To "αντίδοτο " του τσιμπήματος από μία νάρκισσο .
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41

    To "αντίδοτο " του τσιμπήματος από μία νάρκισσο .

    Αγαπητοί

    Ειλικρινά με πόνο ψυχής ,όταν διαβάζω ,όταν βλέπω και διαπιστώνω πόσο "σκοτάδι " υπάρχει γύρω από την πραγματική διάγνωση ,θεραπεία ,αλλά και τους λόγους που μας συμβαίνει , μετά από σχέση με άνθρωπο που πάσχει από "ναρκισσισμό " .
    θεωρώ ότι "κάποιοι " εν αγνοία τους συμμετέχουν στην καταστροφή ψυχών και το δια βίου βασανισμό τους .

    ΜΙΛΩ ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΜΕΝΟΣ


    το λέω με επίγνωση των λεγομένων μου ,χωρίς κανένα πόνο πλέον μέσα μου και με μια πλέον θεραπευμένη ψυχή που πιστεύω ότι αγαπά !!! (μόνο ο ΘΕΟΣ βέβαια το ξέρει αυτό )
    Ευχαριστώ τον ΘΕΟ δεν μπορώ να ξεχάσω τον απίστευτο πόνο και το σκοτάδι μέσα μου .
    Αυτός και είναι ο λόγος που κοινοποιώ την εμπειρία μου και " ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω "

    Σε αυτό το σκοτάδι παραλίγο να χαθώ και εγώ ,ο εσωτερικός πόνος πολλές φορές αβάσταχτος ,ξενύχτια ,αϋπνίες και μια συνεχή αναζήτηση τρόπων ανάπαυσης και θεραπείας με διάφορους τρόπους .
    Ευτυχώς από ουσίες ,με φύλαξε ο Θεός και η πρόνοια του ήταν μόνο μικρές ποσότητες αλκοόλ ,καθόλου ψυχοφάρμακα !!!

    Διάβασα όλα τα είδη "φιλοσοφίας " από όλο τον κόσμο ,τόνους βιβλία προσπαθώντας να βρω ανάπαυση (Ορφισμό ,Σωκρατικούς ,προΣωκρατικούς , Βουδισμό ,Ταοϊσμό ,Ζωροαστρισμό ,Θεοσοφία ,Αποκρυφισμό ,Καμπάλα Κοέλιο ,osho κ.α ) Ψυχολογίας (Κ. Γιουγκ ,Φρόιντ κ.α )
    Είχα φτάσει σε υψηλά επίπεδα διαλογισμού , γιόγκα ,κουνταλίνι κλπ κλπ Ένοιωθα υπέροχα για μια δύο ημέρες και μετά χειρότερα από τις προηγούμενες ημέρες ...

    Σαν να κρυβόταν "κάτι "μέσα μου για να με ξεγελάσει και να με διαλύσει μετά ..

    Η σχέση κράτησε σχεδόν δύο χρόνια και θα κράταγε μέχρι να με διαλύσει ...πάντα εγώ επέστρεφα , με συνεχείς εγκαταλείψεις ,αντιμετωπίζοντας στην αρχή αδιαφορία ,μετά ψευδή αγάπη και στην συνέχεια εγκατάληψη χωρίς λόγο και αιτία και αδιαφορία για επικοινωνία και ξεκαθάρισμα .

    Σαν να καθόταν και απολάμβανε την άσχημη κατάσταση που ερχόμουν από μακριά ,έπαιρνε τηλέφωνα ,απλά να ρωτήσει πως είσαι ,δεν εμφανιζόταν χανόταν αφού ήταν σίγουρη πως ήμουν διαλυμένος ..
    Σε κάθε επαφή δημιουργούσε κλίμα ψεύτικης αγάπης και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να δηλητηριάσει και να φύγει αφήνοντας έναν άνθρωπο συντρίμμια..
    Ένας κύκλος καταστροφής ,λες και έχεις να κάνεις με τον "σατανά " που θέλει να σε καταστρέψει .....

    Μάλλον τα έχετε βιώσει ,αρκετοί .

    Θα μπω στην ουσία

    Θα πρέπει να καταλάβετε ,ότι αυτή η διαδικασία είναι ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ για έναν άνθρωπο που μπορεί να αγαπήσει ,απλά το ξέχασε με τα χρόνια .
    Θα πρέπει να καταλάβετε ότι ο "νάρκισσος " δεν φταίει ,ψάχνει την ΑΓΑΠΗ που θα τον λυτρώσει από το βασανιστήριο ,του να καταστρέφει ψυχές ,έως ότου βρεί την πραγματική ΑΓΑΠΗ αι σπάσει την πετρωμένη πωρωμένη καρδιά του και την κάνει πάλι σάρκινη που νοιώθει.. .
    Είναι και αυτός "κατά παραχώρηση " ΘΕΟΥ υπό την επήρεια και κατοχή εν αγνοία του μιας "κατάστασης "...

    Να ξεχάσετε οποιοδήποτε εγωισμό ,ότι φταίνε οι άλλοι ,εσείς είσαστε ο ασθενής ,ο νάρκισσος είναι ο γιατρός της ψυχής σας ,που έστειλε ο ΘΕΟΣ για να σας θεραπεύσει .Όταν με το καλό θεραπευτείτε ,θα καταλάβετε ,τι είχατε μέσα σας τόσο καιρό ..
    Η θεραπεία θα σας πονέσει ,αν δεν την αντιμετωπίσετε με ταπεινοφροσύνη και υπομονή .
    Αν θέλει ο ΘΕΟΣ θα γιατρέψετε και τον νάρκισσο

    Η δική μου θεραπεία ξεκίνησε με την βοήθεια της "Θείας πρόνοιας " έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο του Αγίου Παίσιου
    Κατάλαβα την λειτουργία του "πνευματικού" κόσμου ,τι είναι τα "ταγκαλάκια " και ήταν αυτά που με διέλυαν ...
    Έπρεπε να τα αντιμετωπίσω .
    Κατάλαβα ότι η απομάκρυνση μου από τον ΘΕΟ (γιόγκα ,θεοσοφία ),με είχε γεμίσει "ταγκαλάκια " που είχαν δικαιώματα με τόσα που είχα κάνει ( μοιχεία ,αποκρυφισμό .κ.α)


    Πέταξα όλα τα βιβλία ...

    Εξομολογήθηκα
    Βρήκα "πνευματικό " οδηγό ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΘΕΟ αυτός είναι ο σωτήρας μου ,ότι μου είπε έβγαινε αλήθεια και το καταλάβαινα μετά από καιρό με στοχασμό και υπομονή .(έπεσα με την βοήθεια του ΘΕΟΥ πάνω του...)
    Εκκλησιάζομαι
    Συμμετέχω στα μυστήρια της Εκκλησίας ενεργά

    Διάβασα την ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ τον λόγο του ΘΕΟΥ (το εγχειρίδιο λειτουργίας του ανθρώπου ) πολλές φορές και συνεχώς βγάζω νέα νοήματα Διαβάζω Πατερικά Θεόπνευστα κείμενα (Ρωμανίδης ,Ισάακ Συρος ,Γρηγόριος Παλαμάς ,Αγ.Νεκτάριος Πενταπόλεως )
    Ακούω Βυζαντινή μουσική και ψαλμωδίες ,αποφεύγω πλέον την ένταση ,μου αρέσει να μένω μόνος και το χαίρομαι
    Τρελαινόμουν να βλέπω ποδόσφαιρο ,ειδήσεις ,τηλεόραση ,τώρα βλέπω τι κακό έκανα στην ψυχή μου..

    Ο ΧΡΙΣΤΟΣ διδάσκει την πραγματική ανιδιοτελή ,άδολη ΑΓΑΠΗ με την ζωή του και την χαρίζει σε όσους την επιθυμήσουν πραγματικά και ταπεινά ξεχνώντας το ΕΓΩ...αλλά και κάθε αρετή ενάντια στα πάθη . (αγάπη ,ειρήνη ,χαρά ,μακροθυμία ,εγκράτεια ,πίστη ,χρηστότητα ,αγαθοσύνη )

    Αν δεν καταλάβετε ότι είμαστε "πλάσματα " και όχι ο πλάστης ..ξεχάστε τα "δέκα τρόποι για να κερδίσεις αυτοπεποίθηση...."
    Ταπείνωση χρειάζεται ,τον ταπεινό δεν τον αγγίζει τίποτα ,άργησα αλλά το κατάλαβα ότι το ΕΓΩ σκοτώνει τον άνθρωπο ...

    Είναι απίστευτος και ατελείωτος ο κρυμμένος θεραπευτικός φιλοσοφικός Θησαυρός της Ορθοδοξίας ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ

    Το κυριότερο είμαι χαρούμενος γιατί έχω βοηθήσει αρκετούς ανθρώπους ,που συναντώ (δεν υπάρχει τύχη ) μόνο η πρόνοια του ΘΕΟΥ

    Εύχομαι να πιάσουν τόπο τα λόγια μου ,που είναι βιωματικά και είμαι στην διάθεση σας, για οποιαδήποτε εμπειρική πληροφορία
    Αλλά πάνω από όλα ταπεινά αναζητήστε "πνευματικό " οδηγό και να προσεύχεστε , δεν είναι ντροπή ,ειδικά οι βαπτισμένοι Ορθόδοξοι δεν ξέρετε τι όπλο έχετε...Δοκιμάστε να επαναλάβετε στην ησυχία την πιο δυνατή προσευχή που υπάρχει
    ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ

    Δεν αντικαθιστώ τους γιατρούς ,μοιράζομαι την εμπειρία μου ,αν πραγματικά κάποιος αγαπά και νοιάζεται ,δεν νοιάζεται μόνο για τους "δικούς " του , αλλά ούτε μην χάσει ,αυτά που κερδίζει από τον πόνο των άλλων ,αυτό δεν είναι αγάπη αλλά "συμφέρον"
    Δεν επιζητώ "οπαδούς " δεν είμαι γκουρού ....είμαι κάποιος που είδε το χείλος της αβύσσου και τον τράβηξε το "χέρι του ΘΕΟΥ" πίσω

    Αυτήν που θεωρούσα "θύτη" μου και εκτελεστή μου ,τώρα ευχαριστώ τον ΘΕΟ που την έφερε στο δρόμο μου και εύχομαι να την έχει ο ΘΕΟΣ καλά ,προσεύχομαι για αυτήν ,της είπα ότι αν με χρειαστεί θα είμαι δίπλα της .Δεν το κρύβω ότι την αγαπάω ,αλλά δεν μπορώ να την υποχρεώσω να είμαστε μαζί

    Η ΑΓΑΠΗ ου ζητεί τα εαυτής (δεν ζητά ανταλλάγματα ) λέει ο Απόστολος Παύλος στον ορισμό της ΑΓΑΠΗΣ στον Υμνο της ΑΓΑΠΗΣ
    Η αγάπη είναι μακρόθυμη, είναι ευεργετική και ωφέλιμη, η αγάπη δε ζηλεύει, η αγάπη δεν ξιπάζεται (= δεν καυχιέται), δεν είναι περήφανη, δεν κάνει ασχήμιες, δε ζητεί το συμφέρον της, δεν ερεθίζεται, δε σκέφτεται το κακό για τους άλλους, δε χαίρει, όταν βλέπει την αδικία, αλλά συγχαίρει, όταν επικρατεί η αλήθεια. Όλα τα ανέχεται, όλα τα πιστεύει, όλα τα ελπίζει, όλα τα υπομένει.Η αγάπη ποτέ δεν ξεπέφτει

    Εύχομαι να σας βοηθήσει η εμπειρία μου και να σας οδηγήσει στην θεραπεία και την ΑΓΑΠΗ ,συγχωρέστε μου για την "πολυλογία "

  2. #2
    Καλως ορισες. Το τελευταιο διαστημα ακουω ομιλιες και αναφορες που ηδη εγραψες. Μου κρατουν συντροφια με γεμιζουν θετικοτητα και το γεγονος οτι αφυπνιζουν το πνευμα μου ολα μαζι μονο καλο μου κανουν. Το μελος Jonathan εγραψε για τον π. Βασιλειο Βολουδη και εχω μεγαλη χαρα που ακουω και αυτον να εξηγει. Δεν απαρνιεμαι την ψυχιατρικη. Ουτε διακοπτω την αγωγη μου. Ειχαν μιλησει ομως για το σωμα τη ψυχη τις ενοχλησεις που μας βασανιζουν. Απλα διερωτομαι γιατι να ανακαλυψω απο την Μουτιδου τον π.λιβυο και οχι απο τον παπα της ενοριας μου;;; γιατι δεν μας ενημερωνουν πως ο Αβαας Δωροθεος πρεπει να διαβαζεται οταν καποιος ανθρωπος γδερνεται ψυχικα;; ενταξει ειναι γνωστη η προπαγανδα η ψυχιατρικη μπουκωνει φαρμακα αρα πλουτιζουν οι φαρμακοβιομηχανιες. Αλλά και οι παπαδες αν θελουν μεγαλυτερη προσελευση καλο θα ειναι να μιλουν για το σημερα. Μετα τη θεια λειτουργια και το αναγνωσμα ημερας κτλ μπορει να θεσει ερωτηματα για στοχασμο. Γιατι ομως το αποφευγουν;;; Τα προβληματα τα απλα ( το να λεμε καλημερα χωρις φοβο ) που εχουν γινει χαοτικα. Δε κατηγορω γενικα τον κληρο. Παντου υπαρχουν εξαιρεσεις. Ισως να εχει να κανει και με το κατα ποσο εχι ζυμωθει ο χαρακτηρας μεσω ενος μεγαλου πονου για να αγκαλιασει τα πατερικα κειμενα αντι να τα χλευασει. Παιζουν πολλα ρολο. Ευχαριστώ πολυ το φορουμ γιατι περα απο το οτι μου σταθηκαν πολλα μελη εδω οταν πρωτο γραφτηκα χαιρομαι να βλεπω οτι εμπλουτιζεται η θεματολογια και δεν υπαρχει στασιμοτητα.
    Last edited by Constantly curious; 03-11-2019 at 21:51.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Θα καταλάβεις εν καιρώ ,ότι μαθαίνει ο εγκέφαλος σου ,η "διάνοια " σου ,ακόμα και οι ψαλμωδίες που δεν καταλαβαίνεις στην λειτουργία ,θα "κυλήσουν " στην καρδιά σου και θα την γεμίζουν σιγά σιγά με μια παράξενη ενέργεια και θα την αδειάζουν από το σκοτάδι .

    Θα καταλάβεις ότι ,από εμάς ο Χριστός θέλει την προσπάθεια μας ,την προαίρεση μας ,θέλει το ένα και τα υπόλοιπα ενενήντα εννέα από το 100% της προσπάθειας τα κάνει εκείνος...

    "Χωρίς εμού ου δύνασθαι ποιείν ουδέν.." λέει στην Αγία Γραφή..

    Καλό πνευματικό αγώνα ,έχε εμπιστοσύνη σε ότι σου συμβαίνει ,δεν υπάρχει τύχη αλλά παντού η πρόνοια του ΘΕΟΥ

  4. #4
    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    Θα καταλάβεις εν καιρώ ,ότι μαθαίνει ο εγκέφαλος σου ,η "διάνοια " σου ,ακόμα και οι ψαλμωδίες που δεν καταλαβαίνεις στην λειτουργία ,θα "κυλήσουν " στην καρδιά σου και θα την γεμίζουν σιγά σιγά με μια παράξενη ενέργεια και θα την αδειάζουν από το σκοτάδι .

    Θα καταλάβεις ότι ,από εμάς ο Χριστός θέλει την προσπάθεια μας ,την προαίρεση μας ,θέλει το ένα και τα υπόλοιπα ενενήντα εννέα από το 100% της προσπάθειας τα κάνει εκείνος...

    "Χωρίς εμού ου δύνασθαι ποιείν ουδέν.." λέει στην Αγία Γραφή..

    Καλό πνευματικό αγώνα ,έχε εμπιστοσύνη σε ότι σου συμβαίνει ,δεν υπάρχει τύχη αλλά παντού η πρόνοια του ΘΕΟΥ
    Σε ευχαριστώ. Ελπιζω να μεινεις εδω να γραφεις να μοιραζεσαι. Η ενεργεια της πραοτητας εξευμενιζει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μονο αυτος που θα πιστεψει πραγματικα θα του διξει ο θεος τη παρουσια του με τροπο που θα τη δει μονο αυτος.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μονο αυτος που θα πιστεψει πραγματικα θα του διξει ο θεος τη παρουσια του με τροπο που θα τη δει μονο αυτος.
    έχεις δίκιο Αλέξανδρε ,αλλά θα μου επιτρέψεις να σου πώ ότι το ποιός θα πιστέψει πραγματικά ο Κύριος το προγνωρίζει ...και για αυτό κάποιοι περνάνε δοκιμασίες ,εκείνοι δεν γνωρίζουν την κατάληξη ,αλλά ο Κύριος την γνωρίζει και συμπαραστέκεται μπορεί και "εν σιωπή " στο παιδί του

    Να είσαι καλά .

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Σε ευχαριστώ. Ελπιζω να μεινεις εδω να γραφεις να μοιραζεσαι. Η ενεργεια της πραοτητας εξευμενιζει.
    και βέβαια θα μείνω και εγώ ζω "εν μετανοία " δηλαδή μόνιμα σε θεραπεία ,τα πάθη μας υπάρχουν πάντα μέσα μας ,απλά τα καταστέλουμε ,με πνευματικό τρόπο ,όχι φαρμακευτικό ,δεν προτείνω σε κανέναν τίποτα .Εμένα το φάρμακο μου είναι η Προσευχή ,η εξομολόγηση ,τα Μυστήρια της Εκκλησίας ,η μελέτη Άγιοπνευματικών κειμένων (φωτισμένων ) ... δεν διαφέρουμε αλλά θα μου επιτρέψεις , θα σου προτείνω να χρησιμοποιείς όρους ενέργεια = θεία χάρη , εξευμενίζει = ευλογία ,ευλογεί , η πραότητα είναι αρετή και πίστεψε με όλες οι αρετές είναι δωρεές του ΘΕΟΥ σε αυτούς που απλά προσπαθούν ..τίποτα δεν καταφέρνουμε μόνοι μας ,


    καλή φώτιση

  8. #8
    Ακουω τον πατερα Βολουδη πως εξερευνα και συσχετιζει τη φυσικη την ψυχιατρικη τις κοινωνικες επιστημες με βαση ιερα κειμενα. Θετει ερωτηματα φαινομενικα απλα που ομως δειχνουν την αγνοια. Για να ειμαι ειλικρινης νιωθω τοσο μικροσκοπικη και ανιδεη που εχω μια συστολη να γραφω την ορολογια που μου προτεινες. Σε κρισιμες στιγμες Υγειας αυτοματα ενιωσα και σκεφτηκα τη Θεια Προνοια και γαληνεψα. Ειμαι νεουδι και κανω υπομονη. Ακουω καθημερινα Λογους και τοσο περισσότερο ενθαρρυνομαι να εξερευνησω την Ορθοδοξη Χριστιανικη Πιστη. Ελπιζω να εγινα κατανοητη.
    Διαβασα πως μεσα απο ενα μεγαλο πονο ανακαλυψες τον Θειο Λογο. Λιγοι πραγματι μενουν ακομα και μετα την ιαση. Συνηθως πιστευουν πως αν λυσουν 1 προβλημα δε θα ξανα βρεθει καποιο αλλο. Προσφατα συζητουσα γιατι απο το ελληνικο τραπεζι λειπει η ευχαριστια στον Κυριο. Γιατι πρεπει η ωρα του φαγητου και του μοιρασματος να περιστρεφεται γυρω απο τα επωδυνα βιωματα της ημερας;; Διαβασα πως ο Αληθινος χριστιανος ειναι χαρουμενος ανθρωπος. Ειτε περναει μπορα ειτε οχι. Ολα αυτα με κανουν καθημερινα να αναθεωρω τα βιωματα μου και με καλοπροαιρετη διαθεση να θετω ησυχως ερωτηματα προτασεις και σε κοντινα προσωπα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ακουω τον πατερα Βολουδη πως εξερευνα και συσχετιζει τη φυσικη την ψυχιατρικη τις κοινωνικες επιστημες με βαση ιερα κειμενα. Θετει ερωτηματα φαινομενικα απλα που ομως δειχνουν την αγνοια. Για να ειμαι ειλικρινης νιωθω τοσο μικροσκοπικη και ανιδεη που εχω μια συστολη να γραφω την ορολογια που μου προτεινες. Σε κρισιμες στιγμες Υγειας αυτοματα ενιωσα και σκεφτηκα τη Θεια Προνοια και γαληνεψα. Ειμαι νεουδι και κανω υπομονη. Ακουω καθημερινα Λογους και τοσο περισσότερο ενθαρρυνομαι να εξερευνησω την Ορθοδοξη Χριστιανικη Πιστη. Ελπιζω να εγινα κατανοητη.
    Διαβασα πως μεσα απο ενα μεγαλο πονο ανακαλυψες τον Θειο Λογο. Λιγοι πραγματι μενουν ακομα και μετα την ιαση. Συνηθως πιστευουν πως αν λυσουν 1 προβλημα δε θα ξανα βρεθει καποιο αλλο. Προσφατα συζητουσα γιατι απο το ελληνικο τραπεζι λειπει η ευχαριστια στον Κυριο. Γιατι πρεπει η ωρα του φαγητου και του μοιρασματος να περιστρεφεται γυρω απο τα επωδυνα βιωματα της ημερας;; Διαβασα πως ο Αληθινος χριστιανος ειναι χαρουμενος ανθρωπος. Ειτε περναει μπορα ειτε οχι. Ολα αυτα με κανουν καθημερινα να αναθεωρω τα βιωματα μου και με καλοπροαιρετη διαθεση να θετω ησυχως ερωτηματα προτασεις και σε κοντινα προσωπα.
    Αν σκεφτείς ότι ο ΘΕΟΣ είναι άπειρος και άχρονος ο ΩΝ ,η προσέγγιση του είναι αιώνια δεν έχει τέλος μόνο αρχή .Άρα όλοι θα είμαστε πάντα "νεούδια " οπότε μην σε απασχολεί .Σου προτείνω Αρχιμανδρίτη Σάββα Αγιορείτη ,υπάρχουν πολλές ομιλίες του στο You tube Τον θεωρώ άμεσο και ξεκάθαρο . ο Πατέρας Βασίλειος Βολουδάκης (μάλλον αυτόν εννοείς ) είναι υπέροχος ,αυτός είναι η αληθινή ΑΓΑΠΗ στον συνάνθρωπο !!! Τον παρακολουθώ ,με "αναπαύει " όμως ο Πατέρας Σάββας ,είναι διαφορετικός ,θα έλεγα πιο απότομος σε ξυπνάει .

    Βλέπω και χαίρομαι ,ότι κάνεις τον αγώνα σου ,μην ξεχνάς ότι κάθε μέρα ενεργοποιείς δυνάμεις που δεν γνώριζες ,λίγο λίγο ,ανάλογα με την δεκτικότητα σου (ταπεινοφροσύνη )θα πρέπει να επικεντρωθείς μόνο στον εαυτό σου , με τον Χριστό στο μυαλό ,μέχρι να μπεί στην Καρδία σου και να την πλατύνει ,για να αγαπά ,μέχρι να δυναμώσεις "Πνευματικά " μην ασχολείσαι με κανέναν άλλον ,τώρα πρέπει να βοηθήσεις "εσένα " .Θα έρθει η ώρα που θα δυναμώσεις και θα μοιράσεις το "φως " σου !!!
    Μπορεί να σε βοηθήσουν τα κείμενα μου που υπάρχουν στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ αν ψάξεις στο google σαν " Μαχόμενος Ορθόδοξος Έλληνας "

    Είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα έρχεται κοντά σου κόσμος για να τους βοηθήσεις ,από το πουθενά ...

    Θα τα λέμε

  10. #10
    Θα κανω την ερευνα μου στον χρονο που μου απομενει.Σε ευχαριστώ για τις προτασεις σου διοτι αναζητω. Μαλλον εγραψα λαθος το επιθετο ή εξαιτιας αυπνιας ή το βρηκα ετσι στο youtube σε καποιο απο τα βιντεο. Σε ευχαριστώ για τη διορθωση. * Ναι εγραψα λαθος το επιθετο του Πατέρα. Οταν θα εχω νεοτερα θα σου γραψω εδω. Καλη συνεχεια :) Για τον Πατέρα Λίβυο ποια ειναι η γνωμη σου;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Θα κανω την ερευνα μου στον χρονο που μου απομενει.Σε ευχαριστώ για τις προτασεις σου διοτι αναζητω. Μαλλον εγραψα λαθος το επιθετο ή εξαιτιας αυπνιας ή το βρηκα ετσι στο youtube σε καποιο απο τα βιντεο. Σε ευχαριστώ για τη διορθωση. * Ναι εγραψα λαθος το επιθετο του Πατέρα. Οταν θα εχω νεοτερα θα σου γραψω εδω. Καλη συνεχεια :) Για τον Πατέρα Λίβυο ποια ειναι η γνωμη σου;

    Να κάνεις την έρευνα σου ,αλλά πρέπει να βρεις αν δεν έχεις Πνευματικό Πατέρα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Στον "αόρατο πόλεμο " λέει ένας Αβάς (ασκητές ,νηπτικοί ,θεόπνευστοι Πατέρες ) μην έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου ,στον κόσμο ,στον διάβολο παρά μόνο στον ΘΕΟ .Ο Παπάς της γειτονιάς σου ,όποιος και αν είναι εξωτερικά ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΟΝΗΜΕΝΟΣ φέρει την Χάρι του ΘΕΟΥ .Να κάνεις υπακοή ,ο ΘΕΟΣ θα σε πάει στον Πνευματικό σου μπροστά ,σε ανύποπτη στιγμή .
    Θα σου φύγει το άγχος για το αν βαδίζεις σωστά , μέσω του ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ δειχνεις την εμπιστοσύνη σου στον ΘΕΟ ,αν δεν μπορείς να βρεις ,η αιτία είναι μέσα σου και λέγεται απιστία..

    Ο Πατέρ Λίβυος πιστεύω ότι αν ο Σωκράτης ήταν ιερέας έτσι θα ήταν .(δεν πιστεύουμε οι Ορθόδοξοι στην μετενσάρκωση κάποτε πίστευα βέβαια στα παραμύθια των δαιμόνων ... για να χάσουμε την μοναδική ευκαιρία σωτηρίας που έχουμε ,περιμένοντας και άλλες ,είναι για γέλια )
    Δες και τον Π. Βαρνάβα Γιάγκου

    Η γνώμη μου δεν μετράει ,αλλά μόνο οι εντολές του Πνευματικού και η δική σου "ανάπαυση " δείχνει ποιος σου ταιριάζει ,σε δυναμώνει στον Πνευματικό σου αγώνα ,ποιος σε σηκώνει όταν "πέφτεις " σου φορτίζει το Πνεύμα όλο και περισσότερο ,σου καθαρίζει την νοερά ενέργεια .

    Μπορείς και να ψάξεις και κάτι πιο παλαιομοδίτικο Τον Ιερο κήρυκα Δ. Παναγόπουλο Τον παραδέχονται ΟΛΟΙ

    Μα πάνω από όλα να διαβάζεις λίγο απο την Αγία Γραφή κάθε μέρα ,υπάρχει και σε Application για κινητά

    Καλό πνευματικό αγώνα ,θα τα λέμε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    δεν εχω καταλαβει απο τι θεραπευτηκες. ποια ηταν η παθηση σου;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    δεν εχω καταλαβει απο τι θεραπευτηκες. ποια ηταν η παθηση σου;
    Καλησπέρα

    επιστημονικά όπως θέλουν να το λένε οι ψυχολόγοι ,θύμα κακοποιητικής σχέση με διαστροφική νάρκισσο

    όπως το λένε και το βίωσα Πνευματικά . Μακριά από την Εκκλησία και τα μυστήρια της ,χωρίς πνευματική προστασία και χωρίς πνευματική καθοδήγηση έγινα εύκολος στόχος για "κακοπροαίρετα " πνεύματα ....

    Ο καθένας όπως θέλει ας το βλέπει ,αρκεί να απαλλαγεί από τον "πόνο " της ψυχής του.. και εγώ ξέρω και βίωσα που είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ ..

    ελπίζω να βοήθησα

  14. #14
    Η γνωμη σου για τα φαρμακα ποια ειναι ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    έχω δει στον κύκλο μου ,ανθρώπους με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα (διπολική διαταραχή,κρίσεις πανικού )που έπαιρναν και δεν μου άρεσε αυτό που έβλεπα....να βασανίζονται και να βασανίζουν ασανσέρ διάθεσης ...

    Για αυτό τον λόγο στο δικό μου θέμα ,λόγω και της διερευνητικής μου φύσης , αλλά και του φόβου ,από αυτά που έβλεπα σε αυτούς που έβλεπα να παίρνουν φάρμακα ,να κάνουν θεραπείες ,ψυχαναλύσεις, (ατέρμων κύκλος )στράφηκα προς τον ΘΕΟ και τον έψαξα σε πολλές πόρτες για θεραπεία (Ταο ,Βούδας ,Ζωροάστρης ,φιλοσοφία κ.α)
    Τον Βρήκα στην πόρτα μου να με περιμένει ,στην Ελλάδα ,στην Ορθοδοξία .Μάλλον για αυτό την κυνηγάνε και αποκρύπτουν την δύναμη της .
    Και όπως λέει και ο Πατέρας Ι .Ρωμανίδης ,υπάρχει και στο you tube , η Ορθοδοξία δεν είναι Θρησκεία ,είναι θεραπευτήριο της δεδομένης ανθρώπινης Ψυχο-παθολογίας λόγω των αμαρτιών που δεδομένο θα διαπράξουμε ( σκέψη ,λόγο ,πράξη )

    Είναι επιλογή του καθενός τι θα κάνει ,.ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ
    Εγώ έκανα την δική μου ,τον αγώνα μου ,ταπεινώθηκα μπροστά στον ΘΕΟ ,δέχτηκα τα λάθη μου μπροστά στον Πνευματικό ,έκλαψα ,ξεπλύθηκα
    Το αποτέλεσμα με δικαιώνει κάθε μέρα και περισσότερο

    Καλό αγώνα

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 19:17
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •