσαι στον ΘΕΟ ,που σε αξίωσε να γίνεις γιατρός και να του ζητάς καθοδήγηση να την κάνεις σωστά και θα την κάνεις σωστά τότε και μόνο ,αν αγαπάς τους ασθενείς σου ...
    Αν είσαι γιατρός χωρίς πίστη στον ΘΕΟ και δεν πιστεύεις ,τότε το κάνεις για το ΕΓΩ σου και αναζητάς απλά πελάτες και ακόλουθους στην ματαιοδοξία σου .. για την δόξα το χρημα και την κενοδοξία σου..

    Αν δεν είσαι γιατρός μην ανακατεύεσαι ,απλά συμβούλευσε όπως κάνω και εγώ ...και άσε τον άλλο "αυτεξούσιο "

  9. #39
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 13-04-2020 at 13:58.

  10. #40
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα διαβάζω σε αυτές τις συνομιλίες. Θα ήθελα τη γνώμη σου πάνω στο πρόβλημα μου.
    Ήμουν άνθρωπος της θρησκειας. Μεγάλωσα μέσα σε θρησκευτική «ταλιμπανιστικη»,όπως συχνά λέω, οικογένεια. Κατηχητικά, μεγάλη αυστηρότητα, καταπίεση ,ενοχικά πολλά κλπ.
    Δεν χρειάζεται να πλατιασω, είναι νομίζω κατανοητό σε τι περιβάλλον έζησα τα παιδικά και εφηβικά μου χρονια.
    Από τα 7 μου υποφέρω από ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή. Για πολλά χρόνια οι ιδεοληψίες ήταν θρησκευτικού χαρακτήρα. Μέχρι και δαιμονισμένη πιστεψα κάποια στιγμή ότι ήμουν.
    Με την πάροδο των χρόνων και την ωρίμανση μου και το ερχομό των εγκυμοσυνων και παιδιών στη ζωή μου, οι ιδεοληψίες απέκτησαν χαρακτήρα ιατρικό. Αρρώστιες και μολύνσεις παντού που θα μπορούσαν να βλάψουν εμένα και κατ’επεκταση την οικογένεια. Πάντα η υπαίτια θα ήμουν εγώ φυσικά.
    Όταν τα πράγματα έφτασαν στο απροχώρητο ξεκίνησα ψυχοθεραπεία.
    Έπεσα σε αλμπάνη. Ήμουν εκει 1 1/5 χρόνο. Συν όλα τ’αλλα που είχε ήταν και ορφικος και γενικά έβριζε πολύ την ορθόδοξη πίστη και θρησκεια. Αλλαξα θεραπευτή και έμεινα 3 χρόνια. Μέσα σε αυτό το διάστημα χειροτέρεψα όσο δεν πάει και άρχισα να παίρνω ψυχοφάρμακα. Η διάγνωση ιδψ μαζί με κατάθλιψη που με έφερε μπροστά στον αυτοκτονικό ιδεασμο. Περασα το κατώφλι του νοσοκομείου και υπέγραψα ότι δεν θα κάνω κακό στον εαυτό μου για να με αφήσουν να φύγω.
    Φοβάμαι ότι έχω κολλήσει hiv επειδή πήγα να εξεταστω στο τσεκποιντ της Αθηνας.
    Όλα τα χρόνια (10) φοβάμαι ότι θα κολλήσω hiv από καπου.
    Πριν το τσεκποιντ είχα πάει και σε εργαστήριο να εξεταστω 2 φορές. Μετά που πήγα στο τσεκποιντ μου καρφώθηκε ότι κόλλησα κάτι εκει.
    Παίρνω μια χούφτα φάρμακα. Δρν βρίσκω ηρεμία πουθενά.
    Με τις ψυχοθεραπειες είχα απομακρυνθεί από την πίστη και τον Θεο.
    Πάντα όμως υπήρχε μια προσευχή μέσα μου κάτι που ίσα με κρατούσε εκει.
    Τώρα παρακαλάω να μου φανερώσει το σωστό λογισμό. Να μπορέσει το μυαλό μου να λειτουργησει. Δεν ξέρω τι να κάνω.
    Τι μου προτείνεις μέσα σε όλα αυτά;
    να προσευχηθείς με πίστη για έναν καλό "πνευματικό " θέλεις καθοδήγηση απλά , επίμονα και να μην σταματήσεις την αγωγη .

    Οι δικοί σου ,το κακό που σου έκαναν ήταν μάλλον , η αδιάκριτη θρησκευτικότητα χωρίς καθοδήγηση ,ταπείνωση και υπακοή μάλλον σε κάποιον πνευματικό ή σε λάθος ..,χωρίς "διάκριση "
    είναι όπως ο αποκρυφισμός και η αλχημεία... κάνουν το ίδιο κακό όπως και να είσαι άθεος γιατί κινείσαι εγωιστικά ..

    Παίρνε την αγωγή σου ,προσευχή με μετάνοια ειδικα στην Παναγία , για "πνευματικό " με διάκριση και όλα θα πάνε καλά ο ΘΕΟΣ για όλους έχει ένα σχέδιο και στο τέλος ακόμα και τα δύσκολα που περάσαμε μας βγαίνουν σε καλό,.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

    με αγαπη παντα, για το καλο σου στα λεω, για να βελτιωθεις..
    Last edited by Aeon; 13-04-2020 at 13:59.

  12. #42
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

    Ρε δεν πάμε καλά εδώ μέσα.. Κάθε μέρα φυτρώνει και ένας.. Αν είναι έτσι ο Θεός σου κράτα τον για την πάρτη σου.. Έχετε φτιάξει στο κεφάλι σας όπως γουστάρετε την πίστη και το κακό είναι ότι τα λέτε και με καμάρι..
    Last edited by Aeon; 13-04-2020 at 13:59.

  13. #43
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ρε δεν πάμε καλά εδώ μέσα.. Κάθε μέρα φυτρώνει και ένας.. Αν είναι έτσι ο Θεός σου κράτα τον για την πάρτη σου.. Έχετε φτιάξει στο κεφάλι σας όπως γουστάρετε την πίστη και το κακό είναι ότι τα λέτε και με καμάρι..


    το πρώτο πράγμα που πρέπει να μην έχει κάποιος ,για να μπορέσει να είναι ΚΑΛΑ είναι αλαζονεία ,υπερηφάνεια και έπαρση (η ρίζα των παθών )
    Το αποτέλεσμα όταν τα έχει αυτά τα πάθη ...είναι να επιτίθεται σε όποιον ,όσο και όταν μπορεί ,τον θρέφει αυτό .αν δεν το κάνει το κενό του δεν γεμίζει διαφορετικά και πονά...
    Δεν τους νοιάζει να κακοποιηθούν ή να κακοποιήσουν ,αρκεί να περάσει προσωρινά ο "πόνος " να γεμίσει το κενό ..
    και πάλι από την αρχή ..μακριά από τον ΘΕΟ ,δεν γεμίζει το κενό .
    Αυτός σε έπλασε από χώμα ,αυτός σου έδωσε πνεύμα ,αυτός σε έκανε "αιώνιο " ,δεν είσαι "κτήνος " ξέρεις να ξεχωρίζεις το κακό από το καλό έχεις συνείδηση ,το μόνο πλάσμα που έχει ..

    ότι και να πεις και να γράψεις δεν με ενδιαφέρει ,εγώ θέλω το καλό σου και εύχομαι για σένα να καταλάβεις
    καλή δύναμη ,

  14. #44
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    το πρώτο πράγμα που πρέπει να μην έχει κάποιος ,για να μπορέσει να είναι ΚΑΛΑ είναι αλαζονεία ,υπερηφάνεια και έπαρση (η ρίζα των παθών )
    Το αποτέλεσμα όταν τα έχει αυτά τα πάθη ...είναι να επιτίθεται σε όποιον ,όσο και όταν μπορεί ,τον θρέφει αυτό .αν δεν το κάνει το κενό του δεν γεμίζει διαφορετικά και πονά...
    Δεν τους νοιάζει να κακοποιηθούν ή να κακοποιήσουν ,αρκεί να περάσει προσωρινά ο "πόνος " να γεμίσει το κενό ..
    και πάλι από την αρχή ..μακριά από τον ΘΕΟ ,δεν γεμίζει το κενό .
    Αυτός σε έπλασε από χώμα ,αυτός σου έδωσε πνεύμα ,αυτός σε έκανε "αιώνιο " ,δεν είσαι "κτήνος " ξέρεις να ξεχωρίζεις το κακό από το καλό έχεις συνείδηση ,το μόνο πλάσμα που έχει ..

    ότι και να πεις και να γράψεις δεν με ενδιαφέρει ,εγώ θέλω το καλό σου και εύχομαι για σένα να καταλάβεις
    καλή δύναμη ,
    Ο Θεός σου αγαπάει όλο τον κόσμο ή διαλέγει? Αν εγω δεν πάω εκκλησία κάθε Κυριακή, την μεγάλη εβδομάδα, αν εγω δεν νηστεύω θα με αγαπάει το ίδιο με ένα που τα κάνει? Αν εγω όμως βοηθάω, νοιάζομαι, προσπαθώ για το καλύτερο (για μένα και για τους άλλους) θα με αγαπάει το ίδιο με ένα που πάει εκκλησία? Άσχετα αν η ζωή του είναι χειρότερη από την δική μου?
    Τι είναι αγάπη σύμφωνα με τον δικό σου Θεό?

  15. #45
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    χαχαχαχαχχαααα!!!!
    αποκαλυφθηκε ο καλουλης και ευλαβικουλης χριστιανουλης.
    ολοι ιδιοι ειστε οσοι υποκρινεστε τους θρησκους, υποκριτες, μνησικακοι και βαθια σκατοψυχοι.
    ευχεται για το καλο μας να μας βρουν συμφορες.
    ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΟΜΩΣ.
    βρε αντε τραβα απο εδω σκοταδιστη κομπλεξικε.

    ευχομαι ολοψυχα τα καλα που μου ευχηθηκες γιατι ενοιωσες εκπροσωπος του θεου που ξερει και το θελημα του και τον τροπο που λειτουργει, να ξεσπασουν στο δικο σου το κεφαλι και στο δικο σου περιβαλλον και καρκινοι και κορονοιοι και ιοι της γριπης και της ηλιθιοτητας να σε βρουν και να σου καμψουν και τον τραχηλο και τον κωλο.
    ανοητε οσφυοκαμπτη, που ηρθες ταχα με χριστιανικη αγαπη να μας καταριεσαι,
    κακομοίρη...
    αντε ουστ, κοπρε

    με αγαπη παντα, για το καλο σου στα λεω, για να βελτιωθεις..

    Τώρα ποιος ξεσκεπάστηκε ,είναι μεγάλη κουβέντα

    καλή υπομονή ,στα δύσκολα που έρχονται για όλους μας

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 19:17
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •