Υπορβολικα αντικοινωνική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    3

    Υπορβολικα αντικοινωνική

    Παιδιά με απασχολεί ένα θέμα που έχει η αδελφή μου και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω,είμαι 25 χρόνων μια αυτή 20.Το θέμα είναι λοιπόν ότι είναι πάρα πολύ ντροπαλή και αντικοινωνική όσο θυμάμαι όταν ήταν στο σχολείο δεν έτρωγε bullying όταν ήταν 12 άρχισε να γίνεται κάπως έτσι,κάθεται ακόμα μέχρι σήμερα στον υπολογιστή σχεδόν όλη μέρα έχει περάσει μηχανολόγος υπολογιστών στα ΤΕΙ δεν πάει στην σχολή δεν έχει κανεναν φιλο και γενικά είναι πάρα πολύ αντικοινωνική με άνθρωπους κύριος άγνωστους έχει 2 φίλους από το γυμνάσιο με αυτούς που μιλούσε το λύκειο δεν τους μιλάει πια και γενικά δεν μπορώ να την ψυχολογίσω απλά είναι 20 χρόνων και δεν κάνει τίποτα παρά μόνο να κάθεται ολη μέρα στον υπολογιστή και να μην κάνει τίποτα και δεν θέλω να πάει έτσι η ζωή της γιατί είναι κρίμα οπότε προσπαθώ να της μιλήσω και εγώ και οι γονείς μου αντιδράει με θυμό και πάει και κλείνεται πάλι στο δωμάτιο της..βγαίνει από το σπίτι 1 φορά το μήνα είναι έτσι αγοροκόριτσο,καθαρή, χαρούμενη απλά δεν βγαίνει δεν έχει επαφή με τον έξω κόσμο δεν ζει..καμία συμβουλή τι μπορώ να κάνω και αν ξέρει κανείς τι έχει η αν έχει κάτι που έχει όνομα τέλος πάντων;;

  2. #2
    Προφανως δεν εχει νιωσει καπου ή με καποιους κοινωνικα ενσωματομενη και αποδεκτη. Το κυριοτερο ειναι να ανοιχτει να πει " θελω να παμε εκει, θελω να γνωρισω νεα ατομα, τελικα πχ δε μου αρεσει η σχολή μου. Υπαρχει ενδεχομενο να εζησε καποια ερωτικη απογοητευση και να το κρατησε κρυφο; η μητερα σου την πλησιαζει;; μηπως επειδη εισαι ο μεγαλυτερος της αδερφος νιωθει ντροπη να μιλησει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    50
    την εχεις ζητησει να μιλησετε σε αδελφικο επιπεδο; πχ να πατε για καφε και να τα πειτε

    καποιος γονεις σας να την μιλησει;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    3
    Ναι οπότε τις μιλάμε για αυτό το θέμα ξέρω γω να βγούμε έξω να αφήσει τον υπολογιστή άμα δεν της αρέσει η σχολή να πιάσει μια δουλειά και νευριάζει και αντιδράει με θυμό..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    3
    Η μάνα μου συνέχεια προσπαθεί να την βγάλει έξω να περπατήσουν να κοινωνικοποίηθει πάντα επειδή δεν θέλει και είναι στον κόσμο της η συζήτηση καταντάει βσε τσακωμό επειδη αντιδράει με θυμό..και η μάνα μου δεν θέλει να την πιέσει και να την στεναχωρήσει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τι κάνει στον υπολογιστή, ξέρεις; Πιθανόν να έχει εθιστεί. Δεν είναι μόνο που λες δεν βλέπει άνθρωπο και δεν πάει στη σχολή, είναι που λες ότι ασχολείται όλη μέρα μόνο με αυτό.

Similar Threads

  1. Εχω γινει αντικοινωνικη!
    By Natallie3 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 27
    Last Post: 30-11-2018, 09:30
  2. σχεση με ατομο με αντικοινωνικη διαταραρχη
    By dimitra79 in forum Αντικοινωνική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 43
    Last Post: 11-05-2017, 20:25
  3. Είμαι απλά αντικοινωνική ή καταθλιπτική;
    By marianna:) in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 08-07-2016, 10:56
  4. Αντικοινωνικη συμπεριφορα?
    By forsaken in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 19-08-2013, 06:22
  5. Συμβουλή για αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας
    By haroulini in forum Αντικοινωνική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 03-06-2006, 13:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •