Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 11 FirstFirst ... 891011 LastLast
Results 136 to 150 of 161
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Η αλήθεια είναι όχι. Δεν έχω την υπομονή να της μιλήσω έτσι ωραία. Πλέον νοιώθω μισος

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Η αλήθεια είναι όχι. Δεν έχω την υπομονή να της μιλήσω έτσι ωραία. Πλέον νοιώθω μισος
    Και ο λόγος που το συζητάς τώρα είναι καθαρά από άγχος μη κάνει κακό στον εαυτό της και μετά να νιώθεις ενοχές ή ότι δεν θες να πάθει κάτι; Την αλήθεια πες.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να της μιλήσω έτσι ωραία. Δεν μ έχει μείνει καμία αγάπη. Μόνο μίσος νοιωθω

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Νομίζω και τα 2. Δεν θέλω φυσικά να πάθει κάτι είναι η αδερφή μου. Αλλά δεν θέλω να με κυνηγάν κ οι τύψεις μετά

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να της μιλήσω έτσι ωραία. Δεν μ έχει μείνει καμία αγάπη. Μόνο μίσος νοιωθω
    Άλλο ρώτησα.. Αν ένιωθες μίσος εδώ δεν θα ήσουν να το συζητάς. Άλλο "δεν αντέχω", άλλο "είναι άδικο", άλλο "θέλω να ζήσω ήρεμη" κι άλλο μισώ κάποιον. Η λέξη "αγαπώ" και η λέξη "μισώ" είναι μεγάλες λέξεις..
    Ισως αν απαντήσεις στις ερωτήσεις μου πιο πάνω καταλάβεις τι ακριβώς νιώθεις.

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Νομίζω και τα 2. Δεν θέλω φυσικά να πάθει κάτι είναι η αδερφή μου. Αλλά δεν θέλω να με κυνηγάν κ οι τύψεις μετά
    Αν την μισούσες όπως λες θα έκανες την ζωή σου και πίσω δεν θα κοιτούσες. Δεν θα σε ένοιαζε τι θα απογίνει, δεν θα συζητούσες δημόσια για αυτήν.
    Πιστεύω θα ήταν καλό να δοκιμάσεις αυτό που σου είπα. Αφού σε χτυπάει στο συναίσθημα, κάνε και εσύ το ίδιο, φτάνει ότι πεις να το εννοείς.

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Μου τα ρίχνουν όλα σε μένα. Τύπου αν φύγω κ οι γονείς δεν θα είναι καλά κ αυτη. Έχω σοκαριστεί πια

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάποια στιγμή όμως ένας ενήλικας άνθρωπος πρέπει να διαχωρίζει και τη θέση του και να βάζει όρια, όχι να άγεται και να φέρεται από την οικογένειά του. Νομίζω έβλεπες ψυχολόγο, έχετε δουλέψει καθόλου πάνω σε αυτό το θέμα, των ορίων και των ενοχών;
    Θα χαρώ πολύ να σε δω να φεύγεις αλλού για δουλειά και να ανοίγεις νέα θέματα σχετικά με εσένα, να έχεις θετικά νέα να μας πεις. Να θες συμβουλές για κάποια νέα φιλία ή γνωριμία παρά να μας γράφεις για την αδερφή και τους γονείς σου. Μια απόφαση είναι, σε τελική ανάλυση δεν θα πας και μετανάστης στην Αυστραλία με εισιτήριο χωρίς γυρισμό, σε άλλη πόλη για λίγους μήνες θα πας και βλέπεις.

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Προσπαθω αλλά αυτή η ασθένεια που έχει είναι πολύ άσχημη. Μόνο λέει γ αυτήν. Κάτσε εδώ να με βοηθήσεις να γίνω καλά. Δεν σκέφτεται άλλους και πως νοιώθουν
    Να σου θέσω ένα ερώτημα.....Αν η αδερφή σου ήταν για ανάπηρη και ήταν για παράδειγμα εξαρτώμενη από αμαξίδιο, το να κάθεσαι και εσύ σε αμαξίδιο θα είχε κάποιο νόημα; Θα βοηθούσε την κατάσταση;

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Ωραίο παράδειγμα. Αλλά δεν είναι έτσι. Καθημερινά κλαίει κ τσιριζει ν μην φυγω

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Μα αφού δεν μένετε μαζί.. Από που να μην φύγεις;
    Εννοείς να μη φύγεις να πας στο άλλο μέρος για δουλειά [emoji848];;
    Στους γονείς σου πας κάθε μέρα;

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Μένω όμως στην ίδια πόλη. Κ έχουμε κοινες παρέες δυστηχως. Δεν πάω καθόλου γτ μένει αυτη. Αν κάθησω εδω λέει να την βοηθώ σε όλα

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Ωραίο παράδειγμα. Αλλά δεν είναι έτσι. Καθημερινά κλαίει κ τσιριζει ν μην φυγω
    Αυτό που ήθελα με διαφορετικό τρόπο να σου πω είναι το εξής: όπως ένας άνθρωπος έχει μια κινητική αναπηρία και δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις που δεν περπατάει αλλά ούτε μπορείς να τον βοηθήσεις να περπατήσει (γιατί δεν είσαι γιατρός αλλά ούτε θεός), ούτε τον βοηθάς με το να μην περπατάς και εσύ. Έτσι είναι και με την αδερφή σου. Δεν την βοηθάς με το να είσαι δίπλα της και χαλιόντας και τη δική σου ψυχολογία-διάθεση. Όμως ούτε και να την κάνεις καλά γιατί δεν είσαι γιατρός δεν είναι ο ρόλος σου αυτός. Ειδικά η αδερφή σου που δεν θέλει να κάνει κάτι να βοηθήσει τον εαυτό της.

  14. #149
    xaka10
    Guest
    αγαπητη stellagla ετσι νιωθει και το μικρο μου αδελφακι για μενα. μια γνωμη να πω για μια σχεση θα πεσει να με φαει και θα με βριζει και θα μου λεει σκασε.δεν παιρνει καμια κουβεντα.ωρες ωρες αναρωτιεμαι αν ειμαι εγω ασθενης ή αυτη/ος (δεν αποκαλυπτω το φυλο) και ενω την/τον βοηθαω σε μερικες υποχρεωσεις ο εγωισμος του/υτης δεν τον/την αφηνει να δεχεται μια γνωμη μονο να βριζει και να κανει πολεμο ξερει και μαλιστα να λεει οτι παιρνω ακοπα λεφτα εννοει το επιδομα ενω αυτος/η δουλευει

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Να μαι και πάλι. Ενώ ειμαι αναπληρωτρια και είχα την ευκαιρία να δηλώσω μακρυά κ να φύγω από την τρελα, με έπεισε πάλι να δηλώσω εδώ και ακόμα περιμενω. Τώρα είμαι άνεργη, ρημαγμένη, και έχω πάρει κ στον λαιμό μου τους γονείς μου. Γιατί αν έφευγα πιο εύκολα θ έφευγαν κ αυτοί. Γιατί γεννήθηκα ετσι; Τόσο καλή; Ν λυπάμαι τους άλλους κ όχι εμένα

Page 10 of 11 FirstFirst ... 891011 LastLast

Similar Threads

  1. με ζηλεύει η αδερφή μου;
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-04-2016, 21:57
  2. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2014, 23:51
  3. Πρόβλημα με την αδερφη μου
    By MarL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 07-02-2014, 22:57
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 08:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •