Πρόβλημα - Θέλω γνώμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36

    Πρόβλημα - Θέλω γνώμη

    Γεια σας.Οπως ίσως να έχω αναφέρει ξανά στο φόρουμ,είμαι φοιτήτρια και πάσχω από γαδ και νοσοφοβια.Εχω το εξής σημαντικό πρόβλημα:Σε καθημερινή βάση είμαι με ζαλαδες,θολούρα,τσιμπήματα στο στήθος,πονοκεφαλους και όλα τα ωραία της γαδ,με αποτέλεσμα να φοβάμαι όπως είναι λογικό,να μένω μόνη...ευτυχώς έχω μια πολύ όμορφη σχέση που με στηρίζει ακούραστα σε όλο αυτό...επειδή λοιπόν φοβάμαι,τους τελευταίους 2 μήνες μένω μόνιμα με την σχέση μου στο σπίτι του.Οι γονείς μου δεν ξέρουν ότι μένω με την σχέση μου επειδή φοβάμαι να είμαι μόνη,καθώς με θεωρούν «τρελή» και λένε πως είμαι κατα φαντασίαν ασθενής και πως όλα τα βγάζω από το μυαλό μου...είμαι μόνη μου στον αγώνα της γαδ δηλαδή,με εξαίρεση τον φίλο μου που με στηρίζει.Το ερώτημα μου είναι το εξής...επειδή το καλοκαίρι ήμουν στο πατρικό μου και τους δυο αυτούς μήνες μένω με το αγόρι μου,φοβάμαι ότι η ΔΕΗ και η ΕΥΔΑΠ θα δείχνουν είτε 0€ στον λογαριασμό είτε ένα πολύ μικρό ποσο και οι δικοί μου θα καταλάβουν πως δεν εμένα μόνη και θα αρχίσουν πάλι να με πρηζουν πως είμαι τρελή κλπ κλπ.Δυστυχως τους λογαριασμους δεν μπορώ να τους πληρώσω εγώ και θέλουν να τους ελέγχουν...εάν οι λογαριασμοί είναι με μικρό ποσο θα μπορέσω κάπως να τους δικαιολογήσω,αλλά εάν είναι 0€ πολύ φοβάμαι ότι οι δικοί μου θα το καταλάβουν και θα γίνει χαμος...παίζει το σενάριο να είναι μηδενικό το ποσο;Απαντήστε μου πλιζ γιατί κοντεύω να τρελαθώ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    δεν θα είναι 0 ευρώ αλλα θα ειναι ενα πολυ μικρο ποσο καπου στα 15-30 ευρώ.... και πάλι θα το καταλάβουν.... γι'αυτό σταματά να λες δικαιολογίες στους γονείς σου.........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν είναι όμως λύση και να φοβάσαι να μείνεις μόνη. Πρέπει να τον ξεπεράσεις αυτό το φόβο, ξεκίνα να μένεις κάποιες νύχτες σπίτι σου, τις πρώτες φορές θα φρικάρεις, μετά σιγά σιγά θα σου περάσει.
    Βλέπεις ψυχολόγο, τι κάνεις για την ΓΑΔ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Αφού πληρώνουν οι γονείς, μην σε απασχολεί τί θα δείχνει ο λογαριασμός. Εγώ προσωπικά θα θεραπευομουν θαυματουργικά από ΓΑΔ αν οι λογαριασμοί μου έρχονταν μηδενικοι. Αν νιώθεις καλύτερα με το αγόρι σου που σε καταλαβαίνει, μείνε μαζί του. Σταμάτα το κρυφτουλι με τους γονείς σου. Κατά απόλυτη πλειοψηφία η ανθρωπότητα ψάχνει να μην μένει μόνη σπίτι, όποτε μένουν είτε με δεσμό είτε με φίλο/ φίλη, με κάποιον άνθρωπο τέλος πάντων που νιώθουν όμορφα, είτε έχουν ΓΑΔ είτε όχι, επειδή από τη φύση μας είμαστε κοινωνικοί.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νικόλα εδώ θα διαφωνήσω. Κάποια στιγμή στη ζωή μας είτε για λίγες μέρες είτε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, θα χρειαστεί να μείνουμε μόνοι. Πρέπει να μπορούμε να το διαχειριστουμε αυτό και η κοπέλα πρέπει να την ξεπεράσει αυτή τη φοβία. Τώρα που είναι νεαρή ακόμα καλύτερα, γιατί όσο περισσότερο καιρό εγκαθιδρύονται τέτοιες φοβίες μέσα μας, τόσο πιο δύσκολο είναι μετά να τις ξεπεράσουμε.

Similar Threads

  1. την γνωμη σας για το προβλημα που αντιμετωπιζω
    By γιώτα2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 06-10-2012, 23:00
  2. Θέλω την γνώμη σας...
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 30-06-2010, 22:34
  3. θελω τη γνώμη σας!!
    By litsaki_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 04-05-2009, 21:11
  4. ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
    By lostdora in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 26-03-2009, 21:32
  5. θελω τη γνωμη σας
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 06-09-2008, 16:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •